Przetwornik cyfrowo-analogowy DAC

Zaczęty przez GregWatson, Sierpień 26, 2014, 14:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

masza

Włodek od stu lat na tej stronie niczego nie zmienia :)
Phono pre, DAC i wiele innych wzmacniaczy oprócz pokazanych na stronie to nie jednostkowe wytwory tylko już seryjna produkcja.

masza

Cytat: tatachabera w Styczeń 20, 2015, 10:08A gdzie to można kupić ?

valve_amps@hotmail.com

Można pisać po naszemu

miniabyr

Maciek a ile taki dac może kosztować? Pytam orientacyjnie .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

masza

#28
Pisałem wyżej.

Na najwyższych kondensatorach Jantzena 900$
Ok drugie tyle na V-Capach CUTF.

Nawet wtedy taniej bo jak chcesz od razu takie VCapy wsadzić to trzeba zamówić na zwykłych ruskich rozruchowych kondensatorach to będzie 900$ - 600zł i samemu zamówić i wlutować VCapy (565 Funtów).

miniabyr

#29
O przeoczyłem. Dzięki. Bije się z myślą i kasą dlatego,że planuję modernizację swojego toru pod cd/sacd . Rozpatruję przetwornik ,ale tylko obsługujący płyty cd .Mi chodzi po głowie Marantz sa 11 s3 ,bo mam w nim wszystko co potrzeba i obsługuje sacd którego jestem fanem.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

GregWatson

Dzięki Panowie. Na razie się przyglądam i uważnie czytam. Także każda opinia jest dla mnie cenna. Mam trochę czasu do zakupu więc rozważam różne warianty w zależności od wysokości "wygranej" w totka. :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

Drizzt

Jeśli chodzi o Marantza to ostatnio bardzo wpadł mi w oko model HD-DAC1. Ma podobne możliwości do mojego TEAC-a, z tym że nie ma XLR, za to ma analogowe wyjścia regulowane i pilota. USB do 192 kHz/24 bit, jest też DSD 5.6. Jest wyjście słuchawkowe. Kość przetwornika to Cirrus Logic CS4398.

vasa

Mam żadne doświadczenia w DAC'ach i technice cyfrowej generalnie. Ale jednym chciałbym się podzielić.
Rip z płyty winylowej wykonany Korgiem MR1000 w DSD jest absolutnie nie do odróżnienia od dźwięku z płyty.
Takie porównania robiłem pobierając sygnał z mojego pre a następnie odsłuchując równolegle sygnał z Korga i płyty wpięte do dwóch wejść liniowych we wzmacniaczu.
Sygnał był identyczny dla kilku doświadczonych słuchających wraz ze mną.
Technologia zastosowana w MR1000 została teraz zaimplementowana do konsumenckiego DAC'a DS-DAC-100.
Wydaje mi się że na początek dla mnie takie coś wystarczy.
http://korg.megamusic.pl/p14394.1689_korg_ds_dac_100_konwerter_usb_dsd__promocja_2014__.html
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

tatachabera

Dostałem odpowiedź od P. Wołodji ( PHAST ) na temat Dac'a. Na stronie www nic nie ma na temat Dac więc może przyda się ta informacja.

W ofercie ma dwie konfiguracje:
1 - na jedno wejscie RC (1100$)
2 - na 4 wejscia (RCA,BNC,USB)z przelocznikiem (1250$)

W cenie: dobre kondensatory na wyjściu, dobre podstawki pod lampy, dobre RCA na wyjsciu.
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

kangie2

Cytat: vasa w Styczeń 20, 2015, 14:01Wydaje mi się że na początek dla mnie takie coś wystarczy.
http://korg.megamusic.pl/p14394.1689_korg_ds_dac_100_konwerter_usb_dsd__promocja_2014__.html
Nie jest drogi. W razie "W" strata kasy nie będzie bolesna. Brzmieniowo raczej niczym nie różni się od MR1000.
Niedawno kupiłem 2TB dysk zewnętrzny USB i będę zapełniał go plikami.

Cytat: GregWatson w Styczeń 20, 2015, 14:21Słyszałem go i faktycznie mogę potwierdzić że jest dobry i na początek aż nadto. Ale to dobrze.
Grześ, ufaj własnym uszom. Jak gra to brać i nie wybrzydzać ;)

kangie

#36
Cytat: frywolny trucht w Grudzień 08, 2014, 15:54
Nowinka i chyba od razu bomba:

http://blog.pclab.pl/violator/iFi.Audio.iDSD.Micro-test.Ma%C5%82e.graj%C4%85ce.co%C5%9B.7,456
http://www.stereolife.pl/1789
Wczoraj przyszedl do mnie pewien audiofil. Chcial kupil tego iFi DACa. Polecono mu aby posluchal Korga. Jakims cudem trafil do mnie i ze 3h sluchalismy. Niestety nie ma co porownywac. Praktycznie w kazdym aspekcie Korg gral lepiej. Przede wszystkim opadniecie koca z kolumn, otwarcie dzwieku, bardziej zywe i namacalne granie. Lepsza przestrzen i stereofonia, klarownosc i perlistosc wysokich tonow, przede wszystkim ladna srednica, zywsze wokale z otoczka powietrza, plastyczny, bardziej wypelniony bas. Podczas sluchania praktycznie nie odzywalem sie. Nie chcialem niczego sugerowac. Gosc sam wyciagnal wnioski. Dzisiaj jade do niego i potestujemy w jego systemie, zeby nie mial watpliwosci ;-)

GregWatson

#37
Wczoraj zupełnie niedrogo wyczaiłem coś co chciałem sobie kiedyś kupić ale ze względu na cenę odpuszczałem. Niewiele znalazłem informacji aby można było się temu przyjrzeć z bliska a i tym bardziej posłuchać.

A tu nagle NAD MDC DAC do C356 BEE i C375 BEE. Oficjalnie w sklepie coś ok 1000 zł. Nieużywany, nówencja z papierami, instrukcjami, okablowaniem i pudełkiem fabrycznym, no i pyknąłem za 1/3 ceny. Jednak jest sprawiedliwość na tym świecie - pomyślałem.







To jest oczywiście wersja do zabudowy we wzmacniaczach NAD C356 BEE i C375 BEE a była jeszcze wersja zewnętrzna takiego DACa.



Czytałem kilka pochlebnych wypowiedzi na jego temat ale sam chcę się przekonać jak takie maleństwo działa.

Opis produktu

- MDC DOC przetwornik montowany wewnątrz do amplitunerów C375BEE i C356BEE
- Próbkowanie USB: 32kHz to 96kHz
- Próbkowanie optyczne: 32kHz to 192kHz
- Kompatybilne z C375BEE i C356BEE
- Przetwornik Burr-Brown: PCM1796

Pasmo przenoszenia:    USB: 20 - 20.000Hz, optyczne: 20 - 40.000Hz   
Poziom wyjściowy:    2V   

FUNKCJONALNOŚĆ MULTIMEDIALNA:
Zgodność przez USB z::    
- Windows XP   
- Windows Vista   
- Windows 7   
- Windows 8   
- MAC iOS   

WEJŚCIA/WYJŚCIA:
Wejście optyczne:    1   
Wyjście słuchawkowe:    Brak   

INNE:    
- Próbkowanie USB: 32 - 96kHz   
- Próbkowanie optyczne: 32 - 192kHz   
- Skuteczność: 90dB   
- Wyjścia: złącze analogowe, Phono   


Wysokość:    3.8cm   
Szerokość:    8.3cm   
Głębokość:    7.52cm   
Waga:    0.18kg   


Przetwornik DAC:    Burr-brown TI PCM1796
Zniekształcenia THD:    0.005%   
Wejście USB DAC:    Tak

Szczegółowe dane tutaj:
http://nadelectronics.com/products/hifi-mdc-modules/MDC-DAC

No i bebechy



Czekam na zakupiony towar a później podzielę się wrażeniami.


Aaaa można jeszcze dodać iż taka zabawka ma przynajmniej jeden dodatkowy plus a no mianowicie jej nie widać. :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

#38
Przesyłka dotarła, DAC podpięty i ruszyły pierwsze próby. Na stół podano na początku flaki Vollenweidera. No to już jest muzyka. Taką można słuchać. Zamykamy oczy i lewitujemy.

Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Obsluguje DSD?

Czyzby DS-100 poszedl w odstawke?

GregWatson

Nie DSD nie obsługuje, DSD nie poszedł w odstawkę - też będzie a tu zdarzyła się okazja za 1/3 ceny więc się nie zastanawiałem. Ale teraz mam czas aby trochę posłuchać sobie plików. Różnica jest kolosalna między zwykłym podłączeniem pod wzmacniacz a takim DAC-iem. Na razie idzie przez USB a później sprawdzę na optyku.

DSD to kompletnie inna technologia i najbardziej jeszcze zbliżona do analogu, tu tego nie ma a i tak robi olbrzymie wrażenie akustyczno-dźwiękowe: przestrzeń, głębia, znakomita scena, detale. Jest zaskakująco dobrze biorąc pod uwagę iż to coś wygląda jak paczka fajek. No i nie widać. Nikt nic nie wie. Czeski film a dźwięk jak z kosmosu. Coś czuję że jak zapodam dźwięki relaksacyjne to się już nie obudzę. :)

A Korg będzie i tak a tym podwyższyłem sobie poziom cenowy wzmacniacza.  :) Normalnie musiałbym wywalić tysiaka.

Ale jak ktoś ma taką szansę kupić okazyjnie takie cacko jak NAD MDC DAC to się nie ma nad czym zastanawiać. Zupełnie inny poziom niż zwykłe pliki.
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

To kiedy testujemy DACa w Twoim systemie? Dodam, mam juz dysk zapelniony nie lada plikami ;-) Jak cos ten teges, to szczegoly dogadajmy na PW.

GregWatson

No to teraz Dire Straits zapuściłem - bardzo fajnie analogowo tylko mi tych trzasków i pyknięć brakuje. I po każdym utworze jakoś tak patrzę na patefon czy już zmienić płytę na drugą stronę czy jeszcze nie. Jakiś taki dziwny nawyk. :) :) :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

No to trochę plików już zapuściłem przez USB i cały dzień leciała muza różna różniasta a teraz przerzuciłem na optyka i lecą płytki CD jutro zresztą też.
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

No i ogólnie rzecz biorąc to muszę powiedzieć iż jestem mile zaskoczony tym że takie małe pudełeczko potrafi tak bardzo poprawić brzmienie kierując je na tory analogowe. Sądziłem iż dźwięk będzie inny ale nie aż tak dobry jak się okazał. Być może niebawem będę miał możliwość porównania go z innym DAC-iem to skrobnę coś więcej pod kątem jakość/cena bo to bardzo istotna rzecz. Nie wiem jak zgrywają się zewnętrzne DAC-i NAD-a z innymi wzmacniaczami ale ten podłączony właśnie do NADa wypadł znakomicie.
Słucham nadal zarówno z USB jak i optyka.
Trochę tego i trochę tamtego też.

gratefullde

Cytat: GregWatson w Marzec 01, 2015, 18:29
No i ogólnie rzecz biorąc to muszę powiedzieć iż jestem mile zaskoczony tym że takie małe pudełeczko potrafi tak bardzo poprawić brzmienie kierując je na tory analogowe. Sądziłem iż dźwięk będzie inny ale nie aż tak dobry jak się okazał. Być może niebawem będę miał możliwość porównania go z innym DAC-iem to skrobnę coś więcej pod kątem jakość/cena bo to bardzo istotna rzecz. Nie wiem jak zgrywają się zewnętrzne DAC-i NAD-a z innymi wzmacniaczami ale ten podłączony właśnie do NADa wypadł znakomicie.
Słucham nadal zarówno z USB jak i optyka.

Ja byłem strasznie sceptycznie nastawiony do wynalazków typu dac. Ale... w końcu trzeba z duchem czasu iść. Dobre recenzje zbierał dac Havana. Postanowiliśmy go z kolegą Spalon kupić. Kiedy wreszcie dotarł to powiem szczerze byłem mile zaskoczony, niemniej nie miałem zielonego pojęcia czego spodziewać się po dac/u. Wiadomo, dobrego dźwięku ;) Jakiś czas potem zaczął mi chodzic po głowie dac macgyvera - Protagonist Tube DAC. W końcu go kupiłem. Troche perypetii technicznych było ale... to cholerstwo zzagrało i to tak, że kapcie spadają... Rzeczona Havana ma dystans niezły do pokonania w stosunku do Protagonista.  Protagonist to DAC 24/196, ze stopniem lampowym na Ecc88 gdzie ja zaaplikowałem Telefunkeny PC 188. Gra to niezmiernie dynamicznie, z ogromną przejrzystością, wspaniałym dołem. Faktem jest, że z plików korzystam rzadko, dac gra z Arcamem CD jako źródło.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

kangie

Greg, zrobimy sparing NAD vs. Korg? ;-)

GregWatson

Fajnie, skrobnij coś więcej o tych DAC-ach w wolnej chwili - może jakoś rozbujamy ten temat. Ja też dopiero zaczynam i sam nie wiedziałem czego się spodziewać po takich pudełkach ale od czasu do czasu to i od płyt też trzeba odpocząć.
Taki relaks od przekładania płyt co 20 min. Kolana mniej bolą. :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Też o tym pomyślałem Kangie i nie dlatego iż ciekaw jestem konfrontacji ale choćby dlatego aby mieć jakąś skale porównania na tym samym torze no i wiedzieć czy się dalej w to pchać. 
Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Greg, co tu skrobac... Trza brac, wpiac w system i sluchac. Ja przerobilem 9 DACow w swoim systemie, kilkanascie slyszalem przy innych okazjach. Zawsze jest to kwestia czy cenisz bardziej brzmienie czy funkcjonalnosc.