Stare,"klamoty"

Zaczęty przez pelot, Marzec 23, 2016, 20:15

Poprzedni wątek - Następny wątek

TheKamil921

A ja mam takie grundig box 1500a professional.

TheKamil921


Jakub

Napisz coś więcej o tych kolumnach.

Melepeta

A ja takie Pajoniery
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Raffi

A ilu drożny jest ten CS

Melepeta

#30
4-drożny
A miałem na chwilę do odsłuchu 6-drożne Coral BX-1500. Byłbym kupił, ale w jednej nie grały 3 głośniki.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Raffi

A czy to zwiększenie ilości dróg daje jakiś efekt?  Czy wysokie tony nie są zbyt natarczywe? Ja nigdy nie słuchałem kolumn 4 -drożnych a co dopiero 6.

frywolny trucht

Pytanie nr 2 czy można ( rozumiem, że z tyłu, bo z przodu nie widzę) w nich regulować głośność poszczególnych głośników? Pewnie przy tylu drogach już nie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

pelot

Cytat: Melepeta w Czerwiec 27, 2016, 13:55
4-drożny
A miałem na chwilę do odsłuchu 6-drożne Coral BX-1500. Byłbym kupił, ale w jednej nie grały 3 głośniki.

Ciekawy  model :o

pelot

#35
Pociągnę dalej wątek związany z  monitorami z serii OZ -Klein&Hummel .Przywiozłem w tym tygodniu do moich mało efektownych wizualnie (rzecz  gustu :-\) monitorów KH końcówki mocy . Musiałem je poddać przeglądowi  technicznemu ponieważ ząb czasu nadgryzł nieco układy elektroniczne.  Zostały wymienione kondensatory  kilka tranzystorów chyba potencjometr no i przywrócone ustawienia fabryczne.Dzięki uprzejmości Pana Georga Neumanna ,otrzymaliśmy oryginalną specyfikację wraz ze schematami nastawów fabrycznych (solidna firma). W tym miejscy chciał bym na forum publicznym serdecznie podziękować za zainteresowanie i poświęcony czas. Dzięki temu mogliśmy w 100% przywrócić pierwotne brzmienie tym ustrojstwom. A zarazem zrozumieć pierwotny zamysł konstruktorów , w kwestii reprodukcji dźwięku. Co mogę napisać dzisiaj  na  temat tego co się z nich  wydobywa - jedno słowo -  rewelacja , to trzeba usłyszeć , powiem tak, kilku zestawów już w życiu słuchałem, ale to co grają te głośniki to przekracza wszelkie moje dotychczasowe  wyobrażenia , dotyczące tego  jak mają grać kolumny głośnikowe, przeznaczone do domowego odsłuchu, i nie tylko . Do tej pory wahałem się czy te monitory  to dobry wybór, teraz nie mam żadnych pytań. 8) Do brzmienia (kieruję do Pawła) jakie słyszałeś u Wojcka ma się to ni jak do tego co prezentują sobą dzisiaj ::) . Teraz mamy do czynienia z potęgą dźwięku praktycznie w całej rozciągłości pasma, góra przestała razić i być jakaś taka miałka-piaszczysta-śrutowata , bas nabrał konturów  a średnica jakby wyszła nieco do przodu. Za uwarzyłem że są bardzo podatne na zmianę brzmienia (bas)poprzez  umiejscowianie ich  względem ściany tylnej pomieszczenia.Można sobie regulować basem niemal że  jak potencjometrem przestawiając je w różne miejsca  względem pozycji odsłuchującego.Nie jestem osamotniony w tych spostrzeżeniach, ale każdy kto słuchał tego rozstawienia, w tym i Wojcek  . Będąc  u mnie zaskoczyło go to :o że stojące bezpośrednio na podłodze monitory , gdzie wysoko tonowce są na wysokości kolan, przy wzroście 170(to ja), grają piękną sceną na porządanej wysokości  8), czyli uszu siedzącego na fotelu  słuchacza o przeciętnym wzroście. Zauważyłem że takie ustawienie (czyli na podłodze w odległości pomiędzy sobą około 5metrów ,15do30 cm od ściany tylnej i około 150 cm od ścian bocznych tworzących kąt pomieszczenia ) ma nie bagatelny wpływ na budowanie przez nie  sceny. Właśnie ta scena( pomijając dynamikę dźwięku,która jest przeogromna) jej holografia w wymiarze 3D   ujmuje słuchacza za serce  :-* , wręcz w niektórych momentach oszałamia i zaskakuje wyrazistością   niuansów. Zrobiliśmy  z kumplem wieczorek odsłuchowy  w piątek, żony nie było więc daliśmy czadu .  Wśród wielu wątków muzycznych ,  między innymi przewinęła się kapela Skunk Anansie  z ich ostatniego albumu, a że kumpel na świeżo był pod wrażeniem koncertu na Służewcu, krótko mówiąc odleciał . Dzwonił do mnie na drugi dzień,zdając relację ze swoich odczuć i wrażeń,stwierdził że ten dźwięk go  zabił :o  określił to  jednym słowem" po prostu LIVE" . Jest kilka detali-niuansów które, na razie, nie pozwalają mieć pełnej satysfakcji z tych monitorów . A mianowicie :1.wygląd wizualny 2. przy bardzo cichym słuchaniu nie mają już takiej dynamiki   3.nie zawadziło  by jeszcze popracować nad górą pasma , bądź zmienić źródło. Myślę że te wszystkie niedogodności mimo wszystko rekompensuje wspaniała jak dla mnie jakość dźwięku. Całą resztę idzie dopracować.  C.D.N. ;) ;) ;)

pelot

#36
Witam zwolenników starych klamotów 😁
Śmiało mogę stwierdzić że na tym forum ich nie brakuje😉

Dawno nie zaglądałem do tej zakładki , mało tego wręcz zapomniałem o niej🤤
A nie powinienem !
Ponieważ jestem jej założycielem!
Do rzeczy  .
W pewnym momencie mojej kariery "restauratorsko-konserwatorskiej" miałem do czynienia z dość archaicznymi monitorami studyjnymi "
Hess.Rundfuk Technik serii O3  (o, nie zero)
Są to monitory studyjne bliskiego i średniego pola ,
Używane w stidiach nagraniowych Niemieckiej Radiofonii. Budowane z myślą dla niej i na jej potrzeby. Prawdopodobnie powstało ich nie spełna 10 szt.
Mało piszą o nich ludzie z prostej przyczyny są nie znane  i zapomniane , a ludzie którzy mieli z nimi do czynienia w dużej mierze odeszli z tego padołu .
Zostali nieliczni, i właśnie od "takiego nielicznego", który jest już praktycznie na mecie swego życia zostały zakupione.
To emerytowany pracownik niemieckiego radia.
Kolumny te to 100% Unikat w skali światowej do dnia dzisiejszego przetrwało ich w sumie może kilka sztuk  . Z czego dwie stoją u mnie.
Wspomina się o nich jedynie w materiałach , związanych z historią niemieckiej radiofonii.

Ogólnie były w opłakanym stanie , bez wzmacniaczy  które są nie do zdobycia , ale ogólnie  sprawne!
Budowa to , paka o wymiarach wys137 cm. szer. 68 cm. gł. w naj szerszym punkce 50 cm.( ściana przednia wypukła.
Kolumna wyposażona jest w jeden   12 calowy głaśnik , o budowie koaksjalnej opartej na magnesiee Alniko .
W panelu przednim umiejscowiony jest on na 2/3 wysokości , czyli na wysokości ucha siedzącego słuchacza.
Miałem je na stanie w ubiegłym roku celem odrestaurowania "paczki"
Co też uczyniłem .
Nie miałe możliwości zapoznania się z  ich brzmieniem  w wiekszym stopniu , jedynie sprawdzenie czy po remoncie są sprawne.
Wówczas  podczas  kontrolnego odsłuchu coś mnie ujęło w ich brzmieniu , ale nie zwróciłem na to uwagi .
Poszły do właściciela i miały być wystawione  do sprzedaży , był zainteresowany mocno ktoś z Niemiec .
Coś mnie jedna nurtowało ,gryzło ,nie dawało spokoju .
Zadzwoniłem więc do Wojcka , co by na razie ich nie zbywał,  że jeśli można jeszcze raz je posłucham .
W między czasie Wojcek wymienił głośniki na N.O.S.y i kolumienki stały prawie rok , aż do ubiegłego miesiąca.
Na początku sierpna trafiły do mnie .
Wcześniej do  zestawu  wzmacniaczy : Itegra push pool DIY na 6n2p i6p3se , Amplifon SET42  SE, PHILIPSY EL6420  dołączył preamp McIntesch C20 (pisałem o tym w którymś z wątków).
Po podpięciu początkowo nie umiałe się odnaleźć , z czym te kolumny płączyć czy zAplim ,czy z integrą czy z Philipsami .
Próbowałem to z tym to z tamtym ,  to prrzez Maca ,  to bez pre , aż w końcu jest ,wpadłem , eureka , zachwyt ,zauroczenie dźwiękiem , sceną w każdym wymiarze jej przejrzystością ,głebią ,segregacją planów ,holografią , detalicznością, a zarazem potęgą brzmienia,  jakiego jeszcze nie słyszałem  od czsu   gdy podpiąłem K&H OZ .
Z tym że tutaj , w tym przypadku dźwięk jest bardziej wyrafinowany w formie i treści , tam zabijała potęgą koncertowego brzmienia przy średnim i dużym wzmocnieniu, oczwiście  bez utraty sceny i detaliczności , tutaj nie traci na swojej znakomitości walorycznej nawet  przy cichym graniu.
Co było nie osiągalne na humelach.
Przepraszam muszę przerwać.


C.D.N
Włącznie ze zdjęciami.


Mikut1982

Jak starocie to wkleję swoje monitorki Grundig box 5a

Mikut1982

I pozwolę sobie wkleić link z renowacji jeśli można https://youtu.be/h0JA3d9i9Gg

Mikut1982

A tu drugi z następnych zabytkowych ,były w opłakanym stanie.  Telefunken l250  https://youtu.be/BnZJHJalTEk

Mikut1982

No i jeszcze heco sound  master 35

Mikut1982

#41
Mnie to zawsze kusi by zajrzeć do środka.

Mikut1982

Jeszcze takie małe kolumienki z 1956r.

Mikut1982

W środku siedzi Philips z magnesem od przodu.  Sa to kolumny od starego gramofonu lampowego Philips sk 100 który właśnie przerabiam a raczej przepoczwarzam.

Mikut1982

Radford monitor

Mikut1982

Dość spore i ciężkie.

Mikut1982

Kolumny są u mnie lecz nie są moje.  Pożyczyłem z ciekawości..   musiałem je targać na trzecie piętro.  Wyglądają na solidne,  czy tak też grają to się okaże. 

Mikut1982

Witam was..  chce wam pokazać następną renowację kolumn Heco Sound Master 35..  nie będę was męczył i zakładał nowych wątków... porostu tutaj nieraz coś wkleję...
https://youtu.be/ZZYM7tqmuaE

GB

Cytat: Mikut1982 w Styczeń 23, 2022, 10:43
Witam was..  chce wam pokazać następną renowację kolumn Heco Sound Master 35..  nie będę was męczył i zakładał nowych wątków... porostu tutaj nieraz coś wkleję...
https://youtu.be/ZZYM7tqmuaE
Ładnie wyszło.
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Mikut1982

Dzieki,  teraz biorę się za radfordy...