Pokrywa do gramofonu - jak zrobić

Zaczęty przez GregWatson, Listopad 17, 2014, 19:32

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Ostatnio borykałem się z problemem zakupu pokrywy do gramofonu ze względu na jej nietypowe rozmiary. Po kilkumiesięcznych bezproduktywnych poszukiwaniach oryginału lub choć zamiennika zbliżonego wymiarami do oryginału postanowiłem we własnym zakresie wykonać taką pokrywę. Co prawda w niektórych agencjach reklamowych można zamówić taką pokrywę ale cena ich jest dosyć znaczna dlatego też zrezygnowałem z takiej formy wytworzenia pokrywy.
Postanowiłem odwiedzić znane markety z "delicjami" budowlanymi i znalazłem w jednym z nich następujące materiały:
- płyta pleksi/akryl wymiary: 100 x 50 cm grubość 4,7 mm  - cena 63,31 zł
- klej Technicoll (do twardych plastików i akryli) tubka 20 ml - cena 6,52 zł



Zakupiona płyta pleksi/akryl zabezpieczona jest obustronnie folią naklejoną na powierzchnię więc doskonale chroni płaszczyznę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Płyty te są w różnych kolorach, grubościach, wymiarach oraz fakturze. Ceny do przełknięcia. Kleje do akrylu można nabyć w różnych tubkach i pojemnikach w zależności od techniki klejenia.

Mam już namierzoną agencję reklamową która wytnie odpowiednie wielkości kawałków akrylu techniką laserową. Jeśli chcecie zachować ładnie wykończone brzegi koniecznie zróbcie to tą techniką bowiem cięcie akryli i pleksi w markecie jest dalekie od ideału.

Postaram się w najbliższych postach zamieścić fotki poszczególnych produktów oraz fotki ukazujące proces produkcji takiej pokrywy.

Jeśli posiadacie jakieś własne doświadczenia w tym temacie to bardzo proszę o ukazanie swojej drogi dochodzenia do wytworzenia ideału takiej pokrywy.
Trochę tego i trochę tamtego też.

axolotl

Wszystko pieknie ladnie ale ja usprawnilbym proces conieco.Mozna by zminimalizowac klejenie. Plexa 3mm bardzo ladnie sie wygina pod wplywem temperatury. Ja poprosilbym o wyciecie 2ch kawalkow i powyginalbym je tak jak mi sie bedzie podobalo. POlecam zastosowanie lutownicy gazowej(palnika do podgrzania plexy) (sam tak robie).Na laczenia mozesz dac katowniczki .... calosc mozna pomalowac np. na czarno .efekt bedzie zadowalajacy.Ranty pieknie mozna przyszlifowac papierem sciernym.

Pozdrawiam.

GregWatson

Też myślałem o gięciu na ciepło bo w wielu przypadkach odnosi to dobry skutek ale ja mam płytę akrylową o grubości 4,7 mm i ze względu na dosyć spore rozmiary całej pokrywy wybrałem cięcie i klejenie oraz to iż chciałbym uzyskać wygląd pokrywy zbliżony do oryginału.

W innym przypadku z pewnością wybrałbym gięcie. Jest to także dobry sposób i może mniej skomplikowany.

Pozdrawiam
Trochę tego i trochę tamtego też.

axolotl

No pewnie, kazdy robi jak uwaza.Zastanow sie. nie lepiej wziac 3mm plexe? Przeceiz pokrywa ma za zadanie glownie chronic od kurzu. No chyba ze chcesz pancernie chronic swojego drapaka ;)

GregWatson

Same zawiasy mają specjalne zaczepy za pomocą których szybko i łatwo ściąga się całą pokrywę z drapaka. Można mieć pokrywę założoną jak i ściągniętą. Szerokość to ponad 50 cm i od strony zaczepów na klejeniu góry z bokiem muszą być wzmocnione małymi trójkątami, przy gięciu wstawienie trójkątów może być lekko problematyczne. Ten sposób bardziej będzie przypominał oryginał.

Fotka 1 - oryginalna pokrywa
Fotka 2 - podróbka

Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie

Oryginalne pokrywy Micro Seiki zwlaszcza od modeli DD-40 czesta sa popekane w okolicach zawiasow. Przyczyna? Wg mnie zbyt mala grubosc pleksi w tym miejscu. Zatem bralbym pokrywa z mozliwie grubego pleksi. 3mm wydaje mi sie zbyt malo.

GregWatson

Jak weźmie się płytę akrylową o grubości 3 mm to od razu wydaje się cienka dlatego 4,7 mm i wzmocnienia. Mały Pro-Ject ma 3 mm grubości a Daniel już 3,5 mm (większa pokrywa).
Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

No i okazało się że w mojej "wiosce" (ponad 100 tyś) nie mają urządzenia do cięcia laserowego. Wziąłem płytę pod pachę i pomaszerowałem do marketu. Tam zdarli ze mnie 21 zł i nawet fajnie im to wyszło.
Teraz wygładzanie i polerka. Później klejenie i montowanie zaczepów.

Tak wygląda po cięciu. Te "frędzle" to folia ochronna. Przed klejeniem będą zdarte.

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

Od rana trenuję ruchy posuwisto zwrotne :) gotowymi kostkami-papierem ściernym o najmniejszej gradacji jaki udało mi się dostać w markecie po złoty coś tam, jadę na mokro i nawet ładnie to wychodzi.  Po dwóch godzinach wachlowania dwoma takimi przyborami uzyskałem ładne krawędzie, teraz tylko pasta polerska i gotowe.  Jestem mile zaskoczony precyzją cięcia w markecie (gostek mówił że tolerancja na maszynie jest ok. 2 mm ale się sprężył i wyciął niemalże równe kawałki co do ułamków milimetra w/g załączonego rysunku oraz pomiarów). Chyba polubię ten market. :)

Może coś będzie widać.

Trochę tego i trochę tamtego też.

GregWatson

No i po klejeniu. Trwało to trochę ale w końcu jest. Zapowiadało się trochę pracy przy dopasowaniu zawiasów ale o dziwo poszło szybko i dość precyzyjnie.
Pozostała jeszcze polerka po kleju oraz wykończenie estetyczne i pokrywa jest jak nowa.

Trochę tego i trochę tamtego też.

kangie


rudy-102

Nie napisałeś jak to wyszło po polerowaniu. Masz jakieś zdjęcia?

GregWatson

Zrobiłem drugą bo jak to w życiu bywa jak się nie wyp... to się nie nauczysz. Ta była zbyt gruba i toporna. Sprężyny w zawiasach padały na pysk.

Jak znajdę gdzieś fotki lepszej jakości to jeszcze dorzucę.

Teraz to wygląda mniej więcej tak:

Trochę tego i trochę tamtego też.

paul_67

Bardzo ładnie wyszło.Moje gratulacje i podziw, ponieważ wiem ile jest z tym roboty.Nie wiem czy sam bym się za to brał.Znając moje wrodzone lenistwo raczej zleciłbym wykonanie jakieś specjalistycznej firmie :)

MAC

A jak zrobić taką?
Góra, tył i front gięty z jednego kawałka a boki doklejane?


paul_67

Wygną Ci to z jednego kawałka (patrz adres w wątku pokrywa), ale podejrzewam,że pozostaną szpary (mniejsze lub większe) na narożnikach.

GregWatson

Dzięki. Wygląda to już lepiej. Zobaczymy jak długo wytrzymają klejenia. Starą pokrywę trzymam może jeszcze coś z niej będzie.  :) Boki gięte w firmie reklamowej, przód i tył w stawiane.

Wiem, że w firmach można dobrać nawet stopień ścieralności czy też twardości takiego materiału przy czym ceny nie są wygórowane. Widziałem coś takiego kiedyś na olx. Coś koło 100 zł coś takiego kosztowało pod gramofon.
Trochę tego i trochę tamtego też.

MAC

No właśnie dlatego myślę czy nie ładniej będzie dokleić boczki odpowiednio wycięte.

Ja ma nieoryginalną klejona pokrywę ale przesadzili z grubością.
4mm Ciężka i zawiasy ledwo ja otwarta trzymają.

paul_67

Z grubością nie ma co przesadzać.3mm w zupełności wystarczą.

GregWatson

Moja pierwsza miała 4 mm i była do kitu, druga ma 3 mm i jest akurat.
Trochę tego i trochę tamtego też.


paul_67

O ile dobrze pamiętam, nie robią w detalu.


rudy-102

Cytat: GregWatson w Luty 29, 2016, 18:49Teraz to wygląda mniej więcej tak:
Ej, super!
Czy to była pleksi jaką sprzedają w sklepach budowlanych i modelarskich? To co ja mam jest strasznie miękkie i szybko się rysuje.

GregWatson

Cytat: rudy-102 w Luty 29, 2016, 20:53To co ja mam jest strasznie miękkie i szybko się rysuje.

Moja też. A trzeciej już nie będę robił. Nie mam sił. :) Teraz walczę z Monitorem Audio ET 500 z dwoma ramionami. Jeszcze trochę cza poczekać.

Tak pleksi z marketu budowlanego.
Trochę tego i trochę tamtego też.