Cambridge Audio 651p + lm4562

Zaczęty przez Ganjor86, Wrzesień 14, 2016, 12:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ganjor86

Poczytałem trochę w internecie o takiej modyfikacji tego już i tak bobrego pre i wielu ludzi chwali te op-amp i dodatkowo zalecają wymiane kondensatorów. Czy ktoś mógłby coś powiedzieć o tym czego się można spodziewać po takiej modyfikacji ? Tutaj trochę informacji http://www.pinkfishmedia.net/forum/showthread.php?t=126825

krzysiek

ZTCP po UK krążył egzemplarz demo po modyfikacji Arkless, podobnie jak u nas Husariaa.
ZTCP sam Arkless był przedmiotem jakiejś dużej gównoburzy na PFM, zdaje się, że bardzo zalegał ludziom z przerabianiem/ wykonaniem tych przedwzmacniaczy, a kasę brał z góry, albo jakoś tak.
Modwright KWI-200, Dynaudio Special 25, Chord Qutest, poprzednio na forum jako blackholesun

Ganjor86

Z wymianą op-amp i kondensatorów sam dam radę muszę tylko wiedzieć co na co zamienić.

ahaja

To ino uważaj z tym lm4562. Ma max napięcie pracy 2x17V a zapewne pre zasilanie ma wyższe. Sugeruję się tu schematem 640tki (2x18V) bo 651 nie mam.

Sam zasilacz o ile tak go można nazwać to słaby powielacz napięcia i tu jest problem. Jak zwykle. Ale za to działa wszędzie bo i w Argentynie i w Chinie ...

Ganjor86

Wymiana lub wstawienie rezystora nie zmniejszy napięcia ? A jak z wymianą kondensatorów ? Zawsze można zbudować nowy lepszy zasilacz.

ahaja

Musiałbyś wywalić to co jest. Wpiąć się z nowym zasilaczem/stabilizacją tam gdzie są  LM7818/7918 (zakładam, ze w 651p jest tak samo jak w 640).
Kupić obudowę do zasilacza i dać tam: porządne trafo, prostowanie, filtrację, prestabilizację.
Pociągnąć kabel z tego zasilacza do pre z odpowiednią ilością kabli w stosunku do napięć.
W pre zastosować nowe stabilizatory.

I tu się rodzi pytanie ... czy warto?
Koszt takiej modyfikacji znacznie przekroczy koszt 651ki. O pracy nie wspominam  ;).

Ganjor86

A gdybym zamienił tylko op-ampy i kondensatory a same op-ampy byłyby na podstawkach co ułatwiałoby wymiane to ile mógłby działać bezawaryjnie taki przedwzmacniacz ?


Jakub

Cytat: Ganjor86 w Wrzesień 14, 2016, 21:24może to pomóc ?

Tego się używa jak chcesz wstawić dwa jednokanałowe opampy w miejsce dwukanałowego.

Ja kiedyś przerabiałem CA551. Efekt był pozytywny, ale nie spektakularny.

Jak już chcesz coś grzebać, to wymień te brązowe kondensatory od filtra niskich częstotliwości na jakieś lepsze (Jantzen, Mundorf), albo zastąp je zworkami; zastąp najmniejsze elektrolity kondensatorami foliowymi, ceramiki na wejściu odpowiedzialne za obciążenie wkładki zastąp foliowymi, albo w ogóle wywal. Warto też wlutować podstawki pod opampy, żeby ewentualnie spróbować z innymi, ale efekty mogą być różne. Nowe elementy oczywiście parowane.

To wszystko i tak są bardziej działania dla polepszenia samopoczucia :)

Ganjor86

No to się zastanawiam nad sensem przeróbek. Chociaż wielu ludzi pisało że jest znacznie lepiej chociarz kto by się przyznał że tyle pracy na nic...

Jakub

Na pewno warto podziałać w kwestii zmniejszenie pojemności na wejściu i wywalić te ceramiki 220pf. Możesz dać małe czerwone Wimy 100pF. Podstawki pod opampy też warto wlutować, bo zmiany opampów dają największe zmiany w dźwięku. Reszta według uznania.

Tutaj jest opis mojej modyfikacji. Mam nadzieję, że Arek nie ma nic przeciwko temu linkowi:
http://winyle.domek.org/index.php/topic,150.0.html

Widzę, że też dawałem tam LM4562. Zależy w której sekcji go dasz, to albo poprawi albo skaszani dźwięk :)