Denon DL-103

Zaczęty przez vasa, Październik 21, 2014, 22:40

Poprzedni wątek - Następny wątek

cdt

Przyznam szczerze że jestem zdziwiony . SME 3009 Seria III to mega lekkie ramie . Że dobrze na nim zagra DL301 to pewne ale że DL-103 . Jak ja się pytalem o to ramie na forum przy kupowaniu PD 444 czy będzie mi pasować do 103R to całe forum odradzało . Ale skoro Ci gra to git . Trzeba próbować i nie sugerować się innymi . Oczywiście dodatkowe dociążenie pomogło to jest pewne na 100% .

Alexander

Od sme jest płytka dociążająca, ramię to Jelco z tego co doczytałem  ;)

tomasz_pianista

Cytat: cdt w Styczeń 13, 2019, 17:36Przyznam szczerze że jestem zdziwiony . SME 3009 Seria III to mega lekkie ramie . Że dobrze na nim zagra DL301 to pewne ale że DL-103 . Jak ja się pytalem o to ramie na forum przy kupowaniu PD 444 czy będzie mi pasować do 103R to całe forum odradzało . Ale skoro Ci gra to git . Trzeba próbować i nie sugerować się innymi . Oczywiście dodatkowe dociążenie pomogło to jest pewne na 100% .

Coś chyba źle przeczytałeś, chyba, że to nie do mnie:)

U mnie 103 gra na Jelco+dodatkowe ołowiane obciążenie na headshellu.

Na SME 3009 III powiesiłem kilka wkładek, ale jakoś mnie to ramię nie chwyciło za serce.
Grupa ratowania poziomu.

cdt

Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 13, 2019, 17:42Coś chyba źle przeczytałeś, chyba, że to nie do mnie:)

Żle przeczytałem a do tego zasugerowałem sie jeszcze tym tłumieniem olejowym .

dino

Cytat: vasa w Styczeń 13, 2019, 13:11Niby prawda stara jak świat, że Denon 103 ma grać na szynie

Ano, prawda
Po raz kolejny  ;D

malg

Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 13, 2019, 12:46
Dodatkowo po testach zdecydowałem się użyć trochę tłumienia olejowego w ramieniu (napełniłem około połowę zbiornika). Nacisk 2,5g.


tłumienie zrobiło też swoje, to tak jakbys dołożył masy - oczywiście w cudzysłów,
dołożenie tłumienia zmienia charakterystyką rezonansów,


tomasz_pianista

Dzisiaj dzięki Malgowi porównuję 103 vs 103R

Mam dwa jednakowe headshelle Jelco, oba dociążone, tylko zmieniam wkładki na Jelco 750L (na Garrardzie 401). Jedyna różnica to kable od wkładki, ale ja nie ze złotouchych, nie będę wysłuchiwał różnic pomiędzy kablami Ortofona i Jelco:)

Werdykt jest bardzo trudny, obie wkładki mają swoje zalety. Zwykła 103 to jednak trochę inne granie niż większość wkładek na rynku, bardziej wycofana góra, miękka barwa. Kontrabas brzmi lepiej niż na droższym bracie. "R"-ka bardziej krzyczy, gra efektowniej, ale czy lepiej? Wszyscy stawiają na R, ja niekoniecznie. Wiele zależy od repertuaru, jak wrzuciłem Pink Floydów, to R od razu zmiotła 103, w jazzie już mam dylemat. Najlepiej jakby połączyć cechy jednej i drugiej:)

Obiektywnie po krótkim słuchaniu R to lepsza wkładka, lepsza stereofonia, lepiej oddziela poszczególne instrumenty, no i góra ewidentnie na plus. Zwykła 103 ma jednak taką naturalność grania, bardzo dobrze się na niej słucha muzyki bez większego zastanawiania się czy może być lepiej. "R" to dość efekciarska wkładka, szybki dźwięk, myślałem, że będzie też bardziej "miodna". Nawet DL-301 MK II jest bardziej subtelna w graniu.  "R" ma dość dominujący bas i górę, środek przez co środek nie jest aż tak zajmujący. 103 to głównie środek, nawet bas tam nie jest tak oddzielony od środka (dlatego czasami "zamula").

Będę miał trudną decyzję przy kolejnym zakupie, bo Denon 103 ma u mnie dożywocie, tylko nie wiem która. Myślałem, że po posłuchaniu wszystko będzie jasne, a jest jeszcze gorzej:P

Dam znać co dalej, w czwartek odsyłam wkładkę.

Wielkie podziękowania dla Malga!
Grupa ratowania poziomu.

malg

możesz zatrzymac wkładkę przez weekend
mi się nie spierzy bo lezy u mnie w szufladzie
a przez weekend godzin nie nabijesz,
więc jesli chcesz to wyslij w poniedziałek czy wtorek


cdt

Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 22, 2019, 20:54"R" to dość efekciarska wkładka,
Jak ją porównasz do AT , DV czy inszych nowoczesnych wkładek to zagra średnicą :) . Wszystko jest kwestią odniesienia , preampu toru . U mnie jak jeszcze miałem DL 301 MK2 to 103R była królem średnicy .

ahaja

Tomek, a jak obciążyłeś te wkładki elektrycznie?

malg

u mnie najlepiej grała  na około 280 ohmów (pomiędzy 200 - 300, bliżej 300)
pisałem Tomkowi o tym na priv

tomasz_pianista

Różnie. Gość od Paradox Pulse (który robi obudowy i mody do Denona) obciąża 103R wysoko, 650ohm.

Trochę eksperymentowałem, ogólnie u mnie nie słychać dużych różnic pomiędzy 200ohm a 650ohm. Może ja głuchy po prostu jestem:) Znacznie większą zmianę przyniosło dociążenie headshella niż zmiany "elektryczne". 103R to chyba jedyna tak mało uzwojona wkładka Denona, droższe modele (304,DL-S1) miały 40ohm.

Zwykła 103 też jest jeszcze mniej podatna na zmiany w dźwięku w moim torze, pomiędzy 400 a 800 nie słyszę żadnej różnicy.

Chyba zdecyduję się docelowo na 103R, w sumie to tylko kilkadziesiąt USD różnicy. Jeśli chodzi o wymagające płyty (czytaj muzyka klasyczna), to Ortofon Rondo z ostrym szlifem radzi sobie lepiej na ostatnich rowkach niż Denony ze sferykiem. Natomiast 103R ma moc i mięso, którego w Ortofonie nie ma. Dobrze mieć wybór:)

Chciałbym mieć jeszcze jakąś maślaną wkładeczkę, może SPU Classic N, w sumie jest do wzięcia (nówka) za 1300zł...
Grupa ratowania poziomu.

LampowY

Ciekawy jestem jakby 103R zagrała na moim 14,5 g ramieniu  :o
Niby nie powinna ale słyszałem już tyle pięknie grających zestawień, które nie powinny...  ;D

malg

Cytat: LampowY w Styczeń 23, 2019, 12:23
Ciekawy jestem jakby 103R zagrała na moim 14,5 g ramieniu  :o

z dociążonym Headshell-em

LampowY

+/- ile powinien być dociążony?

tomasz_pianista

U mnie head+wkładka = 27 gramów

To już dość skrajne, ale bardzo otworzyło dźwięk.
Grupa ratowania poziomu.

malg

Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 23, 2019, 12:49
U mnie head+wkładka = 27 gramów

To już dość skrajne, ale bardzo otworzyło dźwięk.
to razem z masą efektywną ramienia te 27g ?


tomasz_pianista

Bez.

Oryginalny headshell Jelco to chyba 12g, Denon 8,5g, do tego śrubki. Sam dodałem 6 gramów.

Headshell Jelco HS-30 (topowy model) waży chyba ponad 16 gramów, ja używam HS-25 o wadze 12. Tak więc moje 27 gramów łącznie to nie jest jakiś kosmos czy ekstrawagancja. Samo ramie 750L ma ponoć nie dużą masę efektywną, ogólnie jest wiele rozprawek na ten temat w sieci. Większość poleca HS-30 do Denona 103 lub ewentualnie inne body do wkładki.
Grupa ratowania poziomu.

LampowY

U mnie 14,5g z headshellem niewymiennym :-\

malg

Cytat: LampowY w Styczeń 23, 2019, 19:54
U mnie 14,5g z headshellem niewymiennym :-\
ale możesz zastosować pewnie przekładkę (jak Darek)

LampowY

Szukałem gotowców. Najcięższa SME ma 6,5g

To ze wszystkim (wkładka, śrubki) osiągnę ze 32-33g cały zestaw...

malg

Cytat: tomasz_pianista w Styczeń 23, 2019, 19:14
Bez.

Oryginalny headshell Jelco to chyba 12g, Denon 8,5g, do tego śrubki. Sam dodałem 6 gramów.

Headshell Jelco HS-30 (topowy model) waży chyba ponad 16 gramów, ja używam HS-25 o wadze 12. Tak więc moje 27 gramów łącznie to nie jest jakiś kosmos czy ekstrawagancja. Samo ramie 750L ma ponoć nie dużą masę efektywną, ogólnie jest wiele rozprawek na ten temat w sieci. Większość poleca HS-30 do Denona 103 lub ewentualnie inne body do wkładki.

no to i tak wyszło pewnie dobże  ponad 30g
i z tego co piszesz to dociązenie spowodowało ze 103-tk zagrała lepiej, co potwierdza teorię rezonansu/odatnosci
a ze niektórym gra też na ramieniu 10g - 12g  ....  ::)
ja na fontku zrobiłem headshell mosiężny w wyszło ponad 33g (dokładnie nie pamiętam)

malg

Cytat: LampowY w Styczeń 23, 2019, 20:10
Szukałem gotowców. Najcięższa SME ma 6,5g
jak dodasz 14,5g(m.efekt.) + 6.5 (przekładka) + 8.5 g (wkladka) to wyjdzie prawie 30g
i bardzo dobrze
kwestia czy spodoba Ci się charakter 103-ki

LampowY

Grzesiek, ja grałem dwa lata na 103R.
Chcę do niej wrócić tylko nie wiem jak zagra na Nottinghamie.
Musze uśmiechnąć się do kawosza na 1-2 dni, powiesić (z plasteliną 6g  ;D ) i posłuchać co z tego będzie.

tomasz_pianista

Na pewno warto posłuchać, tylko moim zdaniem możesz mieć problem z wyważeniem ramienia, chyba że Nottingham oferuje cięższe przeciwwagi. Nie jest wskazane, żeby przeciwwaga wisiała na samym końcu - zwiększasz bezwładność ramienia.
Grupa ratowania poziomu.