Pionieer XL-A700S (PL-570)

Zaczęty przez GB, Marzec 02, 2017, 23:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

GB

Witam,

Poniżej kilka fotek mojego Pioneer'a, którego kupiłem jako PL-570X a posiada oznaczenie XL-A700S. Patrząc na instrukcje obsługi z vinylengin to wygląda na PL-570. Sam już nie bardzo wiem jaki to model.

Patefon jeszcze nie gra bo wzmacniacz, pre i kolumny (Vincent SV-237, Focal Aria 926, CA CP2) jeszcze nie dojechały.











W szufladzie czeka wkładka AT440MLb. Ciekaw

Pozdrawiam
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

kawosz

 :)

vasa

Cytat: GB w Marzec 02, 2017, 23:34Poniżej kilka fotek mojego Pioneer'a,
Wygląda na poważny sprzęt :)
A że imienia swego nie pamięta?
A któż z nas jest bez grzechu ;D ;D ;D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

GB

#3
Jak zwał tak zwał. W sumie do grania nie przeszkadza. Tak się tylko z ciekawości zastanawiam jak obie nazwy ze sobą powiązać.

Rozmiarów jest słusznych. Myślałem, że na szafce zmieści się z Bernardem, ale nie ma takiej opcji. Pomiksować i scratch'ować nie będzie można.



Czy to dobry sposób na anty scating?
Pozdrawiam
GB
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

pan-troglodytes

To nie jest sposób na AS tylko na zbalansowanie ramienia w poziomie.

GB

LB to nie AS? A jak ustawić AS?

Czyli ten ciężarek z boku ramienia jest do LB a nie AS?

Pozdrawiam
GB
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

rudy-102

Cytat: GB w Marzec 02, 2017, 23:34kupiłem jako PL-570X a posiada oznaczenie XL-A700S.
XL-A700S to było oznaczenie na rynek japoński. W Europie i w USA sprzedawany był jako PL-570.

frywolny trucht

Do antyskatingu służy pokrętło z prawej strony ramienia. Na rysunku poniżej. Podczas pomiaru nacisku ma być na zero. Najlepiej zaś jest mierzyć nacisk taką wagą jak na obrazku. W Polsce kosztuje od stówki w górę, na Aliexpress ponoć koło dychy.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Świetną sprawą w tym gramofonie jest zaistnienie regulacji VTA ( wysokości ramienia). Przyda się przy ustawianiu AT 440 ML
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Nie podoba mi się natomiast, że przesięg każą ustawiać wg firmowego przyrządu. Mam nadzieję, że da się ustawić wkładkę wg normalnych szablonów. W każdym razie przydałoby się mieć jeszcze możliwość ustawienia azymutu. Wkładka, którą chcesz powiesić może potrzebować pełnej możliwości regulacji.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Cytat: rudy-102 w Marzec 03, 2017, 07:05XL-A700S to było oznaczenie na rynek japoński

Ano właśnie. Zanim podłączysz sprawdź na tabliczce znamionowej gramofonu na jakie jest napięcie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Gerwazy

440 na tym ciezkim ramieniu? Hmmm  ....
Nic nie sprzedaję

kawosz

Da radę . U mnie wisiała na mosiężnym ramieniu ADF . W tą stronę można przegiąć gorzej w odwrotną  ;)

GB

#13
Jak regulować VTA pod tą wkładkę?

Czyli mam wersję Japan. W instrukcji napisane jest że zmienny Voltage.

Człowiek jak mi go demonstrował podłączył pod zwykłe gniazdko sieciowe w Germanii. Czyli powinno być ok - czy powinienem na coś zwrócić uwagę przed wpięciem do sieci?

Waga do mnie jedzie - trochę się zfrajerowałem bo na Allegro kupiona a przyjedzie z Chin. Później sprawdziłem, że ta sama na Ali kosztuje połowę ceny.

Pozdrawiam
GB
______________
Pozdrawiam
Grzegorz

pan-troglodytes

Cytat: frywolny trucht w Marzec 03, 2017, 08:36Nie podoba mi się natomiast, że przesięg każą ustawiać wg firmowego przyrządu

Ja natomiast bardzo lubię te firmowe miarki do ustawiania wkładki. Mogę w 5 minut ustawić nową wkładkę w Technicsie i Dualu, bez żadnych przyrządów. Jak zrobi się to dobrze, z odpowiednią precyzją, ustawienie jest idealne, takie jak przy użyciu GeoDisca na przykład.
Lateral balance to zbalansowanie ramienia w poziomie (prawo - lewo), antyskating to korekcja sił odśrodkowych działających na wkładkę. LB pozwala "bezstresowo" pracować łożyskom, co ma pewne znaczenie, zwłaszcza przy cięższych ramionach. AS to temat - rzeka, napisano pewnie pierdylion stron na jego temat. Generalnie - LB ustaw jak instrukcja każe. AS na słuch.
Pamiętaj, że elektroniczna waga podaje poprawne pomiary tylko wtedy kiedy ma świeże baterie. Takie zjechane do połowy lub dwuletnie nie nadają się do zasilania wagi.

elem

Cytat: pan-troglodytes w Marzec 03, 2017, 16:48antyskating to korekcja sił odśrodkowych działających na wkładkę.

korekcja siły dośrodkowej :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

pan-troglodytes

Tak, zgadza się. Dośrodkowej siły bezwładności, która pcha bezczelnie ramię w kierunku środka płyty.

GB

A więc historia jest taka, że ten człowiek kupił ten gramofon już przystosowany do Europejskich warunków i nic z nim nie robił.

Pozdrawiam
GB

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

frywolny trucht

Cytat: GB w Marzec 03, 2017, 15:50Jak regulować VTA pod tą wkładkę?

Przy założeniu, że igła jest w stanie zadanym przez producenta, a headshell nie jest odgięty w górę lub dół- odkręcasz śrubkę mocującą kolumnę ramienia i tak podnosisz lub opuszczasz kolumnę ramienia, żeby ramię było równoległe do płyty. I to robisz gdy igła ma już ustawiony nacisk prawidłowo i leży "na płycie". No cóż, to precyzyjne, delikatne zadanie. Jeden błąd i igła może się złamać. Najlepiej to robić na czymś gładkim i śliskim. Czasem winyle mają gładką stronę, ale szkoda płyty. Lepiej kupić plastikową matę, kartonowy szablon, wyrzeźbić matę z papieru kredowego? Albo w ogóle Geo Disk? Jak zweryfikować czy jest równolegle? Są przyrządy- bloczki z naniesioną podziałką, ale równie dobre można ulepić coś z papieru milimetrowego. Przejrzyj dział o akcesoriach do ustawiania wkładek. Coś sobie wybierzesz, a jak nie- może coś lepszego wymyślisz.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

kawosz

Można też ustawiać z zabezpieczoną wkładką . Ja tak robię i po podniesieniu lub opuszczeniu sprawdzam jak jest . Kilka poprawek i jest dobrze . Ostateczna ocena należy do moich uszu . Pod względem ustawiania  VTA najlepszym z moich gramofonów jaki miałem był Technics 1210 .

Lyset

Na rozbiegowce albo dead wax mozna tez ustawic.
Kenwood BLM802WH/Kenwood BM450/Braun BT5090/Yamaha XSR900/Yamaha XF425

Gerwazy

#21
Cytat: pan-troglodytes w Marzec 03, 2017, 17:12
Tak, zgadza się. Dośrodkowej siły bezwładności, która pcha bezczelnie ramię w kierunku środka płyty.

Chyba jednak jest odwrotnie.

W czasie obracania się talerza ramię ucieka na zewnątrz i aby nam igła nie wyskoczyła z rowka trzeba zadziałać w przeciwnym kierunku, czyli w kierunku do środka płyty i to własnie robi antyskating, czyli dociska ramię w kierunku do środka płyty.
Czyli antyskating do kompensacja siły odśrodkowej. 
Nic nie sprzedaję

pan-troglodytes


Gerwazy

Cytat: pan-troglodytes w Marzec 03, 2017, 20:27
Gerwazy, czy ty miałeś kiedyś sprawny gramofon? Choć jeden?

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Turntable_anti-skating

Hmmmm :)

To jest trochę nielogiczne, wystarczy coś położyć na kręcącym się talerzu, na pewno wyleci na zewnątrz a nie do węwnątrz, bo zadziała własnie siła odśrodkowa


Nic nie sprzedaję

vasa

Cytat: Gerwazy w Marzec 03, 2017, 20:34To jest trochę nielogiczne, wystarczy coś położyć na kręcącym się talerzu, na pewno wyleci na zewnątrz
Ja nie wiem jak to jest gdzie indziej ale moja wkładka się nie kręci na talerzu i na zewnątrz nie ucieka.
A skating jest wynikiem i pochodną JEDYNIE kąta offsetu, nacisku i współczynnika tarcia igły o płytę :P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.