Sprzedam wzmacniacz lampowy Braun CSV13

Zaczęty przez Jakub, Marzec 25, 2019, 21:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jakub

Sprzedaję swój wzmacniacz lampowy Braun CSV 13

Wzmacniacz z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Za wzornictwo odpowiada Dieter Rams, jeden z najbardziej uznanych projektantów tamtych czasów.
Egzemplarz takiego wzmacniacza znajduje się w zbiorach nowojorskiego muzeum sztuki nowoczesnej MOMA.

Wzmacniacz ma 12W mocy na kanał
Jedno wejście gramofonowe dla wkładek MM i trzy wyjścia liniowe
Możliwość podpięcia zestawów głośnikowych 4, 8 i 16 Ohm

W środku siedzą następujące lampy:

6x ECC83/5751 4x EL84

Wzmacniacz został przeze mnie zmodernizowany i wyremontowany, i jest na bieżąco używany. Nie jest to żaden leżak z piwnicy.

W zakres remontu weszły:

Wymiana traf głośnikowych na nowe dedykowane i parowane od Welter Audio. (Lepsze parametry i bezpieczeństwo)
Wymiana kondensatorów elektrolitycznych (Fisher&Tauche, Epcos, Vishay, Nichicon, Elna Silmic II)
Wymiana kondensatorów sygnałowych (Vishay, Mundorf)
Wymiana rezystorów (Vishay Dale, Kiwame, Vitrohm)
Wymiana potencjometru głośności (ALPS RK27)
Wymiana gniazd głośnikowych i sygnałowych (w zasadzie cały panel tylni)

Wszystkie elementy pasywne są dobrane z tolerancją mniejszą niż 1%

Wzmacniacz ma zamontowany DC Blocker

Poza powyższymi, usunąłem zbędne obwody zasilania dla radia i przewody zasilające dla głośników elektrostatycznych (wyjścia 16 Ohm dla elektrostatów mają teraz gniazda speakon)

Dodatkowo, przebudowany został przedwzmacniacz, tak aby zmniejszyć czułość wejściową wzmacniacza (oryginalnie 100mV) - można spokojnie podpiąć współczesne sprzęty z wyjściem sygnału 2V.
Układ korekty barwy dźwięku został przeliczony w taki sposób, aby w położeniu zerowym pasmo przenoszenia było faktycznie płaskie.
Filtr niskich częstotliwości został przeliczony i działa dopiero poniżej 20Hz (oryginalnie 90Hz)
Przedwzmacniacz gramofonowy został przystosowany do krzywej RIAA (oryginalnie CCIR)

Po tych wszystkich zmianach, wzmacniacz ma pasmo przenoszenia 20Hz-20kHz 0/-0,4dB (oryginalnie 40Hz-15kHz +/-0,5dB, 20Hz-30kHz -3dB)

Jak widać, jakości użytych części nie można nic zarzucić a koszty modernizacji były spore, bo remontowałem ten wzmacniacz dla siebie.
Przyszła jednak pora na zmiany i czas się pożegnać.

Teraz najważniejsze czyli cena:

3000 zł za wzmacniacz z lampami firmy JJ 4x ecc83mg, 2x ecc803s, 4x EL84 (w zasadzie nieużywane)
3500 zł za wzmacniacz z lampami JJ (jak wyżej) plus dodatkowo 2x ecc83 RFT, 4x 5751 Jan GE, 4x 6p14p-er (na tych lampach gram na co dzień, ale mają jeszcze kilka lat pracy przed sobą).

Nie wysyłam. Możliwy odbiór osobisty po umówieniu, albo mogę dowieźć w promieniu 100km od Krakowa.

wiki

Jakub, nie wierzę....
I co dalej..?
Jest jakiś inny fajny zabytek dla Ciebie?
Bardzo czytałem kiedyś o Twoich modernizacjach... fajnie było...
😁😁😁
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka


Melepeta

Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

Jakub