Mój gramofon Zontek

Zaczęty przez miniabyr, Sierpień 28, 2014, 21:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

Moriarty

Ech, chciałbym mieć taką "deskę do krojenia sera"! :) Ale, jak zauważył konstruktor, wszystkim się nie dogodzi. Ja się zapisuję do klubu wielbicieli wersji zaolejowanej. Cudny jest ten złocisty połysk.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

kefas

Cytat: Moriarty w Kwiecień 03, 2020, 08:00Cudny jest ten złocisty połysk.
Złote a skromne. ;D

Piterski

Cytat: Moriarty w Kwiecień 03, 2020, 08:00Ech, chciałbym mieć taką "deskę do krojenia sera"!
Nie ściemniaj, przecież Ty jesteś niechętnie nastawiony do winyli. Sam tak mówiłeś  ;D
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

peezeet


Moriarty

Cytat: Piterski w Kwiecień 03, 2020, 20:43Cytat: Moriarty w Dzisiaj o 08:00

    Ech, chciałbym mieć taką "deskę do krojenia sera"!

Nie ściemniaj, przecież Ty jesteś niechętnie nastawiony do winyli. Sam tak mówiłeś 

A czy ja mówię, że bym z tego słuchał muzyki? Ja po prostu jestem esteta, lubię rzeczy ładne! :P

Przy okazji, to ja jestem nastawiony niechętnie nie do winyli, tylko do kosztów tej zabawy. Poza moim zasięgiem, niestety. Za circa 50 zł mogę kupić kolekcję archiwalnych CD z nagranymi kilkoma lub kilkunastoma płytami (licząc pierwotne, oryginalne edycje na czarnych płytach). Gdybym chciał je nabyć w formie czarnych placków, to bym musiał nerkę sprzedać :/

Kolekcjonuję w ten sposób ostatnio głównie jazz z lat 50. i 60., przede wszystkim saksofonistów tenorowych, i wreszcie poznaję muzykę, o której kiedyś tylko słyszałem, śliniąc się jak Reksio do szynki. Odkryłem niedawno Gene'a Ammonsa na przykład - o jeżu kolczasty, ale ten gość ma ton! Ale mogłem się szarpnąć na box z jego płytami, zamawiając w ciemno, bo są śmiesznie tanie. Jazz z tamtych lat, na CD, jest dziś do kupienia naprawdę za grosze.
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Moriarty

No tak, zachwalałem Ammonsa, a przykładu żadnego nie dałem. No to proszę, kawałek z albumu "Boss Tenor". Najpierw prawie półtorej minuty bluesowego akompaniamentu na rozgrzewkę (Flanagan za fortepianem!), a potem Ammons zaczyna dmuchać w rurę. Jest konkretnie, od razu słychać, że to poważny zawodnik. Boss :)

https://www.youtube.com/watch?v=IK85sqy8OLg&list=PL8DD9E283437D8B15



YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

Old Man Kensey

Piękna płyta, zgadzam się w całej rozciągłości. Nie mam tego na LP, ależ to musi grać...
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Moriarty

Cytat: Old Man Kensey w Kwiecień 05, 2020, 20:22Nie mam tego na LP, ależ to musi grać...

Ooo, panie!... Powiem tylko, że nagrywał Rudy van Gelder w swoim domowym studio w Englewood Cliffs. Klasę rejestracji słychać nawet na CD! ;) >:D
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

peezeet

Cześć Koledzy. Jak się miewacie...wszyscy w komplecie i dobrym zdrowiu?
Bo u mnie raczej bez zmian.....w zasadzie to jakieś zmiany są ale w projekcie, choć niewielkie ale jednak.
Otóż po ostatnich walkach stolarsko- meblarskich przyszedł w końcu czas na ugryzienie aluminium. Na nieszczęście podczas projektowania i tworzenia nowych rysunków wykonawczych coś komputer zaczął mi mulić. Echh po kilku nieudolnych próbach z odświeżeniem systemu wszystko mi się posypało. Nie nawidzę komputerów!!! >:( :( a w szczególności grzebania przy oprogramowaniu i przy systemie. No i musiałem postawić od nowa windę i wszystkie programy mi niezbędne......jako że jestem w tej dziedzinie lekko niedorozwinięty to sporo mi to zajęło czasu ale jakoś z bólem poszło. Tak byłem szczęśliwy że bystro teraz śmiga komputer że aż mnie podkusiło....(nie wiem po co) i z rozpędu zabrałem się też za laptopa sterującego frezarką. No i oczywiście tu nastąpiła wtopa....system postawiłem sprawnie ale coś nie chciał się prawidłowo zainstalować i skonfigurować program sterujący....po pięciu dniach w końcu się udało. uffff.  >:( >:( >:(nigdy więcej!!!

Ale do rzeczy- z racji mocno ograniczonych środków i istniejącej sytuacji, bardzo duży nacisk kładę na oszczędności i wykorzystanie resztek materiału tu i ówdzie zachomikowanych w zakamarkach pracowni lub piwnicy. Skrupulatne poszukiwania pozwoliły odnaleźć trochę skarbów :).
Bardzo cenną zdobyczą okazała się resztówka odlewnicza płyty aluminiowej- kiedyś na nią nie spojrzał bym nawet ale jak się nie ma co się lubi...

peezeet

#659
Badziewie było strasznie krzywe i miało jakiś nawalcowany, jakby miękki płaszcz, który się lepił i zatykał frez. Trzeba było dokładnie splanować powierzchnie i jakoś dalej poszło.

peezeet

#660
Z racji tego że plinta gramofonu posiada sporo krzywizn i wyobleń to automatycznie wymusza w osprzęcie na niej montowanym tworzenie szeregu asymetrii i wrednych krzywizn. Sporo się nakombinowałem z wymyśleniem kolejności obróbki tak by element był stabilnie zamocowany i go nie wyrwało.
W projekcie talerz ma być jakby zanurzony w powierzchni plinty i należało wykonać pierścień maskujący, okalający krawędź drewna. W zasadzie powinno to być wykonane na sporej tokarce ale takiej nie mam a już marzeniem ściętej głowy jest zdobycie aluminiowej rury o średnicy ok 320mm, z której po odcięciu kilku centymetrów uzyskał bym odpowiedni pierścień do toczenia. Ale że wychowałem się na dobranockach z pomysłowym Dobromirem to jakoś sobie poradziłem..... użyłem płaskownika i odpowiednio go wygiąłem w pierścień i przefrezowałem  ;D 8)

peezeet

Generalnie po pierwszych próbach z frezowaniem aluminium jestem bardzo zadowolony z uzyskanej jakości powierzchni. Najbardziej odpowiedzialna za to jest sztywność maszyny. Wrzeciono choć nie jest najwyższych lotów to jego bicie jest na razie niewielkie i choć widać to na niektórych obrabianych powierzchniach to jest do przyjęcia. Poniżej foto frezowanego panelu od skrzynki napędowej, po przeszlifowaniu dwoma gradacjami papieru ściernego (1200 i 2000) i ręcznie polerowane.

peezeet

A tak wygląda plinta z wykonanymi, surowymi elementami z aluminium. Jeszcze nie wiem jakiej obróbce galwanicznej zostaną poddane, W grę wchodzi anodowanie, chromowanie ew. chromowanie satynowe.

peezeet

A tu foto poglądowe jak to mniej więcej w kupie będzie wyglądać.
Teraz plinta sklejkowa oraz egzotyczna pojedzie do lakierni a ja mam do wykonania napęd, który w całości będzie się znajdował w tej szufladzie  :)

Kangie

#664
Podziwiam za umiejętności i konsekwencję w działaniu.

Ten pierścień z płaskownika - rewelacja. Może dałoby się tym sposobem wykonać outerring? Choć przypuszczam, że z nierdzewką będzie
trudniej. Sam kiedyś próbowałem wykonać prototyp (toczenie w litej stali), ale koszty spore zwlaszcza oprzyrządowanie do utrzymania pierścienia. Potem pomysł lasera lub cięcia wodą. Zawsze miałem przed oczami odchyłki wymiarowe, który zniweczyłyby efekt końcowy.

Osadzenie ramienia w plincie - widzę tam kąt płaszczyznowy. Niezłe wzornictwo. Na łatwiznę nie poszedłeś ;)

Śledzę wątek, bo ciekawy.

EmilioE

Piękny sprzęt!
Nakład jednostkowy pracy będzie ogromny, ale efekt wart wysiłków.
Rozumiem, że umieszczenie napędu w szufladzie ma na celu izolację od plinty?
ART Loudspeakers Deco 8 + Audion Sterling KT77, Braun L1030 + LAR IA120, Audio Phase Cannabis + Audion Silver Night 300B, Pioneer N-70AE, Moon 260Dt, Denafrips Pontus II, HiFiMAN HE-500

frywolny trucht

Cytat: peezeet w Maj 01, 2020, 01:16Na nieszczęście podczas projektowania i tworzenia nowych rysunków wykonawczych coś komputer zaczął mi mulić. Echh po kilku nieudolnych próbach z odświeżeniem systemu wszystko mi się posypało.

Brzmi trochę jakby twardy dysk padał.

Hmm. Nie rozumiem intencji tej szuflady, ale na pewno wszystko się wyjaśni :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Kangie

Cytat: frywolny trucht w Maj 01, 2020, 09:24Nie rozumiem intencji tej szuflady, ale na pewno wszystko się wyjaśni
Obstawiam, że Paweł po kryjomu wsadzi tam EDS1000 ;)

peezeet

 Dzięki
Cytat: Kangie w Maj 01, 2020, 06:20Może dałoby się tym sposobem wykonać outerring? Choć przypuszczam, że z nierdzewką będzie
trudniej. Sam kiedyś próbowałem wykonać prototyp (toczenie w litej stali), ale koszty spore zwlaszcza oprzyrządowanie do utrzymania pierścienia. Potem pomysł lasera lub cięcia wodą. Zawsze miałem przed oczami odchyłki wymiarowe, który zniweczyłyby efekt końcowy.
Outer ring jest od dawna w planach i tu są dobre wieści odnośnie dostępności odpowiedniej rury z nierdzewnej stali. Zgodzę się z Tobą co do oprzyrządowania ja zrobiłem prowizoryczne z drewna ale to rozwiązanie jednorazowe biorąc pod uwagę konieczność chłodzenia.

peezeet

Cytat: EmilioE w Maj 01, 2020, 07:13Rozumiem, że umieszczenie napędu w szufladzie ma na celu izolację od plinty?
Tak właśnie będzie, jeszcze zostanie zamknięta pokrywą aby silnik wygłuszyć. Będzie sobie stała na własnych nóżkach nie dotykając plinty.

benpe

No fajny projekt.
A ramię Delta 12" tam podejdzie?
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

peezeet

Cześć Benpe  ;D
Podejdzie, podejdzie

peezeet

Cześć wszystkim. Wreszcie po prawie dwutygodniowym opóźnieniu ( ale to już się przyzwyczaiłem) jakieś wieści z lakierni.  Tym razem postanowiłem nieco zaszaleć z kolorkami.  8)   Co sądzicie?

Moriarty

Mnie się bardzo podobała ta wersja powyżej, z lakierem bezbarwnym, "złocista". Ten zielony tak sobie. No ale ja się nie znam, bo ja słucham z CD ;D
YB Audio Zephyr (zwrotnica na ClarityCap), Yaqin MS-30L (modyfikacja: Sinus Audio), Marantz CD6006 (jako napęd), Topping D70, M&B Audio Cable Diamond, Neotech NEMOS-3080 UP-OCC, TAGA Harmony PF-1000, Yarbo 1100, Viborg VP1501

peezeet

Zaraz będzie i złocista... czekam na fotki z lakierni. Jutro będzie szlifowane i odbieram gotowe. ;D