Tanie granie.

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 15, 2016, 17:17

Poprzedni wątek - Następny wątek

wojtek41

Może tak założyć osobny wątek z dokładnym opisem kalibracji ? Pewnie przyda się dla wielu początkujących osób.

frywolny trucht

Bronić nie będę  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41


wojtek41

Arek. Myślę, że Tobie taki wątek wyjdzie idealnie  8)

frywolny trucht

To jest wbrew pozorom kontrowersyjny temat i zawsze można nazwać tego, który uczy- głupkiem :)
Myślę, że trzeba podzielić temat na trzy punkty zaawansowania.

1. Wkładki tanie i o prostych szlifach  ( sfera, niewyrafinwany eliptyk) - jakieś papierowe szablony, byle druknięte w dobrej skali. Przy czym osobiście już tutaj zapodałbym narzędzie: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=398.0 które cholera często okaże się być drogie w stosunku do wkładki. Jeśli ktoś zakłada wkładkę i leci na niej do końca żywota- nigdy nie kupi. Ale jak ktoś lubi się bawić wkładkami- ten przyrząd bardzo szybko kalibruje. Nie ma zabawy w nieskończoność między punktem A i B na papierowym szablonie np. stąd: http://www.rcm.com.pl/?action=hobby
2. Wkładki gdzieś tam do tysiaka, dwóch z niewyrafinowanymi szlifami. AT 440ML już raczej nie. Wydatek na Geo Disc nie boli- fajne, proste, szybkie narzędzie.
3. Wyrafinowany szlif. Tutaj Geo Disc jest już pewnym mezaliansem, audiofile oczekują rozbudowanych przyrządów np ClearAudio, dr Feickerta, a azymut ustawia się wg oscyloskopu, bo ostrze igły mogło zostać krzywo wklejone. Czyli już nie bawimy się na podstawie geometrii body wkładki, a konkretnie tego jak ostrze jest prowadzone w rowie. Wszystko można już tutaj, na tym forum, znaleźć.

Starczy?
;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Ciekawostka. Thakker opisał igłę, jako JICO. Na stronie JICO nie ma takiej igły: http://www.jico-stylus.com/index.php?cPath=12
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#81
Gdy posłuchać tej wkładki bez odnoszenia do wcześniejszych, to ona gra w sumie miło. Bogatą średnicą, delikatnymi skrajami próbuje nawiązywać do wkładek MC. Brakuje mi jednak emocjonalności, czy to wina igły, czy wkładka zmurszała, czy tak ma być? Może mi ktoś pożyczyć na tydzień oryginalnego VMS 20? Obiecuję nie robić więcej rzeźni  ;D Na ten czas podesłać mogę Philipsa i Teletona do odsłuchów.

Co do budowy- ale to jest jamnik!! Wystaje z przodu headshell'a, wystaje z tylu. Ledwo mi kabli starczyło, żeby ją podpiąć. No i przy nacisku 1,1g nisko siedzi. Tutaj wspominkowo test oryginalnej VMS 20: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=387.msg12789#msg12789 i też grała jakoś ciszej.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#82
Ktoś w ogóle widział VMS 20 Mk I? Nic tylko Mk II.
A tak poza tym  namierzyłem ostatecznie co to za wkładka. Wygląda, że mam tatusia VMS  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Tutaj VMS 20:
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

To nadal nie chce być tanie granie. Kogoś pogięło. Eliptyk niemal w cenie wkładki 2M Red? Szlif Fine Line za 800 zł wdaje się jakąś tam opcją, bo dziś za 2M Bronze Ortofon woła 360 Euro, ale to stara konstrukcja. No nie wiem.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Jawi mi się konkluzja taka. Nawet jeśli znajdziesz w szufladzie body wkładki firmy Ortofon to tanio nie pograsz. Wygląda, że zamienniki są raczej po wuju, a oryginalne igły jakby nietanie, by nie rzec: ordynarnie drogie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

To chyba nie jest żadne odkrycie.

Nie ma teraz tanich wkładek, a już tym bardziej dobrze grających.

Dopóki nie wejdzie jakaś chińska konkurencja to będzie strzyżenie jeleni.

Wystarczy zobaczyć jakie ceny wkładek były 10 lat temu.

Wszystkie tanie zamienniki igieł to szmelc, krzywo wklejone diamenty, niedbałe szlify.

Najbardziej śmieszy mnie to, że można teraz sprzedać 20 letnią wkładkę z nieznanym przebiegiem za duże pieniądze. 10 lat temu nikt nie wpadłby na to, by licytować budżetowego, używanego Denona 103 za ponad 400zł.

Świat oszalał.
Grupa ratowania poziomu.

rudy-102

Cytat: tomasz_pianista w Maj 09, 2016, 12:21można teraz sprzedać 20 letnią wkładkę z nieznanym przebiegiem za duże pieniądze. 10 lat temu nikt nie wpadłby na to, by licytować budżetowego, używanego Denona 103 za ponad 400zł.

Świat oszalał.
I tutaj sami jesteśmy sobie winni.
Trzeba było nie pisać, że winyl brzmi lepiej od cd i nie kupować płyt. Teraz mamy. ;)

frywolny trucht

Ortofon jest taki- [wulgaryzm]- kultowy.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Cytat: frywolny trucht w Maj 09, 2016, 12:00To nadal nie chce być tanie granie. Kogoś pogięło. Eliptyk niemal w cenie wkładki 2M Red? Szlif Fine Line za 800 zł wdaje się jakąś tam opcją, bo dziś za 2M Bronze Ortofon woła 360 Euro, ale to stara konstrukcja. No nie wiem.
Ortofon M 20 FL Super, ze szlifem Fine Line, to bardzo przyjemna dla ucha wkładka. Niestety oryginalna igła swoje kosztuje. Jednak moim zdaniem warto. Mam i ani myślę sprzedać. Świetny dżwięk.  :)

frywolny trucht

Masz coś ELAC-a, co mógłbyś polecić?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Na dzisiaj chyba dwa podstawowe modele. Ale poczekaj chwilkę...Coś ciekawego niebawem będę miał.  ;)

rudy-102

Według mnie ciekawe i tanie granie możesz mieć z Ortofona 510

wojtek41

Piątka, to była fajna seria wkładek.  ;)

frywolny trucht

To jakaś boczna rodzinka do VMS?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Raczej kroczek wyżej. Piećsetki chyba zastąpiły VMSy. Sprawdzę.

rudy-102

Z tego co mogę znaleźć to istniały na rynku mniej więcej w tym samym czasie, ale 500tki były nowocześniejszym rozwiązaniem.

frywolny trucht

Nadążyć za Ortofonem łatwo nie jest. Czyli jamniki VMS zostały wyparte przez serię 500 i się skończyło. Jej miejsce zajęły paluszki, a  ich ulepszoną wersją jest seria 2M?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Też tak to zrozumiałem.

frywolny trucht

Zmęczył mnie ten Ortofon. Dobrze nagranym, ofensywnym płytom, grających pełnym pasmem, coś on może i szlachetnego na średnicy dokładał, ale tych nieco gorzej nagranych słuchać się nie da. Przeraźliwie uśredniony, wycofany przekaz. Nijak się zasłuchać. Podejrzewam, że to JICO to nie JICO tylko KUPA. Aby się o tym przekonać musiałbym dorwać oryginalnego eliptyka, ale to kosztuje 400 zł. Czy mi aż tak bardzo zależy? Może lepiej kupić sobie 2M Red do szuflady? Sprzedam za 5 lat za tysiaka  ;D Tymczasem założyłem z powrotem Philipsa. Wczoraj bardzo słabo zagrał Cool Kids of Death, chce zweryfikować na ile to była wina realizacji, na ile wkładki- dać płycie  szansę...

No właśnie, założyłem, zapuściłem na parę sekund- od biedy ustawiając tylko kąt prowadzenia- ( pamiętacie, że muszę cofnąć o 5 mm przesięg) i jest miazga na Kurylewiczu ( użyłem jako testowej :)
Ta wkładka mnie zadziwia. Co za witalność  :o No nic, ustawię i posłuchamy jeszcze raz post punka.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93