Uniwersalny sterownik obrotów – Zontek

Zaczęty przez rudy-102, Luty 28, 2016, 18:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jeremy

#475
Naprawiłem sterownik,
Niestety zabrakło pomocy ze strony autora ...
Ponawiam prośbę o apke do sterownika, wiem ze sporo osób ja ma, proszę o info w tej sprawie.
Przyczyna moich kłopotów była czujka, i rezystor diody 330r, podmieniłem na ta: https://www.mouser.co.uk/ProductDetail/QRE1113GR? i wszystko działa jak malina.

Piterski

Daj e-mail na PW, jeszcze powinienem mieć software do tego sterownika.
Niestety chyba na Pawła Zontka nie masz co liczyć.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

TomFon2017

#477
Jeśli działa jak malina to nie uwierzę - robię do jakiegoś czasu pomiary sprawdzonym tachometrem - pomiar to trzy  miejsca po przecinku i sterownik ZONTKA pływa jak fala po spokojnym morzu - wahania od 33, 257 do 33,351.
Może, można by to jakoś poprawić gdyby była jakakolwiek instrukcja do oprogramowania tego sterownika !!!
P.S. Dioda informująca o tym, że sterownik osiągnął 33,33 jest dla mocno wierzących w ustne zapewnienia, że tak JEST. >:D >:D >:D
REVOX C221 CD PLAYER...DAT SONY PCM-2700...DAT SONY DTC 60ES...TAPE RECORDER REVOX PR99 MKIII...Headphone Amplifier CanAmp...Słuchawki AKG K400 i AKG K601...monitory bliskiego pola TAPCOS5...PRO9TL Domestic Monitor by Chris Rogers

paul_67

Co zrobić, aby przyspieszyć obroty talerza?

paul_67

Klikam, przyspiesz , ale nic się nie dzieje :( 

Taniofil

#480
Ja bym najpierw kliknął ,,odblokuj".

Interfejs widać, że robiony po taniości. Dokumentacji pewnie też nie ma.

Jak zapłaciliście ciężką kasę za sterownik na scalaku od arduino to niech autor tłumaczy.
(Oczywiście scalak od arduino się do tego świetnie nadaje, tylko ta cała płytka to z 5zł kosztuje).

paul_67

Cytat: Taniofil w Lipiec 17, 2021, 20:29Ja bym najpierw kliknął ,,odblokuj".
Tak zrobiłem, ale to nic nie daje.

paul_67

Cytat: TomFon2017 w Lipiec 07, 2021, 21:43Może, można by to jakoś poprawić gdyby była jakakolwiek instrukcja do oprogramowania tego sterownika !!!
Mimo zapewnieniom producenta nie da się wprowadzić żadnych zmian w sterowniku, ale może ja się nie znam.Pan Zontek się nie odzywa i co z tym fantem zrobić? Ciekawe, że innym użytkownikom (oprócz mnie i Tomka) to nie przeszkadza...

Pboczek

Paweł kiedy sprawdzałem ostatnio apką obroty Thorensa, wyszło mi że to 33,21 - 33,25. Tak jest i już. Niedługo odpalę drugą karuzelę, zobaczę jak to tam wygląda.
Focal MiniUtopia + Line Magnetic 805IA + Lehmann Decade + Oracle Delphi MKI + SME 3009II + Goldring Elite

Piterski

Cytat: paul_67 w Lipiec 18, 2021, 18:39
[...]Pan Zontek się nie odzywa i co z tym fantem zrobić?
Nie chcę być złym prorokiem ale raczej zapomnij o wsparciu od Zontka  :-\

Cytat: paul_67 w Lipiec 18, 2021, 18:39
Ciekawe, że innym użytkownikom (oprócz mnie i Tomka) to nie przeszkadza...
To na pewno nie jest sytuacja idealna ale nic w życiu nie jest idealne. Ten sterownik i tak załatwił w AdFontesie takie zmiany obrotów, że do ich zaobserwowania nie trzeba było tachometru, wystarczyło samo ucho.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

audiokawosz

Mnie ciekawi tylko czy lepiej jest ze sterownikiem czy bez sterownika.
Przyjdą takie czasy,że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach,powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony,bo nie jesteś do nas podobny

paul_67

Cytat: Pboczek w Lipiec 19, 2021, 07:52Paweł kiedy sprawdzałem ostatnio apką obroty Thorensa, wyszło mi że to 33,21 - 33,25. Tak jest i już. Niedługo odpalę drugą karuzelę, zobaczę jak to tam wygląda.
Apką na telefon wychodzi mi, że mam obroty idealne, no może wahnięcie 0,01 czy 0,02 :)

paul_67

Cytat: audiokawosz w Lipiec 19, 2021, 08:55Mnie ciekawi tylko czy lepiej jest ze sterownikiem czy bez sterownika.
Bez sterownika co jakiś czas sprawdzałem obroty na tarczy strobo i bywało, że musiałem podregulować.Ze sterownikiem paski stoją, ale idealnie nie jest co wskazuje tachometr :)

paul_67

Cytat: Piterski w Lipiec 19, 2021, 08:36Nie chcę być złym prorokiem ale raczej zapomnij o wsparciu od Zontka  :-\
Tez mi się tak wydaje, ale chciałbym się mylić :)

paul_67

Cytat: paul_67 w Lipiec 19, 2021, 16:23
Cytat: Pboczek w Lipiec 19, 2021, 07:52Paweł kiedy sprawdzałem ostatnio apką obroty Thorensa, wyszło mi że to 33,21 - 33,25. Tak jest i już. Niedługo odpalę drugą karuzelę, zobaczę jak to tam wygląda.
Apką na telefon wychodzi mi, że mam obroty idealne, no może wahnięcie 0,01 czy 0,02 :)


Wahnięcia są większe.Podobnie jak na tachometrze choć z mniejszą dokładnością.

Zbyszek

#490
Dzień dobry.
Trafiłem tu szukając informacji właśnie o tym sterowniku. Jest tu poruszonych sporo różnych problemów ale opisu mojego nie znalazłam 😊 Już tłumaczę o co chodzi. Silnik ma bardzo niskie obroty i prawie nie ma siły (na luzie, bez założonego paska) – można go zatrzymać lekko dotykając palcem.
Mam jakieś podstawowe umiejętności jeśli chodzi o elektronikę, ale z układami cyfrowymi to tak średnio. Poza tym nie dysponuję schematem.

Co zauważyłem:
1.   Po włączeniu, na zasilaniu silnika jest 8,4V (bez obciążenia);
2.   Po włączeniu silnika napięcie spada do 1,3V;
3.   Stabilizator LM317 sprawny;
4.   Układ zasilania sprawny (pomierzyłem i sprawdziłem kilka elementów);

Teraz sterownie stabilizatorem (i tu zaczynają się schody):
1.   Z Atmegi, z nóżek 27 i 28 wychodzą sygnały o amplitudzie ok. 4,8V (PWM?) i trafiają na malutki scalaczek, taki sześcionóżkowy ,,0PQ7", ale nie wiem czy dobrze odczytałem bo bardzo niewyraźny napis.
2.   Czy ten mały układ to jakiś przetwornik D/A? – wydaje mi się, że tak, bo cyfrowy sygnał sterujący (wchodząc na nóżki 4 i 5) już jako analogowy, z nóżki 1. powinien wychodzić na wejście nieodwracające opampa LM359 (nóżka 3).
3.   Z tego ,,0PQ7" nie wychodzi żaden sygnał, ale może nie musi, bo na tym nie bardzo się znam, może dostaje informację, że na wyjściu ma być 0...
I jeszcze jedno – żółta dioda miga jednostajnie (ok. 1Hz)
Nie mam takiego przetwornika DA na podmianę, Internet też o takim nie słyszał. Może ktoś podpowie co tam włożyć? Może ktoś miał podobny problem?
Proszę o pomoc.
Lubię chleb ze smalcem

jacek-k-wawa

Hej,

Zakładam, ze w Twoim setupie masz układ z fotoelementem do mierzenia aktualnej prędkości obrotowej i że działa on ok? Bo może tutaj właśnie jest jakiś problem i sterownikowi wydaje się, że za szybko kręci talerzem i dlatego też tak mocno obniża napięcie na silniku żeby zmniejszyć obroty..
Czy robiłeś kalibrację - tzn czy masz opcję tego magicznego guzika, który jak jest naciśnięty przy włączaniu sterownika to aktywuje procedurę kalibracji która trwa czasem z 5-10 min?
Jakby ten scalak o którym piszesz miał 8 nóżek to bym podejrzewał że to precyzyjny opamp OP07 który może robić jako jakiś komparator ale nie wiem czy są wersje z 6 nóżkami...


Zbyszek

Dzięki za odpowiedź.
Problem polega na tym, że silnik nie jest w stanie nawet lekko poruszyć talerzem. Nie może przeprowadzić kalibracji bo nie zakręci :p
Jak się uda załączyć zdjęcia to zobaczysz, o który układ mi chodzi. Ten w czerwonym kółku i ma 6 nóżek.


Lubię chleb ze smalcem

rudy-102

Czy próbowałeś przetrzeć czujkę ?
Może jakiś paproch zakłóca optykę.

rudy-102

Czy po dopięciu sterownika silnik ma normalną moc?

Zbyszek

Cytat: rudy-102 w Grudzień 27, 2021, 12:22
Czy próbowałeś przetrzeć czujkę ?
Może jakiś paproch zakłóca optykę.
Oczywiście. Też uważam, że najpierw należy zacząć od najprostszych rozwiązań - nie pomogło.
Cytat: rudy-102 w Grudzień 27, 2021, 12:24
Czy po dopięciu sterownika silnik ma normalną moc?
No właśnie nie - podłączyłem dla spokoju zewnętrzne zasilanie 9V i silnik pędzi, ze sterownikiem nawet nie poruszy talerzem
Lubię chleb ze smalcem

rudy-102

Rozumiem, że jest to pierwsze uruchomienie tak? Jeszcze przed kalibracją?
Czy próbowałeś na starcie zakręcić talerzem i chwile poczekać?

Zbyszek

Cytat: rudy-102 w Grudzień 27, 2021, 12:34
Rozumiem, że jest to pierwsze uruchomienie tak? Jeszcze przed kalibracją?
Czy próbowałeś na starcie zakręcić talerzem i chwile poczekać?
Oj nie - sterownik działał ze 3 lata, wszystko było ok. dopóki nie przestał.
Lubię chleb ze smalcem

Piterski

A przypadkiem nie uwędził Ci się ten tranzystor na trzech nóżkach? Ja go połączyłem mechanicznie z obudowa by miał radiator. 
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Zbyszek

#499
Piterski, jeśli masz na myśli ten "tranzystor" LM317 w obudowie TO220, czyli regulowany stabilizator napięcia, to normalnie jest na radiatorze, ale teraz nie, bo radiator przeszkadza :)
Stabilizator jest sprawny, dziękuję. :np:
Lubię chleb ze smalcem