Chario Constellation Delphinus MOD

Zaczęty przez muda44, Styczeń 14, 2018, 11:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

muda44

Chario Constellation Delphinus , to według mnie jedne z ładniejszych kolumn w swojej cenie .
Wyglądem przypominają najlepsze monitory  Sonus Faber sprzed lat.
W brzmieniu tych monitorów razi nieco wyeksponowana , sucha i zapiaszczona góra pasma oraz dudniący bas . Słychać rezonans pudła .

W celu poprawy góry pasma warto w torze wysokotonowym wymienić kondensator . Ja wstawiłem Mundorfa Supreme który gra rozdzielczo , dynamicznie ale nie ostro . Można wstawić inne , tańsze kondensatory jak przykładowo SCR MKP czy Mundorfa Mcap na 400V jednak licząc się z tym że Supreme ma wyższą rozdzielczość , dynamikę i precyzję .
Rezystor cermetowy zamieniłem Superesem .
Po lewej stronie zwrotnica po modyfikacji .


muda44

Wstawiając tak duży kondensator warto go podkleić dobrej jakości taśmą dwustronnie klejącą .

muda44

Gotowe zwrotnice.

muda44

Do wytłumienia komory użyłem filcu - Poroso .
Na tył jedną warstwę a po jej przyklejeniu przykręcamy zwrotnicę .

muda44

Na górę i dół po dwie warstwy .
Warstwy między sobą kleimy punktowo !
Ja używam kleju montażowego .

muda44


muda44

Pozostałą , fabryczną włókninę wykorzystujemy w formie jak na zdjęciu .

muda44

Ważne !
Docinając pojedyncze kawałki Poroso tniemy je jednocześnie dla dwóch kolumn . Wycięte kawałki muszą mieć identyczne wymiary i być tej samej grubości .
Najlepiej ciąć z tych samych miejsc ponieważ kupując potrzebny nam kawałek Poroso może nie mieć identycznej grubości ( gęstości ) na całej powierzchni .


Miłej zabawy :)

Niestety wirus uszkodził mi większość zdjęć ale te dwa oddają piękno i niepowtarzalność  tych kolumn .

frywolny trucht

No dobrze, a efekty brzmieniowe? Spektakularne? Przeciętne, warto było?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

traumeel

Cytat: muda44 w Styczeń 14, 2018, 11:33W brzmieniu tych monitorów razi nieco wyeksponowana , sucha i zapiaszczona góra pasma oraz dudniący bas . Słychać rezonans pudła .
Z czym Ci tak Delphinusy grają?

Mam je i nie mogę potwierdzić Twojej oceny. Szczególnie co do basu.

tatachabera

Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

muda44

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 14, 2018, 12:46
No dobrze, a efekty brzmieniowe? Spektakularne? Przeciętne, warto było?

Znikło zapiaszczenie góry , większa rozdzielczość , dynamika i jej barwa .
Bas nieco niżej schodzi i poprawiło się " dudnienie " komory tak o 2/3 .
Koszt tej wersji to około 800zł za części i za te pieniądze poprawa jest spektakularna i warto tym bardziej że jest gotowiec jak to zrobić samemu .
W wersji z tańszymi kondensatorami to jakieś 200zł za części a tylko trochę gorsze efekty .

muda44

Cytat: traumeel w Styczeń 14, 2018, 13:19
Cytat: muda44 w Styczeń 14, 2018, 11:33W brzmieniu tych monitorów razi nieco wyeksponowana , sucha i zapiaszczona góra pasma oraz dudniący bas . Słychać rezonans pudła .
Z czym Ci tak Delphinusy grają?


Mam je i nie mogę potwierdzić Twojej oceny. Szczególnie co do basu.


To nie są moje kolumny a klienta któremu składałem cały system i poprosił mnie o poprawienie tych kolumn w granicach rozsądku cena / jakość .
Zostałem też kilka razy poproszony o opis tego co zrobiłem co też uczyniłem :)
Oczywiście pokazując wersję finalną .

Porównanie dotyczyło porównania tych kolumn z przykładowo Dynaudio Spec 25 czy monitorami Diapasona . Modelu nie pamiętam , pamiętam że kosztowały 26000zł i zrobiły na mnie ogromne wrażenie .
Delphinusy kosztują koło 5000zł z podstawkami więc nie ma co oczekiwać cudów ale skoro da się je tanim sposobem poprawić ... ;)


cdt

U mnie Mundorfy w zwrotnicach poległy co nie znaczy że tu jest żle . Ja tej firmy nie lubie . Czy to w kolumnach czy elektronice wszystko co na nich oparte ma gumiasty bas . Pisze o sprzętach z  którymi mialem styczność

McGyver

Cytat: cdt w Styczeń 14, 2018, 14:04
U mnie Mundorfy w zwrotnicach poległy co nie znaczy że tu jest żle . Ja tej firmy nie lubie . Czy to w kolumnach czy elektronice wszystko co na nich oparte ma gumiasty bas . Pisze o sprzętach z  którymi mialem styczność
Co do białych Mundorfów M-Cap to też uważam że są kiepskie, przede wszystkim drażni mnie ich szorstkość. Ale nie nalezy wszystkich Mundorfów do jednego wora wrzucać, bo przecież produkują mnóstwo modeli o różnych charakterystykach brzmieniowych i zawsze coś można dopasować do swoich potrzeb.

tomekkk1

#15
Niezła robota Marcin, zarówno zwrotka jak i prace z wytłumieniem. Dziwię się że dudniły pomimo iż grające skrzynie są wpisane w koncept Sonus Faber. Widocznie w monitorach ten efekt jest z goła odmienny ze względu na niewielki litraż.
Najważniejsze jednak, że dało się to znacznie skorygować w sumie  niewielkim kosztem :)

Cytat: muda44 w Styczeń 14, 2018, 11:39Do wytłumienia komory użyłem filcu - Poroso .
Na tył jedną warstwę a po jej przyklejeniu przykręcamy zwrotnicę .

Ten filc można kupić już z naniesionym klejem. Ułatwia to pracę, nie musimy uważać przy bawieniu się z klejem:


Klej jest bardzo mocny i bez trudu trzyma się nawet przyklejony do góry nogami. Trzyma się również przyklejony do filcu, więc da się go użyć tam, gdzie wymagana jest podwójna i więcej warstw.
Poza tym porównując rolkę filcu z klejem i bez - ten z klejem jest równy na całej powierzchni, a krawędzie nie rozpadają się podczas cięcia. Na foto widać dwie takie same rolki, w każdej wewnętrzne zwoje to zwykły filc Poroso, zewnętrzne to Poroso z klejem. Różnią się delikatnie kolorem:

muda44

Mundorf Mcap 6,8uF na 400V to około 33zł a Supreme tej samej pojemności to 160zł więc nie ma co się dziwić że Supreme to wyższa klasa chociaż te zwykłe Mcapy wcale nie są takie złe a o niebo lepsze od tych zastosowanych fabrycznie .

W swoich kolumnach w torze tweetera używam Mundorfów Silver Oil a w szeregu ze średniotonowymi Supreme z Mcapem na 400V.
Mundorf ma też genialne rezystory do zwrotnic - M Resist Supreme które też mam w swoich kolumnach ale do Chario się nie nadają . Tu zamiast Superesa można by wstawić barwnie grające Path Audio .

Tomek , celowo używam zwykłego filcu Poroso bo ten filc ma być klejony punktowo i nie przylegać idealnie na całej powierzchni a sens klejenia kolejnych warstw ma tylko wtedy gdy są klejone punktowo .
Fala akustyczna ma docierać do kolejnej warstwy czy warstw a nie być zatrzymywana warstwą kleju .

cdt

Wrzucać do jednego worka nie będę . U mnie się nie sprawdziły . Path Audio jest fajne . Jednak rezystory Duelunda u mnie zagrały lepiej a to podobna kasa .

tomekkk1

Cytat: muda44 w Styczeń 14, 2018, 17:21
Tomek , celowo używam zwykłego filcu Poroso bo ten filc ma być klejony punktowo i nie przylegać idealnie na całej powierzchni a sens klejenia kolejnych warstw ma tylko wtedy gdy są klejone punktowo .
Fala akustyczna ma docierać do kolejnej warstwy czy warstw a nie być zatrzymywana warstwą kleju .
O to właśnie chodzi, że klej nie jest rozmieszczony na całej powierzchni - spójrz jeszcze raz na foto, dokładnie widać klej poprzez folię ochronną ;)

McGyver

Cytat: cdt w Styczeń 14, 2018, 17:33rezystory Duelunda u mnie zagrały lepiej a to podobna kasa .
Są gdzieś foty rozprutego rezystora Duelunda. Jest zrobiony z grafitu od czeskiego ołówka marki bodajże "Bohemia Works". Zatem przy odrobinie zdolności manualnych i cierpliwości można sobie samemu zrobić za grosze.

muda44

Cytat: tomekkk1 w Styczeń 14, 2018, 19:08
Cytat: muda44 w Styczeń 14, 2018, 17:21
Tomek , celowo używam zwykłego filcu Poroso bo ten filc ma być klejony punktowo i nie przylegać idealnie na całej powierzchni a sens klejenia kolejnych warstw ma tylko wtedy gdy są klejone punktowo .
Fala akustyczna ma docierać do kolejnej warstwy czy warstw a nie być zatrzymywana warstwą kleju .
O to właśnie chodzi, że klej nie jest rozmieszczony na całej powierzchni - spójrz jeszcze raz na foto, dokładnie widać klej poprzez folię ochronną ;)

Paski są na całej długości i jednak dosyć gęsto .
Jak kto woli ;)



Jakub

Faber Castell  ;)
To nawet nie jest prawdziwy grafit, tylko jakiś konglomerat, żeby dzieci ołówków nie łamały.   8)



cdt

Ja tam nie wnikam czy jest zaczarowany czy Czeski  ;D . Sprawdził mi się lepiej .

absolute magnitude

Jestem lajkonikiem w tej kwestii, ale wydaje mi się, że ciekawie byłoby zrobić pomiar charakterystyki przed i po, a poza tym ładna robota!