Gramofon DIY

Zaczęty przez paul_67, Kwiecień 08, 2015, 22:28

Poprzedni wątek - Następny wątek

paul_67

Tylko kulkę.Poprzednio miałem stalową.

paul_67

Dzisiaj mały sprawdzian jak to wszystko działa.Po włączeniu wystarczy jeden obrót talerza i już mamy 33 1/3  ( nie pomagam ręką).Tak jak ustawiłem w sobotę - paski stroboskopu nawet nie drgną.Z płytą (180g) też się nic nie zmienia.
Jest dobrze :)

pan-troglodytes

Piękny. To bardzo inspirujące, że w dzisiejszych czasach nadmiaru chciało ci się coś stworzyć a nie kupić.

paul_67

No chciało.Lubię sobie czasami tak podłubać, tym bardziej,że ostatnio doprowadzam dzieła do końca :)

Marbo5

No piękne to Twoje dzieło.
Czasem sam się zastanawiam nad zmajstrowaniem swojego, ale mam za małe zaplecze. Myślę że największe wyzwanie to właściwe łożysko które wytrzymałoby talerz z 10 może 12 kg. Resztę bym ogarnął. Niestety nie jestem mechanikiem precyzyjnym, raczej elektrykiem. Więc zostaje mi cieszyć się tym co mam i inwestować w kolejne płyty.
Pro-Ject RPM 1 Carbon + Ortofon 2M Bronze + Haiku SOL MM; Musical Fidelity M3scd; Haiku SELENE EL34 Custom; Pylon Emerald HF; Mogami NIII, Yarbo 1100+Oyaide, Supra LoRad 2,5 CS-EU, Tomanek TAP8+, ROGOZ AUDIO 4RP2/BBS

pan-troglodytes

@Marbo5 łożysko można bez problemu kupić. W Stanach jest kilka bardzo zacnych firm produkujących takie podzespoły. Osobiście wydaje mi się, że najtrudniejszym elementem do wykonania jest ramię. Chciałbym długie i lekkie, bardziej precyzyjne niż to z AF. Może wykonane m.in. z drewna.
Paweł, powiedz dlaczego kamień? Względy estetyczne czy jakiś głębszy zamysł w oparciu o odsłuchy etc? Ja chyba wybrałbym sklejkę lub MDF (plus fornir) ale planuję jak mówiłem lekki odsprzęgnięty gramofon. Czy robiłeś próby z inną plintą?

paul_67

Cytat: pan-troglodytes w Styczeń 07, 2017, 05:40Paweł, powiedz dlaczego kamień? Względy estetyczne czy jakiś głębszy zamysł w oparciu o odsłuchy etc? Ja chyba wybrałbym sklejkę lub MDF (plus fornir) ale planuję jak mówiłem lekki odsprzęgnięty gramofon. Czy robiłeś próby z inną plintą?
Dlaczego kamień? Przede wszystkim zaważyły względy estetyczne i to,że wszyscy mówili,iż kamień nie zagra.Słuchałem przecież jak brzmią gramofony z innych materiałów MDF,sklejka,akryl, a z kamienia nie miałem okazji, więc pomyślałem: jak zrobię to będę wiedział czy to dobra droga.Na zasadzie eksperymentu.Poczytałem trochę o właściwościach tego typu tworzywa i wybrałem granit.Nie miałem żadnych złych skojarzeń z tym związanych:) Może to się podobać lub nie, ale najważniejsze,że cel został osiągnięty bo cóż wart byłby sprzęt, który tylko wygląda?

paul_67

Cytat: pan-troglodytes w Styczeń 07, 2017, 05:40Osobiście wydaje mi się, że najtrudniejszym elementem do wykonania jest ramię.
Gdybym obecnie brał się za taki projekt to postawiłbym na ramię własnej konstrukcji.Obecnie chodzi mi po głowie tangencjonalne.Dlaczego akurat takie? Chciałbym spróbować sił i drugi powód - znowu odradzają :)Jakieś długie nawet 16 calowe czy typu unpivot, ale jest jeden podstawowy problem- nie mam do czego zamocować...

pan-troglodytes

@paul_67 - mam pytanie o kulki:
dlaczego użyłeś kulki ceramicznej a nie np. rubinowej lub szafirowej? Koszty czy coś innego o czym nie wiem?
Bardziej ogólnie - dlaczego ceramiczna a nie metalowa?

paul_67

Przestudiowałem charakterystyki poszczególnych materiałów i wybrałem akurat ten.Metalową miałem wcześniej i postanowiłem wypróbować coś nowego.

paul_67

Parę dni temu przesmarowałem łożysko Molytex EP 2, polecanym przez jednego z kolegów i...    rewelacja! W pierwszej chwili myślałem, że między utworami zepsuł mi się wzmacniacz, nastała bowiem cisza.Nie spodziewałem się,że ten parametr może jeszcze ulec poprawie, a eksperymentowałem z wieloma smarowidłami i byłem zadowolony.Zawsze jednak może być lepiej! Naprawdę polecam!

Piterski

Kupiłeś gdzieś w sieci?
Możesz dać namiar?
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.


elem

Cytat: paul_67 w Styczeń 27, 2017, 19:39W pierwszej chwili myślałem, że między utworami zepsuł mi się wzmacniacz, nastała bowiem cisza.

A ktoś tu pisał, że napęd najmniej ważny w analogowym zestawie...  Wg mnie najważniejszy :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

pan-troglodytes

#189
Napęd jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli chcemy używać niskopoziomowych wkładek MC.
Paweł, mógłbyś skrobnąć coś więcej na temat łożyska? Albo inaczej, może wyprowadzisz mnie z błędu: chcę wykonać łożysko z tuleją z fosforobrązu, szlifowaną na wysoki połysk i spasowaną ze stalowym trzpieniem. Łożysko chcę oprzeć na kulce rubinowej. Chcę żeby łożysko wymagało minimalnego smarowania, np. takim smarem molibdenowo - litowym jaki tu polecałeś. Myślisz, że to ma szanse powodzenia? Łożysko ma przenosić niewielkie (stosunkowo) obciążenia, planuję lekki akrylowy talerz.

vasa

Cytat: elem w Styczeń 27, 2017, 20:10ktoś tu pisał, że napęd najmniej ważny w analogowym zestawie...
Ja pisałem.
I dalej tak uważam.
Napęd ma być porządny i tyle.
Ja mam na przykład rumble -80dB i żadne smary nic nie wnoszą.
:P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

rockandroll

Cytat: vasa w Styczeń 30, 2017, 10:59
Ja pisałem.
I dalej tak uważam.
Napęd ma być porządny i tyle.
Napęd ma być porządny, ramię i wkładka również a potem wychodzi cena bardzo porządna. ;-)

Ostatnio oglądałem ciekawe rozwiązanie łożyska prawie-magnetycznego. Smar faktycznie wtedy nie robi zbytnio różnicy ale czasami do gramofonów ludzie pakują takie wynalazki że nie trzymają prędkości i jedynym rozwiązaniem jest czyszczenie łożyska.

paul_67

Cytat: pan-troglodytes w Styczeń 30, 2017, 05:54Napęd jest bardzo ważny, zwłaszcza jeśli chcemy używać niskopoziomowych wkładek MC.
Paweł, mógłbyś skrobnąć coś więcej na temat łożyska? Albo inaczej, może wyprowadzisz mnie z błędu: chcę wykonać łożysko z tuleją z fosforobrązu, szlifowaną na wysoki połysk i spasowaną ze stalowym trzpieniem. Łożysko chcę oprzeć na kulce rubinowej. Chcę żeby łożysko wymagało minimalnego smarowania, np. takim smarem molibdenowo - litowym jaki tu polecałeś. Myślisz, że to ma szanse powodzenia? Łożysko ma przenosić niewielkie (stosunkowo) obciążenia, planuję lekki akrylowy talerz.
Myślę,że to ma szansę powodzenia.Ważna jest dokładność wykonania.Mój trzpień ma fi 7 mm -0,002, brąz, stal, teflon w górnej części.Jest to odwrócone łożysko, a talerz ma tylko 3 kg, więc śmiga to wszystko bardzo ładnie.

ahaja

Szlifować a raczej polerować to ośkę stalową a nie tuleję z fosfobrązu bo ta tak potraktowana straci swoje własciwości.

paul_67

Ma się rozumieć.Szlifowany był trzpień, a potem pasowana tuleja przez honowanie.

paul_67

Dorobiłem do ramienia napęd i jest gramofon :)

frywolny trucht

No dobrze. Ale jak graje?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Hector ładniejszy  ;)   

zeznawaj jak spisuje się ramię
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

paul_67

Na razie mam tylko zajechaną wkładkę Ortofona, którą dostałem od jednego z kolegów z forum.Jej stan był mi obojętny, ponieważ potrzebowałem jej dla ustalenia odległości montażowych.Na razie nie stać mnie na nic lepszego, a ta ememka nigdy nie była wysokich lotów.Mogę tylko powiedzieć,że graje.

paul_67

Cytat: elem w Czerwiec 03, 2017, 10:22zeznawaj jak spisuje się ramię
Ramię mimo niepozornego wyglądu posiada wszystkie dostępne ustawienia jak azymut, nacisk, vta ( w locie).Poszedłem trochę po kosztach jeśli chodzi o plintę.Kolor nie ja wybierałem.