Yamaha PF-800/1000

Zaczęty przez christo, Czerwiec 10, 2016, 10:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

christo

Bliźniacze modele Yamahy: PF-800 i PF-1000 produkowane były na rynki amerykański i europejski w latach 1983-1989. Miały być one odpowiedzią na duże zainteresowanie poza Japonią napędami paskowymi. Były to obok serii GT (GT-750 i GT-2000) najwyższe modele produkowanych wówczas przez Yamachę gramofonów.

Yamaha PF-1000

Yamaha PF-800

Różnica między w/w modelami ograniczała się jedynie do subplattera. W modelu PF-1000 wykonany był z brązu. W PF-800 natomiast z cynku. Dodatkowo plinta PF-1000 produkowanego na rynek USA wykończona była okleiną w kolorze orzecha a subchasis była ze szczotkowanego aluminium. Ten sam model sprzedawany w europie niczym praktycznie się nie różnił od PF-800 (poza oczywiście subplatterem).
Płyta, na której osadzone jest łożysko talerza oraz ramię, zawieszona jest na trzech odwórconych, w pełni regulowanych sprężynach, ukrytych pod miedzianymi pokrywami. Te pokrywy sprężyn to jedna z dwóch charakterystycznych cech tych modeli. Drugą jest bardzo nietypowe ramię. W dwóch aluminiowych rurkach poprowadzone są przewody do wkładki (oddzielnie dla prawego i lewego kanału). Poprawia to separację kanałów oraz sprawia że ramię jest niesłychanie sztywne.

Cyferki:
Drive system: belt drive
Motor: FG servo DC motor
Platter: 0.86kg zinc (inner), 1.63kg aluminium (outer) /  1.23kg gunmetal (inner) - PF-1000
Speeds: 33 and 45rpm
Pitch control: more than +-6%
Signal to noise ratio: better than 80dB
Wow and flutter: less than 0.028% WRMS
Arm type: dynamic balance, twin pipe arm tube
Effective length: 222mm
Overhang: 16mm
Offset angle: 23 degrees
Cartridge weight: 2 to 11g
Cartridge: MC-705 MC type
Output: 0.3mV
Tracking force: 1.7g (+-0.5g)
Cartridge weight: 4.3g
Dimensions: 473 x 154 x 376mm
Weight: 13kg / 13.7kg - PF-1000

Gramofon fabrycznie był uzbrojony we wkładkę MC Yamaha MC-705 czyli brandowaną przez Yamahę wkładkę Audio Technica AT3100XE - wkładkę MC z wymienną igłą (!).
Gramofony te to konstrukcje manualne. Jedynym udogodnieniem jest mechanizm podnoszenia ramienia wraz z końcem odtwarzania płyty i zatrzymanie talerza. Funkcja ta jest również w pełni regulowana pokrętłem znajdującym się obok ramienia. Gramofon posiada rónież regulację obrotów (oddzielnie dla 33 i 45 obr/min).
cdn...
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Rewelacyjna maszyna.
Wg mnie ten napęd wytrzymuje porównanie ze wszystkim co jest obecnie produkowane. I pewnie takie porównanie by wygrał :)
Ramię wygląda na w pełni regulowane a do tego wyważone dynamicznie, więc mniej podatne na zakłócenia zewnętrzne.
W sumie to może być docelowa karuzela :)

Wysłano niewygodnie to i byk może się zdarzyć.

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Ramię jest faktycznie wyważane dynamicznie, posiada bardzo wygodną regulację VTA ale niestety nie ma regulacji azymutu. Oczywiście na upartego można to zrobić używając podkładek różnej grubości. W komplecie wraz z gramofonem sprzedawany był specjalny szablon do ustawienia przesięgu, który wg danych fabrycznych wynosi 16 mm.

Ponieważ headshell nie posiada "fasolek" nie ma możliwości zmiany kąta offsetu (23st.). Dlatego też nie da się ustawić poprawnie wkładki korzystając z innych protraktorów. Najbliżej ideału jest szablon wygenerowany przez program Arc Template Generator wg geometrii Stevensona.
Jest jednak prostszy sposób. Na oryginalnym szablonie szczęśliwie podana jest odległość w milimetrach i jest to równe 30 mm. Wystarczy więc odmierzyć odległość tak jak na załączonym poniżej obrazku.
Headshell poniżej pochodzi z innego modelu ale generalnie pokazuje zasadę prawidłowego montażu.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Cytat: christo w Czerwiec 10, 2016, 12:42niestety nie ma regulacji azymutu.
Brak regulacji azymutu boli :(
Ale na zdjęciu widoczna jest śruba mocująca headshell, czy nią nie można go podregulować?

A tak na marginesie. Czy jesteś właścicielem tego gramofonu?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Cytat: vasa w Czerwiec 10, 2016, 14:27Ale na zdjęciu widoczna jest śruba mocująca headshell, czy nią nie można go podregulować?
Nie. Ten śrubek tylko mocuje headshell.
Cytat: vasa w Czerwiec 10, 2016, 14:27A tak na marginesie. Czy jesteś właścicielem tego gramofonu?
Nervosa dopadła! :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Cytat: christo w Czerwiec 10, 2016, 14:32Nervosa dopadła!
To gratuluję. Ten napęd jest świetny. Trochę martwi brak regulacji azymutu (swoją drogą ciekawe dlaczego?)
A jak już nervosa to czy armboard pozwala na wymianę ramienia?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Widzialem w sieci pf-800 z ramieniem Regi (nie wiem po co). Czy to na tym samym armboardzie - tego nie wiem. Na razie o tym nie myślę. Ramie jest bardzo dobre i wymiana na coś z popularnych ramion średnio się opłaca.

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

vasa

Cytat: christo w Czerwiec 10, 2016, 15:10Ramie jest bardzo dobre i wymiana na coś z popularnych ramion średnio się opłaca.
Pewnie tak. Ale wiedzieć warto.
Jaką wkładkę powiesiłeś na nim.
I który jest Twój bo dwa wzory wkleiłeś.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

PF-800 . A wisi na nim teraz at440mlb. Wkladka niestety nieco zbyt miękka. W weekend poeksperymentuję z denonem dl-110
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

MAC

A co to są i co robią te złoto - czarne trzy cosie?  :o

vasa

Cytat: masza w Czerwiec 10, 2016, 17:13złoto - czarne trzy cosie? 
One sprężystą tajemnicę skrywają co to wtajemniczonym nirwanę funduje :D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

MAC

#11
 :o
Pacz Pan. Tera takich nie robią.
Wszystko co było do zrobienia dobrego już zostało dawno temu zrobione.

Przepiękna ta Yamaha. Jak gra w połowie tak jak wygląda to miodzio  :)

Udało się coś wynegocjować?

http://olx.pl/oferta/gramofon-yamaha-pf800-CID99-IDfvfrJ.html#b87e2b6e12

MAC


christo

Cytat: masza w Czerwiec 10, 2016, 17:13
A co to są i co robią te złoto - czarne trzy cosie?  :o
Cosie skrywają sprężyny na których wisi subchasis. Jutro wkleje jakieś zdjęcia.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

#14
Cytat: masza w Czerwiec 10, 2016, 17:32
:o
Pacz Pan. Tera takich nie robią.
Wszystko co było do zrobienia dobrego już zostało dawno temu zrobione.

Przepiękna ta Yamaha. Jak gra w połowie tak jak wygląda to miodzio  :)

Udało się coś wynegocjować?

http://olx.pl/oferta/gramofon-yamaha-pf800-CID99-IDfvfrJ.html#b87e2b6e12
To nie ta. :) ja za swoją dalem duuuużo mniej no ale parę zlotych trzeba w nią jeszcze włożyć. A jak gra? Bardzo dobrze. Nawet na tej wkladce.
Tu jest ładna:
http://m.dba.dk/pladespiller-yamaha-pf800/id-1023887206/
Caly zestaw z akcesoriami.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

tomasz_pianista

Pewnie od Adama-gdańsk. Wisiała dość długo za małe pieniądze, pokrywa do zrobienia. Fajny gramiak:)
Grupa ratowania poziomu.

christo

A to moja ślicznota z dl-110. Chwilę pograłem i wróciłem do at440. Jakoś wolę AT. Powiem tylko jedno. Do tej pory średnio wierzyłem (albo przynajmniej średnio słyszałem) we wpływ napędu na brzmienie. Dopiero teraz przekonałem się jak kolosalna jest to różnica... Tym samym kajam się i posypuję głowę popiołem. :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Cytat: vasa w Czerwiec 10, 2016, 17:21
Cytat: masza w Czerwiec 10, 2016, 17:13złoto - czarne trzy cosie? 
One sprężystą tajemnicę skrywają co to wtajemniczonym nirwanę funduje :D

Ot i cała tajemnica. Różnica tylko taka że subchassis wisi na sprężynach a nie jest na nich podprate.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

MAC

Fajne te stare japonki  8)

jamówię


vasa

Cytat: christo w Czerwiec 11, 2016, 17:08średnio wierzyłem (albo przynajmniej średnio słyszałem) we wpływ napędu na brzmienie. Dopiero teraz przekonałem się jak kolosalna jest to różnica...
Nie wiem z jakich gramofonów dotychczas korzystałeś ale podejrzewam że był to sprzęt co najmniej o klasę gorszy od tej Yamahy :)
Odstęp sygnału od szumu better than 80dB to jest absolutne mistrzostwo świata. Chassis odseparowane od zakłóceń z podłoża i obroty o znikomych wahaniach wyłączają na dobrą sprawę napęd z sygnału dźwiękowego. Jego wpływ na to co słyszysz jest żaden :)
Teraz to co Cię ogranicza to wkładka i preamp. Cholera, należałoby kupić taki i na półkę postawić na zaś :D
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

christo

Cytat: vasa w Czerwiec 11, 2016, 22:09Nie wiem z jakich gramofonów dotychczas korzystałeś ale podejrzewam że był to sprzęt co najmniej o klasę gorszy od tej Yamahy
Zdecydowanie tak! Myślałem że w miarę równy napęd wystarczy i jakieś ramię. Pierwszego pstryczka w nos dostałem jak podwiesiłem pod poprzednie ramię niskopoziomową MC AT33EV.
Cytat: vasa w Czerwiec 11, 2016, 22:09Teraz to co Cię ogranicza to wkładka i preamp.
Pewnie tak. Po wakacjach zacznę rozglądać się za jakąś wkładką do tego ramienia. Zaciekawiła mnie montowana fabrycznie MC-705, która miała podatność 6 dla 100 Hz (tyle co dl-103) a igły do niej nadal są do kupienia.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Jutro rozwinę temat bo dziś nie mam już siły. :)
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

christo

Taka sytuacja. Trochę z nudy a trochę z ciekawości wpisałem w Google kod z serwisówki wspomnianego wcześniej szablonu do kalibracji wkładki. Ku mojemu zaskoczeniu pojawiło się, że jest to cudo dostępne w jakimś węgierskim sklepie internetowym za jakieś grosze. Wysłałem więc maila z zapytaniem o dostępność w/w części, możliwość wysyłki do Polski oraz koszty wysyłki. Wszystko to prostym angielskim coby nie było problemów. Odpowiedź dostałęm jeszcze tego samego dnia. Po węgiersku. No dobra. Google translator - wyszły jakieś bzdury ale wydawało mi się, że ogólnie pojąłem sens. Dobra, odpisałem po angielsku i poniżej wstawiłem to samo z translatora - znów odpowiedź. I tak odbijamy sobie piłeczkę. Sprzedawca w pewnym momencie napisał: Krzysztof, chyba się nie rozumiemy. No geniusz! Jak działa Google translator? Oto ostanie zdanie przetłumaczone z węgierskiego:
3 gałki lodów writin cen w czasie napadu.
No Monty Python dosłownie... Teraz wiem, że to nie jest skecz. To film dokumentalny. Reportaż. Na koniec pytanie:
CZY KTOŚ K..WA ZNA CHOĆ TROCHĘ TEN JĘZYK???
Na początku było nawet zabawnie ale już jestem zmęczony.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

kawosz

Christo Żona mi mówi że u nich bardziej popularny jest Niemiecki . A i po rusku się w szkole uczyli o ile są w odpowiednim wieku .
ps. Uśmiałem się poproszę trzy gałki