Audiofilskie perypetie.

Zaczęty przez Piterski, Październik 14, 2019, 17:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

Old Man Kensey

Haha, w moim wzmacniaczu przy wymianie lamp mocy jest tak samo... a lampy mocy, w porównaniu z lampami sterującymi, mają znikomy wpływ na brzmienie :)))
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

Piterski

W tym konkretnym przypadku czy to lampy sterujące czy mocy różnice są wyraźne.
Największe przy przejściu z lampy KT88-89 na 6550. Jest tylko jeden szkopuł nie wiem w jakie kondycji są te 6550.
Na pewno nie są to oryginalne lampy Unison Research. Jedna z nich ma wręcz ułamany bolec pozycjonujący. Mam też jeden komplet KT88-89 firmowane przez Elektro Tube.

Generalnie na tych konkretnych lampach 6550 dzieją się z dźwiękiem pewne niezbyt fajnie rzeczy. Ogólnie traci on na wysyceniu.
Objawia się to osłabieniem dołu pasma bez np. poprawy jego zwartości czy też kontroli. Traci też średnica w obrębie obejmującym wokale, nie są tak barwne i sugestywne, mój kolega użył kiedyś określenia "mokre". Robią się trochę szarawe i cieniutkie. To co zaś mi najbardziej przeszkadza to dźwięki z zakresu wyższej średnicy tam gdzie występują wyższe tony gitary akustycznej, ten dzwięk zrobił się konturowo szklisty z jakimiś nieprzyjemnymi naleciałościami. Tylko tak jak wspomniałem może to kwestia tych konkretnych nieznanego stanu lamp bo na KT88-89 Elektro Tube te wszelkie braki znikają i słucha się tego wzmacniacza z przyjemnością.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Old Man Kensey

Tak, wygląda na to, że lampki 6550 nie są już w optymalnej formie... Trochę dziwna sprawa, bowiem akurat w moim wzmacniaczu (Jolida 502BRC) na lampach 6550 dźwięk jest cięższy, bardziej gęsty i właśnie "mokry" w porównaniu z KT-88. Aby sparing był sprawiedliwy i równorzędny, należałoby się wystarać o 6550 w pełni sprawne :) Być może, w tym konkretnym wzmacniaczu, lampy 6550 wcale nie zagrają lepiej, z większym nasyceniem i wypełnieniem... albo w jakiś sposób synergicznie zestawiłeś KT-88 z lampami w stopniu wejściowym i udało się uzyskać taki ładny efekt brzmieniowy. Jest tyle możliwych kombinacji, zaś życie jest tak krótkie, że niekiedy trza przestać mieszać w tych lampkach i po prostu zacząć słuchać   :np:

P.s. nie ma oryginalnych lamp Unison Research, muszą to być jakieś lampy rosyjskie lub chińskie re-brandowane przez Unisona. Dobrze by było, gdyby były przy okazji wyselekcjonowane i sparowane, ale to porządna marka i należy ufać, że to właśnie robią, zanim namalują na bańkach swoje logo.
System analogowy: Ad Fontes + Denon DL-110 + NUDAmini + Alauda 6C4C SET + NuPrime AC-4 + Zu Audio Omen

JANUSZ003

Fabrycznie w Preludio są wstawione lampy mocy 6550 Tung-Sol z logo Unison Research natomiast sterujące  Ecc 82 Tung-Sol są bez loga Unisona . Przynajmniej ja tak miałem od zakupu .

Piterski

Preludio wrucił wczoraj do Bartolo, już mi brakuje tego wzmacniacza.

Z dawnymi kolumnami miniabyra, czyli Audio Note zagrało świetnie. Dotychczas brakowało mi u Bartka na tych kolumnach lepszego rozciągnięcia w dół pasma. Teraz nie tylko, że średnica zyskała na większej namacalności to i pojawiło się odpowiednie dociążenie i wypełnienie w dole pasma. Bartek dodatkowo zmienił jeszcze lampy sterujące na RCA ale jesze innego rodzaju, ale tego samego typu. Spowodowało to, że scena jeszcze bardziej się poszerzyła poza obszar kolumn i generalnie dostała więcej oddechu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bartolo

 :pij: Przyszedł Piter, uchlał się i zakosił mi kolce do kolumn.. ;) Ale wybaczam, bo mi ramię z wkładką "zgrał" elegancko.. :D
www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

Piterski

Z tymi kolcami to było tak, że Bartek mi je pokazywał, bym kupił je do moich nowych podstaw pod kolumny.
Ja ich w końcu nie kupiłem bo są stosunkowo drogie, ale na moje szczęście kupił je Bartek. No ale może wyjaśnię o co dokładnie chodzi z tym "zakoszeniem".

Otóż mam już przedyskutowaną z wykonawcą koncepcje wykonania podstaw pod moje Electro Voice Delta. Zostało zrobić rysunki wykonawcze co idzie mi jak krew z nosa.
Szukałem więc przystępnych cenowo kolcy i nawet takie znalazłem i kupiłem do nich dodatkowo większe podkładki.
Sęk tkwi w tym, że zmuszony jestem jedną z kolumn na noc przesuwać, takie uroki małego mieszkania.
Na podłodze mam parkiet ale nie do końca równy i podczas przesuwania kolumny z pozycji "odsłuchowej" do pozycji "spoczynkowej" w tej drugiej kolumna się lekko buja. Sądziłem że ten luz jest na grubość karty płatniczej ale podczas prób okazało się, że jest znacznie większy. Istniała obawa, że przesunę kolumnę i talerzyk wyskoczy spod kolca.
Całkowita masa tego układu to będzie koło 80kg, więc trochę nie fajnie przejechać czymś takim po parkiecie lub zrobić w nim dziurę.

Będąc wczoraj u Bartka, mogłem na żywo zobaczyć kolce, o których wspominał i jak zobaczyłem jak są rozwiązane to pomyślałem, że to mogło by być jednak idealne rozwiązanie. Talerzyk jest wysoki, a kolec ma zakończenie w postaci zwężającej się po łuku iglicy.
Bartek chyba dostrzegł błysk w moim oku, lub co gorsze może czyta w myślach ;D, bo zaoferował mi te kolce. Głupio mi się zrobiło, że go wcześniej nie posłuchałem i też dla tego, że kupił je w sumie dla siebie, a tu mi je wspaniałomyślnie oferuje. Umówiliśmy się, że wezmę je na próbę. Próbę jeszcze czuje w krzyżu, ale kolce spisały się znakomicie i stąd jeszcze raz chciałem Bartkowi bardzo serdecznie podziękować za jego wspaniałomyślny gest. Posypałem głowę popiołem i przyznałem mu racje, że trzeba go było od razu posłuchać.

Stabilność kolumny jest na nich wzorcowa i łatwość i bezpieczeństwo w ich przestawianiu nieocenione. Poniżej tak to wygląda w trakcie testów na moich prowizorycznych podstawach.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Melepeta

Wytrze Ci się parkiet od tego suwania.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

wiki

#83
Ja zastosowałem prostokąt drewniany (trochę większy niż sama kolumna). Niektórzy stosują granit. Pod spodem przyklejone cztery filce. Na to kolce i kolumny.
Patrząc od góry: kolumna, kolce, deska, filce, podłoga.
Taką konstrukcję można przesuwać do woli po twardych powierzchniach.

Natomiast aby zniwelować nierówności między kolcami, zamiast czterech, stosuję trzy - zawsze jest prawidłowe podparcie.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

Piterski

Też planowałem docelowo stopki ale te kolce użyte wtymczasowym standzie sprawują się tak dobrze, że nie będę już niczego szukał i zmieniał.

Uchylę rąbek projektu jaki będę realizowała. Wstrzymywałem się z wykonaniem ostatecznych rysunków by uwzględnić w wymiarach podstaw wysokość kolców. Moje kolumny maja taka cechę, że wysokość na jakiej znajduje się głośnik wysokotonowy ma istotne znaczenie. Różnica np 5 cm wpływa na odbiór tonalny kolumny. Zebrałem się w końcu wczoraj do wykonania końcowych rysunków wykonawczych więc do końca roku standy powinny być już gotowe.

Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Bartolo

Cytat: Piterski w Listopad 04, 2019, 10:24Zebrałem się w końcu wczoraj do wykonania końcowych rysunków wykonawczych więc do końca roku standy powinny być już gotowe.
Przyszłego...  ;D ;D ;D >:D
www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

Piterski

Cytat: Bartolo w Listopad 04, 2019, 10:29Przyszłego...  ;D ;D ;D  >:D
Mam nadzieje, że nie. Pierwsza podstawa rozrysowana, została druga i nogi oraz naniesienie szczegółów i wymiarów.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Kangie

Piterski, w Corelu/Paincie to rysujesz? Myślałem, że rozpoznam AutoCADa, ewentualnie Catię V5 ;)

Bartolo

Cytat: Kangie w Listopad 04, 2019, 11:08
Piterski, w Corelu/Paincie to rysujesz? Myślałem, że rozpoznam AutoCADa, ewentualnie Catię V5 ;)
Pan Inzynier, rysuje na papierze milimetrowym, przy użyciu stosownej grubości rapidografów.
www.facebook.com/Z.Tylu.Sklepu
www.facebook.com/TymczasemTytus
www.instagram.com/bartosz.mrozowski

Kangie

Tyż prawda...

Tylko gdzie ci Panowie i gdzie ci inżynierowie?

Kangie

Cytat: Piterski w Listopad 03, 2019, 00:03Sęk tkwi w tym, że zmuszony jestem jedną z kolumn na noc przesuwać, takie uroki małego mieszkania.
Na podłodze mam parkiet ale nie do końca równy i podczas przesuwania kolumny z pozycji "odsłuchowej" do pozycji "spoczynkowej" w tej drugiej kolumna się lekko buja. Sądziłem że ten luz jest na grubość karty płatniczej ale podczas prób okazało się, że jest znacznie większy. Istniała obawa, że przesunę kolumnę i talerzyk wyskoczy spod kolca.
Całkowita masa tego układu to będzie koło 80kg, więc trochę nie fajnie przejechać czymś takim po parkiecie lub zrobić w nim dziurę.
A może lepiej byłoby użyć zestawów kołowych małej średnicy pod platformą, na to standy i kolumny, oczywiście z przekładkami? O mały włos dobrałbym z katalogu Blickle, Wicke, Torwegge itp, kółka do Focal Grande Utopia Sly'a30, ale ubiegł mnie wtedy. Można to tak ukryć, że mało kto zauważy. Mądry nie zauważy, a głupi pomyśli ze tak ma być ;)

Piterski

Zaprezentowane rysunki to jest praca koncepcyjna, jaką na bazie zdjęcia, wykonał dla mnie Bartolo.
Bardzo mu dziękuje za tę wizualizację  :np:.

Ja rysuje ale nie na papierze milimetrowym tylko na arkuszu brystolu (nie mam niestety dostępu do AutoCada),
Używam ołówka cyrkla i linijki, a na koniec odpowiedniej grubości pisaków (pożyczam od córki).

Kółka odpadają, zaprezentowane kolce są świetne, lepsze niż moje poprzednie nóżki z podkładka filcową.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Kangie

Tutaj kiedys bawiłem się Catią V5. Dość ładnie pocieniowała profile/rury. A na warsztat poszły rysunki wykonawcze 2D.

http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=600.0

Piterski

Narysowałem to już tyle razy, że ,machnąłem ręka i nie szukalem już programu do rysowania.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Kangie

I słusznie. Kartka papieru, ołówek i pomysł i standy wyjdą jak ta lala.

Obecne standy dębowe kosztowały mnie wór dukatów. Żonie powiedziałem, że dostałem je w gratisie do kolumn ;)

Piterski

Moje tez miały być drewniane ale będzie konstrukcja warstwowa fornirowana.
Też nie wyjdą najtaniej, no ale byłem zobaczyłem i zaufałem ludziom, którzy tam pracują.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

W naszych Deltach, tych które ja znam są przeciętnej jakości kable stosowane do ich okablowania.
Ondrej rozpropagował kable Jantzen Solid Core. Tani przyzwoity miedziany przewód głośnikowy dostępny w dwóch wariantach grubości.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

miniabyr

Piotrze moje Delty znasz . Ja mam taniego  ,miedzianego Duelunda  w oplocie bawełnianym . Nie zamienię na nic innego a jak wiesz , próbowałem odrutować mój  delty różnymi pomysłami . Te moje duelundu są również w zwrotnicy . Polecam  ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

Miałem kiedyś okazje posłuchać ich jednak jako głośnikowych i dlatego szukam przewodow jakie mogły by je zastąpić. Paweł (miniabyr) spróbował u siebie zastosować dobrze nam znanego Beldena 9497 i zastąpił go Duelundem AWG 20 CC08. Jest to kabel typu solid core w oleju i oplocie bawełnianym. Ten drugi u Pawła sprawdził się znacznie lepiej i sam się nad nim zastanawiałem tylko kwestia tego zabezpieczenia przed utlenianiem miedzi nie dawała mi spokoju.

PS. Paweł mnie uprzedził z moim postem :).

Ja szukałem jednak dalej...
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.