Telefunken-magnetofon szpulowy.

Zaczęty przez miniabyr, Grudzień 22, 2015, 21:22

Poprzedni wątek - Następny wątek

pmcomp


miniabyr

Muszę jutro kupić zasilacz do wiatraczka na 12 volt i go zamontować  ,bo magnetofon  grzeje się bardzo .Jestem ciekawy czy w wersji oryginalnej szafki do telefunkena było jakieś wymuszone chłodzenie ?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp

Jak tam, przestał sie grzać?
Odebrałem kable z cła.

Pozdro

miniabyr

No cudów nie ma  grzeje się . Nie ma zainstalowanego chłodzenia. Jutro kupię zasilacz do wiatraczka.Super że kable juz są......cdn.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

rollins

Hej
Mam prośbę. Zakupiłem Telefunkena M15. Poprzedni właściciel zablokował w nim możliwość nagrywania w celu ochrony taśm. Dostałem od niego tranzystor z przylutowaną diodą - które podobno odlutował gdzieś pod przyciskiem nagrywania. Niestety nie wiem gdzie to z powrotem wlutować. Domyślam sie że pewnie na wyłączniku ale on ma trzy piny. Czy ktoś kto ma m15 może zrobić fotkę od dołu przełącznika nagrywania?
Będę bardzo wdzięczny.

miniabyr

No ja raczej nie pomogę ale wiem, że w Warszawie jest gość który serwisuje te magnetofony . Myślę że Pmcomp ma do niego namiary.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

#281
Dziś ,juz za chwilę przyjedzie do mnie Wojcek z Rogalowa Analogowego. Cel jego wizyty to wymiana części w Telefunkenie. To miało być zrobione pół roku temu ,ale nie było części do mojego i Wojcka magnetofonu . Teraz jest . Zabiera Telefunkena do magika z Wrocławia i przywozi mi magnetofon wieczorem. Kurde czeka nas zniesienie a potem wniesienie tego 70 kilowego kloca z 1 pietra . Szit  :( ;D ..................będę negocjował jakiś preamp do Helgi ,ale taki wyjatkowy z lat 60' ...............Może się uda!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Telefunken naprawiony i własnie wraca do mnie . Jak zwykle pierdoła ,ale bardzo ważna. Na kole zamachowym jest guma ,która ze starości przestała trzymać parametry i po prostu dostała tycich pęknięć. Teraz jest nowa i po sprawie. Dzielny Wojcek  rano przyjechal do mnie z Rogalowa (200km) do  Warszawy  i ............pojechał do Wrocławia . ..............i w drugą stronę. Kufa przynajmniej cos pozytywnego się dziś dla mnie wydarzyło . 8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pelot

Wojcek to twardy gość , właśnie z nim rozmawiałem w drodze od ciebie do domu , był bardzo mile zaskoczony brzmieniem twojego systemu , zwłaszcza Helgi .

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MAC

No widzisz, a tak narzekasz na ruskie lampy ;)

miniabyr

Helga już na swoim miejscu . Wojcek był pod wrażeniem jak ten Telefunken zagrał u mnie . Nawet powiedział,że żałuje że sprzedał M-10 bo mimo że tranzystor ,to bardzo takie brzmienie mu odpowiada. Ja byłem pod wrażeniem tego co miał w samochodzie. A leżał tam Telefunken M-5 stereo wersja . Bardzo rzadka i droga zabawka. Na moje pytanie "hał macz" odparł  macz,macz  czyli ok 20.000zł. M_5 jest starszym magnetofonem od M-10 . Jest dużżżżżo mniejszy od M-10 za to sporo cięższy :o Gadałem z Wojckiem na temat preampów do nagrywania i mam dwie opcje .......c.d.n ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Za 2 tygodnie wybieram się do Wojcka  negocjować pre wejściowe do Telefunkena.  Bedzie ciekawie. A dziś słuchalem sobie troszkę Helgi i wymiana gumy na kole zamachowym przyniosla zamierzony efekt. Guma oryginalna popękała -takie małe pęknięcia - co powodowało drżenie dźwięku . Było to szczególnie słyszalne na prędkości 19 cm/s i to w opcji nagrywania. Teraz jest gładko jak dupcia niemowlaka. Przyniosło to również inny pozytywny efekt czyli bardziej precyzyjny dźwięk. Pomiar parametrów mechanicznych pokazał idealne ,książkowe  wręcz wyniki. C.D.N
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp

Posłuchałem tego twojego Webstera. Znakomita płyta.

Pozdro

pmcomp

Cytat: miniabyr w Wrzesień 24, 2016, 14:24
Za 2 tygodnie wybieram się do Wojcka  negocjować pre wejściowe do Telefunkena. 

Z wycieraczkami ? Cool  8).

miniabyr

Cytat: pmcomp w Wrzesień 24, 2016, 15:48
Cytat: miniabyr w Wrzesień 24, 2016, 14:24
Za 2 tygodnie wybieram się do Wojcka  negocjować pre wejściowe do Telefunkena. 

Z wycieraczkami ? Cool  8).

Tylko jeden z proponowanych ma "wycieraczki" .To brytyjski preamp  ,ale nie wiem o jaka firmę chodzi. Się dowiem ,to napiszę
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

Już w najbliższą sobotę będę gościem w Rogalowie. Jadę w sprawie preampów do Telefunkena. Ponieważ nagrywam teraz u siebie materiał i fajnie było by go nasycić tasmą . Materiał zgram sobie na taśmę przepuszczając przez pre .Ale jeszcze nie powiem wam jakiej firmy będzie to przedwzmacniacz. Myslę że będziecie zdziwieni. Mogę również dowiedzieć się co Wojcek ma z magnetofonów na sprzedaż . Porobię foty i je  tu wrzucę  8)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !


miniabyr

#293
No i przytaskałem preampy  . To polska FONIA WL-41 (2 sztuki). Rok produkcji 1963 ! Wszystko osadzone w racku  Preampy są razem z dedykowanym zasilaczem WG -73  (2 sztuki) . Oba preampy (oba mono) zasilane są z jednego zasilacza . Ale mozna spokojnie podłączyć jeden zasilacz do każdego preampu. W ten rak mogą jeszcze wejść  2 preampy Fonii (rak może obsługiwać 4 monofoniczne preampy. Preampy są całkowicie sprawne,ale w jednym jest inny kondensator . To do wymiany aby  sygnał  był identyczny dla prawego i lewego kanału. Co mogę zrobić tymi preampami. Sygnał wejściowy (nagrywanie) dosycic lampa ,dodać gain . To samo mogę zrobić na wyjściu.I o to mi chodziło Lampy w tym pre to ecc 83 i ecc81 . Mam tam telefunkena Ecc83 i Brimar ecc81.Preampy zostały zmodyfikowane o bardzo już rzadki transformator również Fonii. .........wiecie co jest w tym wszystkim smutne? Te preampy Fonii  lata temu można było kupic za grosze  ,bo były wywalane ze studiów nagraniowych ,lub po prostu wywalane na złom.....teraz cena zaczyna szybować. Te ze zdjęc są juz moje. :) ...........i cieszę się ,że mam coś unikatowego.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

kawosz

Tylko pozytywnie pozazdrościć  :) i pogratulować . Helga bez tych lampeczek grała już super to teraz będzie mega super  :o ;D . Tak się tylko głośno zastanawiam . Mając już tak skonfigurowaną Helgę czy potrzebujesz jeszcze Dziadka .

miniabyr

Dziadek jest nie na sprzedaż .....na jak mógłbym takie cudo oddać w obce ręce ?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !


miniabyr

#297
 :) Właśnie odpaliłem preampy lampowe z 1963 roku . Helga uzbrojona w pre Fonii brzmi  bajecznie. Ok dla niektórych może wydać się to karkołomne podłączenie -z liniowego pre Telefunkena wychodzę i wchodze na lampowe /liniowe pre Fonii. Już odpowiadam dlaczego. Generalnie to chodziło mi o zgrywanie rzeczy które nagrywam cyfrowo i taki zabieg jak nasycenie lampą i zrzucenie muzyki z domeny cyfrowej na taśmę ,uszlachetnia efekt końcowy. Taki wielściezkowy mix do stereo dostaje nieziemskiego kopa kiedy z komputera przepuści sie to przez pro zabawki (np. zewnętrzne anaogowe sumatory ,pre lampowe itd) . A ja dodatkowo chcę te prampy wykorzystać do odsłuchu już po taśmie, nasycając dźwięk lampą.(coś jak lampki w kompaktach na wyjściu.) Ok co kto lubi. Powiem tylko ,że efekt odsłuchu bardzo mi odpowiada. W przyszłym tygodniu zrobię pierwsze zgranie muzyki z komputera na Helgę . Kurde małe a cieszy . Jest FUN ;D
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp

Gdzie ty to zmieścisz?
Wejdzie pod Helgę do kszynki?

miniabyr

To nie problem.Problem czy ten pre spełni moje oczekiwania  przy nzgrywaniu przez niego muzyki. Ale to będę mógł sprawdzić dopiero w przyszłym tygodniu. Odtwarzanie przez niego muzyki traktuję jako bonus a nie główna przeznaczenie tego urządzenia.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !