Akai GX-635D - magnetofon szpulowy

Zaczęty przez GB, Luty 23, 2021, 10:41

Poprzedni wątek - Następny wątek

Zygus

Cytat: GB w Kwiecień 03, 2021, 18:13Na dzień dzisiejszy zostaje u mnie bo to piękny mebel jest.

Od mebla, do atrapy niedaleka droga. Oby nie.
Fakt, AKAI to jedne z ładniejszych magnetofonów domowych, ale o gustach się nie dyskutuje.
Helga też coś w sobie ma, natürlich.

Pozdrawiam

merlin1973

Cytat: wiki w Kwiecień 03, 2021, 17:44A wracając do wątku o magnetofonie GB.... czekam z niecierpliwością jak mu już przestanie rozciągać dźwięki...
Ja też :)  czy rozwiąże ten problem spec z Wrocławia.
Pozdrawiam S.CH.

sonus_fan

Cytat: GB w Kwiecień 03, 2021, 18:13Nawet jak wyćwierają to dźwięk z Akaia musi być żytela. Na dzień dzisiejszy zostaje u mnie bo to piękny mebel jest.

Będziesz zadowolony. Po wyregulowaniu i usunięciu ew. usterek efekt murowany. Mam co prawda tylko GX630D, ale w sumie to dość podobne konstrukcje - w 630 nie ma autorewersu - no i nie jest taki ładny. Ale gra bardzo dobrze, przy dobrej taśmie nawet na 9.5 cm/s trudno odróżnić źródło od taśmy (oczywiście jeśli się pominie szum).
Są tacy, co twierdzą, że twarde głowice w AKAI wpływają na dźwięk negatywnie, ale moim zdaniem to nieprawda.
Także cierpliwości idobrego serwisanta  - a sprzęt wynagrodzi Ci to czekanie z nawiązką :)

wiki

W mojej historii audio, jak przez mgłę, też przypominam sobie, że miałem kiedyś taki przypadek z nierównomiernym, rozciągliwym dźwiekiem w magnetofonie (kasetowym, bo tylko takie miałem.... no oprócz starutkiego ZK 140T)....
Niestety moja pamięć nie chce mi podać jaki to przypadek był, w szczegółach, zapomniałem po prostu....
Bardzo mnie to, ale to bardzo denerwowało, dlatego nie dziwię się GB....
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Cytat: sonus_fan w Kwiecień 03, 2021, 19:14Także cierpliwości idobrego serwisanta  - a sprzęt wynagrodzi Ci to czekanie z nawiązką
O!, o! , o! , właśnie to.... 😀😀😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

GB

Cytat: sonus_fan w Kwiecień 03, 2021, 19:14
Cytat: GB w Kwiecień 03, 2021, 18:13Nawet jak wyćwierają to dźwięk z Akaia musi być żytela. Na dzień dzisiejszy zostaje u mnie bo to piękny mebel jest.

Będziesz zadowolony. Po wyregulowaniu i usunięciu ew. usterek efekt murowany. Mam co prawda tylko GX630D, ale w sumie to dość podobne konstrukcje - w 630 nie ma autorewersu - no i nie jest taki ładny. Ale gra bardzo dobrze, przy dobrej taśmie nawet na 9.5 cm/s trudno odróżnić źródło od taśmy (oczywiście jeśli się pominie szum).
Są tacy, co twierdzą, że twarde głowice w AKAI wpływają na dźwięk negatywnie, ale moim zdaniem to nieprawda.
Także cierpliwości idobrego serwisanta  - a sprzęt wynagrodzi Ci to czekanie z nawiązką :)
Inaczej nie może być.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

Zygus

Cytat: sonus_fan w Kwiecień 03, 2021, 19:14Są tacy, co twierdzą, że twarde głowice w AKAI wpływają na dźwięk negatywnie, ale moim zdaniem to nieprawda.

Też uważam tą opinie, za mocno przesadzoną. Netoperek już ze mnie żaden. Ale jak przełączam przełącznik źródło- taśma, nie słyszę drastycznej różnicy.
A wręcz często na korzyść taśmy. Nagrania tracą, tą charakterystyczną cyfrowość. Źle zrealizowane utwory lepiej brzmią z magnetofonu niż z płyty.
Na pewno duże znaczenie ma elektronika odtwarzająca sygnał. Dlatego (o czym pisałem wcześniej) przy prędkości 9,53 jest wrażenie lepszego dźwięku.
Tak jest ustawiony poziom korekcji, by wyrównać straty związane z niska prędkością. Musze kiedyś zrobić eksperyment i spróbować nagrać sygnał na 19 cm/s,
a odtworzyć go z korekcją dla 9,53. Ciekawe jak to zabrzmi. Myślałem też o wyłączeniu blokady potencjometru Pitch Control który działa tylko przy odtwarzaniu.
Jest to prosty zabieg. Kwestia styków przekaźnika. Można by wtedy płynnie zmieniać prędkość nagrywania. Tylko jak zapamiętać na jakim ustawieniu było nagrywane?
Trzeba by zamiast potencjometru zastosować skokowy przełącznik obrotowy z rezystancją dla danej prędkości. Wtedy, by to miało sens.
Może się kiedyś o to pokuszę, dla eksperymentu.


sonus_fan

#357
Cytat: Zygus w Kwiecień 03, 2021, 19:57Musze kiedyś zrobić eksperyment i spróbować nagrać sygnał na 19 cm/s,
a odtworzyć go z korekcją dla 9,53. Ciekawe jak to zabrzmi. Myślałem też o wyłączeniu blokady potencjometru

Robiłem kiedyś taki eksperyment, ale było to dawno temu na  .... Damie Pik. Te magnetofony miały bardzo kiepskie głowice, między innymi dlatego, że systemy magnetyczne obudowane były czymś w rodzaju bakelitu zamiast metalem, tak jak w oryginalnych głowicach Grundiga, które były pierwowzorem dla głowic całej serii M240X.
Celem eksperymentu była poprawa odtwarzania wysokich tonów, których ubytek spowodowany był niedoskonałościami szczeliny magnetycznej w tych głowicach.
Trochę to pomagało i z braku dostępu do innnych metod funkcjonowało to u mnie dość długo.
Jednak generalnie rzecz biorąc nie powinno się tak robić, bo korekcja dla konkretnej prędkości jest standardem i musi być zgrana przy zapisie i odczycie.
Magnetofony studyjne dostraja się do konkretnego typu taśmy dobierając korekcję oraz prąd podkładu, wszystko oczywiście przy użyciu odpowiedniego oprzyrządowania i stosownych procedur.
W magnetofonach domowych tego się nie robi (poza okresowymi przeglądami serwisowymi), bo taśmy amatorskie są bardzo do siebie zbliżone (co nie znaczy, że nie ma różnic w brzmieniu - ale nie są one duże).

Zygus

Cytat: sonus_fan w Kwiecień 03, 2021, 20:07Celem eksperymentu była poprawa odtwarzania wysokich tonów, których ubytek spowodowany był niedoskonałościami szczeliny magnetycznej w tych głowicach.

Czy Ty słyszysz jak to brzmi. Jak temat pracy magisterskiej. Strach się bać  :)
A na poważnie, takie same próby przeprowadzałem w moim 2405 s. Dawno już w nim nie grzebałem, ale z tego co pamiętam to zmiana prędkości to inna średnica
tulejki silnika która napędzała koło zamachowe. To była czysto mechaniczna funkcja. Inna średnica inna prędkość obrotowa koła zamachowego. I nic więcej.
Elektronika pracowała dokładnie w tym samym ustawieniu. Nie kojarzę czy były inne trymery dla różnych prędkości. Chyba nie. Nie było żadnego przełącznika
związanego z elektroniką przy zmianie prędkości. Była ta sama korekcja. Popraw mnie jeśli się mylę.

sonus_fan

#359
Cytat: Zygus w Kwiecień 03, 2021, 21:03Elektronika pracowała dokładnie w tym samym ustawieniu

To niestety nie jest prawda. Przełącznik zmiany prędkości oprócz tego, że rzeczywiście zmieniał położenie gumowego idlera pośredniczącego w przeniesieniu napędu z osi silnika na koło zamachowe wzgłędem założonych na oś silnika walcow o różnej średnicy,  był jeszcze sprzężony mechanicznie z dźwignią przesuwającą listwowe przełączniki znajdujące się na płytce wzmacniacza zapis/odczyt. Przełącznik ten zmieniał korekcję dla dwóch prędkości przesuwu taśmy. Korekcja zmienia charakterystykę wzmacniacza w zakresie niskich i wysokich częstotliwości, kompensując własności taśmy magnetycznej.
Tutaj znajduje się krótki opis:
http://pspatialaudio.com/tape%20equalisation%20correction.htm

Nie znalazłem niestety niczego w języku polskim. Kiedyś można było dostać książki o różnych magnetofonach, w tym polskich i myślę, że jeśli ktoś ma ochotę, to może w jakimś antykwariacie albo na wiadomym portalu coś się znajdzie.

Niestety teraz jest to wiedza tajemna, bo nośnik jest trochę archaiczny. A szkoda, bo rzeczywiście kręcące się szpule, zwłaszcza te duże to magia :)

P.S.

Odkręć sobie tylną ściankę i zobacz co się dzieje, gdy przełączasz prędkość przesuwu. Te przełączniki są osłonięte takimi "srebrnymi" blaszkami w kształcie ceownika :)

Zygus

Tak masz rację, pamięć jest zawodna. Rzeczywiście, przypominam sobie te dźwignie które były w okolicach silnika z tyłu magnetofonu.
Rozebranie mojego magnetofonu nic by nie dało, bo 35 lat temu przerobiłem jego elektronikę i dołożyłem układy DOLBY B.
W takim stanie istnieje do dzisiaj, choć dawno nie używany. Dlatego nie byłem pewny tej equalizacji przy zmianie prędkości.
Dzięki za pomoc i przypomnienie. :)

merlin1973

Pozdrawiam S.CH.

Zygus

#362
Nie do M2405 S  Zupełnie inną elektronikę. Ze "starego" magnetofonu została część mechaniki od góry, dołożyłem też, te  samoregulujące się napinacze (sznurki)
Od tyłu pozostał tylko silnik i elektromagnes, który wyłączał magnetofon po zwarciu przez folie metalizowaną, lewego kołka z masą.
Cała reszta elektroniki jest inna.

merlin1973

Zygus możesz coś powiedzieć na temat tych taśm? Kolega kupił w folii nowe i czeka na nie . ;)
Pozdrawiam S.CH.

sonus_fan


merlin1973

Cytat: sonus_fan w Kwiecień 10, 2021, 20:33Bardzo dobre taśmy. Mam 5 sztuk.
A tu ciekawy wątek o taśmach Maxella:
Ok dzięki :)
Pozdrawiam S.CH.

jacek-k-wawa

Panowie,

Wytłumaczcie mi prosze o co chodzi z kupowaniem takich taśm? Jak rozumiem nówki sztuki nie śmigane jeszcze w folii ale pewnie mają ze 30 lat - jak nie więcej bo chyba własnie wtedy przestali je produkować.
Biorąc pod uwagę że nowe taśmy z RTM pewnie są niewiele droższe (jeśli w ogóle...) a jakościowo reprezentują istotny krok do przodu jeśli chodzi o parametry typu MOL SOT a poza tym są nowe, więc odpadają wszystkie te problemy opisywane w tm wątku wcześniej - czyli raczej nie pylą, nie mają dropów, nie lepią się do głowic. Więc o co chodzi? Może czegoś nie wiem?

merlin1973

Właśnie taśma dotarła.
Pozdrawiam S.CH.

merlin1973

Cytat: jacek-k-wawa w Kwiecień 11, 2021, 19:06Wytłumaczcie mi prosze o co chodzi z kupowaniem takich taśm? Jak rozumiem nówki sztuki nie śmigane jeszcze w folii ale pewnie mają ze 30 lat
O to chodzi,że kiedyś produkowali solidne taśmy a jeśli jest taka nowa w folii i oczywiście nie grana to jest szansa,że pokażę co potrafi.
Ja kilka takich właśnie kupiłem i nie mam im nic do zarzucenia.  Ale.... jeśli sprawię sobie obecnie produkowaną to o niej napiszę :) 
Pozdrawiam S.CH.

merlin1973

A i Zygus napisał-
Jeśli chodzi o MAXELLE to było 6 generacji taśm. Pierwsze taśmy pojawiły sie około 1970 roku.
1. 1970-1975
2. 1975-1976
3. 1976-1980  taśma którą kupiłeś. gruba 50 micron (profesjonalna)
4. 1980-1983
5. 1983-1987
6. 1987-2002
to ostatnie mają 19 lat :)   
Pozdrawiam S.CH.

merlin1973

Pozdrawiam S.CH.

merlin1973

Dziś testowana i nie ma się do czego przyczepić ;)
Pozdrawiam S.CH.

GB

Cytat: merlin1973 w Kwiecień 13, 2021, 12:43
Dziś testowana i nie ma się do czego przyczepić ;)
Fajny sprzętcik.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

GB

Ostatnie spoglądnięcie na kręcące się szpulki i do serwisu.

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

______________
Pozdrawiam
Grzegorz

maniek67