Geometria gramofonu

Zaczęty przez vasa, Maj 25, 2015, 22:19

Poprzedni wątek - Następny wątek

vasa



Cytat: elem w Październik 13, 2017, 08:12właśnie wywaliłem przez okno gramiaka, kupiłem DVD w lombardzie i gra zajebiście  ;D

No chyba Cię pogięło [emoji33][emoji43][emoji36]

@Bum No i widzisz co narobiłaś?
Wstydź się [emoji35]

[emoji377]🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

bum1234

Wstydzę się. Nigdy bym tego pytania nie zadawał, gdybym wiedział, że kolega taki nerwowy ;)
Wobec tego nie będę kontynuował, bo jeszcze to DVD wyrzuci ;)

elem

Dobra, mieszkam na parterze. Wniosłem, działa  ;D

Wróćmy do geometrii  :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

#153
Dziwna sytuacja z ramieniem. Kompletnie proste, czyli wredne rezonansowo. W dodatku takie ramiona służą DJ-om do zabawy przód- tył. Co tu się wydarzyło?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Cytat: frywolny trucht w Październik 28, 2018, 19:26Kompletnie proste, czyli wredne rezonansowo. W dodatku takie ramiona służą DJ-om do zabawy przód- tył.

A skąd takie wnioski? Wiekszość najlepszych ramion to proste rurki.  Dla DJs ważniejszy jest napęd i gwoźdź, ramię jest bez znaczenia.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Bo myślałem, że S, lub chociaż L. Tyle teorii o znoszeniu rezonansu, błędzie kąta prowadzenia i wygrywa niespecjalnie długa, najprostsza rurka z Castoramy?  :o
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Ramię SAT też jest proste i krótkie. A lepszego nie słyszałem. Tłumienie rezonansów w rurce zależy od użytego materiału i pewnie jeszcze kilku bajerów. Być może tez od kształtu ale nie czytałem nic na ten temat.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Nie kojarzę. Co to SAT? Skąd przypuszczenie, że to jego zasługa?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

vasa

Cytat: frywolny trucht w Październik 28, 2018, 19:36
Bo myślałem, że S, lub chociaż L. Tyle teorii o znoszeniu rezonansu, błędzie kąta prowadzenia i wygrywa niespecjalnie długa, najprostsza rurka z Castoramy?  :o
Arek. Ramię to długość - 10 cali (dłuższe nie ma sensu), kąt offsetu (wszystko jedno czy jest to S, L czy proste z krzywą główką), masa ramienia, częstotliwość drgań rurki, opory ruchu i ewentualnie bajery z tłumieniem lub dynamicznym wyważeniem.
Marketingowy bełkot odpuszczamy [emoji3]

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Cytat: vasa w Październik 28, 2018, 20:01Arek. Ramię to długość - 10 cali (dłuższe nie ma sensu)

Czyli gramofony tangencjalne były z założenia bez sensu. Nooooo  :o
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

elem

Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

frywolny trucht

Sciągnąłem, poczytę jutro kolejną filozfijęm kontruktora. Troszku mnie zastanawia drwina z długości ramienia, szukania zerowego błędu kąta prowadzenia przez tangencjale i  jakby kult prostych rur z Castoramy, które są czułe na niedoskonałości płyty winylowej ( krzywizna pionowa, błędy centryczności) i podchodzenie z oscyloskopem do kalibracji. Tochę jakby ciężar problematyki w innym miejscu. Czy coś nie czaję?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

elem

Poczytaj zalinkowany wyżej artykuł inżyniera SAT. To nie są rurki z Castoramy.  Fakt, że ceny sugerują rozwinięcie SAT jako Sheik's Audio Tonearms, no ale cóż, taka filozofia :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

Mnie ciągnie aby w końcu sprawdzić /posłuchać czegoś na ramieniu tangencjalnym . To w dalszym ciągu jest rzadkość wśród ramion . Hegemonia ramion tradycyjnych jest niepodważalna- krótkie czy długie są wszędzie   .Tak naprawdę nie wiemy jak taka tangencjalna konstrukcja brzmi . Chyba najbardziej przyjazne cenowo jest ramię Clearaudio tt 5 .. Ktoś ma  i czy można gdzieś tego posłuchać . Gdyby taki gramofon był na Audiofilu to przyjechałbym na takie wrocławskie spotkanie.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

vasa

Cytat: frywolny trucht w Październik 28, 2018, 20:11
Cytat: vasa w Październik 28, 2018, 20:01Arek. Ramię to długość - 10 cali (dłuższe nie ma sensu)

Czyli gramofony tangencjalne były z założenia bez sensu. Nooooo  :o
A jaka jest częstotliwość drgań układu ramię wkładka dla takiego tangencjalnego?
Thales jest fajny [emoji16]
Tylko czy on rozwiązuje jakiś realny problem?
I muszę Ci przyznać rację. Nastąpiła zmiana priorytetów. Z długości wędki i szablonów na oscyloskopy.

[emoji485][emoji377]

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

McGyver

Cytat: frywolny trucht w Październik 28, 2018, 20:17prostych rur z Castoramy, które są czułe na niedoskonałości płyty winylowej
A jakie znaczenie ma kształt rury, czy ona będzie prosta czy wygięta choćby w paragraf? Geometrii ramienia nie "robi" przecież kształt rury, tylko długość efektywna ramienia i przekręcenie główki. Nie widzę przyczyny dla której ramię z prostą rurką miałoby być bardziej wrażliwe na "krzywości" płyty niż ramię z pozaginaną rurką.

frywolny trucht

Czyli po co wymyślono S?
Bo trochę wygląda, że jak DD zginęło z powodu kosztów produkcji, tak i S.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Cytat: vasa w Październik 28, 2018, 20:48Z długości wędki i szablonów na oscyloskopy

A gdyby tak ramię 5 cm długości i mikroskop elektronowy? Rozumiem, że winyl z odstępstwem tłoczenia 0,00001mm w każdą stronę- do wyrzucenia z założenia? Można i w tę stronę.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

dino

Cytat: miniabyr w Październik 28, 2018, 20:30Ktoś ma  i czy można gdzieś tego posłuchać
Mam u siebie pierwowzór czyli Sheltera. Nie montowałem bo do DD40 bez rzezania ciężko. Właściciel chce ok 5 KPLN.

nosferartur

Warto olać półśrodki, opanować się przez chwilkę w swej pasji gonienia huj wie czego..., a Shroeder  LT? Ja odkładam...
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Hattor Audio Passive Preamplifier, Bel Canto CD 2, Sonore MicroRendu, Musical Paradise MP-D2 dac, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe Gennett by Stanisław Dinter MC 100% lampy, Otari MX 5050 B2HD.

dino

Konstruktor  wspominał, że "rurka" w jego ramieniu to nie jest zwykły kawałek "z castoramy".
Jak stwierdził "nie błyszczy się" bo wkładamy sporo pracy w odpowiednią obróbkę ale nie może powiedzieć co dokładnie robią bo...
Kilkukrotnie też podkreślał tłumienie rezonansów ramienia specjalnie skomponowanym płynem.
Ramię na pierwszy rzut oka nie wygląda na "wyczynowe". Wkładka była ostra i dokładna.
Efekt - znakomity - nie słyszałem jakichkolwiek błędów w prowadzeniu a jak wspominałem niektóre płyty były wybitnie "nieaudiofilskie".
Nawet jak grało słabo to wszystko było poukładane i nie zmieniało położenia bez powodu.


cdt

Się czepiacie tego ramienia  :o . Chłopaki piszą że grało zacnie . Miarodajnie było by gdybyście mieli jeszcze jeden gramofon z innym ramieniem do porównania . Podejrzewam że każdy dobry gramofon z tą wkładką w tym torze zagrał by zacnie  ;)