Jaki magnetofon szpulowy sobie sprawić?

Zaczęty przez pmcomp, Luty 28, 2016, 18:20

Poprzedni wątek - Następny wątek


frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Cza by z tego wydzielić wątek "Jaki magnetofon szpulowy?" , co nie?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

MAC

Trzeba było walić do slaja jak pisałem w zeszłym roku.
To były maszyny w kolekcjonerskim stanie. Praktycznie nie grane.
Jeden był MkII a drugi MKIII. Oba pachniały nowością.
Miałem ich dokładne zdjęcia z opisem.

miniabyr

Cytat: frywolny trucht w Luty 29, 2016, 16:35
Cza by z tego wydzielić wątek "Jaki magnetofon szpulowy?" , co nie?
To może pomóc w poszukiwaniach odpowiedniej maszyny. http://www.analogplanet.it/en/prodotti/registratori-a-bobine.html    Włosi mają sporo do zaoferowania i  taśmy i magnetofony . Na tej stronie jest kilka fajnych maszyn do kupienia.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

pmcomp

Cytat: miniabyr w Luty 29, 2016, 17:22
Cytat: frywolny trucht w Luty 29, 2016, 16:35
Cza by z tego wydzielić wątek "Jaki magnetofon szpulowy?" , co nie?
To może pomóc w poszukiwaniach odpowiedniej maszyny. http://www.analogplanet.it/en/prodotti/registratori-a-bobine.html    Włosi mają sporo do zaoferowania i  taśmy i magnetofony . Na tej stronie jest kilka fajnych maszyn do kupienia.

Złe opisy. "Wszędzie" PR99 :)

miniabyr

Hi hi no faktycznie jakiś chochlik na stronie. Ale kilka miesiecy temu była pełna informacja o sprzedawanych magnetofonach. Strona wygląda przyzwoicie i nie wietrze hochsztaplerskiego przekrętu.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !


tatachabera

Cytat: miniabyr w Luty 29, 2016, 17:22
To może pomóc w poszukiwaniach odpowiedniej maszyny. http://www.analogplanet.it/en/prodotti/registratori-a-bobine.html    Włosi mają sporo do zaoferowania i  taśmy i magnetofony . Na tej stronie jest kilka fajnych maszyn do kupienia.

Oni nie wysyłają szpulaków za granicę.
Tak informacyjnie podam - PR99 cenią na 1200 euro a Akai GX 625 - 560 euro
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

miniabyr

#36
Pr 99 za1200euro :o   a u Sedlaka za 1200euro był profesjonalny Telefunken M15 .Nie miałbym wątpliwości który brać
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp

Była jeszcze druga firma z Włoch. Strona była czarna.
A tutaj trzecia: http://www.therecorderman.com/en/prodotti.php

Pozdro

pmcomp

Cytat: miniabyr w Marzec 01, 2016, 10:05
Pr 99 za1200euro :o   a u Sedlaka za 1200euro był profesjonalny Telefunken M15 .Nie miałbym wątpliwości który brać

Ale PR99 miał VYsy ;). Niektórzy bez nich żyć nie mogą :).

Pozdro

tatachabera

Cytat: miniabyr w Marzec 01, 2016, 10:05u Sedlaka za 1200euro był profesjonalny Telefunken M15

Ten Pan Sedlak wystawia się gdzieś ze sprzętem w necie?
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

bubusia

1200 euro byloby w moim zasiegu, rozumiem ze za revoxa to juz nie jest jakas super cena, chociaz pewnie stan sprzetu jest tu najwazniejszy?

Jeszcze jest kwestia miejsca, telefunken potrzebuje troche przestrzeni, nie chcialbym zawalic calego pokoju, jak ta kwestia wyglada u was?
Jadis da88s, Metronome cd8 sign. tube, Speakers- SF 1@Twonk, Yeter power/cardass neutral reference/VDH supernova/ VDH silver mkIII ?

miniabyr

Cytat: bubusia w Marzec 01, 2016, 11:32Jeszcze jest kwestia miejsca, telefunken potrzebuje troche przestrzeni, nie chcialbym zawalic calego pokoju, jak ta kwestia wyglada u was?
Nie ma co ukrywać ,że Telefunken to magnetofon duży i ciężki .Zarówno M10 jak i M15 maja takie same wymiary 62 cm szerokości i 55 cm długości  . Różnią się głębokościa. M10 jest płytszy (35 cm )od M15 ,bo ma preamp liniowy w oddzielnym raku . Preampy do M15 są takie same jak w m10 ale rak jest integralną częścią magnetofonu Waga M10 to 60 kg ,M15 troszkę mniej (chyba 55 kg)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

pmcomp

Cytat: tatachabera w Marzec 01, 2016, 10:18
Cytat: miniabyr w Marzec 01, 2016, 10:05u Sedlaka za 1200euro był profesjonalny Telefunken M15

Ten Pan Sedlak wystawia się gdzieś ze sprzętem w necie?

Nie. Kontakt przez adres email albo telefon.

pozdro

miniabyr

Jaki magnetofon sobie sprawić ? To jeszcze trudniejsze niż która wybór wkładki do gramofonu,bo o ile wkładek na rynku jest sporo ,to magnetofonów bardzo mało.I to tylko na rynku wtórnym . A brzmienie ? To taki sam subiektywny wybór jak kazdy inny.Jeśli chodzi o magnetofony profesjonalne tu dodatkowo wchodzi aspekt niezawodności oraz dostosowania do konkretnych  zadań.  Nas audiofili interesuje aspekt brzmienia. Ale tu jest tak samo jak przy wyborze innych komponentów toru audio -jedne grają zgodnie z naszymi oczekiwaniami a niektóre nie. Patrząc od strony profesjonalnej to magnetofon w studio oprócz rejestratora jest narzędziem kształtującym finalne brzmienie miksu,które jest zależne od preampów ,tasmy  i magnetofonu. Dla tego np.w Rogalowie Analogowym jest kilka magnetofonów do wyboru Studer ,Telefumken (bo akurat te Wojcek uznaje za the best) i w zależności  co chcemy na "końcu" uzyskać wybieramy wariant magnetofonu. Wydaje się to oczywiste ,ale przez tyle lat królowania zapisu cyfrowego ,zupełnie zostało wyparte z naszego myslenia o kształtowaniu koncowego brzmienia muzyki która słuchamy. Jeśli ktoś zapyta mnie dlaczego wybrałem ten a nie inny  magnetofon to odpowiem tak.Po pierwsze nie mam żadnego doswiadczenia z magnetofonami ,ani profesjonalnymi ,ani amatorskimi, więc musiałem swój wybór oprzeć na doświadczeniu profesjonalisty. To jest pierwszy ,zawodowy magnetofon w moim posiadaniu. Nie ukrywam że pierwszym priorytetem było brzmienie i to było również pierwszym pytaniem zadanym Wojckowi. Kiedy otrzymałem odpowiedź ,następnym było czy mogę stosować taśmy na mocowane na tzw bobinkę . To istotne ,jeśli chcemy używać taśm "grubych" i dających możliwość zapisu muzyki w "jednym kawałku" powyżej 42 do 45  minut muzyki. I wcale nie jest to takie oczywiste bo nie każdy profesjonalny magnetofon jest przystosowany do bobinki . Np Studer 807 w wersji Mk1 nie ,ale juz jego wersja Mk2 tak.( Jesli coś kręcę to proszę sprostować).Takie rozwiązanie znacząco obniza koszty posiadanej taśmy ,bo nie musimy stosować drogich szpul! Zresztą przy grubej taśmie i długim nagraniu szpula nie ma zastosowania -jest po prostu za mała. Nastepnym moim priorytetem to wejście symetryczne do mojego studyjnego zastosowania . To akurat nie stanowi problemu ,bo w pro audio nic innego się nie stosuje. Oczywiście temat napraw i części zamiennych. Mimo wysokich cen ,nawet do mojego telefunkena części są .Głowice ,rolki  etc. To ważny aspekt przy wyborze firmy . Na pewno nie sugerowałem się opiniami na forach zagraniczyny i portalach aukcyjnych  tylko zapytałem się u osób używających na co dzień profesjonalnie magnetofonu. Jeśli chodzi o aspekt finansowy ,to nie miałem dylematu. Obecnie magnetofon profesjonalny kosztuje tyle samo co magnetofon amatorski! Takie kurioza cenowe bo magnetofon jest śliczny i ładnie wygląda mnie nie ruszają Przy czym taki Technics ,Akai  etc w większości to magnetofony 4 śladowe i ta przypadłość eliminuje je z mojej listy wyboru. Na mój wybór miał też wpływ aspekt kolekcjonerski . Ja na Telefunken M 10 nie stracę tylko zyskam.To co napisałem jest oczywiście moim subiektywnym podejściem do sprawy i można się z tym nie zgadzać ,ale wy też będziecie musieli zrobić przy zakupie jakieś założenia ,więc może te kilka zdań ode mnie komus sie przyda.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Magreeltoreel

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, do jakich celów będzie nam służył magnetofon?

Jeśli ktoś zamierza nagrywać (zespoły muzyczne, wykonawców) z pomocą magnetofonu szpulowego powinien kupić najlepszy model który sprosta takim założeniom, w tym wypadku magnetofony amatorskie się po prostu nie sprawdzą.
Jeżeli chcemy słuchać nagranych kopii taśm lub zgrywać winyle itp wystarczą nam półprofesjonalne maszyny a nawet amatorskie.

Wady magnetofonów profesjonalnych instalowanych w domowych systemach to przede wszystkim wielkość tych konstrukcji i ciężar, wiem z własnego doświadczenia że przemieszczanie i ustawianie takich maszyn nie jest proste, tym bardziej funkcjonalne bo jeśli zestaw stereo jakoś przemycimy do salonu to już potężnego szpulaka żona i rodzina raczej zauważy i zapyta co to za lodówka :D

Musimy sobie zdawać sprawę że na co dzień nikt do odtwarzania taśm nie będzie używał Nagry T bo to jest edycyna stacyjna maszyna przeznaczona do perfekcyjnego montażu.

Trzeba przemyśleć wiele kwestii jeśli chodzi o zakup, dla kogoś kto ma magnetofony kilka lat i używa ich, kwestia ich podstawowego serwisu i konserwacji nie stanowi większego problemu, więcej jest kłopotu z ustawieniem i dopasowaniem wszystkich składowych gramofonu niż magnetofonu.

Życie jest zbyt krótkie na nudne hi-fi

miniabyr

Szkoda życia na chujowy dźwięk !

dino

"Thorens wyprodukuje w tym roku 100 egzemplarzy magnetofonu, będzie to edycja specjalna – indywidualnie numerowana. Tę odsłonę Thorensa TM 1600 wyceniono na 11 999 €, w dalszym ciągu będzie to więc zabawka dla dużych chłopców. Seryjna produkcja planowana jest na lato 2020 roku. Thorens nie informuje jednak, czy szpulowce z regularnej produkcji będą wycenione inaczej niż edycja specjalna."
Cza zacząć zbójować  8)
Kable za 10KEUR, magnetofony za 12KEUR .....
A jak ślicznie podbechtali ewentualnych chętnych .

miniabyr

Spodziewałem się  sporej ceny i taka jest. Cena spora, ilość niszowa - mogę to jakoś zrozumieć . Ale drut w podobnej cenie odlot .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

dino

Za Helgę można tyle zapłacić - w końcu ma tez jakąś wartość historyczną. Ale za "nowego" "Opla Mantę"  ;) ?

miniabyr

Cytat: dino w Grudzień 14, 2019, 20:23
Za Helgę można tyle zapłacić - w końcu ma tez jakąś wartość historyczną. Ale za "nowego" "Opla Mantę"  ;) ?
Ciekawe jest to ,że skośnoocy zza Wielkiego Muru nie zrobili jeszcze szpulaka . Może zrobili ale czy ktoś o tym wie ? Na razie skupują wszystko co się kręci i rusza . Skok cen to właśnie efekt skupowania przez nich magnetofonów . Tak twierdzi Wojtek Czerny a on siedzi w tym mocno. Dam przykład Telefunken m10 w dobrym stanie  nie kupisz teraz poniżej 25000 zł . Trzy lata temu można było wyrwać za ok 8 tyś zł.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !