Tani zestaw wzmacniacz+głosniki+gramofon < 1000zł

Zaczęty przez THRaKeD, Grudzień 11, 2017, 12:11

Poprzedni wątek - Następny wątek

THRaKeD

Koleżanka poprosiła mnie o pomoc, a ja zwracam się do współforumowiczów :)
Matka dzieciom więc budżet mocno ograniczony. Przede wszystkim do słuchania jazzu.
Myślę sobie, żeby na wzmacniacz i głośniki (mogą być podstawkowe - wtedy chwilowo staną na półce <już dopilnuję by podstawki się pojawiły :) >) ok. 500 zł, za pozostałe 500 gramofon.
Czy od użytkownika SDarek z allegro warto kupić?
Nie mam żadnego rozeznania w tym co warto, a czego nie.
No, powiedzmy, że już znalazłem informację, że Cambridge Audio A1 za 250 to niezły pomysł, ale tu trzeba by wydać jeszcze jakieś 200-250 na pre gramofonowe (a może jednak mniej?), a jeszcze na kolumny musi coś zostać.
A może jakieś kolumny aktywne? Dużo pozytywnych komentarzy znalazłem na temat Edifierów ale raczej na forach komputerowych, ciut mniej dla mnie wiarygodnych w temacie audio :)

Pozdrawiam

Edycja: czy znacie może jakiś lombard albo sklep ze sprzętem używanym w Warszawie gdzie można by kupić coś w podanym zakresie?

frywolny trucht

esdarek: https://allegro.pl/uzytkownik/esdarek?order=m
Akurat nic nie sprzedaje i przy jego obsłudze 5 stówek to minimum. Za bardzo podstawowy model.

Sporo ryzykujesz przy takim budżecie, że trafisz sam szrot. Będzie miał kto to przejrzeć, naprawić?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93


THRaKeD

Dziękuję za tak szybką rekcję😀
Niestety, będziemy musieli dobrze wybrać z możliwie jak najbardziej wiarygodnego źródła, dlatego esdarek przyszedł do głowy. Może drogi ale (takie mam wrażenie) solidny.
Co do polecanych przez Ciebie sprzętów:
Philips w starciu z Marantzem odpada.
Marantz stanowi bardzo ciekawą opcję, podobnie jak telefunken.
Co to jest zmieniarka w Dualu? Czy ten Dual posiada dualowy koszyczek czy standardowy?
JVC, Dual, Sanyo, który byś wybrał? Obiecuję, że nie będę pociągał do odpowiedzialności 😀

THRaKeD

Kusi ten Marantz. Byłoby więcej na głośniki. Możesz powiedzieć coś więcej na jego temat?

frywolny trucht

Nie miałem każdego sprzętu na tym świecie ;)

Tu jest filmik wyższego modelu, ale chyba z tym samym modelem gramofonu firmy BSR

https://www.youtube.com/watch?v=kVmvzGIPF80

Tutaj o Superscope: http://audio-room.net/marantz-dla-ubogich-regulacja-amplitunera-superscope-r-1270/

Cóż można powiedzieć? Raczej wehikuł czasu niż wyczynowe urządzenie do delektowania się mikrodetalem. Mam podobny wiekowo amplituner Marantza i gra bardzo żywo. Gramofon trudno porównywać z tymi, które podałem, bo ma proste, krótkie ramię, a więc spory błąd kąta prowadzenia. Odwdzięczy się zapewne za to niezłym pierdyknięciem. Czyli ze względu na ramię detalu nie usłyszysz, ale zapewne odwdzięczy się w ciepłej barwie plus... tak, pierdyknięcie.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

THRaKeD

Nie oczekiwałem, że znasz wszystko ale słusznie się spodziewałem, że możesz na ten temat wiedzieć więcej niż ja :)
Jeszcze zapytam o Duala:
Co to znaczy, że jest zmieniarką? Czy ta rurka koło krążka do singli to cześć mechanizmu zmieniania singli?
Czy podwieszę każda wkładkę czy tylko dualową?
Który z tych trzech "normalnych" byś najbardziej polecał?

frywolny trucht

#7
Dual jest niezły, ale wymaga przejściówki miedzy uchwytem, a uniwersalną wkładką. Ta przejściówka jest sprzedawana w dość wysokiej cenie. W budżecie jaki określiłeś masz więcej minusów jak plusów. To normalne. Im mniej masz kasy, tym więcej kombinowania, własnego wkładu wiedzy i czasu. Chyba postawiłbym na Superscope, bo to piękny mebel.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

THRaKeD

Doskonale rozumiem ograniczenia wynikające z ciasnoty budżetu :)
Dlatego proszę o pomoc bo nie jest to łatwe. Sam mam na razie zestaw w dużo wyższych rejonach. Ale teraz ponoszę konsekwencje zachęcania znajomych na zakup czegoś lepszego niż gramofon z owada :)
Superscope zachęca większym budżetem na kolumny ale w razie ochoty zakupu czegoś lepszego trzeba będzie wymienić na gramofon i wzmacniacz na raz.

McGyver

Oddam za darmo generalnie sprawnego Duala CS410, bez wkładki, bez pokrywy, pasek jest ale się ślizga, trza zmienić (12zł na allegro). Odbiór wyłącznie osobisty, nie mam nerwów tego pakować.

THRaKeD

@McGyver dziękuje za propozycję.
@frywolny, cytuję "Hejka, ja jako babska przewrotna natura zaczęłam ogladac od konca i ten ostatni mnie ująl najbardziej bo wg mnie ma duszę :-) "

Zapytałem sprzedawcę o wkładkę, czekam na odpowiedź. Wg. Twojej wiedzy da się tam zainstalować normalnie MM czy trzeba kombinować?

frywolny trucht

Brakuje mi modelu gramofonu- nie potrafię dopasować ze zdjęć z internetów, by móc to jednoznacznie sprawdzić. Trza zapytać sprzedawcę co tam za wkładka siedzi, czy aby nie ceramiczna. Bo jak ceramiczna:

http://winyle.domek.org/index.php?topic=373.0

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

W sumie to nieistotne. Jedna instrukcja obsługi ogarnia 12 modeli, a na każdej jest narysowany ten sam gramofon z mocowaniem innym niż twój. Zdaję się, że były trzy rodzaje mocowania. Najpewniej to wkładka ceramiczna, a te jak się zdaję mają na tyle mocny sygnał, że można je podłączyć wprost do każdego wejścia AUX we wzmaku. To oznacza, że gdybyś chciał przerabiać, najpewniej trzeba by było grzebnąć we wzmaku. Raczej nieopłacalna sprawa. Jak poznamy model wkładki, będzie wiadomo czy można dziś kupić igłę, jakiś zamiennik i przy tym pozostać. NA jutubie jest filmik jak chłopak zamienił taką starą wkładkę na AT 91 i szału nie było :)

Tutaj inny komplecik. Gramofon jak najbardziej kompatybilny ze współczesnymi wkładkami MM, MC. Chyba merlin1973 ma taki. Z tego co kojarzę ludzie raczej zadowoleni. Reszty zestawu kompletnie nie znam.
http://allegro.pl/metz-ax-4960-sx4961-i7085344984.html#thumb/8

220 zł + 400zł.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102



frywolny trucht

Jak Ajfon :)
http://allegro.pl/gramofon-dual-cs-1224-idler-bialy-gw-i7079189742.html

Piękniusi. Nie wiem na ile jest to dziełem fotoszkopa, ale można zaczynać zbieranie pozostałych elementów od tego gramofonu. Wkładki wymienia się za pomocą przejściówki plastikowej. Też ich było tysiąc pięćset rodzajów. Gdyby miał być, trzeba poprosić, żeby sprzedawca zdjął wkładkę, żebyśmy mogli rzucić okiem na tę przejściówkę.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#16
Rudy ( sorry za OT) czy tobie się udało wyjustować wkładkę za pomocą jakiegoś szablonu? Na twoim Dualu. Nie chodzi mi o fabryczne, dołączane do gramofonu prawidełka, tylko uniwersalny szablon.

A w temacie: Dual wymyślił te przejściówki, subkoszyczki, żeby można było łatwo wypiąć wkładkę z ramienia. Czy to celem podmiany na przykład na mono czy do szelaków, a także dla dokonania zabiegów SPA na igle. Miało być pięknie, ale z czasem powstało tyle standardów, a i producenci wkładek zaczęli wytwarzać wkładki nie na śrubki, a na specjalne zaczepy. No i dziś jest mały disaster.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 12, 2017, 14:59Rudy ( sorry za OT) czy tobie się udało wyjustować wkładkę za pomocą jakiegoś szablonu? Na twoim Dualu. Nie chodzi mi o fabryczne, dołączane do gramofonu prawidełka, tylko uniwersalny szablon.
Ustawiałem szablonem Schön II



Mniej więcej się zgadzało, ale wielkiej wagi do tego nie przykładałem bo to igła sferyczna i tylko do szelaków, a te kiedyś to na gwoździu słuchali :).

frywolny trucht

A mnie się geodiskiem nie udało. Zabrakło długości fasolki, żeby dobrze ustawić  :o
Może dlatego tak dobrze gra  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

THRaKeD

Dzięki za kolejne propozycje. Cały czas czekam na odpowiedź sprzedawcy Superscope.
Czy dobrze rozumiem, że tego idlera stawiasz najwyżej z Twoich propozycji?
Nawet jeżeli nie to mam prośbę o wytłumaczenie dlaczego go proponujesz. Ma tylko 55dB sygnał do szumu.
Zaznaczam, że moje pytanie jest pytaniem laika z prośba o wiedzę, a nie krytyką Twojej propozycji :)

Mecz został nazwany traktorem :)

frywolny trucht

Gdy szukam gramofonu, przeglądam propozycje za ok. 300 zł i widzę w tej cenie pokrywę, albo przeciwwagę to wiem, że nie ma dużo sensu patrzeć już na parametry, bo używane, vintage gramofony, z dobrymi parametrami dawno poszybowały o zero wyżej. Bardziej istotny staje się stan techniczny lub opowieść jaką snuje gramofon. Metz snuje opowieść zabarwioną PRL. Taka stylistyka tamtego czasu. Też mi się nie podoba. Natomiast Dual jest bardziej uniwersalny od BSR, jest bardziej popularny, łatwiej do niego znaleźć części zamienne. Sam mam Dual 1019, kolega ma parę innych z tego okresu, używa ich w sklepie z płytami i jest zdania, że są bardzo solidne, bo klienci nie są w stanie ich zniszczyć :) Grają fajnie, oczywiście z parametrów już wiemy, że to nie będzie ostre, detaliczne granie, ale odwdzięczają się gdzie indziej. Żadna karta produktu nie opisuje parametru przekazu żywiołowego, przyjemnego. Szarpać się o 10 dB dla jakiegoś podstawowego plasticzaka z lat 80-tych? Nawet niechby się spierdzielił, to można się na niego gapić i gapić. Oto mój po paru przeróbkach :)



Idllery grają fajnie, zapominamy o parametrach: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=246.0

Czy bym wolał kombajn Marantza niż Duala? Nie wiem. Wybrałbym chyba tego bliżej mnie i podjechał popatrzeć w jakim jest naprawdę stanie. Przyjrzał się mocowaniu wkładek, wkładkom, sprawdził w necie dostępność i wtedy podjął decyzję. Tak bym chyba zrobił.

A przez ciebie, aż się zagotowałem, jak przeglądałem oferty. No prawie nacisnąłem kup teraz, ale druga ręka nie pozwoliła.
Nie mam już zupełnie miejsca, ma takie ładne coś stać w garażu? Czy to propozycja dla Was? Dorobienie pokrywy to ok. 300 zł :(

http://allegro.pl/hifi-stereomatic-9865-aga-gramofon-amplituner-1969-i6934085715.html
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

fotobia

Ładna to Aga... Bardzo by szkoda było w garażu ją trzymać.
Luxman PD 284, Advance Acoustic EZY-80, Art DJ Pre II, JMLAB Cobalt 816S

THRaKeD

Pięknie to wytłumaczyłeś :)
Bardzo się cieszę, że właśnie Ty się zaangażowałeś w pomoc ponieważ koleżanka ma podobne preferencje. Superscope zachwycił ją z miejsca. Niestety, jeszcze ani sprzedawca Marantza, ani Duala się nie odezwali :(
Ze swojej strony wolałbym wkładkę MM niż piezo - jednak bardziej popularne.
Ten Dual, jako idler, nadaje się do przerobienia plinty jakby naszła ochota?
W Adze Philips 400 to MM?

THRaKeD

#23
Poprosiłem sprzedawcę "jak Ajfon" (...)
Edycja:
Właśnie Pan przysłał:

frywolny trucht

Cytat: THRaKeD w Grudzień 12, 2017, 22:00Ze swojej strony wolałbym wkładkę MM niż piezo - jednak bardziej popularne.

Tak. Trudno mi się jakoś bardziej żywiołowo określić w stosunku do ceramika, bo zwyczajnie szczęście obcowania z tą technologią, w zachodniej wersji, mnie ominęło. Za to z tyłu głowy świeci się, że polskie piezo orały winyle. Przejrzałem jednak trochę internety i całkiem sporo ludzi sobie chwali wkładki ceramiczne BSR i chyba wielką karą nie byłoby pozostanie przy tym producencie. Acz na naszym rynku Dual jest dużo bardziej popularny, a model uniwersalniejszy.

Aga ma na stanie wkładkę MM. To Philips serii GP 4... Sporo o nich jest na forum, bo parę kupiłem i opisałem. Fajna, tania wkładka. 150-200 zł. Można dostać nową igłę. To znaczy zamiennik.

No właśnie. Jak jesteśmy przy wkładkach, koniecznie w każdym przypadku wyboru gramofonu przy takim budżecie ważne jest czy wkładka- jaka- jest na wyposażeniu i w jakim stanie igła. Wygląda, że w przypadku Duala może nie być. Nie znalazłem nic na ten temat w opisie. Czyli jeszcze minimum stówka na wkładkę dojdzie. Z 70 zł na zamiennik igły z eliptycznym szlifem.

Cytat: THRaKeD w Grudzień 13, 2017, 18:31Właśnie Pan przysłał

Spoko, każda normalna/ cywilna wkładka MM, MC wejdzie.

Cytat: THRaKeD w Grudzień 12, 2017, 22:00Ten Dual, jako idler, nadaje się do przerobienia plinty jakby naszła ochota?

Tak. To konstrukcja, jakby to ująć, samonośna ;) W tamtym czasie popularne było osadzanie mechanizmu w różnych pudłach, albo na garbie amplitunerowi. Co zresztą widzimy po Superscope czy AGA.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93