Keishō - walczymy z "chorobami wieku dziecięcego"

Zaczęty przez tomekkk1, Styczeń 17, 2019, 00:52

Poprzedni wątek - Następny wątek

justinet

 a spróbujesz na chwilę włożyć 12au7? Zobaczysz co z szumem - przy okazji jak strasznie gra w porównaniu do 12ay7 ;)

McGyver

Zbudowałem układ P2P, pierwsza lampa (cała bańka) obsługuje pierwszy stopień dla obu kanałów, druga bańka obsługuje wtórniki dla obu kanałów. Dzięki temu można wsadzić dwie różne lampy. Wsadzenie 12AU7 do wtórnika nic nie dało, szumi identycznie. dopiero 2x12AU7 redukuje szum do tego stopnia że jest słyszalny dopiero z uchem kilka cm. od głośnika.
Co do dźwięku, gra całkiem dobrze, może jedynie nieco mniej urokliwie niż 12AY7. Ale moje 12AU7 nie grały może nawet z dziesięć lat.
Trza policzyć rezystory dla 12AU7.

LampowY

A wytłumaczcie humaniście czemu lepiej chrzanić sie z przekaźnikowym selektorem wejść zamiast dać porządny selektor typu właśnie Elma?

LampowY

A może czeba napisać do... reduktora szumów  ;D ;D ;D

McGyver

Cytat: LampowY w Luty 24, 2019, 15:29
A wytłumaczcie humaniście czemu lepiej chrzanić sie z przekaźnikowym selektorem wejść zamiast dać porządny selektor typu właśnie Elma?
Żeby nie ciągać kabli sygnałowych po przekątnej całego preampa tam i z powrotem.

Ciąg dalszy:

-12AU7 w stopniu wstępnym, 12AT7 we wtórniku. Szum mimimalny, ucho kika cm. od głośnika żeby zauważyć. Zamiana lamp miejscami - szumi mocno jak szumiało na początku.

-12AU7 w stopniu wstępnym, 12AY7 we wtórniku. Szum minimalny, ucho kilka cm. od głośnika żeby zauważyć. Troszkę głośniejszy szumek niż na 12AT7 ale i gra jakby lepiej, bardziej przestrzennie. Zamiana lamp miejscami - szumi mocno jak szumiało na początku.

Gupi jezdem  :-\

tomekkk1

#30
Maciek, rozwijając co napisał Adam. Użycie przekaźników to skrócenie ścieżki sygnału audio. Wyobraź sobie użycie selektora sygnałów audio w Keishō, czyli w miejscu gdzie pokrętło selektora jest obecnie. Ile drogi muszą pokonać przewody od RCA (cztery wejścia, to 4 przewody) do selektora i dalej do PCB sygnałowego? Nawet użycie przedłużki i umieszczenie selektora z tyłu, by tą drogę skrócić, nadal nie rozwiązuje tego problemu i ta droga wciąż była by dość długa.
Użycie przekaźników niweluje ten problem, skracając długość przewodów do minimum - do selektora biegną jedynie sygnały elektryczne, sterujące pracą przekaźników, a nie sygnały audio.
Przewody biegnące przemierzające obudowę, to narażanie sygnału audio na zakłócenia od innych komponentów wewnątrz obudowy. W tej chwili krótkie odcinki przewodów idą wprost do płytki z przekaźnikami, potencjometr również jest w pobliżu i stąd sygnał audio trafia do PCB pre - z dala od zasilacza, transformatora i wszelkich przewodów napięciowych, czyli potencjalnych źródeł zakłóceń.

tomekkk1

Adam, czy u mnie stopień wstępny i wtórnik jest tak samo wykonany? Czyli czy można użyć różnych (ten sam typ, różne firmy / inny typ lamp), bądź nie sparowanych lamp tego samego typu / firmy? Czy każda lampa jest po prostu oddzielnie na każdy kanał?

LampowY

Cytat: McGyver w Luty 24, 2019, 17:10Żeby nie ciągać kabli sygnałowych po przekątnej całego preampa tam i z powrotem.
Daje się go zazwyczaj na przedłużce tuż obok gniazd RCA  :o


tomekkk1

Cytat: LampowY w Luty 24, 2019, 17:15
Cytat: McGyver w Luty 24, 2019, 17:10Żeby nie ciągać kabli sygnałowych po przekątnej całego preampa tam i z powrotem.
Daje się go zazwyczaj na przedłużce tuż obok gniazd RCA  :o



Ale w Keishō pokrętła są po obu końcach, co z urzędu wydłuża przewody bardziej, a gdzieś trzeba jeszcze umieścić zasilacz i trafo... Na tylnej ściance w tym samym miejscu masz IEC, więc są tam przewody zasilania.
Użycie selektora źródeł zamiast przekaźników musi być pomyślane już w początkowym etapie projektowania. Często urządzenia posiadają oba pokrętła obok siebie, wtedy sprawa jest prostsza ;)

LampowY

Ten Phast był nieco tańszy od naszych (900$).
Zwróć uwagę na użyte elementy.
Nie szumiał, grał świetnie.
Nie wiem czemu go wówczas sprzedałem.
Pierdolone gonienie królika oraz urażona ambicja... Debil ze mnie...

LampowY


McGyver

Cytat: LampowY w Luty 24, 2019, 17:15Daje się go zazwyczaj na przedłużce tuż obok gniazd RCA 
Albo i nie. Tutaj lata kablami,
Audio Research:



Sonic Frontiers:


Audio Note (komputerowa taśma):


Audio Innovations:


Tutaj lata po PCB,
Conrad-Johnson:

BTW, w CJ trafo jest tuż przy lampach choć miejsca by to inaczej rozmieścić są hektary pod dostatkiem.

LampowY

Cytat: McGyver w Luty 24, 2019, 17:31Albo i nie. Tutaj lata kablami,
Nie czepiam się. LS26 zrobiony był chyba na przekaźnikach.
Pytałem tylko czemu przekaźniki. Otrzymałem od Was satysfakcjonujące mnie odpowiedzi.

McGyver

Miałem kilka preampów Phasta w domu. Każdy grał inaczej, dwa z nich grały faktycznie bardzo dobrze. Teraz mam monobloki na ruskich 2A3 i mają u mnie dożywocie, choćbym nawet kiedyś kupił Kondo Ongaku  ;)

LampowY

Mój był tylko jeden. To był dziabnięty schemat kondo do ecc88.
Nikt chyba nie miał pre Włodka na tych lampach.
Najgorsze były na 6SL7. Strasznie muliły.

McGyver

Cytat: LampowY w Luty 24, 2019, 17:32
Cytat: McGyver w Luty 24, 2019, 17:31Albo i nie. Tutaj lata kablami,
Nie czepiam się. LS26 zrobiony był chyba na przekaźnikach.
Pytałem tylko czemu przekaźniki. Otrzymałem od Was satysfakcjonujące mnie odpowiedzi.
OK, wiem że tylko pytasz, a ja tyko udzielam rozwlekłej odpowiedzi  ;).

McGyver

Cytat: LampowY w Luty 24, 2019, 17:36
Mój był tylko jeden. To był dziabnięty schemat kondo do ecc88.
Nikt chyba nie miał pre Włodka na tych lampach.
Najgorsze były na 6SL7. Strasznie muliły.
Ha! A mówiłem Włodkowi żeby tak zrobił. No i zrobił.
BTW, "nasz" schemat przeliczony pod ECC88 nie szumi.

LampowY

Adam... To dawaj to na ecc88. Tyle zajebistych świeczek jest. Fakt, drogie... ale jak grają!

LampowY

Są też tanie pcc88 i równie świetnie grające  8)

ahaja

Przekaźniki to krótka ścieżka, hermetycznie zamknięte styki. Za 20 lat będą działać tak samo.

A czemu nie ... bo:
producenta kosztuje to więcej, więcej pcb (kasa/miejsce), więcej zasilania - mimo, że to tylko prosta stabilizacja za łącznie 1 dolara, dodatkowe uzwojenie w trafie - jak ma być porządnie ...

To poza tym daje możliwość umieszczenia przełącznika gdzie dusza zapragnie.
Podobnie jest z regulacją głośności na przekaźnikach.

McGyver

Cytat: LampowY w Luty 24, 2019, 17:40
Adam... To dawaj to na ecc88. Tyle zajebistych świeczek jest. Fakt, drogie... ale jak grają!
Dobrze, więc przerabiam na ECC88.
Cytat: LampowY w Luty 24, 2019, 17:48
Są też tanie pcc88 i równie świetnie grające  8)
Postaram się obmyślić taki pstryczek żeby można było stosować też PCC88 (różnią się lekko żarzeniem).

tomekkk1

Wybacz ahaja, dopiero teraz zauważyłem Twoją wypowiedź z wczoraj :)

Cytat: ahaja w Luty 23, 2019, 17:26>AudioAddicted
Jak masz tak trafo ustawione to ta niebieska płytka jest idealnie w jego strumieniu ... wrong.
Przestawiłbym trafo wyżej (ale nie przekręcał go), blisko gniazda zasilania (łącznie z włącznikiem, najlepiej wywalić go na tył), coby AC (długie kable) jak najmniej siało w budzie. Wszystkie takie przewody powinny być skręcone ze sobą.

Kwestię ustawienia trafa możemy całkowicie pominąć, gdyż to trafo i tak wylatuje. W jego miejsce będzie robione na zamówienie jeszcze bardziej przewymiarowane trafo toroidalne z wbudowanym ekranem i umieszczone w stalowej puszce - w myśl zasady "set it and forget it".

Kwestia przeniesienia wyłącznika całkowicie odpada - ze względu na zerową użyteczność tego rozwiązania. Komponenty są umieszczone półkach na stoliku i nie ma żadnej możliwości zasięgu do wyłącznika umieszczonego z tyłu ;)

Przewód fazowy i neutralny można skręcić na odcinku pomiędzy IEC - trafo, czyli do miejsca gdzie kończy się neutralny. Przewody na odcinku to fazowy przed wyłącznikiem i fazowy od wyłącznika do trafo - skręcania fazowego z fazowym chyba raczej nie ma sensu ;)


LampowY

Cytat: McGyver w Luty 24, 2019, 18:09Dobrze, więc przerabiam na ECC88.
Jeśli zagra nie gorzej od obecnego a pozbawi go mankamentów to jak najbardziej.