Uniwersalny sterownik obrotów – Zontek

Zaczęty przez rudy-102, Luty 28, 2016, 18:37

Poprzedni wątek - Następny wątek

pmcomp

Cytat: Piterski w Kwiecień 19, 2016, 15:00
Nie miałem go w rękach, interesowałem się tym bo pomysł stabilizacji obrotów dawno mi już chodził po głowie.
Jeśli dobrze pamiętam stabilizacja polega na zadawaniu zmiany częstotliwości prądu zasilającego silnik. A może paletę brednie, na pewno nie było nic o sprzężeniu zwrotnym jak to mam miejsce w sterowniku Pawła.

Zmiana częstotliwości prądu stałego?

Pozdro

Piterski

Nie stałego. Mój stary gramofon Projecta zasilany był prądem zmiennym i jeśli pamięć nie płata mi figla to właśnie sterownik Projecta wpływa na zmianę częstotliwości powodując zmianę obrotów silnika prądu zmiennego na 230V.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Jakub

Cytat: pmcomp w Kwiecień 19, 2016, 19:02Zmiana częstotliwości prądu stałego?

W prądzie stałym, jak nazwa wskazuje, natężenie prądu się nie zmienia w czasie.

Piterski

Mój błąd, że nie zacytowałem wpisu jamówię.
To do niego odnosił się ten tekst o rozwiązaniu dla jego napędu na 230V AC.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Hubertrs

Pare dni temu dostalem nowy sterownik obrotow, z racji tego iz z powodu poprzedniego mialem rozbrat z analogiem to z predkoscia swiatla przystapilem do podlaczenia nowego. Bez zbytnich ceregieli podlaczylem wszystko tymczasowo, chwila prawdy i usmiech na twarzy, dziala!!! Ale z racji tego, iz nie jestem optymista postanowilem poczekac  kilka dni zanim ubiore sterownik w nowe wdzianko. Kilka dni  obcowania z tym sterownikiem dalo mi swiadomosc, ze to jest to czego brakowalo mi do szczescia jesli chodzi o mojego adfontesa, teraz gra i cieszy, nie rozprasza mnie mysl czy aby obroty sa prawidlowe. Dzisiaj postanowilem wepchnac sterownik do nowej obudowy, ale z racji tego, iz chce pozostawic wszystkie przelaczniki tam gdzie byly to musze poprowadzic kilka kabli od sterownika do obudowy silnika na ktorej znajduje sie przelacznik obrotow i wlacznik, do tego w miejscu pokretla reg. obrotow wepchnalem diode ktora swieci kiedy obroty sa prawidlowe. Zaczalem od instalacji odpowiedniego gniazda i polaczenia go z odpowiednimi elementami.

Hubertrs

A tak wyglada obudowa silnika z nowym gniazdem.
P.S. Jutro dodam kilka zdjec z postepow moich wypocin

Hubertrs

Dzisiaj plytka dostala ubranko ale niestety przez pomylke kupilem gniazdo do sensora na dwa piny, 😖, nie zmienia to faktu, ze juz blizej niz dalej.

jamówię


Hubertrs

Panowie taka mala zagadka, co waszym zdaniem jest wtyczka a co gniazdko?

Piterski

Rozumiem że piny powodują zamieszanie ale to wtyczka jest bez bolcy, a gniazdko z bolcami.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Hubertrs

Jak widac na zdjeciu brytole maja inne podejscie nie tylko do strony po ktorej jezdza.

rudy-102

Cytat: Hubertrs w Maj 13, 2016, 13:15
Panowie taka mala zagadka, co waszym zdaniem jest wtyczka a co gniazdko?
Gdzie masz podłączony transformator? Pytam bo jeśli gdzieś za pudełkiem sterownika i przez tą wtyczkę przechodzi 230V to może być niebezpiecznie.

Hubertrs

#87
Zostaje oryginalny od adfontka 12V 200mA, czyli wszedzie w obrebie plyti i silnika maxymalnie 12V, do skrzyneczki na sterownik dolaczone w kpl bylo gniazdo iec i przez nie bedzie doprowadzone 12v, wiem ze to nieprofesjonalnie ale nie chcialo mi sie kombinowac z zaslepka na to gniazdo, zaraz za tym gniazdem jeden kabelek leci przez to gniazdo 8pinowe do obudowy silnika gdzie jest przelacznik i wraca do plytki,

rudy-102

Cytat: Hubertrs w Maj 13, 2016, 17:08w kpl bylo gniazdo iec i przez nie bedzie doprowadzone 12v
No i bardzo dobrze.
Cytat: Hubertrs w Maj 13, 2016, 17:08wiem ze to nieprofesjonalnie ale nie chcialo mi sie kombinowac
Jest super. Nie przesadzaj.
Bardzo ładnie to wygląda.

Hubertrs

#89
Nie do konca, bo pomysl co sie stanie jak ktos nie wtajemniczony wepchnie tam zwykly kabel,
aczkolwiek nie zamierzam sie rozstawac z fontkiem a moja pani scisle trzyma sie wytycznych w kweeti tego co mozna a czego nie

rudy-102

Cytat: Hubertrs w Maj 13, 2016, 18:17bo pomysl co sie stanie jak ktos nie wtajemniczony wepchnie tam zwykly kabel,
Racja. Lepiej nie prowokować losu.

Hubertrs

No i skonczone, a na dodatek dziala 😀 Niestety dwie kwestie mi lekko nie pasuja, mianowicie oplot do kabla zasilajacego (tylko taki mialem) ale tylko dostane mniejszy to zamienie i front box'u, jest srebrny, trzeba go bedzie potraktowac czarnym kolorem. Plusem samodzielnego wykonania jest to, ze dl kabli zrobilem dokladnie takie jak potrzebowalem.

Piterski

Teraz mogę się przyznać.
Jedną z przyczyn opóźnienia mojego projektu było to, że byłem przekonany iż wyrzuciłem do kosza opakowanie po płytach wraz z tarczami stoboskowymi.
Dziś przez przypadek znalazłem je pod szufladą w półce :)
To wszystko zasługa żony bo potrzebowała statywu do aparatu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Przywiozłem nową plintę Ad Fontesa i zainstalowałem w nie czujkę.
Niestety przed wykonaniem gniazda nie spojrzałem na to jak długie są paski.
Z jakiegoś powodu ubzdurałem sobie, że są długie.
Chyba zasugerowałem się gramofonem Zontka, który oglądałem u Pawła.
Skutek jest taki, że czujka gapi się na białą tarczę. Rozwiązałem doraźnie ten problem domalowując brakujące części pasków.
Wyszło tak sobie ale chodziło przede wszystkim o sprawdzenie czy układ zadziała.
Poskładałem na szybko pajączka.



Na szczęście działa i to doskonale, w 30 sekund po starcie mam w pełni ustabilizowane obroty.
Układ robi to jak gdyby na dwa razy najpierw prawie dobrze tak jak przy ręcznym sterowaniu, a następnie już precyzyjnie.
Pasek na stroboskopie ani drgnie.

Wniosek jest taki że można sobie tą czujkę umieścić głębiej pod talerzem, tylko trzeba zamówić tarczę z dłuższymi paskami. U mnie zostaje na razie tracza prowizorka a na wiosnę zrobię to zupełnie inaczej.

Teraz muszę to zagrażające życiu ustrojstwo połączyć przez włącznik i dać do obudowy.

Pawłowi Zontkowi pozostaje mi tylko pogratulować i podziękować za ten układ. Rozwiązanie jest rewelacyjne.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

Piterski

Czas pokazać kilka zdjęć jak to wygląda.

W plincie wykonałem najpierw jeden otwór przelotowy,a obok niego dwa mniejsze by stworzyć gniazdo dla czujki.



W ten sposób czujka osadzona jest na lekki wcisk, a kabel mógł spokojnie wyjść dołem plinty gdzie jest złapany metalową klamerką.



Dzięki temu mam estetycznie wyprowadzony przewód sygnałowy z czujki.
By układ nie utrudniał przemieszczania całego gramofonu kabel ma specjalną wtyczkę.



Dochodzimy do pomyłki o której pisałem, czyli faktu że czujka nie trafiała na paski tarczy stoboskopowej.
Z tego względu gnany niepewnością wyrysowałem ich przedłużenie i pomalowałem.



Pięknie to nie wygląda i zrobię to inaczej ale układ działa bez zarzutu.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

paul_67

Tarcza stroboskopu musi być taka duża? Nie można by ją skupić w środkowej części talerza w wielkości labela? Przy talerzu akrylowym tej wielkości nalepka raczej by kiepsko wyglądała.

rudy-102

Można by po naklejeniu na talerz wyciąć resztę pozostawiając cienki pasek np. 0,5 cm tylko obszar nad czujką. Powinno zadziałać. Trzeba tylko trafić.

paul_67

#97
Ja  bym to zrobił z tworzywa http://allegro.pl/szablon-kontroli-obrotow-talerza-gramofonu-i6474690962.html
Jest on wielkości labela.Musiałbym tylko powiększyć otwór pod łożysko.

rudy-102

To nie będzie pasowało. Tam są paski do stroboskopu 50 Hz. Czujka Zontek "miga" w innej częstotliwości.

paul_67

Cytat: rudy-102 w Listopad 30, 2016, 21:47Tam są paski do stroboskopu 50 Hz. Czujka Zontek "miga" w innej częstotliwości.
Dlaczego?  I w jakiej?