Jak gotuję bigos, czyli z czego wykonać talerz do gramofonu.

Zaczęty przez jafi, Grudzień 23, 2018, 13:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

jafi

Gotuje bigos na święta i zastanawiam się jak dalej ulepszyć mój gramofon. Poczyniłem już pewne działania i teraz myślę intensywnie o zamianie talerza.
Słówko o gramofonie: stary Reloop 2000 wyciągnięty ze ... śmietnika. Ale działa ;D

Kto z Szanownych ma jakieś doświadczenia odnośnie materiałów, czyli z czego najlepiej, na co zwrócić uwagę itp.
Kost no object 8)

cdt

Sprawdzić czy bedzie pasować od SL 1200 . Jak bedzie pasować to czy różnią się wagą . Jak różnią to czy klon go pociągnie . Jak pociągnie to jak juz masz faze zmienić . Lepszego talerza do SL-1200 i klonów raczej nie zrobiono . W garażu tym bardziej nie wystrugasz . Wesołych świąt i smacznego bigosu  ;D
ps. U mnie nie bedzie bigosu  :o przesyt mamy


jafi

Mam starszego SLa 1200 i spróbuję zamienić talerz. Zobaczę co się stanie. ::)
Bardziej chodzi mi o wymyślenie talerza od nowa, nie mylić z wymyślaniem koła od nowa ;)

Co do akrylu mam swoje uprzedzenia jako do materiału w audio w ogóle - czy w obudowie, czy jako talerz.

frywolny trucht

#4
Możesz zrobić zdjęcia tego talerza od spodu? Do tego zdjęcie szpindla, osi talerza od spodu, gramofonu bez talerza. Ten gramofon ma regulację wysokości ramienia? VTA.
Ja bym szedł raczej w "ulepszenie" starego talerza. Stracisz funkcję sroboskopu.


Aby zobaczyć jak znosi dodatkowe obciążenie silnik, można postawić do góry dnem na labelu taką szklankę do whisky, na nią drugą z jakimś wypełnieniem ( może coś sypkiego, niekoniecznie woda).
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jafi

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 23, 2018, 14:16Aby zobaczyć jak znosi dodatkowe obciążenie silnik, można postawić do góry dnem na labelu taką szklankę do whisky, na nią drugą z jakimś wypełnieniem ( może coś sypkiego, niekoniecznie woda).
Bardzo fajny pomysł.

Cytat: frywolny trucht w Grudzień 23, 2018, 14:16Ten gramofon ma regulację wysokości ramienia? VTA.
Tylko udaje, że ma:)


Cytat: frywolny trucht w Grudzień 23, 2018, 14:16Ja bym szedł raczej w "ulepszenie" starego talerza. Stracisz funkcję sroboskopu.
Na funkcji stroboskopu jakoś mi nie zależy.

Zachęcony doświadczeniem z różnymi materiałami przeciwwagi ramienia próbuję powtórzyć "sukces" z talerzem.
Porównywałem miedź, brąz i stal węglową.
Jeden ciężarek pozostał i nie był to "oryginalny" od producenta.
Różnice były wyraźne.
Teraz kolej na talerz: metal - jaki?, a może drewno - jakie?, a może coś innego np. płytka ceramiczna?

malg

ale po co ?


Cytat: jafi w Grudzień 23, 2018, 15:10
Różnice były wyraźne.
jakie soniczne ?
może to kwestia złego doboru ciezaru przeciwagi a nie materiału

chcesz uzyskac zmiany soniczne czy / i wyglądowe ?

jafi

Cytat: malg w Grudzień 23, 2018, 16:46chcesz uzyskac zmiany soniczne czy / i wyglądowe ?
soniczne, soniczne
Inne mnie nie interesują...stary rupieć miałby być ładniejszy? Po co?
Cytat: malg w Grudzień 23, 2018, 16:46może to kwestia złego doboru ciezaru przeciwagi a nie materiału
Proszę cię. Mam wagę i nie boję się jej używać:)

malg

Cytat: jafi w Grudzień 23, 2018, 18:21
Cytat: malg w Grudzień 23, 2018, 16:46chcesz uzyskac zmiany soniczne czy / i wyglądowe ?
soniczne, soniczne
Inne mnie nie interesują...stary rupieć miałby być ładniejszy? Po co?
Cytat: malg w Grudzień 23, 2018, 16:46może to kwestia złego doboru ciezaru przeciwagi a nie materiału
Proszę cię. Mam wagę i nie boję się jej używać:)

w to nie watpie,
tylko pisałeś ze cięzarek był nieoryginalny, więc skąd wiesz ile ważył oryginał


jafi

Cytat: malg w Grudzień 23, 2018, 19:24tylko pisałeś ze cięzarek był nieoryginalny, więc skąd wiesz ile ważył oryginał
Mam oryginał i 3 inne z różnych materiałów wykonane na zamówienie.
Myślę, że przy porównaniach tych ciężarków najważniejszy jest ten sam nacisk na igłę, co uczyniłem.
Być może, że jednakowa masa ciężarka też ma znaczenie, choć nie umiałbym tego wytłumaczyć.

malg

Cytat: jafi w Grudzień 23, 2018, 19:43
Cytat: malg w Grudzień 23, 2018, 19:24tylko pisałeś ze cięzarek był nieoryginalny, więc skąd wiesz ile ważył oryginał
Mam oryginał i 3 inne z różnych materiałów wykonane na zamówienie.
Myślę, że przy porównaniach tych ciężarków najważniejszy jest ten sam nacisk na igłę, co uczyniłem.
Być może, że jednakowa masa ciężarka też ma znaczenie, choć nie umiałbym tego wytłumaczyć.

dla innego ciężaru  przeciwagi zmienia się  dynamika, inaczej rozkładają się rezonanse i inne jest widmo drgań mechanicznych
poniważ przeciwaga dla tej samej siły nacisku jest w innym miejscu
siłe naciksu ustalamy statycznie i statycznie układ jest w równowadze

jafi

Dzięki za wyjaśnienie.
Tymczasem ja nic innego nie robię tylko zmieniam rezonanse. Szukam tych dobrych :D