Akustyka na poziomie przedszkolaka.

Zaczęty przez frywolny trucht, Kwiecień 28, 2016, 08:16

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

Mam więc panele na ścianie. Wróciło pre od benpe. Na kiju wkładka za darmo  ( stary Philips 500), igła eliptyczna od Wamat-u, kładę płytę z oplutej serii Back to Black i zapuszczam. Szczęka na ziemi. Nigdy u mnie nie grało nic tak dobrze!!!
Ale szajba!
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

il cattivo

A czy stwierdziłeś jakikolwiek wpływ tychże paneli na niskie częstotliwości?

frywolny trucht

Na pewno jest tak, że bas w różnych dziwnych kątach wzbudza się jak wzbudzał. Natomiast w miejscu odsłuchowym ( tutaj jest spoko z basem i było spoko), to co się z nim stało, to wynik zmniejszenia pogłosu pomieszczenia. Mniej się ciągnie, spektrum zakresu to samo- tak na ucho. Ale to mało  znacząca wypadkowa wobec efektu głównego: Uporządkowania tonów średnich, a przede wszystkim wysokich.
Od początku było wiadomo, że to nie jest ustrój do zabawy niskimi częstotliwościami, sam producent opisywał jego działanie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

il cattivo

Czyli niewielki.
U mnie raczej lepiej się sprawdzi PT-80.
Dzięki za cenną opinię.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Rysunek przekroju tych moich paneli jest lekko od czapy. Kostka ma 7x7 cm, a nie 6,5 cm, szczeliny miedzy kostkami mają po 0,5 cm, a nie 1 cm, oraz grubość gąbki od ściany to 2,5 cm, a nie 1,5 cm. Grubość dyfuzora to 6,5 cm, a nie jak to wynika z rysunku 5,3 cm.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Pomyślałem, że wykończę swój układ jednak gładką gąbką. Gąbka jest inna ( z innej firmy). Bardziej gęsta i nie ma błyszczących drobinek, zapewne łez rusałek poprawiajacych średnicę. Pewnie dlatego wyraźnie tańsza.
Kot póki co ignoruje panele :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa



Cytat: frywolny trucht w Maj 25, 2016, 12:00
Kot póki co ignoruje panele :)

Może trzeba natrzeć kocimiętką?
:)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

Piterski

A nie myślałeś by to wykończyć taką okleiną jak na tych panelach?
Nie wiem czy nie popsujesz estetyki wykonania takimi pasami szarej gąbki.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

#109
 ;)


Uwaga eksploatacyjna.
Kleiłem panele na gładką farbę elewacyjną. Dość wredna, żeby coś się na niej trzymało. Ale też trzeba kleić punkt przy punkcie, każde ominięte miejsce może się zemścić tym, że panel miejscowo odejdzie od ściany, będzie się trzymał, ale zaburzy się rytm klocków. Pół biedy jak to się wydarzy na krawędzi panela,  można odgiąć i dowalić kleju. Gorzej jak rzecz wydarzy się w środku, a krawędzie trzymają :)  To jedno. Dwa- swoje dokładają kable, szczególnie gdy wprowadzamy i wyprowadzamy je nieco z boku w stosunku do kanału/ komory w panelu. Sam ich ciężar też nieco odkształci gąbkę i przesunie klocek.
Jeśli ktoś jest perfekcjonistą i wszystkie szczeliny między klockami mają być równiutkie- to raczej osiwieje.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#110
Wkleiłem kawałek "w okienko" przy wejściach USB i HDMI. Potrzebuję tam więcej przestrzeni dla ręki do gmerania, zostawiłem dziurę i uzupełniłem dziś tą gładką gąbką. Ładnie jest, ale klej się skończył po wklejeniu tej łatki i akcji naprawczej w paru miejscach gdzie się odkleiło.

Test koteła zdany chyba. Teraz tyle ptaków lata, że co mu po gąbce?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Dobra, kuniec. Okienko wyklejone gąbką, narożnik tyż. Było trochę pierdololo z przycinaniem i klejeniem, trochę gąbki poszlo na marnację, ale się udało. Hurraa! Jak będzie mi się nudziło, powyklejam jeszcze za stolikiem, tam gdzie nie widać, albo widać jak ktoś leży na podłodze :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

paul_67

Bardzo ładnie wyszło ,ale zapewne roboty było co niemiara.Tym bardziej podziwiam zabawę z klejem w te ciepłe dni, gdy większość woli leżeć do góry brzuchem :) 

frywolny trucht

Dziękować. Ogólnie zabawa panelami była przyjemna. Tak szukałem miejsc cięcia, żeby nie ruszać laminatu. Chamsko cięta gąbka nożyczkami i tak jest maskowana od frontu kwadracikami. Oczywiście nie ma co przesadzać z niedokładnością, bo jak się zacznie za mocno naciągać dziury między panelami- kwadraciki zaczynają się rozłazić- gubimy rytm. No ale nie ma takiej sraki jak z przycięciem gładkiej gęstej gąbki. Tutaj rzeczywiście trochę się spociłem.
Po pierwsze nożyk tapicerski jest za tępy, po drugie skalpel za krótki ( są jakieś ostrza o długości ponad 3 cm?), po trzecie- trzeba trochę sobie pociąć, żeby wyrobić taki ruch i kąt, żeby nie ciągnąć gąbki ostrzem. Ma ciąć równo. Gdy nastąpi jakieś naprężenie- odbije się to na linii cięcia.
Ja miałem do pocięcia kawałki o szerokości 2,5 cm. Używałem ładnej, fabrycznej krawędzi panela ( czyli nie ciąłem w paski jak leci , powiedzmy od lewej strony, ale po zewnętrznych, fabrycznych narożnikach, by mieć ładną gładką powierzchnię. Byłem w stanie wyciąć prostą krawędź skalpelem, ale nie na całą głębokość. Było drutowanie i tam powierzchnia wychodziła brzydko. Ale to się dało ukryć :) No i klej. Zniszczyłem trzy paski, bo jakimś cudem pierwszy wyszedł ładnie, a na trzech kolejnych klej smarkał  na powierzchnię, którą trzeba pokryć klejem ( z przodu zasłoniłem sztywną, lakierowaną okładką miesięcznika audio) ale także zaczęło smarkać za i paprało powierzchnię, która miała być widoczna. W końcu wpadłem na pomysł, że popsikam na rzeczoną okładkę klejem i będę maczał w tym gąbkę. Pomogło :) 

Podsumowując: Brak odpowiedniego narzędzia skomplikował trochę ostatni etap  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Ocho. Na horyzoncie pojawia się problem. Tydzień temu odpadł pierwszy laminat. Uznałem, że to nic takiego. Na dziś już trzy elementy zaliczyły spad. Widać, że klejone to to na ten sam klej tapicerski. Jak mi przyjdzie przyklejać wszystkie kwadraciki- oci.ieje.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

MAC

Na długie zimowe wieczory zajęcie jak znalazł  ;D

frywolny trucht

Zaproszę kolegów z forum. Się zabawimy.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Cytat: frywolny trucht w Wrzesień 20, 2016, 19:28
Zaproszę kolegów z forum. Się zabawimy.
Ci od puzzli to mają jeszcze bardziej walnięte niż audiofile :)
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

wojtek41

Ściana mi gra... :o  Jak przykładam rękę czuję jak pulsuje w rytm muzyki. Jakieś panele są potrzebne ? Jeśli tak, jakie..?  ???

elem

uuu, dramat, nic tu nie pomoże  :(  burzyć i stawiać od nowa  ;D  ;)

A z czego ta ściana?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

wojtek41

A cholera wie...Dość cienka.  :D 

elem

Działowa między pokojami?  Wierciłeś w niej?

Panele gąbkowe tu nic nie dadzą, nie te częstotliwości. Może dokleić do niej grubą płytę (2-2,5cm), gipsową ale taką przeciwpożarową. W każdym bądż razie coś ciężkiego o bardzo dużej gęstości.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

wojtek41

Dokładnie między pokojami. Może postawie tam regały z płytami...?

frywolny trucht

Ano. Żeby dobrze tłumić trzeba warstw o różnej masie i konsystencji. Z reguły ludzie mają ciężkie, gęste ściany i kombinują z rozpraszaczami, wytłumieniem. Lekkimi, porowatymi ustrojami. Ty masz po amerykańsku. Ktoś zbudował rozpraszacz ( w tym przypadku rezonator), a ty teraz musisz zbudować skałę  ;D Płyty mogą uspokoić sytuację.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Dlaczego zawsze musi byc pod górkę.. :o  :D No to weekend z głowy... :o