KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"

Zaczęty przez MartinS, Październik 14, 2018, 12:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

MartinS

Wygrzałem Helixa, którego zrobiłem na bazie Yarbo SP-1100 i 12 AWG Mil-Spec do wzmacniacza.
Kabel, jak dla mnie, jest po prostu świetny. Zdecydowanie przewyższa Yarbo. Brzmienie lepsze pod każdym względem. To, co zwraca uwagę, to bardzo duża dynamika i to również przy cichym słuchaniu. Bas bardzo dobrze kontrolowany, zróżnicowany.
Detaliczne brzmienie. Przy użyciu tego kabla po prostu dużo słychać i to nie tylko w wysokich, ale i średnicy. Bez wyostrzeń. Do tego dochodzi znakomita stereofonia. Scena wielowarstwowa w głąb i b. szeroka. Świetna lokalizacja źródeł pozornych. Wokale naturalne.
Moim zdaniem kabel daje brzmienie bardzo zrównoważone, a przy tym z bardzo dobrym rozciągnięciem pasma.
Efekt jest w sumie taki, jakbym zmienił wzmacniacz na dużo lepszy.
Polecam takiego Helixa. Zdecydowanie warto.

rudy-102

Wpiąłeś go do wzmacniacza Vincenta?

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 22, 2018, 19:55Wpiąłeś go do wzmacniacza Vincenta?
Taki mam. Mam nadzieję, że nie zrobiłem nic złego?  :D

Piterski

Cytat: MartinS w Listopad 22, 2018, 18:34Efekt jest w sumie taki, jakbym zmienił wzmacniacz na dużo lepszy.

Trochę wpływu kabli słyszałem ale sorry ale taka wypowiedź to jest już egzaltacja  ;D.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

MartinS

Być może  ;D
Opis zmian odnosi się do porównania z Yarbo. Co usłyszałem, to opisałem.
Nawet się zrymowało ;D

rudy-102

:) Ja wiem, że swój kabel zrobiłem źle z potem całkiem odwrotnie :) . Sporo zależy też od pomieszczenia w którym stoi sprzęt, ale aż takich wielkich różnic po zmianie kabla też się nie spodziewam. Nie neguję wpływu kabla zasilającego na dźwięk i uważam, że słyszę różnice między nimi. Dla tego też z ciekawością spróbowałem. Efekt był w przypadku wzmacniacza raczej negatywny. Pod cd było ok.
MartinS. Może u Ciebie w sieci jest sporo brudu i ten kabel ładnie wszystko filtruje?
Ach. I żeby nie było że by nie było, że mój wzmacniacz nie reaguje na kable. Mam taki ;) .

wiki

Cytat: MartinS w Listopad 22, 2018, 18:34Wygrzałem Helixa, którego zrobiłem na bazie Yarbo SP-1100 i 12 AWG Mil-Spec do wzmacniacza. Kabel, jak dla mnie, jest po prostu świetny. Zdecydowanie przewyższa Yarbo. Brzmienie lepsze pod każdym względem.
Mój Helix na Yarbo i Westernie też nieźle odstawał od podstawowego Yarbo. Więc nie dziwię się Twoim odczuciom.
Świetnie, że jesteś zadowolony :)
Taki Helix to bardzo dobry kabel, za całkiem "małe" pieniądze.
Może kiedyś jeszcze spróbuję tego 12 AWG Mil-Spec, ale to raczej odległa przyszłość.
Jak masz podstawowego Yarbo to możesz łatwo zrobić przeplot i porównać do Twojego Helixa. Ciekawe jaki byłby wynik?
Jeszcze raz gratulacje :) ... wiem jak to cieszy, jak się coś zrobi i jest świetny efekt.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

McGyver

Cytat: wiki w Listopad 23, 2018, 12:43Jak masz podstawowego Yarbo to możesz łatwo zrobić przeplot i porównać do Twojego Helixa.
Nie rekomendowałbym przeplotu ze względów bezpieczeństwa. Te druciki mają cieniutką izolację, wprawdzie teflonową, ale poza niewielką grubością, to jest tam tylko jedna warstwa. Dla siebie nie zaryzykowałem zrobienia przeplotu, dla nikogo innego też nie zrobię. Nie mógłbym spać spokojnie. Brzmienie brzmieniem, ale powinny istnieć jakieś granice ryzyka.

wiki

MartinS
Napisz proszę, czy ekran miedziany od żyły Yarbo podpinałeś od strony gniazdka do ochronnego, czy nie?
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Cytat: McGyver w Listopad 23, 2018, 13:02Cytat: wiki w Dzisiaj o 12:43Jak masz podstawowego Yarbo to możesz łatwo zrobić przeplot i porównać do Twojego Helixa.  Nie rekomendowałbym przeplotu ze względów bezpieczeństwa. Te druciki mają cieniutką izolację, wprawdzie teflonową, ale poza niewielką grubością, to jest tam tylko jedna warstwa.
Może i masz rację. Choć patrząc na przewód do lampki od środka i jaka tam jest cienka pojedyńcza izolacja (nie teflon), a sprzedają toto "tonami", to raczej nie powinno być problemu.
Ale dzięki, że zwróciłeś mi uwagę :) Zawsze ryzyko jest po stronie wykonującego.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

wiki

Cytat: McGyver w Listopad 23, 2018, 13:02Nie rekomendowałbym przeplotu ze względów bezpieczeństwa. Te druciki mają cieniutką izolację, wprawdzie teflonową, ale poza niewielką grubością, to jest tam tylko jedna warstwa. Dla siebie nie zaryzykowałem zrobienia przeplotu, dla nikogo innego też nie zrobię. Nie mógłbym spać spokojnie. Brzmienie brzmieniem, ale powinny istnieć jakieś granice ryzyka.
Cytat: wiki w Listopad 23, 2018, 13:12Może i masz rację. Choć patrząc na przewód do lampki od środka i jaka tam jest cienka pojedyńcza izolacja (nie teflon), a sprzedają toto "tonami", to raczej nie powinno być problemu.Ale dzięki, że zwróciłeś mi uwagę  Zawsze ryzyko jest po stronie wykonującego.
Ale patrząc na budowę kabla widzimy, że producent na te cienkie przewody w teflonie dał bezpośrednio ekran z miedzi. Gdyby się obawiał zagrożenia to na cienkie przewody w teflonie dałby izolację, potem ekran i ponownie izolację (istniejąca np. czerwona).
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS

#111
Cytat: wiki w Listopad 23, 2018, 12:43Mój Helix na Yarbo i Westernie też nieźle odstawał od podstawowego Yarbo. Więc nie dziwię się Twoim odczuciom.
Świetnie, że jesteś zadowolony
Taki Helix to bardzo dobry kabel, za całkiem "małe" pieniądze.
Może kiedyś jeszcze spróbuję tego 12 AWG Mil-Spec, ale to raczej odległa przyszłość.
Jak masz podstawowego Yarbo to możesz łatwo zrobić przeplot i porównać do Twojego Helixa. Ciekawe jaki byłby wynik?
Jeszcze raz gratulacje  ... wiem jak to cieszy, jak się coś zrobi i jest świetny efekt.

Dziękuję  :)

Cytat: wiki w Listopad 23, 2018, 13:07
MartinS
Napisz proszę, czy ekran miedziany od żyły Yarbo podpinałeś od strony gniazdka do ochronnego, czy nie?
Nie, ekranu nie podpinałem do PE.
Uważam, że w przypadku Helixa ekranowanie fazowego nie ma tak dużego znaczenia, jak w kablach o tradycyjnej geometrii, które mają żyły skręcone ze sobą, a to z uwagi na geometrię Helixa i związany z nią brak indukowania napięcia w żyłach neutralnego i PE.

Cytat: McGyver w Listopad 23, 2018, 13:02
Cytat: wiki w Listopad 23, 2018, 12:43Jak masz podstawowego Yarbo to możesz łatwo zrobić przeplot i porównać do Twojego Helixa.
Nie rekomendowałbym przeplotu ze względów bezpieczeństwa. Te druciki mają cieniutką izolację, wprawdzie teflonową, ale poza niewielką grubością, to jest tam tylko jedna warstwa. Dla siebie nie zaryzykowałem zrobienia przeplotu, dla nikogo innego też nie zrobię. Nie mógłbym spać spokojnie. Brzmienie brzmieniem, ale powinny istnieć jakieś granice ryzyka.

Niestety wiki. Mimo tego, że Twój patent z przeplotem pewnie daje świetny efekt brzmieniowy i rozumiem, że go bronisz, to myślę, że McGyver ma rację.
Pozdrawiam



MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 23, 2018, 10:04Ja wiem, że swój kabel zrobiłem źle z potem całkiem odwrotnie  . Sporo zależy też od pomieszczenia w którym stoi sprzęt, ale aż takich wielkich różnic po zmianie kabla też się nie spodziewam. Nie neguję wpływu kabla zasilającego na dźwięk i uważam, że słyszę różnice między nimi. Dla tego też z ciekawością spróbowałem. Efekt był w przypadku wzmacniacza raczej negatywny. Pod cd było ok.
MartinS. Może u Ciebie w sieci jest sporo brudu i ten kabel ładnie wszystko filtruje?
Ach. I żeby nie było że by nie było, że mój wzmacniacz nie reaguje na kable. Mam taki  .
Widzę, że piecyk niczego sobie  ;)
Co do brudu w sieci, to mieszkam w bloku i z pewnością prąd jest "zasyfiony", ale myślę, że nie ma to większego znaczenia, bo mam listwę zasilającą z filtrem Schaffnera.
Jeśli chodzi o wpływ Helixów na brzmienie i podatność obu moich klocków na nie, to myślę, że nie bez znaczenia są pewne udoskonalenia, które mam w systemie.
Uważam, że udało mi się złożyć system dobrze przejrzysty, podatny na zmiany w zakresie podłączanych do niego sieciówek. Nie wiem, czy Ty coś modyfikowałeś w swoich klockach, ale ja zarówno we wzmacniaczu, jak i CD, fabryczne gniazda IEC, z pinami ze stali, które pewnie w Chinach kosztują w hurcie grosze, zastąpiłem rodowanymi gniazdami Furutecha.
Do tego w miejsce zwykłych bezpieczników, mam bezpieczniki Furutecha. W ten sposób pozbyłem się "wąskich gardeł" w elektryce.
Mam również ulepszenia w torze sygnału wzmacniacz-kolumny, co także ma pozytywny wpływ na przejrzystość systemu.
Pozbyłem się elementów mosiężnych. Gniazda głośnikowe we wzmacniaczu, tj. 4 sztuki, bo tyle mi wystarczy z uwagi na dwugniazdowe kolumny, mam zastąpione gniazdami z czystej miedzi. Takie same gniazda mam w kolumnach, w miejsce tanich, mosiężnych. Wtyki kabli głośnikowych mam również z czystej miedzi.
Do tego dochodzi bardzo dobry IC Tara Labs RSC Prime M1 i kilka różnych zestawów naprawdę dobrych lamp NOS do wzmacniacza.
IMHO suma tych wszystkich zmian powoduje, że jak coś zmienię, np. w torze zasilania, to po prostu to słychać. Podłączenie Helixów słychać bardzo :D

Myślę, że inni też przymierzają się do zrobienia Helixa na bazie Yarbo. Ciekawi mnie jakie będą ich zdania na jego temat i czy moja opinia o Helixie będzie uważana za wyolbrzymioną.

Tak na marginesie, to przeczytałem w jednym z wpisów Steeve'a Reeve'a na audiogonie, że nowe seryjne kable w cenie do 1500 USD nie wytrzymywały porównań z Helixem.


rudy-102

Aż tak dużo to jeszcze we wzmacniaczu nie grzebałem. Wymieniłem tylko lampy na inne i wstawiłem srebrny bezpiecznik. Mieszkam na wsi, do audio mam osobną linię elektryczną i listwę filtrującą o której ostatnio pisali koledzy odwiedzający targi AS. Teraz nie mam czasu, ale za kilka dni przekręcę żyłę doprowadzającą na drugą stronę, żeby było z godnie z receptą i zobaczymy. Tylko, że w cuda nie wierzę. Ale jak będzie trochę lepiej to też już będzie dobrze.
Normalnie sprzęt jest podpięty do sieci kablem Inakustik Referenz AC-2502 z wtykami z czystej miedzi. Ten sam kabel wychodzi prosto ze ściany do listwy z pominięciem gnazda i wtyczki.

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 23, 2018, 20:50Ten sam kabel wychodzi prosto ze ściany do listwy z pominięciem gnazda i wtyczki.
Sprytnie  :D

MartinS

Cytat: rudy-102 w Listopad 23, 2018, 20:50z wtykami z czystej miedzi
Używasz miedzianych Viborgów? Bo ja tak. Uważam, że mają świetną jakość w stosunku do ceny.

Marbo5

Na czym dokładnie polega ten przeplot w YARBO? Może ktoś wytłumaczyć na obrazku albo dać link do opisu?
Pro-Ject RPM 1 Carbon + Ortofon 2M Bronze + Haiku SOL MM; Musical Fidelity M3scd; Haiku SELENE EL34 Custom; Pylon Emerald HF; Mogami NIII, Yarbo 1100+Oyaide, Supra LoRad 2,5 CS-EU, Tomanek TAP8+, ROGOZ AUDIO 4RP2/BBS

wiki

Cytat: Marbo5 w Listopad 23, 2018, 22:24Na czym dokładnie polega ten przeplot w YARBO? Może ktoś wytłumaczyć na obrazku albo dać link do opisu?
Jak mi się uda wkleić to tu jest przepis :)
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=540.msg208255#msg208255
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

rudy-102


MartinS

Ale tu cisza :D
Może ktoś jeszcze zrobił Helixa i podzieli się w wątku wrażeniami brzmieniowymi? :D

finchers

Ja się będę zabierał w najbliższym czasie:)Ciekawi mnie jak wypadnie w porównaniu do Stratusa 7
NAD 356 + mod, Tannoy revolution dc6t se, DAC Audio-gd 1.32, sznurki Chord, muza Daphile, Marantz cd 52

MartinS

Cytat: finchers w Grudzień 10, 2018, 13:24Ja się będę zabierał w najbliższym czasie:)
Z jakich przewodów będzie Twój Helix?

finchers

No jeszcze nie mam pomysłu. Na początek pewnie z czegoś taniego na testy.
NAD 356 + mod, Tannoy revolution dc6t se, DAC Audio-gd 1.32, sznurki Chord, muza Daphile, Marantz cd 52


McGyver

To są jedne z najtańszych wtyków. Za tą cenę spoko. Mam wrażenie że i tak są lepsze od Furutechów FI11Cu. Ale te Furutechy to IMHO okropny zamuł.