KABEL ZASILAJĄCY DIY "HELIX"

Zaczęty przez MartinS, Październik 14, 2018, 12:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

gabler

Zrobiłem bo chciałem zobaczyć co to daje, wiadomo do Furutecha daleko... Daje tyle, że dźwięk jest bardziej zebrany mniej miękki no i wtyka z kablem się opiera a, że z metalu... Bo miałem pod ręką, a czemu to jest niebezpieczne... no bez przesady nie łapmy kabla i wtyki jak jest pod napięciem...

dino

Cytat: gabler w Marzec 11, 2019, 21:51Daje tyle, że dźwięk jest bardziej zebrany mniej miękki
Robi się ciekawie....
Na płaskownikach aluminiowych dźwięk powinien być bardziej spójny.

cdt

Cytat: dino w Marzec 11, 2019, 21:54Robi się ciekawie....
Na płaskownikach aluminiowych dźwięk powinien być bardziej spójny.
;D
poprawiłeś mi humor na wieczór ;D

finchers

Nobtylko nie mowicie mi że plaskownik ma wplyw na dzwiek bo sie wypisuje z tego forum:p moze miec wplyw na gniazdko jedynie ze nie bedzie wyszarpane z kablem jak ta szynka niejakiego Reksia🤓
NAD 356 + mod, Tannoy revolution dc6t se, DAC Audio-gd 1.32, sznurki Chord, muza Daphile, Marantz cd 52

Kangie

Każdy rzeczywisty przedmiot wykonany z ciała sztywnego, a zwłaszcza metali: stal / aluminium który ustawiony jest w pokoju odsłuchowym ma jakiś wpływ na dźwięk. Odbicia, rozpraszanie, rezonanse itp. A to że w ślepym teście ciężko to wychwycić, to już inna inszość ;)

Przyznam, że ten przyrząd podtrzymujacy zrobił ma mnie wrażenie - jest potrzeba - jest rozwiązanie. Uczciwe.

gabler

Cytat: finchers w Marzec 12, 2019, 08:08
Nobtylko nie mowicie mi że plaskownik ma wplyw na dzwiek bo sie wypisuje z tego forum:p moze miec wplyw na gniazdko jedynie ze nie bedzie wyszarpane z kablem jak ta szynka niejakiego Reksia🤓

Zrobiłeś coś podobnego, że podważsz jakikolwiek wpływ na dźwięk, pokaż

McGyver

Cytat: finchers w Marzec 12, 2019, 08:08
Nobtylko nie mowicie mi że plaskownik ma wplyw na dzwiek bo sie wypisuje z tego forum:p moze miec wplyw na gniazdko jedynie ze nie bedzie wyszarpane z kablem jak ta szynka niejakiego Reksia🤓
A ja sobie chyba narobię takich ustrojstw, i popodstawiam je pod wszystkie kable zaslające, także takie nie-od-audio. Wpływu na dźwięk nie oczekuję, liczę natomiast na to że koty przestaną mi odłączać te kable od gniazdek  ;D

gabler

#257
Cytat: McGyver w Marzec 12, 2019, 10:25
Cytat: finchers w Marzec 12, 2019, 08:08
Nobtylko nie mowicie mi że plaskownik ma wplyw na dzwiek bo sie wypisuje z tego forum:p moze miec wplyw na gniazdko jedynie ze nie bedzie wyszarpane z kablem jak ta szynka niejakiego Reksia🤓
A ja sobie chyba narobię takich ustrojstw, i popodstawiam je pod wszystkie kable zaslające, także takie nie-od-audio. Wpływu na dźwięk nie oczekuję, liczę natomiast na to że koty przestaną mi odłączać te kable od gniazdek  ;D


Ja mam jeszcze pod wtyką cd i wzmaka 😁

Można by tą górną belkę zrobić z czegoś innego... amortyzującego, furutech ma jakieś cząsteczeki NCF niwelujące ładunki elektrostatyczne

Tu jest test

https://youtu.be/KEA-y-Gh4qQ

To nie jest mała różnica

tigus27

Wracając do bezpieczeństwa
Kabel z filtra do akwarium jest zanurzony w wodzie i rybki mi pływają.
Heh taka anomalia :)
Źródło: Rastbeery Pi 3 DigiOne -Coax:M&B CRYSTAL DAC:Audio GD NFB 1 (2015) - Interkonekt: M&B Diamond mini XLR ACSS- Zasilające:DIY-Wzmacniacz:Audio GD Precision 2 - Głośnikwe:M&B STELLA - Kolumny podłogowe: DIY na SEAS 29TAF/W i ER18RNX

Melepeta

Moich rybek też nie poraziło :)
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

finchers

Pewnie macie Węgorze elektryczne😁
NAD 356 + mod, Tannoy revolution dc6t se, DAC Audio-gd 1.32, sznurki Chord, muza Daphile, Marantz cd 52

Melepeta

Węgorza elektrycznego dopiero co sprzedałem  ;)
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

pierotez

Pany jak to jest z tym helixem?
Ratio 1:3 to chodzi o przekroje żył czy może chodzi o długość  przewodów dobieranych przed zaleceniem bo się pogubiłem a więc 1 na + i 3 na kręcenie ?

MartinS

Cytat: pierotez w Marzec 25, 2019, 08:44więc 1 na + i 3 na kręcenie ?
Tak, zgadza się, "1 na +" i "3 na kręcenie" ;D
I chodzi o długości.

pierotez

Martim a więc na zakrecanie 3 x tyle długości i będzie git?
OK!
A dobieranie grubości / przekrojów musi już być takie dokładne, aby ~awg się zgadzało?

Jak tam Mil-Spec się sprawdza? Brałeś srebrzony?

wiki

Cytat: pierotez w Marzec 25, 2019, 20:48Jak tam Mil-Spec się sprawdza? Brałeś srebrzony?
Tu chyba Mil-Speca nikt nie sprawdzał.
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

MartinS

Cytat: pierotez w Marzec 25, 2019, 20:48A dobieranie grubości / przekrojów musi już być takie dokładne, aby ~awg się zgadzało?
Co do wielkości przekrojów, to myślę, że nie musisz ściśle trzymać się przepisu, natomiast suma przekrojów przewodów neutralnych ma być większa niż przekrój fazowego.
Cytat: wiki w Marzec 25, 2019, 21:08
Cytat: pierotez w Marzec 25, 2019, 20:48Jak tam Mil-Spec się sprawdza? Brałeś srebrzony?
Tu chyba Mil-Speca nikt nie sprawdzał.
Sprawdzał. Jest bardzo dobry. Pisałem w tym wątku, że zrobiłem helixa do wzmacniacza na bazie Yarbo 1100 i Mil-Speca posrebrzanego, dokładnie takiego jak ten https://www.ebay.pl/itm/12-AWG-Mil-Spec-Wire-Type-E-Wht-Brn-PTFE-Stranded-Silver-Plated-Copper-10-ft/273775036474?hash=item3fbe43883a:g:2GcAAOSwZVJazlQB


pierotez

Cytat: MartinS w Marzec 25, 2019, 22:26Sprawdzał
;)

Ciekawe czy mrożonka byłaby wyraźnie lepsza?
Czytałem twoją rozmowę z boomagą. Mam parę urządzeń w/g jego zaleceń i grają b. dobrze.

Tom8848

Czy na fazowy lepiej dać drut czy linke? Jest jakaś ogólna zasada?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


MartinS


rafal.kar

Cześć,
Poczytałem o kablu helixa i postanowiłem wykonać taki kabel na bazie przewodu helukable topflex
Żyła fazowa 4mm2
Neutralny 2x2,5mm2
Ochronny 2,5mm2
Czy zastosowanie takich przewodów będzie odpowiednie.
Nie chce inwestować w kable zasilające dużych pieniędzy.
Kabel chce wykonać doświadczalnie 🙂

MartinS

Cytat: rafal.kar w Luty 23, 2020, 19:32Czy zastosowanie takich przewodów będzie odpowiednie.
Będzie.

Beyco

Część
Czy Belden 9497 dwie żyły splecione oryginalnie to dobry pomysł na fazowy, czy lepiej użyć jednego przewodu? To samo do głośnikowego czy tak spleciony gęsto plus owinięty spirala da jakieś wymierne wyniki, czy szkoda zachodu i szukać innych przewodów

MartinS

Cytat: Beyco w Czerwiec 08, 2020, 20:32Czy Belden 9497 dwie żyły splecione oryginalnie to dobry pomysł na fazowy, czy lepiej użyć jednego przewodu?
Musisz sprawdzić sam.
Moim zdaniem pomysł nie jest dobry, bo dwa splecione przewody fazowego, nie zapewnią właściwej geometrii helixa. Wg przepisu ma być jedna prosta żyła.
Ważniejsza jest inna kwestia: czy można go używać bezpiecznie do zasilania, skoro jest to przewód głośnikowy?
Inaczej mówiąc: czy napięcie przebicia dla tego przewodu jest odpowiednio wysokie dla 230 V?

Głośnikowego helixa jak na razie nie robiłem i nie mam zamiaru, więc co do niego, nie podpowiem.

Manolo

Mam pytanie odnośnie doboru przewodów na helixa.

Przymierzam się dać:
Faza: Neotecha Solid Core splecionego z 4x18awg - jak rozumiem, to powinien być przewód najwyżej jakości w całym kablu
Neuralny: podwójna spirala z LyG 4mm (czyli 12awg)
Uziemienie: no i właśnie co tutaj? cokolwiek? może być o co na neutralny?

Czy coś takiego ma sens? https://allegro.pl/oferta/kabel-przewod-solarny-sloneczny-4mm-1000v-mc4-8441765438 lub https://allegro.pl/oferta/przewod-silikonowy-4-0mm2-awg12-czarny-1mb-9903354974

I jeszcze jedna rzecz, którą oceniam tylko intuicyjnie... W większości miejsc jest odniesienie do przekroju przewodu, czy to jedyny parametr, na który należy patrzeć?
Myślę np. o sytuacji, w której na neutralny lub uziemienie można by dać przewód OFC 4mm, który jednak jest oznaczony jako sprzedawany jako kabel głośnikowy. Bo z jednej strony przekrój wydaje sie ok, ale głośnikowy na zasilający... hm?  ???
Zaznaczam, że nie mówię o fazie.

ps.
Zdaje się, że to mój pierwszy post tutaj; czytam od dawna, zarejestrowany już przez chwilę, ale jakoś wyszło, że dotąd z przyczajki - dzień dobry zatem  :)