Podstawki "standy" DiY pod kolumny

Zaczęty przez kangie, Marzec 03, 2015, 07:54

Poprzedni wątek - Następny wątek

kangie

Przy okazji zeszłorocznej wymiany kolumn z podłogówek na monitory musiałem  pomyśleć o zastosowaniu jakichś zgrabnych podstawek. Z Obliczeń wyszło mi, że wysokość podstawki powinna wynosić 300-330 mm. Długo nie myślałem. Handlowe o takiej wysokości ciężko kupić, a wykonanie i przede wszystkim cena pozostawia wiele do życzenia. Stwierdziłem, że zrobię to po swojemu. Nie chciałem kopiować podstawek Harbetha. Stwierdziłem, że zmienię trochę układ profili. I tak powstały moje podstawki pod kolumny.

Jak widzicie są to bardzo proste podstawki stalowe spawane, malowane proszkowo na czarny mat. Każda waży 23 kg. Na surowo stukając palcami dzwoniły, ale to normalne bo to stal. Profile (rury prostokątne) są zasypane w środku piaskiem kwarcowym filtracyjnym o ziarnistości 0,4 do 0,8mm. Masa wzrosła do ponad 30kg/szt. Po zasypaniu standy zrobiły się "głuche". Od spodu mają 4 nagwintowane otwory nieprzelotowe M8 - aby móc sobie wkręcić kolce. Na górze są zrobione 4 nagwintowane otwory przelotowe M10 z wkręconymi "brokami" M10 - do wsypania piasku. Od góry i od dołu blacha stalowa o grubości 12mm. Konstrukcja przeznaczona jest do starych wielkich monitorów z epoki, typu Yamaha NS-1000/1000M/690/670/590/500M, stare Technicsy, Sansui, JBL - czyli do kolumn, które mają wysokość ok. 680-750mm. Między kolumnami a standami są okrągłe silikonowe naklejki/przekładki (przyklejone od spodu do kolumn), aby częściowo wytłumiły drgania i nie przenosiły ich na standy. Druga funkcja to zwiększenie tarcia między kolumną i standem, zeby kolumna nie spadła na dzieci. Czego więcej potrzeba do szcześcia? Fotek ładnych nie mam, ale wkleję to co zrobiłem komórką. W rzeczywistości prezentują się lepiej.

Rysunek warsztatowy zrobiony w AutoCADzie, wizualizacja kolorowa w Catia V5, a fotka telefonem.











jamówię

No ładnie to wyszło a co wniosło?

kangie

Co wniosło? Chyba to, że jak ktoś będzie chciał sobie takie zrobić, to mogę pomóc w projekcie ;)

jamówię

Cytat: kangie w Marzec 03, 2015, 10:39
Co wniosło? Chyba to, że jak ktoś będzie chciał sobie takie zrobić, to mogę pomóc w projekcie ;)


Nie no Stary nie o to pytam,jak rozumiem Twoje kolumny muszą grać na podstawkach,tak jak moje,dlatego pytam o efekt soniczny,to że podzielisz się know how to fajna sprawa,pewnie ktoś skorzysta:))

miniabyr

Kangie a co masz pod podłogą? Czy podłoga leży na legarach czy  to "beton" i na to panele? Ja mam podłogę drewnianą na legarach ,więc u mnie trzeba było stand postawić dodatkowa na chodnikowej płycie . Efekt jest super i nie wyobrażam sobie powrotu standu na tylko na dechy.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

kangie

#5
Nie muszą stać na podstawkach. Katalogowo kolumny Yamahy nazywane były "floorstanding speakers", choć były przewidziane dedykowane podstawki pod takie kolumny. Jednak konstrukcja ich nie przypadła mi do gustu. Jak przytargałem te kolumny do domu (pamiętam, że to był piątek bardzo późny wieczór), to postawiłem je na podłodze i pochyliłem przednią ściankę do tyłu podstawiając pod spód dwa tomiki poezji Tadeusza Różewicza. Niestety facet po ok. 2 tygodniach umarł i mam z tego powodu jakieś tam wyrzuty sumienia. Rano żona weszła do salonu i zapytała co za szafki znowu przytargałem i tak się zaczęło ;)

Stojąc na podłodze też ładnie grają, jednak scena była zdecydowanie za niska i wokale nisko- jakby wokaliści siedzieli na dywanie.

Podstawki podniosły przede wszystkim scenę i stworzyły lepszą i pełniejszą aurę przestrzenną. Berylowa wysokotonówka z papierową średniotonówką zaczęły śpiewać po całym pokoju.

Miałem wątpliwości czy bas na tym nie ucierpi, ale nie ucierpiał. Kopie podobnie jak kopał. Buda zamknięta, to problemów z basem nie mam.

kangie

#6
Cytat: miniabyr w Marzec 03, 2015, 10:56
Kangie a co masz pod podłogą? Czy podłoga leży na legarach czy  to "beton" i na to panele? Ja mam podłogę drewnianą na legarach ,więc u mnie trzeba było stand postawić dodatkowa na chodnikowej płycie. Efekt jest super i nie wyobrażam sobie powrotu standu na tylko na dechy.
Nowe budownictwo. Wylewka betonowa. Pod nią jakaś warstwa styropianu i przewody ogrzewania miejskiego. Na beton klej jednoskładnikowy poliuretanowy Sika i dechy parkietowe dębowe. W standy wkręciłem śruby od docisków spawalniczych, czyli sześciokątne łby śrub zalane twardą gumą. Między kolumną a standem dałem samoprzylepne średniotwarde przekładki silikonowe, które dość sprawnie rozpraszają te mniejsze drgania obudowy. Oczywiście jak przyładuję The Walla na fest głośności to czuję go na klacie i na sofie ;) Sąsiedzi nie pukają. Słuchają ze mną ;)

jamówię

Może to dlatego,ż Japończycy są tacy malutcy ;D
Focal robi szopkę z berylem jakby Amerykę odkryli ;D

kangie

Mam zagwozdkę i tak sobie myślę, że to chyba właśnie Japończycy pierwsi skorzystali z tego metalu do budowy kopułek. Wyprzedzili nawet B&W, który wybrał Diament, bo nie chciał robić tego co Yamaha zrobiła w latach 70-tych.

jamówię

Też mam przekonanie,że Japończycy.

kangie

#10
Po świątecznym incydencie i wylądowaniu "członka rodziny" na ostrym dyżurze standy zostały wczoraj wyposażone w silikonowe nakładki narożnikowe oraz grubościenne otuliny na rury (z polietylenu). Pozytywny aspekt to poprawa warunków BHP oraz walka z dyfrakcją ;)


gratefullde

No i bardzo ładnie. Bezpieczeństwo ponad wszystko :)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

kangie


gratefullde

Cytat: kangie w Kwiecień 09, 2015, 06:49
Ładnie?? Toż to dramat!

;)

Dramat przeżyłeś bez tegoż akcesorium. Ładnie, że jest zabezpieczenie, ładnie, że obrałeś taki kierunek. A wygląd? E tam ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

spalon

Świetny pomysł , a ponieważ w niedługim czasie pojawi się u mnie w mieszkaniu mały szkrab to chyba podpatrzę ten pomysł i sam zabezpieczę w ten sposób ostre krawędzie

kangie

Spalon, jak mozesz to warto zabezpieczyc. Za 2-metrowy odcinek tej otuliny zaplacem 3,49zl w Castoramie. Poczatkowo szukalem grubosciennej gumowej rury, ale pozadanej srednicy nie znalazlem. Ta otulina i silikonowe nakladki sprawdzaja sie dobrze. Walilem piescia i jest OK. Wiadomo, siniak bedzie, ale lepsze to niz walniecie w surowa podstawke.

U mnie blachy dolna i gorna sa 12mm grubosci sfazowane na 1,5x45st. Dzisiaj jak bym robil, to promien zaokraglenia krawedzi R=4 lub 5mm i promien zaokraglenia naroznikow R=20mm.

spalon

Mam jeszcze czas ale pomysł dobry warty tego by go podpatrzeć i zadziałać by nie dochodziło do takich przykrych sytuacji jaka spotkała Ciebie

Jakub

Cytat: kangie w Kwiecień 10, 2015, 22:23
Za 2-metrowy odcinek tej otuliny zaplacem 3,49zl w Castoramie. Poczatkowo szukalem grubosciennej gumowej rury, ale pozadanej srednicy nie znalazlem.

Są jeszcze takie gustowne czerwone :)

kangie

Ogladalem je. Ta czerwona cienka warstwa zabezpiecza pianke przed kruszeniem/rozrywaniem. Czerwony kolor zarezerwowany dla HiEndu ;)

kangie

#19
Osram LED Stixx w jednej z aplikacji. Trzy paluszki AAA. Niesamowite mozliwosci ustawienia. Jest tam magnes, tasma samoprzylepna, trzy otworki na wkrety. Rurke tej lampki mozna dowolnie obracac w jarzmie uchwytu. Swieca w zimnych barwach.

Tadeiro

Grundig PS1 czyli Dual 1019

kangie


Keef98

To już wszyscy wiedzą po co, to całe audio :P Muzyka to tylko pretekst :P
Ale światełka fajne ;D