Pomiar lamp EL34 - problem

Zaczęty przez ciechomir, Marzec 24, 2017, 11:00

Poprzedni wątek - Następny wątek

ciechomir

Zacznę od tego, że mam problem. Miałem 4 lampy EL34 kupione na eBay-u jako kwadrę.
Sprzedałem wzmacniacz i lampy mi zostały, więc żeby nie sprzedać jakiegoś fake-a lampy zostały pomierzone przez kolegę Masza.

Z pomiarów wyszło, że lampy mają parametry:
1. 90 mA
2. 90 mA
3. 90 mA
4. 95 mA


100 mA to emisja 100%

Lampy wystawiłem na aukcje od 1 zł. 
Link do aukcji: http://allegro.pl/show_item.php?item=6750337154

Człowiek, który je kupił twierdzi, że te lampy to szmelc. Teraz częściowo cytuję:

"Kupiłem te lampy od Pana ale bardzo żałuję bo nie mają takiej emisji jak jest podane. Są na wykończeniu... nie można ustawić biasu zgodnie z danymi katalogowymi lampy są zużyte mają góra około 30-40% swojej emisji... i co Pan na to ???"

"jeszcze raz wczoraj sprawdzałem ustawienie biasu na Pana lampach i na rezystorze katodowym 10 Ohm nie mogłem uzyskać napięcia większego niż 320mV co z prawa Ohma wynika, że płynie prąd 32mA a nie 95mA.
Zostawiłbym je gdybym mógł ustawić bias na poziomie 370mV bo tyle mam ustawiane na EL 34 Elektro Harmonics "


Teraz pytanie do osób, które się znają na lampach. Jest możliwy pomiar w taki sposób jak on opisał, i czy jego interpretacja pomiarów  jest właściwa?
oraz
czy ustawiając takie warunki pomiaru mógł lampy uszkodzić, gdyż chce je mi zwrócić.

Co radzicie?

Jakub

Cytat: ciechomir w Marzec 24, 2017, 11:00
Jest możliwy pomiar w taki sposób jak on opisał,

Pomiar spadku napięcia na rezystorze katodowym to standardowy sposób pomiaru.

Cytat: ciechomir w Marzec 24, 2017, 11:00
i czy jego interpretacja pomiarów  jest właściwa?

Jest i nie jest. Wartości z karty charakterystyki odnoszą się do konkretnych ustandaryzowanych warunków pomiaru. Nijak się mają do pomiaru we wzmacniaczu, bo wzmacniacz to nie miernik i ma zapewne inaczej ustawione punkty pracy.

Jakby było wiadomo jaki ten gość ma wzmacniacz, to by się zajrzało do instrukcji i tam powinno być napisane w jakich widełkach powinna się zmieścić wartość spadku napięcia na rezystorze katodowym.

Może być tak, że producent trochę przyoszczędził na zasilaczu i wzmacniacz będzie pracował poprawnie tylko z lampami o emisji 100% i więcej, ale to tylko domysły.

Osobną sprawą jest to, że lampa wykazująca np. 90% emisji w mierniku, po włożeniu do wzmacniacza może się już zachowywać inaczej. Miałem taki przypadek, że el84 na mierniku miała wszystkie parametry w normie, a po włożeniu do wzmacniacza szlag ją chciał trafić i miałem szczęście, że zdążyłem go wyłączyć.

MAC

Cytat: Jakub w Marzec 24, 2017, 11:48Osobną sprawą jest to, że lampa wykazująca np. 90% emisji w mierniku, po włożeniu do wzmacniacza może się już zachowywać inaczej. Miałem taki przypadek, że el84 na mierniku miała wszystkie parametry w normie, a po włożeniu do wzmacniacza szlag ją chciał trafić i miałem szczęście, że zdążyłem go wyłączyć.

Co nie zmienia faktu, że lampa ma poprawną (zmierzoną na testerze) emisję i sprzedający w żadnym wypadku nie wprowadził w błąd kupującego.

Melepeta

Chyba, że kupujący chce Ci zwrócić nie Twoje lampy.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

ciechomir

Ciężko w tym kraju zrobić uczciwy interes. Choćbym nie wiem jak się starał.
Chyba nie będę sprzedawał.

Rozdam k...wa za darmo!

vasa

Cytat: ciechomir w Marzec 24, 2017, 22:27Rozdam k...wa za darmo!
I skarbówkę sobie na ep ściągniesz ?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

ciechomir


MAC

Sławek, widziałem wpis na AS.
Odpowiadam, na testerze napięcie anodowe (Ua) wynosi 250V i napięcie siatki (Us1) -12,5V

ciechomir


pan-troglodytes

To chyba wszystko zależy od tego w jakim układzie docelowym pracują te lampy?
Tu jest karta charakterystyk dla różnych układów, pomiar przy Ua=250v nie jest miarodajny dla np. pracy w układzie PP.
http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/frank/sheets/129/e/EL34.pdf

eddie

Podstawowa kwestia to w jakim wzmacniaczu nabywca próbował zmierzyć lampy. Jeżeli gitarowy to zdecydowana większość pracuje w klasie B z biasem wynoszącymi średnio 20-40 mA. Audiofilskie końcówki pracujące w klasach A/AB mają bias wyższy, na poziomie 70 mA. Nabywca myli jednak prąd bias czyli prąd spoczynkowy lampy z katalogowym prądem emisyjnym. To są zupełnie różne rzeczy! Wartości katalogowe pomiaru emisji lampy EL34 to napięcie anodowe 250V oraz napięcie ujemne siatki pierwszej -13,5V. Wzmacniacz gitarowy  ma w stanie spoczynku przeważnie Ua w okolicy 400 - 450V a Us1 -38V. Więc gdzie Rzym a gdzie Krym? To tak jakby na podstawie pomiaru wolnych obrotów chcieć ustalić moc silnika.