Kryteria oceny jakości używanych płyt winylowych

Zaczęty przez Two-FacedGirl, Luty 27, 2015, 20:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

Two-FacedGirl

Z racji, że jestem dopiero co raczkującym audiomaniakiem bardzo proszę doświadczonych kolegów o wyjaśnienie osobom początkującym co oznaczają poszczególne symbole przy opisach stanu używanych płyt: N, NM, VG itd., niekiedy z dodatkowymi "+" lub "-" w różnej ilości. Jak w konkretnym przypadku powinna wyglądać płyta, a jak okładka?
Pozdrawiam

GregWatson

#1
Skala ocen płyt wg Record Collector's Grading System


IDEALNY (MINT) w skrócie M
Prawie Idealny (Near Mint) w skrócie NM
płyta: sama płyta jest nowa, bez śladów użytkowania na powierzchni i bez zmian w jakości dźwięku;
okładka: okładka oraz dodatkowe elementy takie jak plakat, kartka z tekstami są w idealnym stanie.


DOSKONAŁY (EXCELLENT) w skrócie Ex
płyta: zdradza pewne ślady użytkowania, ale spadek jakości dźwięku jest minimalny;
okładka: okładka i opakowanie mogą odznaczać się niewielkim zużyciem lub / i posiadać niewielkie zagięcia.


BARDZO DOBRY (VERY GOOD) w skrócie VG (opcjonalnie VG+)
płyta: była wielokrotnie odtwarzana, ale nie odznacza się znaczącym spadkiem jakości dźwięku, mimo zauważalnych znaków na powierzchni oraz niewielkich zarysowań;
okładka: normalne zużycie i otarcia okładki i dodatkowych elementów bez znaczących wad.


DOBRY (GOOD) w skrócie G (opcjonalnie G+)
płyta: była tak często odtwarzana, że jakość dźwięku jest wyraźnie niższa; może pojawić się niewielkie zniekształcenie i średnie zadrapania;
okładka: pojawiają się zagniecenia, zdarcie rogów, przetarcie krawędzi, blaknięcie kolorów i inne.


ZADOWALAJĄCY (FAIR) w skrócie F
płyta: nadaje się do odtwarzania, ale nie dbano o nią należycie, więc mogą pojawić się głośne trzaski, może przeskakiwać;
okładka: naddarta, poplamiona i/lub zamazana.


KIEPSKI (POOR) w skrócie P
płyta: nie będzie dobrze grała z powodu zadrapań, brzydkich trzasków itp.;
okładka: bardzo zniszczona lub częściowy jej brak.


ZŁY (BAD) w skrócie B
płyta: nie nadaje się do odtwarzania, może nawet być połamana; egzemplarz jedynie dla kolekcjonerów.
okładka: bardzo zniszczona (np. w kawałkach) lub jej brak.

Trochę tego i trochę tamtego też.

elem

N to chyba pomyłka.

Zaczynamy od M czyli Mint. Nowa, zafoliowana, nieużywana. Oczywiście, zdarzają się zakupy płyt nowych, niefoliowanych ale już coraz rzadziej. Takiej płyty juz nie powinno sie opisywac jako mint.
To już tzw. nearmint, NM lub rzadziej M- .
Okładka zafoliowanej płyty wcale nie musi byc MINT. Moze miec pozaginane rogi, pekniete krawędzie itp. Wydawnictwo może mieć więć stan opisany M/M, M/NM, M/VG+ lub wg innej skali M/EX.

I tu się zaczynają schody, bo popularna skala Record Collector jako kolejnego określenia uzywa Excellent a inna ( wg amerykańskiego Goldmine chyba) już VG+. Skali bez Ex uzywa się na Discogs i osobiście wolę się jej trzymac niż tej wg RC (popularna na allegro). Przykłady dźwiękowe znakdziesz na Discogs. Nie ma sensu kupowac płyt poniżej VG+, chyba, że sa to pozycje rzadkie, na których ci bardzo zależy.

Widzę, że jest juz post ze skalą RC. I juz mnie wpienia opis stanu Vg wg RC. Bardzo dobry nic w tej skali nieznaczy, zwykle to już jest trzeszcząca płyta z pogniecioną (ale jeszcze nierozerwaną okładką).

O płytach Good, Fair i Poor zapomnij, chyba, że mają wisieć jako dekoracja :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

GregWatson

Nie to nie jest pomyłka. W necie można natknąć się na kilka różnych wersji, opcji i jeszcze innych różnych wariantów. Sklepy jak i sprzedawcy posiadają swoje jakieś wydumane opisy, które ni jak nie mają się do rzeczywistości i tu leży cały ból a i tak to co opisują to nie mieści się w tym co później dostajemy w zamówieniu. A życie toczy się dalej.

A tu mamy źródło:
http://recordcollectormag.com/advertise/listings-help

Trochę tego i trochę tamtego też.

Two-FacedGirl

Dziękuję bardzo
Greg, wszystko jasno i przejrzyście.

Cytat: elem w Luty 27, 2015, 21:14
Okładka zafoliowanej płyty wcale nie musi byc MINT. Moze miec pozaginane rogi, pekniete krawędzie itp. Wydawnictwo może mieć więc stan opisany M/M, M/NM, M/VG+ lub wg innej skali M/EX.

Czyli M/VG+ oznacza, że płyta jest Mint-idealna jakość, a okładka Vg+ czyli stan bardzo dobry?
Pozdrawiam

elem

tak to nalezy rozumieć, dobrze aby sprzedający opisał dlaczego jest tylko VG+.

Greg => czyli N jako New ?  :D

skala RC wkurza mnie już przy Mint:

"Records marked as Sealed or Unplayed should be Mint."  Otwarta, wyjeta dwadzieścia razy z koperty ale "unplayed" to k..a Mint ?  To jest mintaj :)  A "unplayed" ale z w/olbl albo s/olbl to tez mint? Label to okładka, czy do jasnego pierona płyta?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

GregWatson

I dlatego mamy takie rozbieżności. Każdy tłumaczy to inaczej i nie zawsze prawidłowo. Zgadzam się z Twoja wypowiedzią bo jest w niej wiele racji. Zresztą nie tylko na tym forum są z tym takie zasadnicze różnice. A którą regułę sprzedawca przyjął za słuszną? też tego nie wiemy i możemy się tylko domyślać a nóż mamy podobne stanowiska? a co jeśli jest inaczej?
Trochę tego i trochę tamtego też.

Two-FacedGirl

Cytat: elem w Luty 27, 2015, 21:50

skala RC wkurza mnie już przy Mint:

"Records marked as Sealed or Unplayed should be Mint."  Otwarta, wyjeta dwadzieścia razy z koperty ale "unplayed" to k..a Mint ?  To jest mintaj :)  A "unplayed" ale z w/olbl albo s/olbl to tez mint? Label to okładka, czy do jasnego pierona płyta?

Co oznacza w/olbl i s/olb ?


Cytat: GregWatson w Luty 27, 2015, 21:37

A tu mamy źródło:
http://recordcollectormag.com/advertise/listings-help
Greg dzięki, właśnie szukałam jakiejś referencji :-)
Pozdrawiam

elem

#8
writing on label, sticker on label. sporo jest takich skróconych opisów "wad".

w/ofc, w/obc - on front cover, on back cover

Lubię skalę i opis Craiga Moerera, nigdy nie naciałem sie u niego na jakis shit:

Grade   Explanation
SS   Still Sealed   In factory-fresh condition.
M   Mint   I don't use this grade.
M-   Mint Minus   A near perfect, probably unplayed record.
VG+   Very Good Plus   Close to like new with only superficial signs of use that don't affect play. Only well cared for records will grade out to VG+. Will satisfy all but the most demanding collector.
VG   Very Good   A used, reasonable copy. There will be obvious signs of wear and the possibility of light surface noise between tracks or during quiet passages, but still quite nice.
VG-   Very Good Minus   Significant wear and marks and usually quite noticeable surface noise.
G+   Good Plus   In the record world, 'Good' is not good! From here on down (Fair, Poor), we're talking about beat-up records.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

gratefullde

Ja lubię kiedy sprzedawca ocenia płyty wg swego widzimisię :) Tzn. recordcollectors ma w du ino po swojemu: Nie mam gramofonu, płyta w stanie idealnym 120 zł :)Sklep: tłumiki.pl
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

elem

czytałem opis w stylu:

"Mam na imie Ewa.Mąż/ojciec mnie porzucił/zmarł i została po nim przepiękna kolekcja białych kruków na czarnych płytach.
Bardzo je szanował więc sa jak nowe. Gramofon juz sprzedałam, więc nie wiem w jakim są stanie."

A powinno być:

"Tu Stefek, przywiozłem Żuka szrotu, wywalam, kasuje i sp...am"
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Two-FacedGirl

Cytat: elem w Luty 27, 2015, 22:07

writing on label, sticker on label. sporo jest takich skróconych opisów "wad".

w/ofc, w/obc - on front cover, on back cover

Na szczęście z angielskim jest u mnie nie najgorzej, tylko tych skrótów się jakoś nie spodziewałam :-[

Co do skali Craiga Moerera, to wydaje mi się bardziej przejrzysta niż Record Collector's.
Płyty używane kupuję głównie na allegro, wychodzi na to, że trzeba pytać sprzedawcę wg jakiej skali oceniał jakość płyty, żeby się nie naciąć.
Pozdrawiam

gratefullde

Cytat: elem w Luty 27, 2015, 22:27Mam na imie Ewa.Mąż/ojciec mnie porzucił/zmarł

W sumie banalna historia a jak wzruszyć potrafi....
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

elem

Cytat: Two-FacedGirl w Luty 27, 2015, 22:28Płyty używane kupuję głównie na allegro, wychodzi na to, że trzeba pytać sprzedawcę wg jakiej skali oceniał jakość płyty, żeby się nie naciąć.

oceniają zwykle po wyglądzie, da się wyczuć naciagacza, Jesli ktos pisze, że odłuchał płytę, to jest gość.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

gratefullde

Cytat: Two-FacedGirl w Luty 27, 2015, 22:28Płyty używane kupuję głównie na allegro

Nie najgorsze ale jedno z gorszych miejsc do kupowania płyt. Bardziej sobie chwalę zakupy przez ebay. Szczególnie te z U.K. Płyty nie za drogie (sporo tańsze od tych na alle) ocena stanu wg RC, tania przesyłka, niejednokrotnie tańsza niż u nas krajowa no i szybciej docierają do mnie z Londynu niż z Gdańska. Ja nie wiem jak to jest...
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

Two-FacedGirl

Cytat: elem w Luty 27, 2015, 22:27
czytałem opis w stylu:

"Mam na imie Ewa.Mąż/ojciec mnie porzucił/zmarł i została po nim przepiękna kolekcja białych kruków na czarnych płytach.
Bardzo je szanował więc sa jak nowe. Gramofon juz sprzedałam, więc nie wiem w jakim są stanie."
A powinno być:
"Tu Stefek, przywiozłem Żuka szrotu, wywalam, kasuje i sp...am"

a czasem zdarzają się takie kwiatki :-), nie żebym była zainteresowana tą konkretną płytą :-)

http://allegro.pl/plyta-winylowa-engelbert-humperdinck-i4986602769.html

IV klasy jakości, "rysy papierówki" , "dużą ilość głąbszych i drobnych rys" - pisownia oryginalna :-)
Pozdrawiam

elem

" tytuły utworów przesyłam na maila lub podaję telefonicznie"

jeszcze kielonek i chyba zadzwonię, niech czyta :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe


Two-FacedGirl

Cytat: kangie w Marzec 05, 2015, 09:48
Ciekawy link dotyczący PhotoShopa, jako pomocy przy zakupie płyt używanych on-line:

http://www.thelineofbestfit.com/news/latest-news/you-can-use-photoshop-to-avoid-buying-crap-second-hand-vinyl-online

Kangie dzięki za link, nie wiedziałam, że takie rzeczy można robić :o
Pozdrawiam

wojtek41


Two-FacedGirl

Cytat: wojtek41 w Marzec 05, 2015, 21:48
Cytat: gratefullde w Luty 27, 2015, 22:20Nie mam gramofonu, płyta w stanie idealnym 120 zł :)Sklep: tłumiki.pl
Kabaret   ;D


Zaczynam żałować, że wyrzuciłam tyle starych winyli, dało by się F-- i sru na Allegro ;)
Pozdrawiam

kangie

Cytat: gratefullde w Luty 27, 2015, 22:20Sklep: tłumiki.pl
To może tak. Ale jest taki sprzedawca winyli, który ma wspólne konto ze sklepem stacjonarno-internetowym militaria.pl.  Facet odsłuchuje płyty. Dwa razy kupiłem i nie sparzyłem się.