SABA Professional 1300 - hi-end za 2000 zł - do kupienia

Zaczęty przez pmcomp, Marzec 07, 2016, 13:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

tatachabera

Wymieniać wszystkie kable czy tylko niektóre?  ( nie śmiać się zielony jestem w temacie)
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

tatachabera

Cytat: kawosz w Listopad 15, 2016, 20:48Pominiesz regulację czy zostawiasz jak w oryginale ?

Mógłbyś rozwinąć ?
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

kawosz

Masz potencjometry tak jak w Delatach . Chłopaki zrezygnowali z tych potencjometrów . Tzn pokrętła zostały ale są nie podłączone żeby nie degradować dźwięku

tatachabera

Cytat: kawosz w Listopad 15, 2016, 21:04Masz potencjometry tak jak w Delatach . Chłopaki zrezygnowali z tych potencjometrów . Tzn pokrętła zostały ale są nie podłączone żeby nie degradować dźwięku

Trzeba było tak od razu :)
Jeszcze się nad tym nie zastanawiałem. Jeśli białoby być lepiej to jak najbardziej to pominę tylko żebym czegoś nie spartolił   :o
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

tatachabera

Pmcomp polecał kabel Beldena 9497. Czy on nie jest ździebełko przygruby? Tam same takie cieniaski siedzą.
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

Melepeta

On gruby? Nie. On jest cienki.
Ja mam nim okablowane Pioneery. Na bas jest podwójnie i od gniazd do zwrotnicy też.
Sprzęt jest dla muzyki, nie odwrotnie.

pmcomp

#56
Zanim wywalisz te potencjometry zauważ, że one tutaj mają trochę inne działanie :). A przynajmniej na jeden z nich, ten prawy.




Warto zajrzeć na schemat zwrotnicy. Poza tym jak się wywala potencjometry to trzeba w ich miejsce coś wstawić nieprawdaż? I wiedzieć co żeby osiągnąć zamierzońy efekt.

Ale przecież kawosz wie lepiej  8).

MAC

Nie jest prawdą, że wywalając w piz...u regulacje będzie lepiej. Nie będzie. To jest okaleczanie konstrukcji i funkcjonalności. W swoich Tannayach po zakupie pierwsze co zrobiłem to przywróciłem regulacje do stanu fabrycznego.
To, że koledzy od EV tak robią... no cóż, oni różne rzeczy robią aby te kolumny zagrały  ;D
W każdym razie nie daj się wciągnąć w wywalanie regulatorów. Jedyne co zrób to wymień okablowanie wewnętrzne (Belden 9497 będzie tu bardzo dobry) oraz powymieniaj elementy zwrotnicy. Ale tylko te, które wskazują na zużycie. Nie kombinuj na ślepo w wymianę dla zasady bo inni tak robią. Nie jest to jedyna i słuszna droga. Tylko te, które ze starości nie trzymają parametrów. Ewentualnie cewki jeśli są rdzeniowe to warto wymienić na powietrzne. Nic poza tym.

tatachabera

Na razie zbieram informacje i z góry dziękuję za pomoc. Nie zamierzam nic pochopnie robić. Na pierwszy ogień pójdą kable ( Beldena 9497 ).
Regulatory pozostaną. Nie kumam o co chodzi w jednym z nich chodzi  ( tym o którym wspominał pmcomp ) ale doczytam :)

Cytat: masza w Listopad 16, 2016, 00:28
powymieniaj elementy zwrotnicy. Ale tylko te, które wskazują na zużycie. Nie kombinuj na ślepo w wymianę dla zasady bo inni tak robią. Nie jest to jedyna i słuszna droga. Tylko te, które ze starości nie trzymają parametrów. Ewentualnie cewki jeśli są rdzeniowe to warto wymienić na powietrzne. Nic poza tym.

No i tutaj dla mnie zaczynają się schody  :( W jaki sposób ocenić które z podzespołów należy wymienić a które nie ?

Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

kawosz

Cytat: tatachabera w Listopad 16, 2016, 09:45Na pierwszy ogień pójdą kable ( Beldena 9497 ).
Jak tam uważasz . U mnie ten kabel się nie sprawdził . Dla mnie był do bani choć tak zachwalał go kolega pmcomp . No chyba że przyjmiesz że jest on wyrocznią .

pmcomp

Mozna zaczac od elektrolitow. Ten potencjometr sluzy do ustawiania parametrow sceny 3D. Zapewne zmienia albo fazę albo moc odkladana na jednym z glosnikow wysokotonowych. Gdybam bo nie widzialem schematu.

Pozdro

pmcomp

Cytat: kawosz w Listopad 16, 2016, 09:56
Cytat: tatachabera w Listopad 16, 2016, 09:45Na pierwszy ogień pójdą kable ( Beldena 9497 ).
Jak tam uważasz . U mnie ten kabel się nie sprawdził . Dla mnie był do bani choć tak zachwalał go kolega pmcomp . No chyba że przyjmiesz że jest on wyrocznią .

Zapewne juz sie tu nauczyles ze jesli co s sie gdzies sprawdza to nie znaczy ze sprawdzi sie gdzie indziej. Tak dziala audio.
Co do wyroczni. Ja nie powtarzam zasłyszanych sadów w tematach o ktorych nie mam pojecia. Pisze z wlasnego doswiadczenia. Tym sie roznimy ... w audio.

tatachabera

Cytat: kawosz w Listopad 16, 2016, 09:56
Cytat: tatachabera w Listopad 16, 2016, 09:45Na pierwszy ogień pójdą kable ( Beldena 9497 ).
Jak tam uważasz . U mnie ten kabel się nie sprawdził . Dla mnie był do bani choć tak zachwalał go kolega pmcomp . No chyba że przyjmiesz że jest on wyrocznią .

U mnie ten kabel jako głośnikowy ( z Focalami ) też się nie sprawdził. Mam nadzieję że Sabie jako wew. będzie OK. Ewentualnie może być Sommer Goblin którego użył jeden z forumowiczów w tych kolumnach choć sam w końcu stwierdził że Belden to lepsza opcja w tym przypadku.
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

kawosz

Cytat: tatachabera w Listopad 16, 2016, 10:04U mnie ten kabel jako głośnikowy ( z Focalami ) też się nie sprawdził.
To zawsze jest indywidualna sprawa . Zrób podobne doświadczenie . Zresztą nawet jak zmienisz , odłączysz itp to przecież nie są to zmiany z których nie można się wycofać . Robisz to dla siebie a nie dla oklasków gwiazdora pmcompa ;)

elem

Jacek,

schemat zwrotnicy ściągniesz z tej strony
http://www.radiomuseum.org/r/saba_professional_1300.html

Potencjometr z prawej służy zapewne do regulacji balansu między głośnikami wysokotonowymi promieniującymi w lewo i w prawo. W związku z tym, ze są ustawione po prawej stronie każdej z kolumn, to taka regulacja tym bardziej ma znaczenie dla prawidłowego ustawienia sceny.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

Cytat: masza w Listopad 16, 2016, 00:28To, że koledzy od EV tak robią... no cóż, oni różne rzeczy robią aby te kolumny zagrały
Odpowiedź jest prosta! My nie idziemy na kompromis i nie spoczywamy na laurach.-)
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Piterski

W Deltach wywalenie regulatorów ma sens bo to jest konstrukcja przystosowana do pracy w studiach nagraniowych z możliwością takiej zmiany konfiguracji jakiej żadne Tanoye czy Saby nie mają.
Stąd nasze zmiany są uzasadnione i dają poprawę dźwięku, oczyszczają go ze śmieci i kolumna pokazuje swój potencjał.

Generalnie im niej ingerencji tym lepiej, a jak je robić to z głową.

Cytat: masza w Listopad 16, 2016, 00:28
Jedyne co zrób to wymień okablowanie wewnętrzne (Belden 9497 będzie tu bardzo dobry)

Czy będzie lepiej nie dowiesz się puki nie wypróbujesz innych wariantów.
Ondrej zostawił kable fabryczne, Miniabyr poszedł w Delunda nie Beldena.

Cytat: masza w Listopad 16, 2016, 00:28
[...] powymieniaj elementy zwrotnicy. Ale tylko te, które wskazują na zużycie. [...] Tylko te, które ze starości nie trzymają parametrów.

Z tym się zgodzę ale jakie elementy to już musisz dojść kierując się wskazówkami z forum i własnym słuchem.

Cytat: masza w Listopad 16, 2016, 00:28
Ewentualnie cewki jeśli są rdzeniowe to warto wymienić na powietrzne.

Poważne nadużycie i zupełnie nie polecam tego działania w ciemno. Doświadczenia Miniabyra wykazują (przynajmniej w przypadku kolumn Delta) na coś zupełnie odmiennego. Mało tego doświadczenia Ondreja pokazują, że najlepiej w cewkach nie dłubać a jak już trzeba to należy znaleźć jej najbardziej wierny odpowiednik.

Cytat: tatachabera w Listopad 16, 2016, 09:45
No i tutaj dla mnie zaczynają się schody  :( W jaki sposób ocenić które z podzespołów należy wymienić a które nie ?

Trzeba je pomierzyć, a reszta to już kwestia eksperymentów i bazowaniu na doświadczeniach z modyfikacji tej samej konstrukcji.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

MAC

Cytat: Piterski w Listopad 16, 2016, 12:26Czy będzie lepiej nie dowiesz się puki nie wypróbujesz innych wariantów.

Piotrek, byłem zmuszony wypróbować bo kupiłem je z ominiętymi regulatorami.
Przywróciłem do stanu fabrycznego i nie jest ani lepiej ani gorzej. Czyli jest... funkcjonalniej :)

Piterski

#68
Cytat: masza w Listopad 16, 2016, 12:53
Cytat: Piterski w Listopad 16, 2016, 12:26Czy będzie lepiej nie dowiesz się puki nie wypróbujesz innych wariantów.

Piotrek, byłem zmuszony wypróbować bo kupiłem je z ominiętymi regulatorami.
Przywróciłem do stanu fabrycznego i nie jest ani lepiej ani gorzej. Czyli jest... funkcjonalniej :)
Maćku odniosłem się do twojego postu bo Ty trafnie ująłeś kilka istotnych kwestii związanych z modyfikacjami.

Co do regulatorów w Sabie i z tego co czytałem, to faktycznie ich rola może mieć istotne znaczenie, z tym nie polemizuje.
Będąc na twoim miejscu pewnie bym też przywrócił funkcjonalność Tanoyom. W Delcie sygnał szedł metrami taśmy jak w komputerze więc werdykt był jednoznaczny. 

Generalnie chodziło mi o wymianę okablowania wewnątrz, jak widać na podanych przykładach obaj moi koledzy poszli różnymi drogami w tej materii, myślę że po prostu trzeba próbować.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

tatachabera

Mam problem z ogarnięciem basu. Jest go za dużo. Lubie dociążony dźwięk z dobrze zaakcentowanym basem ale tu go za dużo. Przy dłuższym słuchaniu staje się męczące.  Podniesienie wyżej kolumn nic nie zmieniło. Jakieś pomysły? Może pomieszczenie za małe ( około 16m2 ) ?
Denon DP-59L, Kenwood KD-8030, Pre Phono MPW,  DL-103R, AT-430E, Elac ESG 796, Emotiva XPA-2, Emotiva XSP-1, Aria 926, CT-S710, Denon 3910,
STR-GX70ES, ST-SB 920 QS

tomasz_pianista

Może kwestia pomieszczenia, albo wytłumienia, ale pokombinuj z ustawieniem.

Stare kolumny bardzo często ustawiało się przy ścianie, lub blisko niej, w przeciwieństwie do współczesnych słupków:)

Nic więcej tu nie wymyślisz bez radykalnych zmian w systemie.
Grupa ratowania poziomu.

Jakub

#71
Jakie są wymiary pomieszczenia?

Producent podaje niby pasmo przenoszenia tych kolumn na 20Hz - 26kHz. Nawet jeżeli to jest ze spadkiem -6dB na dole pasma, to mogą wzbudzać jakiś mod pomieszczenia, którego przy Focalach nie zauważałeś.

Obudowa zamknięta ma dużo mniej stromy spadek częstotliwości niż bass reflex.

kawosz

Może się przydadzą jednak te potencjometry ? . Jest go za dużo czy jest bułowaty i stąd masz takie wrażenie ?
Jak zmieniliśmy z Ondrejem u mnie kondy na basie to bas mi się pogorszył . Różnice robiły też kable . Dużo zmiennych i fajnej zabawy będziesz miał .

miniabyr

To nie problem kubatury pokoju,no chyba że masz podloge na legarach i dudni . Z moich doswiadczeń wynika że grubość kabla wcale nie przekłada się na poprawę np. basu . Czasem kabel o przekroju mniejszym robi  dla tej częstotliwości więcej dobrego niz mozna byłoby się spodziewac. Jak dasz za gruby kabel  to mozesz mieć efekt kompletnego rozluźnienia tej częstotliwości i braku kontroli. Tak na prawdę to wszystko co włozysz do zwrotnicy bedzie  słyszalne i nie jest to podświadome odczucie tylko bardzo wyraźny efekt (cewka rezystor kondensator ) . Dam ci przykład . Mam na basie cewki o róznych wartościach . W oryginale byłu to cewki drutowe . (jedna na rdzeniu) Jak grały oryginalne to bass wylewał się po pokoju i za cholerę nie mogłem go okiełznać. Ale w drodze odsłuchów zastosowałem nową ,tasmową cewke Jantzen i oryginalną cewkę drutową na rdzeniu. Cewka taśmowa spowodowała że ten bas dostał jakiś ram -juz tak się nie rozłazi  ma wyraźny atak ,wybrzmienie i zanikanie. Do tego zastosowałem kondensatory elektrolityczne za przysłowiowe 5 złotych które  brzmią znacznie lepiej niż 6 krotnie droższe konstrukcje .To oczywiscie tylko przykład i to przykład z mojego systemu . Na twoim miejscu spróbowałbym od rezystorów i jeśli masz jakiś na basie to polski PathAudio może to poprawić. Ale musisz pamietać ,że zmiana czegokolwiek na jednej częstotliwości powoduje słyszalne zmiany na pozostałych.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

gratefullde

Zgadzam się z tym co Paweł napisał. Moje Tannoy w obecnych warunkach odsłuchowych (mały pokój a w zasadzie jego fragment) nie powinny grać a graja wyśmienicie. Basu jest więcej niż z poprzednich paczek (Focal) ale to akurat dobrze. Jest go więcej ale jakościowo jest taki, że chciało by się go zeżreć ;)
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9