Modecom FreePC 32GB

Zaczęty przez frywolny trucht, Styczeń 30, 2016, 11:18

Poprzedni wątek - Następny wątek

frywolny trucht

To będzie trochę off top, ale pierdołka tak mnie zachwyciła, że muszę się podzielić radochą. Zapewne da się tego użyć jako źródła dźwięku, będzie to jednak pokrętne nieco :)
Rzecz będzie o miniaturowym komputerze z systemem Windows 10 ( są jeszcze z Windows 8.1), z 32 GB pamięci na pokładzie ( ten z Windows 8.1 ma 16GB): http://www.modecom.pl/mini_pc/produkty/

Na poniższym zdjęciu nie widać, ale FreePC  wchodzi w gniazdo HDMI telewizora. Przełączamy telewizor na wejście HDMI gdzie podłączyliśmy i naszym oczom ukazuje się ekran konfiguracji Windowsa. Sam system jest już zainstalowany. Trzeba tylko wybrać jezyk, region, skonfigurować WiFi i zaczyna się jazda :)
Prawda, że brzmi pięknie? Pierdołka kosztuje od 440 do 500 zł, a ile kosztuje sam system Windows 10?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Oto co dostajemy za wyżej wymienioną kwotę:
- urządzenie free PC ( parametry widać na zdjęciach)
- zasilacz z wejściem na micro USB (  podłączony na stałe, uwaga nie można zamienić z drugim gniazdem, bo zwyczajnie urządzenie działać nie będzie- to, że jest włączone sygnalizuje niebieska dioda).
- przedłużacz HDMI
- przejściówka z micro USB na USB

Dobrze jest dokupić bezprzewodową klawiaturę z touchpadem, zawsze nam to zaoszczędzi jednego wejścia USB pod które możemy podlączyć pendrive z filmami czy muzyką. A trzeba Wam wiedzieć, ze maluch spokojnie daje radę z filmami :)
Osobiście używam klawiatury Logitech K 400 plus i działa świetnie z pozycji kanapy.
Urządzenie włączamy przyciskiem na obudowie, wyłączamy kursorem, tak jak się wyłącza Windows 10...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#2
Wcześniej używałem do prezentacji w biurze netbook Samsung NC 110, ale to była mordęga. Raz, że okrojona wersja systemu, dwa, że rozbudowa i dorzucenie RAM-u, oraz dysku SSD nic nie wniosła. Komp się przycinał, powłóczył nogami, a o rozrywce typu www.telewizjada.net (kto nie zna, ten dozna szoku :) ), czy filmy w HD w ramach Horizon Go można było zapomnieć.
Tutaj mamy normalną wersję systemu, a maleństwo spokojnie odtwarza wszystko. Po zainstalowaniu VLC także nic nie stoi na przeszkodzie by oglądać filmy z pendrive. Szajba  ;D  ;D  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

GregWatson

To sam windows z officem zajmują chyba z połowę wielkości pamięci? Czy jest lepiej?
Trochę tego i trochę tamtego też.

rudy-102

Ale przecież przy tym ofisie dokumenty można zapisywać chyba tylko w chmurze.

frywolny trucht

9,5 GB. Przy czym w gniazdo Micro SD można włożyć do 128 GB
Sprawdzę jak z Office, spróbuje go pomęczyć programem CAD-owskim, może jakimiś grami...

FreePC w każdym domu!
;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Keef98

Cytat: frywolny trucht w Styczeń 30, 2016, 11:18
ile kosztuje sam system Windows 10?
0 zł :)
Też sobie kupię mini-komputerek i go podepnę do DACa, niedługo powinien przyjść :)

W ogóle nie potrzebujesz klawiatury i myszki. Możesz pobrać odpowiednią aplikację na telefon i komputerek, i sterować komputerkiem przy użyciu smartphone'a.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

GregWatson

Cytat: rudy-102 w Styczeń 30, 2016, 11:55Ale przecież przy tym ofisie dokumenty można zapisywać chyba tylko w chmurze.

On jest trialowy - działa przez miesiąc i normalnie dokumenty można zapisywać na kompie. Tak widnieje na pudełku.
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Cytat: Keef98 w Styczeń 30, 2016, 12:01W ogóle nie potrzebujesz klawiatury i myszki. Możesz pobrać odpowiednią aplikację na telefon i komputerek, i sterować komputerkiem przy użyciu smartphone'a.

Tylko wtedy funkcjonalność spada do obsługi programiku grającego?
Zapomniałem. Urządzenie można kupić w Media Expert i MM. Dziś kupiłem sobie jedno na zapas :) Nie wiem po co :)
Może na wyjazdy?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Keef98

Nie tylko. Ja po prostu lubię gadżety i ich funkcje, a na APPstore jest od groma super apek, na samego Windowsa też jest tego sporo, ale co ostatnio zauważyłam iTunes nie działa na Win10, a na 8,1 działał. Ale to nie problem, za niedługo będę mieć MACa - cieszę się jak dziecko :)
Szkoda, bo przez iTunes najszybciej zwala się muzykę na iPhone'a.
W Komputroniku ostatnio widziałam podobne ustrojstwa - fajne. :) Ale ja w ogóle lubię rzeczy, które mają fajne funkcje. Tylko muszę się zdecydować, na jaki OS mam przejść, bo lepiej się trzymać jednego, chyba zrobię jak hipsterzy ;)
P.S. Chyba kupię Raspberry też do TV, dzięki temu będę mogła sterować telewizorem z każdego miejsca w domu. Zapytam tylko moich domowników czy chcą.

frywolny trucht

Przypominam, ze to urządzenie łączy się przed HDMI. Są jakieś DAC, które mogą przez HDMI?
Próba dźwiękowa. Zainstalowany odtwarzacz VLC, telewizor, słuchawki. W słuchawkach- przy 70% głośności systemu Windows i na maksa w VLC cisza! (To jest poziom przy którym, jak się puści muzykę, bębenki wysiadają). Nic nie brumi, nic nie szumi...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

...ale delikatnie tyka, niezależnie od poziomu głośności, niespiesznie,  jednostajnie, jak w zegarku. Trzeba się mocno wczuć i skupić by usłyszeć. Pobawię się z innym telewizorem to będzie wiadomo czyja "wina".

Pakiet Office jest gówniany. Jakaś wersja mobilna, każą się logować i wtedy ma się okazać czy mogę zapisywać pliki czy tylko do odczytu. No to wio z tym ( co ciekawe nie widać pakietu w program files, ani z poziomu panelu sterowania/ odinstaluj, za to prawym przyciskiem na kafelku i wybór odinstaluj chyba działa, bo znika :) ) Libre Office zainstalowany.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#12
Po przeniesieniu FreePC do biura, gdzie oddziela go od punktu WiFi metrowa ściana ( stara kamienica), odległość z 10m, a strop Kleina nad nami- zaczęły się małe schody. Po użyciu jednak przedłużki HDMI, która pozwala ustawić urządzenie niejako naprzeciw routera wifi, oraz wyjęciu "na widok" samego routera- sytuacja w miarę opanowana. Przy rozdzielczości 1900x1080 telewizjada- słabsza jakościowo- chodzi płynnie, na kanałach z Horizon Go HD są lekkie schodki. No 30 klatek na sekundę na pewno nie osiąga. Pomaga zmniejszenie ekranu. Tak na 1600 już lata. Ale najlepiej jak rzecz się dzieje w tym samym pokoju co router WiFi ;)

p.s. Tony kabli się pozbyłem wypinając notebook-a, który nie miał wejścia HDMI i trzeba było stosować konwerter z dodatkowym kablem do dźwięku.

Tutaj test wersji z Windows 8, która ma okrojoną tę ósemkę, a tego nie lubimy, dwa razy mniejszą pamięć wewnętrzną i pozwala na dołożenie jedynie 64GB na karcie SD. Poza tym to będzie chyba to samo. Są benchmarki więc ja się nie muszę wygłupiać i robić z siebie informatycznego fachury: http://www.purepc.pl/urzadzenia_mobilne/modecom_freepc_test_miniaturowego_komputera_z_windows_81

p.s.
Oprogramowania CAD jednak nie sprawdzę bo to system 32 bit, a ja mam programy 64 bit.

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Tutaj wersja z Windows 10: http://www.komputerswiat.pl/testy/sprzet/komputery/2015/12/modecom-freepc-test.aspx

Piękne podsumowanie:

"Jeśli ktoś ma duży monitor, telewizor bez funkcji smart lub jest ona bardzo niewygodna w obsłudze i uboga w funkcje, to za te kilkaset złotych może sobie zrobić prawdziwe domowe centrum rozrywki multimedialnej.
Jako dziennikarz miałem możliwość sprawdzenia wielu systemów smart, które były dostępne w kolejnych wersjach telewizorów. Większość obsługiwało się mało intuicyjnie, całość działała czasem zbyt wolno i irytowała niemożliwością przystosowania interfejsu i funkcji do własnych upodobań. W przypadku tego produktu mamy pełną swobodę w instalacji przeglądarek, odtwarzaczy i aplikacji. Możliwość podłączenia dowolnych urządzeń peryferyjnych (drukarki, skanery, pamięci przenośne i kamery) sprawia, że takiego SmartTV aż chce się używać na co dzień.
Oglądanie materiałów z YouTube, serwisów VOD, a także innych witryn czy usług nie nastręcza kompletnie żadnych problemów."


Nic dodać, nic ująć.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Parę uwag eksploatacyjnych.
Po uruchomieniu systemu i podłączeniu do internetu warto przyspieszyć aktualizacje poprawek ( w Panelu Sterowania> Aktualizacja i zabezpieczenia> Windows Update> Sprawdź aktualizacje) . Szczególnie ważna i ciężka jest ta oznaczona nr 10586, operacja ściągania aktualizacji i ich instalowania na łączu 60Mb/sek potrafi zająć komputerek na trzy godziny.
Po wszystkim użyć narzędzia czyszczącego dysk i powinno nam zostać ponad 15GB przestrzeni do wykorzystania.

Gdyby przyszło komuś do głowy przywrócić system do stanu zerowego- po jakimś czasie- też trzeba przewidzieć bite 3 godziny :)
Komputerek czasem wygląda na zupełnie zawieszonego, ale on zwykle pracuje sobie gdzieś tam w swoim tempie.

Podsumowując- przywrócenie do ustawień fabrycznych i instalacja aktualizacji- prawie dniówka.
Albo nie dotykać, albo przewidzieć sporo wolnego czasu.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#15
Kolejna garść uwag eksploatacyjnych.
Jeśli na przykład najpierw nawaliłeś mnóstwo oprogramowania do wbudowanej pamięci i nie chce się zainstalować aktualizacja- bo za mało miejsca, albo system po prostu zmuliło i masz ochotę na przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych, należy przygotować się na pewną specyficzną powłóczystość dzialania FreePC. U mnie na przykład przywracanie stanęło na 55% na bite pół godziny i byłem pewny, że zwiecha. Pot na czole, bo wiadomo, że łatwo system w tym momencie wykoleić. Ale ruszyć nie chciało. Twardy restart i na dzień dobry czarny ekran :( Masakra.
Na szczęście obsługa Modecom działa sprawnie, szybka piłka na formularzu kontaktowym i po godzinie podpowiedź:
Trzeba zrobić tak:
- włącz,
- wyłącz jak podświetli ekran,
- włącz,
- wyłącz jak podświetli ekran,
-włącz i powinien się pojawić napis na dole, że trwa przygotowanie do naprawy systemu.
Piszę z pamięci, nie pamiętam dokładnie tekstów.
Następnie mamy do wyboru restart lub ustawienia zaawansowane. Restart nic nam nie da, wchodzimy w ustawienia zaawansowane, wybieramy w drzewku, co tam chcemy zostawić, a co usunąć do gołej ziemi i znowu zaczyna się przygotowanie do instalacji nowego systemu. Co ciekawe znowu stanęło na 55% ale tym razem dałem spokój i jak wróciłem po godzinie, ładnie zmierzał ku końcowi operacji, po czym zaczyna się instalacja nowego systemu...

Wniosek? Spokojnie, bez nerwacji podchodzić do wszelkiego rodzaju reinstalacji, update'ów. To musi trwać  :)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

axolotl

Ciekawy ten stick, jak ktos nie ma parcia na bestie podzespolowa to takie cudo starczy.
A odnosnie aktualizacji itp. mam tak samo  jak aktualizuje ipada do nowego ios. Czasem potrafi sie zawiesic i trzeba uciekac z pokoju zeby sie nie nerwowac ....;)))

frywolny trucht

Ostatnio troszkę podkręcałem dwa lapki. Dodatkowe 4 GB RAM-u i zmiana HDD na SSD. Fakt, że różnice są spore, ale jak sobie pomyślę, że SSD 120 GB kosztuje od 260 zł, a malunia karta Micro SD 128 GB od 240 zł, to widać jakim potencjalnym przeżytkiem są dyski SSD, a jeszcze na dobre się biedactwa nie zadomowiły. Miniaturyzacja odpaliła na ostro.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jakub

Cytat: frywolny trucht w Luty 05, 2016, 20:44jakim potencjalnym przeżytkiem są dyski SSD, a jeszcze na dobre się biedactwa nie zadomowiły. Miniaturyzacja odpaliła na ostro.

No jak karty SD będą miały takie parametry odczytu i zapisu jak dyski SSD to będzie można tak mówić. Póki co, nijak się mają do siebie.