Autor Wątek: Jazz w pytaniach i odpowiedziach - konkurs wiedzy jazzowej.  (Przeczytany 12180 razy)

Offline MarkN

• maniak
Odp: Jazz w pytaniach i odpowiedziach - konkurs wiedzy jazzowej.
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 07, 2016, 16:20 »
John Coltrane o Ericu Dolphym?

Tak jest! Punkt dla gratefullde!  ;D

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 11, 2016, 20:19 »
Jak będzie po wszystkim, to znaczy zostanie wyłoniony zwycięzca, tutaj czeka nagroda:
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=531.msg83712#msg83712
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 11, 2016, 20:20 »
Mark, ferie masz? Kiedy nowa kartkĂłwka?  ;)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Offline MarkN

• maniak
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 12, 2016, 00:34 »
Hey everybody,
Już jestem. Musiałem trochę powalczyć z kilkoma oszołamami na AS, więc stąd ta absencja.
Ok, mam prościutkie pytanie: Jakiemu znanemu muzykowi poświęcił swoją pracę dyplomową na Akademii Muzycznej w Katowicach pianista Marcin Wasilewski?

Offline nosferartur

• maniak
  • VINO E MUSICA
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 12, 2016, 08:31 »
Paulowi Bleyowi
Zu Audio Druid, Zu Audio Mini Method sub, monobloki Antique Sound Lab AQ-1006(845), Bel Canto CD 2, gramofon Michell Gyro Dec + SME 309 + Benz Micro Glider SL , pre gramofonowe EAR 834 P.

Offline MarkN

• maniak
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 12, 2016, 14:02 »
Tak jest, Paulowi Bley'owi. Zachęcam do odkrycia jego twórczości panowie, bo to kawał rasowego grania i wielka cicha eminencja jazzu. Jest on, a właściwie był (odszedł 3-go stycznia 2016), jedną z najwybitniejszych postaci w całym jazzie w ogóle, jakby nie spojrzeć. Oprócz tego, że był znakomitym pianistą i kompozytorem, to był również niezrównanym działaczem i promotorem wielu słynnych nazwisk oraz przedsięwzięć, Właściwie każdy etap jego kariery i działania, to coś bardzo ważnego, podobnie jak i każdy etap jego twórczości - jak się spojrzy nawet na czasy nieodległe i nagrania Bleya dla ECM - art, muzyczna erudycja, mądrość i przeogromna świadomość aż buchają z tych nagrań i nie ma znaczenia czy solo, czy w duetach, trio, kwartetach, kwintetach - zawsze poczucie, że gra wielki, zmysłowy i przekonywujący improwizator! Dziwne, że tak mało się o nim mówiło, pisało i w ogóle wspominało, ale być może ta siła tkwiła miedzy innymi właśnie w tej skromności, kto wie? Jak dla mnie, Paul Bley jest najważniejszym, współczesnym pianistą jazzowym i z całą sympatią czy też atencją dla Jarretta, Hancocka, Corei... jak i wielu innych rasowych współczesnych pianistów, to jednak zawsze nazwisko Bley wymieniłbym jako to najważniejsze.

Punkt dla nosferartur.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 12, 2016, 14:18 »
Musiałem trochę powalczyć z kilkoma oszołamami na AS, więc stąd ta absencja.

Jak tak teraz patrzę, to większość czasu spędziłem na AS na pyskówach i użeraniu się. Zamiast na chłonięciu wiedzy, dzieleniu się już tą zdobytą.
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline MarkN

• maniak
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 13, 2016, 13:15 »
Który wielki muzyk jazzowy (i nie tylko jazzowy) wypowiedział poniższe słowa:
"Bóg jest największym muzykiem, a ja jestem tylko instrumentem, na którym On gra"

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 13, 2016, 13:47 »
John Coltrane?
Questyle CMA 600i + power amp na bazie układu Accuphase XE350 ~ Audio Nirvana - InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Yamaha CDX-9 ~ Arcam Alpha 10 Power amplifier (testowane dzieki spalon) ~ KBL Sound Red Eye głośnikowe (testowane dzięki miniabyr)

Offline MarkN

• maniak
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 13, 2016, 14:04 »
Nie, choć do końca nie jestem tego pewien, biorąc pod uwagę uduchowienie JC, jednak chodzi o inną wielką figurę jazzu.

Offline gratefullde

• Muzyka muzyka muzyka
  • moderator
  • wolę błąd en­tuzjas­ty od obojętności mędrca
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 13, 2016, 14:05 »
Herbie Hancock zatem :)
Questyle CMA 600i + power amp na bazie układu Accuphase XE350 ~ Audio Nirvana - InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Raspberry Pi 3 Digi Plus Pro ~  Tomanek ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Yamaha CDX-9 ~ Arcam Alpha 10 Power amplifier (testowane dzieki spalon) ~ KBL Sound Red Eye głośnikowe (testowane dzięki miniabyr)

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 13, 2016, 14:09 »
Wynton Marsalis ? ("nie tylko jazzowy")

Offline MarkN

• maniak
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 13, 2016, 14:42 »
Wynton Marsalis ?

Sorry, teĹź niepoprawna odpowiedĹź  :(

Offline MarkN

• maniak
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 13, 2016, 14:45 »
Herbie Hancock

Nie, to nie Herbie Hancock  :(

Offline MarkN

• maniak
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 13, 2016, 15:15 »
chodzi o inną wielką figurę jazzu.

Jest dwanaście wielkich figur jazzu, według JEBa są tzw. ludzie, albo twarze jazzu ever - czyli tacy ludzie, których wpływ do dziś pozostaje kluczowy na cały gatunek muzyki jazzowej i nie tylko. Chodzi o jedną z tych postaci, jedną z figur wielkich jazzu.

Offline MarkN

• maniak
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 13, 2016, 20:41 »
Który wielki muzyk jazzowy (i nie tylko jazzowy) wypowiedział poniższe słowa:
"Bóg jest największym muzykiem, a ja jestem tylko instrumentem, na którym On gra"

John McLaughlin

Trzy gówne filary współczesnej gry gitarowej, na których opiera się większa część współczesnych gitarzystów, to Wes Motgomery (jazz), B.B. King (blues i blues-rock) i Jimi Hendrix (rock). Wielu gitarzystów rozbudowuje swoją wiedzę opierając się świadomie bądż też i nieświadomie na tych trzech wielkich postaciach i fundamentach, ale mówią znawcy, że nikomu nie udało się tego zrobić tak, jak Johnowi McLaughlinowi. Możliwości McLaughlina obejmują szeroki pułap stylistyczny, począwszy od ludowego, swingowego bluesa Django Reinhardta, poprzez wielkie postacie gitary lat pięćdziesiątych (szczególnie Tal Farlow), aż do hinduskiego sitaru i orientalnych eksperymentów improwizacyjnych.

Po drodze tych wszystkich elementów nawinął się jeszcze styl fusion, którego John McLaughlin, można chyba powiedzieć, był pionierem - i to właśnie on jest tą ostatnią wielką figurą jazzu w księdze JEBa. John McLaughlin eksperymentował i grał różne rodzaje muzyki - free jazz w Europie, fusion z Davisem - żeby póżniej kontynuować swój własny i jeden z najbardziej wpływowych stylów fusionowych w latach siedemdziesiątych z Mahavishnu Orchestra, improwizowaną muzykę hinduską z Shakti, duety z Santaną, z francuskim gitarzystą Christianem Escounde...

Jednak badacze historii muzyki rozrywkowej jak i znani krytycy i znawcy gatunku twierdzą, Ĺźe wszystko co McLaughlin grał lub gra, nie moĹźe być rozpatrywane w oderwaniu od jego duchowości i jak sam John McLaughlin mĂłwił: "BĂłg jest największym muzykiem, a ja jestem tylko instrumentem, na ktĂłrym On gra".   :-[

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #91 dnia: Kwiecień 05, 2016, 13:04 »
MarkN

kontynuujmy, pliz :)