Jazz w pytaniach i odpowiedziach - konkurs wiedzy jazzowej.

Zaczęty przez MarkN, Luty 01, 2016, 01:33

Poprzedni wątek - Następny wątek

MarkN

Zakładam nowy wątek jazzowy, który będzie miał na celu poszerzanie wiadomości z zakresu wiedzy jazzowej w kontekście nie tylko muzycznym i płytowym, ale też i jak najbardziej w kontekście historycznym oraz biograficznym. Z automatu wybrałem się szarą eminencją zawodów, które nie tylko powinno być sprawdzianem naszego zakresu wiedzy o jazzie, ale przede wszystkim inspirować do szukania, wyszukiwania, czytania i poszerzania wiadomości o tym chyba najlepszym i niestety najbardziej niszowym gatunku muzyki. Powiedziałbym, że jazz jest nie tylko formą sztuki, ale jak najbardziej stylem życia i sposobem myślenia. Mieszkając już ponad dwadzieścia lat w US, i to w jednym z najważniejszych ośrodków jazzowych na świecie, dane mi jest obserwować życie jazzowe od kuchni - poznałem wiele osobistości jazzu, mam wielu przyjaciół wśród zawodowych jazzmanów i miałem, oraz nadal mam szansę oddychać tymi klimatami. Mój przyjaciel, czynny muzyk jazzowy, mówi, że gdyby ludzie słuchali więcej jazzu, to na świecie byłoby mniej wojen i antagonizmów - coś w tym jest!

Nie mam pojęcia jakie zasady wprowadzić w to przedsięwzięcie, więc stronę ogranizacyjną i zasady konkursu zostawiam do omówienia - niech wszyscy pomyślą nad systemem i organizacją pytań oraz odpowiedzi, choć jakiś pre-pomysł mam, który za chwilę przedstawię. Z całym szacunkiem, mnie proszę wyłączyć z jakiejkolwiek puli nagród jak i typowego uczestnika konkursu. Będę się tylko przyglądał treści pytań, podpowiadał, odpowiadał i czuwał nad merytoryczną formą. Sam też chętnie się poduczę i podszkolę w dziedzinie jazzowej, bo jak wiadomo, człek się uczy całe życie i z doświadczenia wiem, że im bardziej i głębiej wchodzę w zagadnienie, to wiem, że nic nie wiem. Myślę, że dobrą opcją będzie zadawanie pytań przez kogokolwiek z forumowiczów, bez żadnych ram czasowych i pierwsza prawidłowa odpowiedż będzie nagradzana np. jednym punktem. Powiedzmy, że trzy zdobyte punkty kwalifikują do ćwierć finału, sześć punktów zdobytych niech będą kwalifikacją do półfinału, dziewięć punktów zdobytych będą drogą do finału - w finale spotykają się ci wszyscy, którzy bezbłędnie jako pierwsi odpowiedzą na wszystkie pytania. Finał będzie polegał na zadaniu tylko jednego pytania i prawidłowej, pierwszej odpowiedzi. Być może coś pokręciłem i jak macie inne pomysły, to proszę skorygować i uzupełnić temat. Jestem otwarty na wszelkie pomysły.

Dzięki i wszystkich pozdrawiam.

P.S. Jako ojciec założyciel wątku zastrzegam sobie prawo do zadania pierwszego, eliminacyjnego setu pytań pierwszej edycji jazzowego konkursu, ale to będzie dopiero po ustaleniu w 100% zasad konkursu

Skywalker

Pomysł przedni, jak najbardziej.
Organizacja - proponuję prostą - Ty zadajesz pytania, my odpowiadamy. W ten sposób wyedukujesz nas co nieco.
Bo jak my zaczniemy zadawać pytania, to - w porównaniu z Twoją wiedzą - wątek spłynie trywializmami :)

Wygryz

Również uważam, że to super pomysł.
Mimo, że od około 1,5 roku uważnie "studiuję" jazz to nadal uważam, że nie jestem jeszcze na początku swojej drogi poznawczej.
Chętnie pogrzebię w poszukiwaniu odpowiedzi i poczytam odpowiedzi innych.

elem

Dawaj MarkN, z góry dziękujemy za przekazanie wiedzy i poświęcony czas.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

pmcomp

Ja poprosze pytania z jazzu z lat 30-50 ubiegłego stulecia.

:)

Wygryz


MarkN

Hej,
Czy forma punktacji i zasady są ok? Podałem tylko przykład i jest on do omówienia, więc wszelkie zmiany i pomysły będą mile widziane. I jeszcze jedna ważna rzecz - ze względu na różnice czasowe między kontynentami jak i sam ograniczony czas, który poświęcamy na pisanie i czytanie forum, lub też niemożliwość uczestnictwa w danym momencie z jakiegoś powodu, zabawa może się przeciągnąć i stanąć na jakiś czas w martwym punkcie, co nie będzie oznaczać, że to koniec, tak? Właśnie takie i inne myśli mnie nachodzą, które powinniśmy omówić wspólnie...

MarkN

Ok, nie ma pytań? 8) Niech moc jazzu będzie z nami!  :)

1. Proszę podać podstawowe style w jazzie i określić ich ramy czasowe, zakładając, że każdy z nich miał swój początek, okres rozkwitu i koniec na przestrzeni pełnej dekady. Dla ułatwienia dodam, że jest ich osiem.

pmcomp

Ja podam dwa pierwsze bo ... kolejnych słucham rzadko albo wcale :).

1. Dixieland
2. Big-band

Pozdro

Wygryz

Bebop - lata 40
Cool jazz - przełom 40/50
Hard-bop - lata 50
Free jazz - lata 60
Jazz-rock (fusion) - lata 70

a tutaj fajny timeline:

MarkN

Cytat: MarkN w Luty 01, 2016, 12:541. Proszę podać podstawowe style w jazzie i określić ich ramy czasowe, zakładając, że każdy z nich miał swój początek, okres rozkwitu i koniec na przestrzeni pełnej dekady. Dla ułatwienia dodam, że jest ich osiem.

Chodzi o podanie w punktach ośmiu podstawowych stylów jazzu i ich ram czasowych w dekadach, lub około - około będzie najlepiej, ponieważ wszystkie te style płynnie przechodziły z jednego na drugi pozostawiając wpływ przeszłości na przyszłość. Odpowiedż Wygryza jest prawie poprawna, tzn. tabelka informuje co nieco, a nawet więcej, choć więcej nie jest konkretem w tym przypadku - nie tego oczekiwałem. Big band nie jest stylem jazzowym, tylko konfiguracją, ale Dixieland już jak najbardziej tak. Oczywiście jazz-rock, czyli fusion, czyli łączenie stylów lub gatunków, też będzie jak najbardziej stylem jazzowym jako dziewiąty w szeregu, ale wynika on z połączenia wszystkich poprzednich stylów z muzyką rockową czy też rockandrollową i jako dodatkowy styl, mający swój początek w końcówce lat sześćdziesiątych i rozkwit w latach siedemdziesiątych, może być akceptowany. Na razie nie ma poprawnej odpowiedzi, którą możnaby punktować.

Style jazzowe:
1.
2.
3. Dixieland - około 1910
4.
5.
6.
7.
8.
9. Fusion - od 1970

Teraz muszę Was opuścić na jakiś czas i do zobaczenia póżniej. See you later alligator  :)

miniabyr

Początki jazzu to uciekinierzy (purytanie) z Anglii,  którzy do Nowej Ziemi zawieźli psalmy,oraz niewolnicy z Afryki Zachodniej którzy wnieśli swoją ekspresją i którzy wchłonęli muzykę białych (religijną) i okrasili ją swoją ekspresja. Poczatek jazzu to negro spiritual- tak sądzę.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

MarkN

Tak pisze w swoich opracowaniach A.Schmidt i pewnie to jest prawda, bo zgłębił te zagadnienia były muzyk, edukator, dziekan AM w Katowicach kompletnie i kompleksowo. Generalnie, jazzu można się i doszukać w epoce kamienia łupanego, gdzie ani język, ani mowa nie były jeszcze w ogóle wykształcone, a system porozumienia polegał na intuicji, krzykach, chaosie... soundzie - można więc chyba powiedzieć, że była to forma bez formy, czyli tak jak w bezkompromisowym free jazzie, ale nie o to chodzi - chodzi w konkursie o konkret, czyli podstawowe style w jazzie, które realnie istnieją, zostały opisane i jest ich osiem, z fusion dziewięć.

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

MarkN

Dobrze idziesz gratefullde, prawie dobrze - uzupełniamy tabelę:

1. Ragtime - około 1890
2.
3. Dixieland - około 1910
4.
5. Swing - od 1930
6.
7.
8.
9. Fusion - od 1970

pmcomp

Zapomniałem o Ragtime.

A mam przecież kilka winyli Pani Jo Ann Castle. Dla mnie to taki trochę westernowy jazz ;)

Ten pierwszy kawałek chyba każdy kiedys słyszał:

https://www.youtube.com/watch?v=6j5JCw5J-7U&index=2&list=PLBWAoEfLUoiLedF3m_J1hwBiyMrK23wRs

https://www.youtube.com/watch?v=tz4VActqjaw

https://www.youtube.com/watch?v=kdYGuzOBBD4&list=RDtz4VActqjaw&index=3

https://www.youtube.com/watch?v=2vD82kWIn6I&index=5&list=PLBWAoEfLUoiLedF3m_J1hwBiyMrK23wRs


A Big band = swing w okresleniu rodzaju muzyki bo big bandem nazywa się specyficzny układ 17-u instrumentów.

Pozdro

Skywalker


MarkN

Co się dzieje moi drodzy? Chyba nie ma łatwiejszego pytania w zakresie jazzu niż zapytanie o jego style? Myślałem, że to pytanie będzie jak burza i przejdzie przez pierwszy etap jak błyskawica? To jest panowie basic, podstawa... i chyba nie może być nic łatwiejszego? C'mon! Przecież to jest konkurs! Naprawdę macie problem z pierwszym setem pytań? Ok, zobaczymy co w następnej turze...???

Cytat: Skywalker w Luty 01, 2016, 19:51
Modern - lata 40-te

Powszechnie uważa się, że bebop, który jest jak najbardziej stylem jazzowym, i to chyba najważniejszym, zapoczątkował nową erę w jazzie, erę moderm jazzu, która ze swoimi linkami i influencjami trwa praktycznie do dziś. Uważa się, że od bebopu jazz stał się nie tylko muzyką rozrywkową, taneczną, ale stał się przede wszystkim Sztuką - sztuką muzyczną postrzeganą w kategoriach artystycznych. Tak więc, mamy następny styl - bebop. Powiedziałbym, że styl najważniejszy - styl który wywarł chyba największy wpływ w całej historii jazzu.

Big band nie jest żadnym stylem jazzowym i niekoniecznie musi być kojarzony z dekadą Swingu, lub swingiem - big band jest formacją, czy też konfiguracją i praktycznie zaczyna się od jedennastu, dwunastu muzyków. To, że big band jest kojarzony ze Swingiem, nie znaczy, że jest to styl jazzowy. Równie dobrze big band może być kojarzony z terytorium free, contemporary, bluesem, bebopem, hard bopem, cool, fusion... Swing jest stylem jazzowym i dla ułatwienia i rozróżnienia, piszemy go z wielkiej litery. Jest jeszcze 'swing', który określa figurę rytmiczną - słowo chyba najważniejsze, słowo klucz! Mówi się, że bez swingu nie ma jazzu - wygląda to mniej więcej tak: 1234 - akcent jest postawiony na 2 i 4 - czyli: po piście, po piście, po piście, po piście... tak to mniej więcej wygląda. Proszę, nie róbcie z koła kwadratu - big band nie jest stylem jazzowym i tym bardziej nie musi być Swingiem ani nie musi swingować

Ok, pierwszy set będzie bez punktu i zastanowię się nad drugim setem pytań - może jakieś sugestie?

Style jazzu:

1. Ragtime - około 1890
2. Nowy Orlean - około 1900
3. Dixieland - około 1910
4. Chicago - od 1920
5. Swing - od 1930
6. Bebop - od 1940
7. Cool i Hard Bop - od 1950
8. Free jazz - od 1960
9. Fusion - od 1970

MarkN

Set drugi, czyli konkursu jazzowego ciąg dalszy...

Jazz w swojej ponad stuletniej historii miał dwie główne przeprowadzki. Proszę podać skąd i dokąd jazz się przeprowadził, czyli z jakiego miasta do jakiego miasta, wyznaczając przy okazji nową stolicę jazzu i początek nowego stylu. Mam nadzieję, że to banalne pytanie, nie powinno tym razem sprawić  żadnego problemu.

Wygryz


MarkN

Cytat: Wygryz w Luty 02, 2016, 06:58Nowy Orlean, Chicago i Nowy Jork

Tak jest, super odpowiedż. Punkt dla Wygryza.

MarkN

W 1937 roku siedemnastoletni Charlie Parker został członkiem riffowej i bluesowej orkiestry w Kansas City. Proszę podać imię i nazwisko lidera tej orkiestry.

Wygryz

Jay McShann.

Uczciwie przyznam, że nie pamiętałem (mimo, że oglądałem film).
Jak skończę biografię Herbiego to zabieram się za Baronową Jazzu.
Tam zapowiada się sporo ciekawostek o Charliem Parkerze.

frei

Cytat: Wygryz w Luty 02, 2016, 08:53
Jak skończę biografię Herbiego to zabieram się za Baronową Jazzu.
Tam zapowiada się sporo ciekawostek o Charliem Parkerze.

Ja skończyłem właśnie autobiografię Milesa Davisa. Rewelacyjna książka, tam też jest cała masa ciekawostek o Birdzie. Niekoniecznie poprawnych politycznie :)
A słucham sobie na: Vienna Acoustics Liszt / AKG K701 + Yamaha A-S3000 + CD NAD 546 / Teac TN-300 (AT440MBL) / Bluesound Node 2 (Tidal) + DAC Hegel HD20 + Kable: Nordost Purple Flare / RCA Audioquest Colorado / XLR Audioquest Earth / Melodika MDP20

Wygryz

Milesa już dawno przeczytałem. Z Herbiem chciałem poczekać aż mi niesmak po jego koncercie w Krk minie.
Też mega książka. Zupełnie inna niż Milesa