Autor Wątek: Akustyka na poziomie przedszkolaka.  (Przeczytany 24807 razy)

Jakub

• Gość
Odp: Akustyka na poziomie przedszkolaka.
« Odpowiedź #150 dnia: Czerwiec 26, 2017, 22:46 »
W zasadzie, to można na tę pianę dać cienką warstwę wełny, paroizolację i do widzenia.

Ognia i tak tam nie ma skąd zaprószyć.

Offline GB

• maniak
« Odpowiedź #151 dnia: Grudzień 27, 2018, 00:10 »
Czy ktoś ma u siebie te panele?

Jak się sprawują?

Jaki jest sposób ich montażu?
A takie są po 68zł

http://allegro.pl/panele-akustyczne-hybrydowe-50-x-50-cm-kolory-i5958625059.html#thumb/1

Offline Moriarty

• **
« Odpowiedź #152 dnia: Grudzień 27, 2018, 10:54 »
Dołączam się do pytania, rozszerzając je o pułapki basowe. Działają? Warto? Chyba ta sama firma, która oferuje powyższe panele, sprzedaje też takie walce do ustawiania w rogach. Ma to sens?

Offline paul_67

• maniak
  • Jestem muzyką.
« Odpowiedź #153 dnia: Grudzień 27, 2018, 12:17 »
Czy to ma sens przekonasz się instalując u siebie w pokoju.Na pewno jakieś zmiany akustyczne będą.Najgorsza jednak jest ta gąbka, która prędzej czy później ulegnie samodestrukcji.Niestety.
U mnie największe zmiany  na plus wywołały grube kotary w oknach i taki też dywan, czyli tradycyjnie.
Muzyka ponad polityką!

Offline Jakub

• maniak
  • Ostatni gasi światło.
« Odpowiedź #154 dnia: Grudzień 27, 2018, 12:31 »
Moriarty, to zależy jak duże masz pomieszczenie i czy Ci się bas wzbudza na jakiejś częstotliwości.

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #155 dnia: Grudzień 27, 2018, 12:57 »

" Niska waga, możliwość montażu na klej lub taśmę montażową"
Czyli od spodujest gąbka, którą trzeba jakoś przykleić do ściany.
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Online traumeel

• maniak
  • **
« Odpowiedź #156 dnia: Grudzień 27, 2018, 15:50 »
Szkoda, że producent nie chwali się parametrami akustycznymi swoich paneli, bo że wyglądają "audiofilsko" to trochę mało.
Integra Abrahamsen V2.0 UP, CD Abrahamsen V1.0 UP, monitory Chario Constelation Delphinus, interkonekt M&B AudioCable Diamond XLR, przewody głośnikowe QED Anniversary Ruby Red, przewody zasilające Yarbo 9000 i Yarbo 1100, wtyki Valab Carbon Rhodium

Offline GB

• maniak
« Odpowiedź #157 dnia: Grudzień 27, 2018, 16:06 »
Szkoda, że producent nie chwali się parametrami akustycznymi swoich paneli, bo że wyglądają "audiofilsko" to trochę mało.
Ten się chwali.

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7318415573

Pozdrawiam.

Offline GB

• maniak
« Odpowiedź #158 dnia: Grudzień 27, 2018, 16:07 »

" Niska waga, możliwość montażu na klej lub taśmę montażową"
Czyli od spodujest gąbka, którą trzeba jakoś przykleić do ściany.
A jak wysoko/nisko w stosunku do kolumny powinny być zainstalowane? Do samej ziemi, czy mogą od niej odstawać?

Pozdrawiam.

Offline kefas

• maniak
« Odpowiedź #159 dnia: Grudzień 27, 2018, 16:07 »
Ja mam takie można powiedzieć własnej roboty, To znaczy stolarz wyfrezował szczeliny wedłóg mojego pomysłu a jak poszlifowałem i polakierowałem. Jest to sklejka brzozowa 1cm i pianka 3cm  koszty coś ponad 150zł Co mogę o nich powiedzieć? Bardzo ładnie wyglądają nawet się podobają żonie.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #160 dnia: Grudzień 27, 2018, 20:33 »
Ten się chwali.
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7318415573

No faktycznie - tak się chwali że mu współczynnik wychodzi poza 1. Gąbka ma "aktywne tłumienie"   ;D ;D ;D ;D

Online traumeel

• maniak
  • **
« Odpowiedź #161 dnia: Grudzień 27, 2018, 21:02 »
Z opisu:

Specyfikacja:
- Świetne właściwości pochłaniające oraz rozpraszające w szerokim zakresie częstotliwości...

Czyli dla każdego coś miłego!
Integra Abrahamsen V2.0 UP, CD Abrahamsen V1.0 UP, monitory Chario Constelation Delphinus, interkonekt M&B AudioCable Diamond XLR, przewody głośnikowe QED Anniversary Ruby Red, przewody zasilające Yarbo 9000 i Yarbo 1100, wtyki Valab Carbon Rhodium

Offline tomekkk1

• Lampocholik zadeklarowany, praktykujący.
  • maniak
  • Ta "taniofilia" coraz drożej mnie wychodzi... ;)
« Odpowiedź #162 dnia: Grudzień 27, 2018, 21:40 »
Czy ktoś ma u siebie te panele?

Jak się sprawują?

A takie są po 68zł

http://allegro.pl/panele-akustyczne-hybrydowe-50-x-50-cm-kolory-i5958625059.html#thumb/1

Ja posiadam takowe (foto poniżej), zakupione tutaj: https://www.akustyczny.com.pl/pl/p/Panele-SQM-1/126
Sztuk ich posiadam siedem. Po dwa za głośnikami, po jednym w miejscu pierwszych odbić i jeden "mobilny" którym mogę zasłonić 27" monitor ;)

Przyklejone do ściany klejem, nie są bardzo ciężkie i nie wykazują zamiarów odpadnięcia.
Z pewnością zmniejsza się pogłos i rozpraszają. Poprawie uległa scena, ale jak wiele tego wpływu było - zwyczajnie nie pamiętam. Z graniem w pokoju jest lepiej niż przed :)
Mam je ponad półtora roku i nie noszą żadnych znamion zużycia. W porównaniu do samej gąbki nie rażą tandetą, nie obrastają w kurz - powierzchnia "robocza" zakrywa znaczną jej większość.
AIWA AD-F880; AIWA AD-F800; Marantz CD-52 mkII SE+Mod; PC; NOS DAC TDA1543; ECF82, EL34 PP+Mod / 6SN7GTB, 6S33S-V SET; Audio Nirvana kolumny made by me; VDH The First Ultimate mkI & mkII, VDH Optocoupler mkII, VDH CS-122; Kimber Kable Yello; Clearer Audio Copper Line Alpha One; Atacama Evoque Eco Custom Bamboo+Mod;

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #163 dnia: Grudzień 27, 2018, 21:44 »
pochłaniające oraz rozpraszające w szerokim zakresie częstotliwości...
Jak maja współczynnik 1 od 200Hz do 4Khz to dużo się człowiek nie nasłucha  ;D ;D ;D ;D

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #164 dnia: Grudzień 27, 2018, 22:00 »
To ma bardzo podobną zasadę działania do tych moich i one rzeczywiście działają, tylko sądzę, że 4 szt. to trochę mało. No dobra, moje mają jeszcze komory w tej gąbce, to coś może zmieniać. Opis sprzed paru stron tego wątku:

Jak gra? Wyraźnie inaczej. Poczułem się obco we własnej chacie :) W sumie to nawet jestem zdziwiony skalą, choć jak wcześniej pisałem, od razu dało się słyszeć mniejszy pogłos i coś już mogłem podejrzewać. Do tego z racji pewnej niesymetryczności obawiałem się przesunięcia sceny, ale chyba nic takiego nie nastąpiło. Chyba, bo dopiero pierwszy wieczór sobie posłuchałem, a przyjdzie z tym żyć trochę i z czasem kolejne niuanse będą wychodzić. Efekt jest dość zabawny, chodzę wołając "o" po chacie i jest echo. Staję przed panelami i ni ma. Cud jakowyś?  Z drugiej strony mój głos staje się dla mnie nieco obcy. Inny jaki normalnie znałem :) To ma kontynuację w oglądaniu np wiadomości. Męskie głosy chorują na to samo. Nie wiem czy to jest lepsze, chyba gorsze. Mniej męskie :) Po prostu tembr basu jakoś tak lepiej grzmiał do ucha. Teraz trochę pitu pitu się z tego zrobiło. Za to muzyka decydowanie na plus, a zmiany można określić jednym słowem: Precyzja. Tutaj basy są jak były, teraz mniej dudniące z racji mniejszego pogłosu, dużo większą zmianą jest zdecydowanie lepsza lokalizacja wysokiej średnicy i wysokich tonów. Na tyle dobra, że kolumny, które dotąd znikały w pomieszczeniu ( pewnie w wyniku sumy zabałaganienia odbić), teraz ewidentnie wylazły i słyszę skąd dźwięk się dobywa  ;) Pewnie muszę się przyzwyczaić. To tak na szybko.

Przy czym tych moich nie polecam. Kazali kleić panele do ściany Tapicer Spary i się odklejają. Do tego te klocki z laminatu też kleili tym samym klejem i też odpadają od gąbki. No chyba, że zmienili klej na taki jak na zdjęciu. Ten już trzyma.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2018, 22:04 wysłana przez frywolny trucht »
ZESTAW 1: Ad Fontes z dwoma ramionami, Benz Micro Glider SL i Philips GP 412 Mk2, pre Husariaa, MAP 306, MCD 204, Haydn Grand, JBL ES 150P, Sennheiser HD 598, OPPO PM-2, HA-1, Takstar 80 PRO V2, Akai GX 620, Teac X-1000M, Albedo Blue.
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93, Kimber Cable 8VS, Pioneer Monitor

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #165 dnia: Grudzień 27, 2018, 22:03 »
To ma bardzo podobną zasadę działania do tych moich i one rzeczywiście działają
To znaczy jak działają ? Tłumią z współczynnikiem 1 w paśmie 300Hz - 4 Khz ?  ;)

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #166 dnia: Grudzień 27, 2018, 22:05 »
Dużo mniejszy pogłos, dużo większa precyzja reprodukowanego dźwięku. Tylko mój głos brzmi jakoś tak niemęsko przed panelami.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #167 dnia: Grudzień 27, 2018, 22:12 »
Dużo mniejszy pogłos, dużo większa precyzja reprodukowanego dźwięku. Tylko mój głos brzmi jakoś tak niemęsko przed panelami.
Bo po to je robią. Gąbka ma żadne właściwości tłumiące dla tonów niskich a panele głównie powinny zmniejszać pogłos. Po to są frezowania w panelach i pułapki w gąbce.
ps. Coś się Tobie z głosem stało bo jak pamiętam raczej dyszkantem nie jechałeś  :o

Offline frywolny trucht

• maniak
« Odpowiedź #168 dnia: Grudzień 27, 2018, 22:39 »
To bardzo ciekawy efekt, ale sądzę, że kilka paneli na sztuki tego nie zrobi. Przejdę dwa metry w bok, poza panele i pogłos wraca i znowu poznaję swój głos. To ciekawe, bo jednak męski wokal z głośników nie jest wykastrowany.

Offline Acoustic Lab

• maniak
  • *
« Odpowiedź #169 dnia: Grudzień 28, 2018, 14:59 »
Męski głos z głośników nie jest wykastrowany, bo te panele zajmują tylko % powierzchni pomieszczenia. Dlatego jak mówisz bezpośrednio do nich, to one wtedy pochłaniają bardzo wąsko pewien zakres średnicy i dlatego nie poznajesz swojego głosu.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #170 dnia: Grudzień 29, 2018, 12:47 »
Dlatego panele lepiej instalować tam..gdzie nie chcemy odbić. Trzeba sporo eksperymentować (lub pomierzyć pomieszczenie) zanim użyjemy kleju.
Niestety opisy zamieszane przez producentów nie pomagają bo bełkot zamiast parametrów i porządnej specyfikacji wprowadza dodatkowe zamieszanie.
Zasadniczo są dwa typy ustrojów. Jedne głównie pochłaniają niechciane rezonanse, drugie rozpraszają i odbicia i (słabiej) pochłaniają.
Jak wiemy co dany ustrój robi i w jakim zakresie częstotliwości (i jeszcze mamy wyniki pomiarów) - wtedy jest dużo łatwiej.

Offline cdt

• Sferyk który zadziwia ;)
« Odpowiedź #171 dnia: Grudzień 29, 2018, 15:06 »
Akustyka ważna sprawa . Jak się chce przebywać w nowoczesnym minimalistycznym wnętrzu . Są dwie szkoły Otwocka i Wołomińska . Jedna brzmi że nawet najlepszy sprzęt nie zagra w słabym pomieszczeniu . A druga że 100 paneli nie da rady jak sprzęt jest do bani . Moje spostrzeżenie jest takie . Dobre kolumny to 80% roboty . Kolega Acustic o ile się nie mylę miał okazję robić pomiary u mojego kolegi . Dużo to nie dało poza walorami poznawczymi że o sporo lżejszym portfelu kolegi Przemka nie wspomną . A wystarczyło by kupić kolumny o odpowiednich gabarytach i charakterystyce .
Wymiana rezystora w zwrotnicy więcej da od 5 paneli na ścianie . Moja heretyczna opinia w temacie nie musicie się z nią zgadzać .
Mowa o tych kolumnach mojego kolegi i tym pomieszczeniu.
ps. Fizyki się nie oszuka 
Lampowy CD , preamp , końcówka , phono i szpulak .
Tranzystorowy gramofon i kaseciak .
Rylcowe wkładki MC

Offline McGyver

• maniak
  • NIP 6442737255, REGON 369398784
« Odpowiedź #172 dnia: Grudzień 29, 2018, 15:12 »
Są dwie szkoły Otwocka i Wołomińska . Jedna brzmi że nawet najlepszy sprzęt nie zagra w słabym pomieszczeniu . A druga że 100 paneli nie da rady jak sprzęt jest do bani .
Jedno drugiemu nie przeczy.
Wymiana rezystora w zwrotnicy więcej da od 5 paneli na ścianie .
O, to, to! Powiem więcej, niektórzy wydają grube tysiące na kable, podczas gdy w kolumnach mają tweetery po 15 ojro i kondensatorki po pół ojro, że o rezystorach łaskawie nie wspomnę.

Offline dino

• maniak
« Odpowiedź #173 dnia: Grudzień 29, 2018, 15:41 »
Pomiary są stosunkowo proste. Mikrofon +karta dźwiękowa (z pre do mikrofonu) i laptop z darmowym softem.
To pozwoli wyłapać podstawowe problemy np. rezonanse i odpowiedź na impuls (pogłos).
Jak pomieszczenie będzie "dzwonić" na jakiejś częstotliwościach to nie pomoże żaden najlepszy rezystor czy kondensator.
Czasami wystarczy zmienić ustawienie kolumn.
Z pogłosem jest dużo gorzej bo niestety bez paneli (albo regałów z książkami) z reguły się nie da.

Online traumeel

• maniak
  • **
« Odpowiedź #174 dnia: Grudzień 29, 2018, 16:12 »
Z pogłosem jest dużo gorzej bo niestety bez paneli (albo regałów z książkami) z reguły się nie da.
Ja pomieszczenie odsłuchowe dzielę z domową biblioteką, więc do dyspozycji w charakterze ustrojów akustycznych mam do ok. 15 m kw. grzbietów książek. Ile, to zależy od tego, które szafy biblioteczne zdecyduję się otworzyć, a które pozostają zamknięte. To w moim przypadku bardzo praktyczne rozwiązanie i dodatkowo kreujące wiele wariantów.
Niemniej, po głowie chodzą mi dwa dyfuzory skyline na ściany za monitorami.