Menu główne

garrard 401

Zaczęty przez lian, Wrzesień 24, 2016, 07:03

Poprzedni wątek - Następny wątek

lian

Cześć,
Wygląda na to, że będę miał kolejną zabawkę.  Zwracam się z pytaniem do z szacownego gremium, czy macie jakieś doświadczenia z tym napędem? Co zrobić, jak serwisować po zakupie, od czego zacząć. No i czeka mnie wymiana plinty na coś bardziej wystrzałowego.
pzdr

tomasz_pianista

Też licytowałem, ale przespałem aukcje:) Póki co mam jeden egzemplarz.

Pierwsze co, to oczywiście łożysko talerza. Sprawdź w jakim stanie są elementy wykonane z brązu, czy nic nie jest wytarte. Trzeba rozkręcić całość, ale nie jest to nic skomplikowanego. No i smarowanie.

Druga sprawa  - silnik. Tu więcej roboty. http://hifiwigwam.com/forum/topic/57589-garrard-401-strip-down-service-and-new-plinth-build/ - ja robiłem zgodnie z tym poradnikiem. Jest to wygodne, bo nie trzeba wyjmować silnika.

Kolejna sprawa - Idler. Wykręć cały element i sprawdź po pierwsze stan gumy. Druga sprawa - nowy smar (trzeba rozkręcić to trzymadełko idlera). Po założeniu z powrotem zobacz, czy wchodzi dobrze na wszystkie obroty.

Następnie - sprawdź środkowy przełącznik do ustalania obrotów - na końcu tej dźwigni są trzy sprężyny, zobacz, czy nie są ponaciągane.

Z drobnych rzeczy możesz wymienić gumowe podkładki na nowe oringi pod śruby na które mocje się napęd.

Zobacz, czy gramofon pracuje cicho i czy nie ma problemu z obrotami. I to by było na tyle:)

Jeśli kupiłeś egzemplarz z allegro, to poszukałbym oryginalnej maty:)Ewentualnie czegoś podobnego, np. mata z L75.
Grupa ratowania poziomu.

pelot

Są to fajne maszyny , aczkolwiek 301 była by fajniejsza , notabene skopiowana z Thorensa.  Pokaż jak wygląda, swego czasu polowałem na ten model .

tomasz_pianista

301 i 401 niewiele się różnią akurat. 401 ma lepszy silnik, częstym "modem" do 301 jest właśnie zmiana silnika. W 301 występowały dwa łożyska - grease i oil bearing. 301 osiąga wyższe ceny, to starszi i rzadszy model.

Popularnym upgradem do 401 jest zmiana łożyska (kokomo bearing etc), ale tu trzeba uważać  - "spindle" (szpindel po polsku?) ma zakończenie z brązu, jeśli będzie pracować na twardszym materiale (np. ceramicznej kulce) to się wytrze. Najlepsza opcja to albo zostawić standardowe, albo zakupić zestaw z ebay'a z kulką z brązu.

Thorens i Garrard nie kopiowały się nawzajem, Idlerowy TD124 ma zupełnie inny napęd, gdzie po drodze jest jeszcze pasek.

Ja tutaj wrzucałem dwa zdjęcia - http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=246.msg88562#msg88562

Grupa ratowania poziomu.

jamówię

Garrard jest cool,401 u intensera grała jak marzenie,ale u Niego jest plinta z Lori Craft i 12"SME
301 kiedyś sobie kupię,musi tylko być perfekto odrestaurowane :)

tomasz_pianista

jamówię - jak chcesz mieć coś perfekcyjnie odrestaurwane, to trzeba to zrobić samemu:)
Grupa ratowania poziomu.

jamówię

Cytat: tomasz_pianista w Wrzesień 24, 2016, 09:02
jamówię - jak chcesz mieć coś perfekcyjnie odrestaurwane, to trzeba to zrobić samemu:)


Tomasz niestety Bozia dała uzdolnienia w innych dziedzinch,do dłubania mam dwie lewe ręce :) ale jak widziałeś moją Nudę i Thorensa,są na szczęście ludzie umiejący robić tak,żeby się gęba uśmiechała,dlatego nie ustaję w trudzie :)

lian

Fajne porady, dziękuję. Kiedyś ktoś wystawiał garrarda na olx. Ale właśnie w rozmowie z gościem okazało się, że sprężyny były niekompletne.
Tutaj w bonusie jest też fajne ramie grace 940, lubię takie klasyki, a to jest unipivot.

Generalnie mam zamiar plinte zrobić sam, bo będzie jak chcę i za 20% wartości wynalazków, które na zdjęciach pięknie wyglądają. Marzyła mi się obudowa owalna jak ta z górnego zdjęcia http://www.plinth-design.com/

pelot

Plinta owalna przy dzisiejszych technologiach to żadna trudność , znaleźć - stolarza który ma CNC , kasę   i gotowa.

pelot

Cytat: tomasz_pianista w Wrzesień 24, 2016, 08:59Thorens i Garrard nie kopiowały się nawzajem, Idlerowy TD124 ma zupełnie inny napęd, gdzie po drodze jest jeszcze pasek.

Miałem na myśli bardziej werk , od strony wizualno estetycznej , i kto był pierwszy z pomysłem na design.

miniabyr

Prosimy o foty. Zazdraszczam Garrard'a bo bardzo bym chciał mieć jako drugi gramofon takie cudo w swojej kolekcji.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

tomasz_pianista


Cytat: lian w Wrzesień 24, 2016, 10:05
Fajne porady, dziękuję. Kiedyś ktoś wystawiał garrarda na olx. Ale właśnie w rozmowie z gościem okazało się, że sprężyny były niekompletne.
Tutaj w bonusie jest też fajne ramie grace 940, lubię takie klasyki, a to jest unipivot.

Generalnie mam zamiar plinte zrobić sam, bo będzie jak chcę i za 20% wartości wynalazków, które na zdjęciach pięknie wyglądają. Marzyła mi się obudowa owalna jak ta z górnego zdjęcia http://www.plinth-design.com/


Jak dla mnie odważnie z tą owalną obudową:) Pamiętaj, że do czegoś takiego raczej nie zrobisz pokrywy.

Do mnie bardziej przemawiają "klasyczne" bryły np. to jest ładny projekt: http://i.imgur.com/Z4edRO7.jpg

Fajnie też wyglądają hm, "piętrowe plinty", takie jak np. to http://www.garrard501.com/Images/skeletal_401a.jpg

Weź pod uwagę, że w przeciwieństwie do 301, którą często porównuje się do designu starych kuchenek, 401 to projekt w sumie do dziś nowoczesny, kanciasty, "industrialny". Moim zdaniem lepiej mu w kanciastych plintach.

Tu np. projekt 301 w zaokrąglonej plincie, wygląda świetnie http://www.theanalogdept.com/images/spp6_pics/Garrard/Pitak/Pitak_301_5.jpg

Także przemyśl sprawę, aczkolwiek każdy ma swój gust:)
Grupa ratowania poziomu.

lian

nie mam jeszcze pełnego przekonania do czgokolwiek w tym temacie. tak czy inaczej kreowanie budowanie takich rzeczy to ogromna przyjemność. docelowo gramiak będzie stać w naszym sklepie z wkładką spu. ale to za kilka miesięcy, bo zarobiony jestem :)

pelot

A sklep to czym handluje? Jeśli można wiedzieć.

lian

http://epka.sklep.pl

Zdjęcia oczywiście zamieszczę, jak aparat będzie gotowy

lian

#15
Mówiąc o aparacie mam oczywiście na myśli gramofon. Tak się mówiło jak byłem mały: aparatura.

W temacie plinty bardziej zastanawiam się nad sposobem mocowania werka w całości. Jak to ludziska robią? Zawsze na sztywno? Czy może są stosowane rozwiązania bardziej złożone? Chodzi mi np. o separację ramienia...

Taka też śliczna http://www.theanalogdept.com/d_gortner.htm

tomasz_pianista

Na sztywno, nie ma tam możliwości zastosowania żadnego odsprżeglenia.

Mocowanie to cztery śruby z gumowymi podkładkami.

Jak Ci przyjdzie gramofon to dokładnie sobie zobaczysz jak to wygląda i co warto zrobić.
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

Grupa ratowania poziomu.

lian

Będę go miał pewnie na poniedziałek. Tak myślę co na tym ramieniu grace powiesić.

lian

Gramofon odebrałem i zaskakująco szybko zmontowałem. Wizualny stan werku jest bardzo dobry. Jest to istotne, bo przecież wszelakie obicia, zarysowania czy wytarte napisy często są niemożliwe do odtworzenia. Obudowa również wygląda lepiej niż na zdjęciach i chyba na razie przy niej zostanę. Musze jakieś tematy zostawić sobie na emeryturę (nowa obudowa). Ma jakieś lekkie odpryski lakieru od dołu. Pewnie będzie trzeba to poprawić.

Widać że poprzedni właściciel chyba nie wiele wiedział o gramofonach. Wnoszę to po tym, że nie da się poprawnie wyregulować VTA bez zmniejszenia grubości płyty do której ramię się przykręca, ponieważ za krótki będzie gwint mocujący. Znaczy się, że ktoś słuchał z takim vta płyt. Trochę masakra.

Najbardziej martwię się o ramię. Bardzo fajna rzecz. Grace940 uni pivot, więc cholernie delikatne ułożyskowanie. Tymczasem poszczególne jego części, chodź w stanie wizualnym bardzo dobrym po odświeżeniu, przedtem jednak jakby oblepione zmieszanym zeschłym olejem wymieszanym z drobinami kurzu. Nad ramieniem będę musiał popracować i ustawieniem go.

Wkładka również została mi podarowana: Stanton 500 mk3. Nie wiem czy będę chciał jej używać. Jeśli tak to pewnie igłę od Jico będę musiał kupić, ale to trochę nie moje klimaty. Docelowo SPU.