AT-440MLa i co dalej - zostawiamy czy zmieniamy.

Zaczęty przez GregWatson, Czerwiec 17, 2017, 16:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

GregWatson

Na sąsiednim forum jest podobny wątek ale tam w innym kierunku idzie.

Moja AT-440MLa która ze mną jest już prawie od samego początku zaczyna z wolna po dłuższym graniu "szorować" dotykać miejscami płyty. Pewnie i ze względu na brak dostatecznej "opieki" nad tą wkładką na początku naszej wspólnej drogi zawieszenie uległo już pewnej degradacji. W związku z powyższym zaczynam się rozglądać nad rozwiązaniem tego problemu i tak:
- zdecydowanie chodzi mi o wkładkę typu MM,
- zawieszona będzie na Micro Seiki DD-40 więc na ramieniu MA-505,
- nie chodzi mi by kupić coś zdecydowanie wyższego ale coś na tym samym poziomie,
- wymienić tylko igłę w niej,
- kupić całą nową AT-440MLb,
- wybrać inną wkładkę (ewentualne propozycje),
Dodam iż brzmienie tej wkładki bardzo mi odpowiada.  Nie chodzi mi o wkładki MC.

Bo "usztywnienie" zawieszenia raczej nie wchodzi w grę. Normalnie w świecie wkładka przeszła już swoje. Jeszcze trochę pociągnie ale już zaczynam się powoli rozglądać nad rozwiązaniem tego problemu.
Trochę tego i trochę tamtego też.

tomasz_pianista

Jak Ci leży to idź dalej ta drogą, moim zdaniem to jedna z lepszych wkładek względem cena/ jakość.
Grupa ratowania poziomu.

ne5532

Audio-Technica VM740ML. Szczegóły w Audio Video 5/2017 str. 82 i 83. Polecam. :)

GregWatson

Tak, tak. Czytałem o tej VM740ML. Ale aż tak wysoko nie chcę iść tym bardziej, że mam parę wkładek MC.

Zastanawiałem się bardziej czy kupić samą igłę do tej wkładki co już mam czy raczej całą wkładkę (tym razem już MLb)
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

Rozumiem ból. Wkładka jest, właściwie była, zwyczajnie za tania w stosunku do konkurencji. Warto jej kupić igłę na zapas, bo powoli będą znikały z rynku, a i ceny zapewne będą rosły. Nawet jeśli nie- warto taki oryginalny NOS posiadać w szufladzie. Wiesz już jak brzmi, może warto poszukać nowych przygód?  ;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

malg

To pewnie przedewszystkim kwestia ceny, jaką chcesz zapłacić
Rożnica w tylko w trzech parametrach (ale to pewnie wiesz):

MLb
Frequency Response: 20-25,000 Hz    (czy usłyszysz tak wysoko ? ::), nie żebym wątpił  ;D)
Channel Separation: 28 dB at 1kHz
Channel Balance: 1.0 dB

MLa
Frequency Response: 20-20,000 Hz
Channel Separation: 27 dB at 1kHz
Channel Balance: 0.8 dB

Tak jak radzi Frywolny, kupiłbym przede wszystkim igłę do MLa
a jak masz kasę to dokupiłbym MLb  i porównałbym

tu masz porównanie:
http://forums.stevehoffman.tv/threads/how-does-the-at440mlb-compare-to-the-at440mla.441137/






GregWatson

No właśnie cały czas chodzę w kółeczko: igła do 440MLa - wkładka AT-440MLa - wkładka AT-440MLb czy igła do AT-440MLb.
Trochę tego i trochę tamtego też.

malg


christo

Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

malg


vasa

Panowie.
Czy nie jest przesadą stosować MM-kę z bardzo ostrym szlifem jeżeli masa drgająca wkładki jest o rząd większa niż w MC?
Pytam bez podtekstów, mam małe doświadczenie z MM i ciekaw jestem czy to słychać?

🚬🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

gratefullde

Miałem kiedyś Nagaoka JT555 ze szlifem Shibata i brzmiała bardzo ładnie. Coś jak przedsmak wkładki MC. Więcej informacji, lepsza separacja i takie tam. Różne to granie od dosadności szlifów prostych MM.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

malg

Ja próbowałem igłę shibata zamiennik Astatic z Filipkiem GP412, i jakoś mnie nie przekonała,
ale poniewąż to był NOS możliwe, że sparciała - nie wróciłem do niej
pisałem o tym tutaj
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=1440.msg134109#msg134109

moze po urlopie trzeba by spróbować z GP422 ::)

frywolny trucht

Vasa słusznie zwraca uwagę. Nie miałem okazji w Shibatą, ale miałem np. z Goldringiem 2200 i 2500. Ewidentnie 2500 grała kulturalniej, bardziej bogato, ale... po prostu bardziej niż 2200 udawała wkładkę MC LO, nie zbliżając się jednak do tej wyrafinowaniem , prawdziwością przekazu. Czy będzie analogicznie w przypadku AT? Zakładam, że tak. Technologia na to wskazuje. Na dziś nie jestem zwolennikiem ładowania się w drogie wkładki MM  ::)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

vasa

Czyli nasze odczucia są podobne.
Z drugiej strony Greg zielony nie jest i wkładek garść już posłuchał a jednak ciąży w stronę ostrej MM-ki ???
Grzesiu, dlaczego? Co jest w MM-ce takiego co Cię ciągnie i kusi ???
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

malg

Cytat: frywolny trucht w Czerwiec 19, 2017, 21:02
ale miałem np. z Goldringiem 2200 i 2500. Ewidentnie 2500 grała kulturalniej, bardziej bogato, ale... po prostu bardziej niż 2200 udawała wkładkę MC LO,
ja grałem na 2400, nie porównywałem z niższym modelem ani z 2500
grała bardzo przyswoicie, wkładka w jeszcze przystępnej cenie.


GregWatson

Cytat: vasa w Czerwiec 19, 2017, 21:21Z drugiej strony Greg zielony nie jest i wkładek garść już posłuchał a jednak ciąży w stronę ostrej MM-ki ???
Grzesiu, dlaczego? Co jest w MM-ce takiego co Cię ciągnie i kusi ???

Mam trochę tych gramiaków (3 szt) i czasem chciałbym posłuchać trochę lżejszego i takiego delikatnego brzmienia ale szczegółowego. Pamiętam jak wrzuciłem 440 MLa początkowo do Daniela a później do Pro-Jecta i tam była rewelacyjna. Detale, szczegóły jakie wydobywały się z tej wkładki bardzo mi się podobały - no i MM-ka gdzie nie trzeba drogich "dopalaczy" jak do MC. Wówczas wystarczył pre NADa PP2i a później Pro-Ject Phono Box SE II. Zapłaciłem coś ok 570 zł za nią i to było niezbyt drogo jak na jej możliwości. Jak opchnąłem jeden i drugi gramiak to kupiłem Micro Seiki MR-711 i tam już nie zagrała. Wrzuciłem do szuflady i czekała aż do kupienia Micro Seiki DD-40. Tu zagrała już tak jak trzeba. Szkoda się jej pozbywać ale nie jest już w najlepszym stanie dlatego takie pytanie. Nie chcę się pchać w drogie MM-ki ale taka 440 MLx by mi odpowiadała.
Trochę tego i trochę tamtego też.

dino

Cytat: vasa w Czerwiec 19, 2017, 21:21Czyli nasze odczucia są podobne.
Z drugiej strony Greg zielony nie jest i wkładek garść już posłuchał a jednak ciąży w stronę ostrej MM-ki ???
Grzesiu, dlaczego? Co jest w MM-ce takiego co Cię ciągnie i kusi ???

Całkiem do twarzy Ci w tej masce :)

vasa

Cytat: dino w Czerwiec 19, 2017, 23:12
Cytat: vasa w Czerwiec 19, 2017, 21:21Czyli nasze odczucia są podobne.
Z drugiej strony Greg zielony nie jest i wkładek garść już posłuchał a jednak ciąży w stronę ostrej MM-ki ???
Grzesiu, dlaczego? Co jest w MM-ce takiego co Cię ciągnie i kusi ???

Całkiem do twarzy Ci w tej masce :)
Przebóg.
Poznał mnie [emoji33]

🚬🥃

Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Ludzie dają się ponieść licytacji i może pójść wyżej niż jest warta. Na ebaju znalazłem taką - na wiosnę poszła za $139. Zastanawia mnie coś innego. W opisie stoi:
CytatJako że słucham "vinyli" od czasu do czasu, przepracowała u mnie może kilkadziesiąt godzin. Nie jest to dużo ze wzgledu na to że slif Shibaty odznacza się wyjatkowa trwałością. Dużo wiekszą niż standardowe slify (np Eliptyczny).
Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć??
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910

tomasz_pianista

No co, nie wierzysz w bajki?:) Panie, kup pan wkładke z allegro, wkładka ma kilkanaście lat, ale grała 50 godzin. To shibata, teraz już się takich nie robi.

Klasyczna gadka. Używka to kot w worku.
Grupa ratowania poziomu.

GregWatson

Ma się 7 dni na sprawdzenie pod peryskopem. Tak zapewnia sprzedający.
Trochę tego i trochę tamtego też.

frywolny trucht

#23
Cytat: christo w Czerwiec 21, 2017, 11:24Mógłby mi to ktoś wytłumaczyć??

Shibata jako ostrzejsze ostrze ma dużo większe pole styczności z rowkiem. To znaczy, że zadany nacisk- tarcie, zwykle i tak mniejsze jak w eliptyku, rozkłada się na większą powierzchnię szlifu. To dobrze i dla rowka i dla igły.
50 godzin grania to w sumie nówka. Nie powinno nic się odłożyć pyłu, osadu w zakamarkach igły, a to dość trudno jest usunąć, więc bez gapienia się na ostrze szybko będzie można zweryfikować, czy to nówka, czy styrany klunkier. Można też przed zakupem poprosić o powiększenie na igłę. Że niby patrzysz czy nie starta. A oglądasz czystość cantilevera, okolic zawieszenia.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

christo

Cytat: tomasz_pianista w Czerwiec 21, 2017, 11:41No co, nie wierzysz w bajki?:) Panie, kup pan wkładke z allegro, wkładka ma kilkanaście lat, ale grała 50 godzin. To shibata, teraz już się takich nie robi.
Ta! Jasne. Zadziwia mnie jak wszyscy słuchają płyt ze stoperem w łapie i potem piszą: 30 godzin. Bezpieczne założenie jest takie: wkładka ma rok - przebieg 300 godzin.
Victor QL-A70 (103R, Ortofon Rondo Blue), Ear834p clone by LH + trafa, 300B SET, ART Stiletto 6, Denon DVD-3910