LP120 USB HS10 - Wzmacniacz + Głośniki

Zaczęty przez Megrim, Lipiec 29, 2017, 12:01

Poprzedni wątek - Następny wątek

Megrim

Cześć :)
W prezencie otrzymałem LP120 USB HS10. Sam zbierałem się do gramofonu od dawna ale zawsze brakowało okazji, teraz gdy już otrzymałem sprzęt czas skompletować resztę. Od 2 dni czytam ale ilość informacji delikatnie mnie przytłacza więc postanowiłem poprosić o radę. Jaki wzmacniacz i jakie głośniki do ww gramofonu?
Pokój 25 m2 jeżeli chodzi o wykorzystanie to słuchanie rocka. Budżet cóż liczyłem, że zmieszczę się w 1000 złotych ale po lekturach forum już wątpię. Ogólnie trafiłem na kilka fajnych modeli ale ostatecznie nie widziałem ich na allegro czy w sprzedaży. Budżet mogę zwiększyć jeżeli pozwoli to na zakup nowych, a nie używanych elementów. Z nowych myślałem o Yamaha A-S201 

frywolny trucht

Najtańsze co można wymyślić to jakieś głośniki aktywne. Przy czym, przy twojej powierzchni, to nie mogą być monitory studyjne ( tzw. bliskiego pola).Ten gramofon ma stosowne pre gramofonowe w sobie.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Cytat: Megrim w Lipiec 29, 2017, 12:01liczyłem, że zmieszczę się w 1000 złotych
To na prawdę nie wiele i raczej nie starczy. Ta Yamaha na początek jest OK. Tak myślę bo kiedyś też przeszedłem przez kilka Yamah. Do pomieszczenia 25 m2 najtańsze rozsądne i pasujące do A-S201 głośniki to według mnie Canton Chrono 502, tylko że Twój zakładany budżet nie wystarczy. Za same głośniki musiałbyś dać około tysiąca. Może uda Ci się znaleźć jakieś używane wtedy cena powinna być lepsza. Najtańsze, które ja w tej chwili widzę to te.

Megrim

Cytat: frywolny trucht w Lipiec 29, 2017, 21:08
Najtańsze co można wymyślić to jakieś głośniki aktywne. Przy czym, przy twojej powierzchni, to nie mogą być monitory studyjne ( tzw. bliskiego pola).Ten gramofon ma stosowne pre gramofonowe w sobie.
Ale wtedy bez wzmacniacza? Masz jakieś konkretne na myśli?

Cytat: rudy-102 w Lipiec 30, 2017, 00:10
Cytat: Megrim w Lipiec 29, 2017, 12:01liczyłem, że zmieszczę się w 1000 złotych
To na prawdę nie wiele i raczej nie starczy. Ta Yamaha na początek jest OK. Tak myślę bo kiedyś też przeszedłem przez kilka Yamah. Do pomieszczenia 25 m2 najtańsze rozsądne i pasujące do A-S201 głośniki to według mnie Canton Chrono 502, tylko że Twój zakładany budżet nie wystarczy. Za same głośniki musiałbyś dać około tysiąca. Może uda Ci się znaleźć jakieś używane wtedy cena powinna być lepsza. Najtańsze, które ja w tej chwili widzę to te.
Budżet mogę zwiększyć ale Canton Chrono 502 widzę, że są od 1000 w górę nowe są + wzmacniacz to już 1700/1800 złotych.

rudy-102

Cytat: Megrim w Lipiec 30, 2017, 15:05Budżet mogę zwiększyć ale Canton Chrono 502 widzę, że są od 1000 w górę nowe są + wzmacniacz to już 1700/1800 złotych.
Yamaha to ogólnie według mnie dobry pomysł na początek zabawy. Poszukaj w sieci jakiś używanych, niekoniecznie A-S201. Starsze modele grają bardzo dobrze, a ich ceny bywają przystępne.

rudy-102

Cytat: Megrim w Lipiec 30, 2017, 15:05Ale wtedy bez wzmacniacza?
Można wtedy bez wzmacniacza. Mieliśmy ostatnio taką właśnie dyskusję bo jeden z nowych kolegów ma już takie głośniki i chciał dobrać resztę.
http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=2085.0
Jest to trochę nietypowe podejście i w pewnym stopniu ograniczenie jeśli chciałbyś później zmienić np. kolumny na inne.

frywolny trucht

Cytat: Megrim w Lipiec 30, 2017, 15:05Ale wtedy bez wzmacniacza? Masz jakieś konkretne na myśli?

Wtedy bez wzmacniacza. Minusem jest natomiast dyndająca sieć kabli gdybyś chciał głośniki rozstawić po audiofilsku na podstawkach. Kabel zasilający do jednego głośnika. Do tego głośnika także kabel RCA z gramofonu. Następnie kabel sygnałowy miedzy głośnikami. Taka sieć sugeruje raczej rozstawienie głośników z gramofonem na jakiejś komodzie, wspólnym podeście. Ale tak z kolei głośniki grają mniej przestrzennie. Sam gramofon jest bardziej narażony na drgania. A to źle.
Zawsze, każdych głośników trzeba posłuchać u siebie w domu. Za kaucją ze sklepu pożyczyć i samemu się przekonać. Nie ma co wierzyć ślepo internetowym mędrcom ;) Na przykład taka historia, może akurat da radę na twojej powierzchni, w twoich warunkach akustycznych, których nie znamy:
http://www.rothaudio.rafko.pl/p.php?towar=11250,roth-audio-oli-powa-5-powa5-zestaw-stereo-aktywnych-glosnikow
https://www.whathifi.com/roth/oli-powa-5/review


ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Megrim

Dzięki wielkie za pomoc. Zdecyduje się na początek na https://www.koris.pl/pl/roth-oli-powa-5.html
Dam znać jak dojdą i zostaną podłączone jak to brzmi. Czy jakieś okablowanie będzie dodatkowe konieczne czy powinno wszystko do siebie pasować?

frywolny trucht

Kabel zasilający musi być w komplecie. Kabel sygnałowy- między kolumienkami-widziałem w jakimś teście na jutubie, więc powinien być. Z kolei gramofon ma kable sygnałowe stałe. Więc wszystko jest.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

#9
Zwróć uwagę, że otwór bass reflex podbijający basy jest z tyłu. Może zdarzyć się, że trzeba będzie podumać o odsunięciu od tylnej ściany pomieszczenia. Albo rozproszyć/ wytłumić. A może nie? Mam Jamo, które tak mają i lubią tylną ścianę.  Osobiste preferencje, akustyka...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

jajacek1410

Cytat: Megrim w Lipiec 30, 2017, 20:40Zdecyduje się na początek na https://www.koris.pl/pl/roth-oli-powa-5.html
Masz możliwość zwrotu? Bo jeśli nie, to ja bym nie ryzykował. Odsprzedawalność  bez dużej straty jest wątpliwa. Głośniczki są jak zegarek z wodotryskiem - mają kupę  zbędnych dodatków za które płacisz (USB, DAC, regulacja napięcia zasilania i inne).
Uważam, że lepiej wziąć oddzielnie wzmacniacz plus kolumny. Jak coś nie zapasuje, to można sprzedać pojedynczy element. Za 1400 zł jest spore pole manewru. Moja propozycja : wzmacniacz Cambridge A500 ( 500-600 zl) + kolumienki Tannoy M 2,5 ( 600-800 zł).
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht

Kupiłbyś tę Audio- Technicę? Ja też nie. Nie ma co- moim zdaniem- nieobeznanego pchać w sprzęt używany. Mówisz Tannoy M 2,5 a tam myszy mieszkają i co? Ty poznasz, a kolega nasz nowy? Jestem zdania, że nawet w tak skrajnych uwarunkowaniach, jest szansa na zarażenie tematem :) Może za parę lat kolega nam kota pogoni jacy jesteśmy czerstwi.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

rudy-102

Cytat: frywolny trucht w Lipiec 30, 2017, 22:05Kupiłbyś tę Audio- Technicę? Ja też nie
Ja sobie bym nie kupił, ale dla moich dzieci jak już na tyle dojrzeją, żeby móc płyty dotykać to ten gramofon stoi na pierwszym miejscu. Z nowych, za te pieniądze to chyba najlepszy. I co bardzo ważne mało kapryśne urządzenie, które nie odstraszy od winyla.
CA-500 może jednak w połączeniu z tym gramofonem zagrać trochę za ciemno. A ogólnie to bardzo dobry wzmacniacz. Znam i słucham go czasem u przyjaciół. On gra ładnie, cieplutko. AT LP120 też ma tendencję do ciemniejszego grania i dla tego uważam, że Yamaha da lepsze rezultaty.

Megrim

Tak jak pisze Frywolny, wolę nowe bo nie znam się na tyle by bawić się w naprawy czy nawet zauważyć, że coś jest nie tak. Faktycznie głośniki mają sporo bajerów ale może spełnią swoje zadanie. Wstrzymałem się jeszcze z zamówieniem by poszukać czegoś aktywnego ale pewnie zdam się na Waszą sugestie.

Piterski

Rozumiem zakup nowego gramofonu ale kupować nowe kolumny i do tego aktywne? ???
Widzę, że masz szczupły budżet ale to jest utopienie kasy i jak przyjdzie czas na zmiany to załóż, że zaczynasz od zera a tamta kasa jest stracona.
Możesz być pewny, że czas na zmiany przyjdzie i wtedy, jak kotwica, będzie Cię trzymać świadomość tego co utopiłeś w tych monitorach aktywnych.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

frywolny trucht

Cytat: rudy-102 w Lipiec 30, 2017, 22:24Ja sobie bym nie kupił, ale dla moich dzieci jak już na tyle dojrzeją, żeby móc płyty dotykać to ten gramofon stoi na pierwszym miejscu. Z nowych, za te pieniądze to chyba najlepszy.

Twoje dzieci mają szczęście mieć ciebie :) Na pewno byś wynalazł im jakiegoś idlera z lat 60-tych :)

Osobiście nie mam nic naprzeciw tej Audio Technice. Rzeczywiście- tak uważam również- jest to dobry wybór wśród nowych propozycji na zaczęcie przygody z winylem. Dla młodego człowieka, który nie ma nikogo takiego jak Rudy wśród znajomych ;)

My są stare już i lubimy stare rzeczy. Przypominają o młodości. A, że były też lepszej jakości te gramofony kiedyś - to zupełny przypadek przy naszych wyborach ;) Kto kazał się światu tak bardzo cofnąć technologicznie? I to nawet nie tylko dotyczy samych gramofonów. W temacie jakości dźwięku stereo jakoś wielkiego postępu nie widać. Stąd mogą się pojawiać propozycje historyczne jako alternatywa dla tych monitorów aktywnych czy gramofonu LP 120 USB.

Acha, jeszcze jedno. Nie rozumiem co macie na myśli, że kolumny aktywne mają bajery? To raczej zaimplementowany wzmacniacz je posiada. Różne rodzaje komunikacji. Dziś Bluetooth nie jest niczym szczególnym. Droższe modele aktywne w ten sposób porozumiewają się zarówno między sobą jak i źródłami dźwięku. Pilot? Jaki wzmak dziś go nie ma?
https://www.whathifi.com/dynaudio/xeo-2/review

https://www.youtube.com/watch?v=e0fwg5l1NOs

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

Cytat: Piterski w Lipiec 31, 2017, 11:20Rozumiem

Przykładacie znowu swoją miarę. To młody człowiek, jak się zdaje. Na pewno zaświeciły mu się oczy, że głośniki podłączy bezprzewodowo pod smartfona i z niego będzie sterował centrum rozrywki. W porównaniu z głośnikami smartfona czy z głośnikami blufiutowymi turystycznymi- da ognia! Za zaoszczędzoną kasę pójdzie z dziewczyną do kina. Zmiany? Najpierw będzie ślub, lodówki, pralki, budowa domu, wychowywanie dzieci.
Może za dwadzieścia lat nas odwiedzi i stwierdzi: Dobra, mam 40 tysi, co byście polecili? Jakie pre, jaka wkładka, gramofon DD, czy paskowy? VTA, SRA, azymut, przesięg?

;)
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

fotobia

Jeśli mogę się wtrącić. Tak delikatnie zasugeruję amplituner. A nawet coś takiego jak mam ja. All in one... może za 1000 będzie trudno ale jeśli nie jesteś audiofilem z krwi i kości to będziesz zadowolony. Mam Yamaha MCR 750, gra to nawet z kolumienkami z kompletu całkiem nieźle. A do tego i film można na tym zobaczyć, i radia posłuchać, i pliki FLAC zagrają i CD, i BD, i na gramofon z wbudowanym pre jest wejście. Nie wiem czy łatwo ten model będzie kupić ale coś podobnego. Za jakiś czas zmienisz kolumny tak jak ja. Ja jestem bardzo zadowolony, i z możliwości i dźwięku.
Luxman PD 284, Advance Acoustic EZY-80, Art DJ Pre II, JMLAB Cobalt 816S

Megrim

Widzę, że kwestia wieku jest istotna to się przedstawię więcej :)
25 lat już po ślubie. Budżet oczywiście można zwiększyć ale nadal chciałbym zostać przy nowych elementach.
Widzę, że ta Yamaha chodzi po 2 tysiące około. Natomiast Dynaudio Xeo 2 - cena zaporowa :)

Zakładając, że za Waszymi radami zwiększę budżet do 2 000 złotych, to czy z nowych elementów uda się coś dobrać czy nadal zostajemy przy aktywnych?

frywolny trucht

25 lat po ślubie... gratuluję  ;D
No i smartfon nie jest w takim razie najważniejszym źródłem dźwięku.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

To jak nie masz 15 lat, może zaryzykować coś w ten deseń, będzie lepiej do ciebie pasowało:
http://allegro.pl/marantz-sr-4010-champagne-vintage-instrukcja-schem-i6903073841.html
http://allegro.pl/amplituner-marantz-2220b-vintage-i6910064127.html


Zalety:
- wygląd
- przedwzmacniacz gramofonowy lepszy niż ten na pokładzie gramofonu
- radio
No i to naprawdę gra.

Wady:
- lepiej szukać blisko miejsca zamieszkania, żeby samemu popatrzeć w jakim stanie, czy sprzedawca czegoś nie knuje,
- dobrze kupować od sprzedawców którzy piszą o przeglądzie i dają gwarancję- ale tak jest drożej. W Warszawie jest Nomos i Retro Audio, albo jakoś tak. Trzeba się jednak mieć na baczności, dobrze kogoś zabrać kto się zna.
Osobiście kupiłem dwa szpulaki, kaseciaka, gramofon i amplituner. Nie wszystko było cacy, ale trudno mówić o totalnej wtopie. A elektronikiem nie jestem. Na pewno warto przygotować margines paru stówek na ewentualną konserwację, przegląd, drobne naprawy. Ważne aby nie trafić na sprzęt potraktowany przez domorosłego ulepszacza.


ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Megrim

Srebrny dużo ładniejszy.  Rozumiem, że do MARANTZ SR-4010 jeszcze kolumny?

jajacek1410

Jeśli może być amplituner, to może Marantz SR 50 L.  Mam takiego w trzecim zestawie w pracy. Jak trzeba to kruszy mury, a jak trzeba to nie męcząco plumka w tle. Dobra cena - ok. 300 zł. Warto poszukać z pilotem. Przedwzmacniacz gramofonowy w środku. Możesz w przyszłości dokupić CD Marantza. Całość dobrze się prezentuje.
np. tutaj: http://allegro.pl/amplituner-marantz-sr-50l-ladny-stan-super-okazja-i6905623796.html
lub z CD: http://allegro.pl/marantz-sr-50l-marantz-cd-32-zestaw-vintage-i6906587536.html

Przy założonym budżecie - 1 tys - nowego sprzętu się nie kupi, chyba, ze jakąś miniwieżę w Biedronce, ale zdaje się, że nie o to nam chodzi. Używanego sprzętu bym się nie bał - wszystko co miałem i mam ( z wyjątkiem  kolumn) było z drugiej ręki i problemów nie było żadnych.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

frywolny trucht

#24
Cytat: Megrim w Sierpień 01, 2017, 22:29
Srebrny dużo ładniejszy.  Rozumiem, że do MARANTZ SR-4010 jeszcze kolumny?

Tak. Nie rzucałem żadnymi propozycjami bo nie wiem czy w ogóle chcesz iść w tym kierunku.

Społeczeństwo się bogaci, vintage staje się biznesem, bo ludzi stać na sentymentalizm, acz czasem przybiera to wszystko kuriozalne kształty. Przecież to na przykład nigdy nie grało, ale po odnowieniu: "To ten sam do którego się śliniłem jak miałem 17 lat ale rodziców nie było stać, mnie nie było stać. Teraz sobie kupię moja kapsułę czasu" :)

http://allegro.pl/5100-najbardziej-vintage-radmor-na-rynku-z-78-i6867820094.html

3,3 tysiąca. Gość nawet ostrego zdjęcia nie potrafi zrobić.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93