Szablony i przyrządy do kalibracji wkładek

Zaczęty przez GregWatson, Sierpień 19, 2014, 19:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

robiz

Z tymi ekierkami do VTA i azymutu to nie chory pomysł.

http://allegro.pl/koh-i-noor-ekierka-45-177-mm-pelna-z-uchwytem-i4974016051.html

Za kila złotych mamy "audiofilski " przyrząd.. ;)

rbiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

frywolny trucht

Ujmijmy to tak. Mamy do czynienia  z przyrządem ( ekierka z kątomierzem), dzięki któremu najpewniej da się sprawdzić VTA i azymut. Nie jest audiofilski, bo został stworzony w innym celu, bo podziałki są dość rzadkie jak na potrzeby audiofila, odcinki poziome przykrótkawe, ale zapewne starczą, no i audiofilski sam stoi, czyli parę niepotrzebnych ruchów i uwolnione ręce daje. Niemniej  nieaudiofilski jest- że się powtórzę- najpewniej wystarczający.

rudy-102

Ta moja poprzednia wklejka to taka na szybko znajeziona w sieci.
To , co gwizdnąłem smarkowi wygląda dokładnie tak:


Przynajmniej do utawienia azymutu jest idealne. Wcześniej ustawiałęm na lusterko.
VTA udało mi się też skutecznie skorygować i to słychać. Frywolny jeszcze raz dzięki za inspirację.
Długości linii są wg. mnie wystarczające bo sięgaja do krawędzi talerza.

Acha, cena jest mocno fajna:
http://www.druckerzubehoer.de/shop/product.phtml?catid=D-PAPIER_LAMINIEREN_FOLIE_LPF&subcatid=BUEROBEDARF_LPF&productid=1726006-B37020&lng=de_DE&refid=g.druckerzubehoer.de&gclid=CNH58ojCwcMCFQ6WtAodYWQAxw

GregWatson

Tylko patrzeć jak cena ekierki podskoczy do góry na alle... jak wyczają. Ale pomysł dobry, cza by spróbować.
Trochę tego i trochę tamtego też.

vasa

Cytat: frywolny trucht w Luty 01, 2015, 15:08Odcinki poziome na samej górze będą za krótkie do badania VTA
Odcinki na górze są ok 4cm od podstawy.
Jakiej Ty wkładki używasz  :o  :P
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

frywolny trucht

Ten który jest na wysokości 4 cm ma długość dwóch centymetrów i do niczego się nie nadaje, a mógłby się przydać gdyby patrzeć lekko od dołu. Jeśli wziąć wysokość pracującej wkładki stąd: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=387.msg11978#msg11978 - wkładka potrafi osiągać niemal 2 cm. W tej chwili wisi u mnie  Shure M75 6S o wysokości roboczej 1,67 cm, a górna krawędź belki znajduje się 3 cm nad krawędzią płyty- patrząc idealnie poziomo. Odcinek na ekierce na wysokości 3 cm ma ok. 5,5 cm i pewnie wystarczy skoro "profesjonalny" przyrząd pomiarowy ma 6 cm. Akurat tu bym wolał jednak i tak o wiele dłuży odcinek, stąd pomysł by przymocować do ekierki z kątomierzem linijkę :)

rudy-102

#56
Jak patrzę na moją to na wysokości 3 cm mam po 3 cm w każdą stronę. Według mnie jest OK, ale są przecież inne ekierki


i one są trochę większe.


[zmniejszyłem podgląd obrazka, klik w zdjęcie je powiększa]

robiz

Cytat: frywolny trucht w Luty 01, 2015, 17:43Nie jest audiofilski, bo został stworzony w innym celu,

frywolny, to z ta " audiofilskością ekierki " to miał być sarkazm w całej rzeczy. Z tego co widziałem sam używasz zwykłaej wagi jubilerskiej i jakoś daje radę, wazy pokazuje cyferki .... Tak więc nie dajmy się zwariować wymysłom producentom, że jak coś jest do gramofonu to ma kosztować "pincet trylionów "
Jezeli mozna sie posłużyc ekierką aby pomierzyć VTA i azymut, to czemu nie. W końcu ekierka to przyrząd do dokładnego odmierzania ,a tutaj własnie o dokładność chodzi ;)
robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

frywolny trucht

#58
O! Rumold 1158 niszczy system! Podstawa 30 cm, na wysokości 3 cm odcinek ma 22 cm długości. To ta ekierka jest bardziej audiofilska niż przyrząd audiofilski i to bez żadnych cudzysłowów i uśmieszków.

rudy-102

Cytat: rudy-102 w Luty 02, 2015, 08:01[zmniejszyłem podgląd obrazka, klik w zdjęcie je powiększa]

Ale tam już nie ma zdjęcia :-(

frywolny trucht


frywolny trucht



gratefullde

Ja się właśnie przymierzam do skonfrontowania różnych ustawień wkładki wg. Clearaudio Alignment Tool. Jestem ciekaw czy sonicznie będą różnice. Zabawa generalnie polega na minimalizowaniu zniekształceń wynikających z kąta prowadzenia igły w rowku płyty. Tych punktów jest kilka. Ogólnie ogarniam temat w języku obcym bo polska instrukcja to jakiś skandal jest, choć i angielska niewiele wyjaśnia ale coś tam wyjaśnia.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

rudy-102

#64
Wspomniałeś wcześniej, że miałeś różnicę 5 mm. U mnie ta różnica była aż 8 mm. Poprzednio ramię było dłuższe. Pierwotne ustawienie to Andrzejowy szablon od Ad Fontes, korektę zrobiłem teraz szablonem "Walter Schön Typ 2".

gratefullde

Cytat: rudy-102 w Luty 02, 2015, 13:40
Wspomniałeś wcześniej, że miałeś różnicę 5 mm. U mnie ta różnica była aż 8 mm. Poprzednio ramię było dłuższe. Pierwotne ustawienie to Andzrejowy szablon od Ad Fontes, korektę zrobiłem teraz szablonem "Walter Schön Typ 2".

Tak, faktycznie taka była róznica u mnie. Dlatego widzę sens stosowania wszelkich urządzeń do kalibracji ale tych markowych, nie internetowych druczków.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

rudy-102

To nie tylko to. Druczek od Andrzeja to jest "Löfgren A" i wymiary poadne na wydruku zgadzały się z ustawieniami. Walter Schön otwarcie mówi, że stosuje inne punkty odniesienia. I to słychać.

gratefullde

Cytat: rudy-102 w Luty 02, 2015, 13:53
To nie tylko to. Druczek od Andrzeja to jest "Löfgren A" i wymiary poadne na wydruku zgadzały się z ustawieniami. Walter Schön otwarcie mówi, że stosuje inne punkty odniesienia. I to słychać.

Clearaudio ma też swoje punkty, tez to słychać. Przeskok w jakości w stosunku do drukowanego szablonu jest bardzo duży.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

rudy-102

No to pozostaje wybrać odważnego, który na danym gramofonie przetestuje dostępne szablony i protraktory. :-)

gratefullde

A jest tego trochę na rynku. Trzeba by trzosem mocno potrząsnąć i cierpliwości nabrać w usta wielki chałst. Ja tam mówię pass. Podziwiam Frywolnego za test wkładek. Samozaparcie niesamowite. Zaimponował mi normalnie :)
PS
Pisałem to z nadzieją, że się potem weźmie za te przyrządy, gdy mu się już wkładki skończą, znudzą czy tp.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

rudy-102

Cytat: gratefullde w Luty 02, 2015, 14:29Podziwiam Frywolnego za test wkładek. Samozaparcie niesamowite. Zaimponował mi normalnie :)
Również składam tu moje pokłony

Jeśli ktoś w przyszłości się zdecyduje to miogę podesłać mojego "waltera".

frywolny trucht

Taaa, ładnie kadzicie.
Fonciak nie jest reprezentatywny dla urządzenia zwanego gramofonem. Raz, że długość wędki, dwa- proste ramię, czy headshell, który ułatwia kalibrację. Na szczęście tak się składa, że te wszystkie przyrządy i tak są już w naszych rękach i potrzeba tylko kolejnego chętnego do przetestowania przyrządów na esce dziewięciocalowej.
Jeśli chodzi zaś o fonciaka to chętnie przetestuję co tam macie na stanie. Zapraszam na priv :)

gratefullde

Cytat: frywolny trucht w Luty 02, 2015, 15:28Taaa, ładnie kadzicie.
No :)
Cytat: frywolny trucht w Luty 02, 2015, 15:28Fonciak nie jest reprezentatywny dla urządzenia zwanego gramofonem
Ale kilku posiadaczy onego mogło by to zainteresować.
Cytat: frywolny trucht w Luty 02, 2015, 15:28chętnie przetestuję co tam macie na stanie
Widzę, że wola walki nie umarła :) Powinieneś zagrać główną rolę w serialu "Niezłomny"
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

frywolny trucht

Cytat: gratefullde w Luty 02, 2015, 15:44Widzę, że wola walki nie umarła

Nawet wolę tak zużywać internetową energię.
Swoją drogą rzeczywiście wkładki się kończą...

frywolny trucht