Wymiana potencjometru LAR LPS-1

Zaczęty przez Therion, Październik 10, 2017, 14:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

Therion

Cześć. W moim LAR LPS-1 szumi potencjometr. Strzeliłem mu fotkę. Poradźcie, na jaki wymienić? Może Alps? Może coś lepszego? I jakie mam zamówić? B1K tzn 1Kohm, tak? B to że zwykły?


Z góry dziękuję za słowo lub link. Myślę, że przyda się też innym osobom, bo wielu ma LPS-1
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

vasa

Cytat: Therion w Październik 10, 2017, 14:02Poradźcie, na jaki wymienić?
Po pierwsze zadzwoń do producenta i zapytaj czy nie ma czegoś lepszego. We wzmacniaczach montuje często drabinki rezystorowe. Może dobrałby coś do LP1?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

dino

#2
B znaczy logarytmiczny (A liniowy) chodzi o zmianę rezystancji w funkcji obrotu osi potencjometru.
Logarytmiczne są do głośności (lepsza regulacja przy cichym słuchaniu).
Możesz wymienić na Alpsa (np http://allegro.pl/potencjometr-alps-rk27-stereo-log-10kax2-i6838618374.html) a możesz też spróbować tego:
http://allegro.pl/potencjometr-drabinka-smd-stereo-log-10k-i6838646455.html
Różne są o nich opinie ale w przypadku LAR ten patent może zadziałać.
Alps ma niestety wadę w postaci rozjazdu na regulacji "Gang error -70dB to 60dB 3dB max.
-60dB to 0dB 2dB max. "


spalon

Zmieniałem potencjometr Alps we wzmacniaczu lampowym właśnie na taką drabinkę smd z tej aukcji na allegr i mogę z czystym sumieniem powiedzieć że byłem w szoku jak to wpłynęło na przejrzystość, stereofonię przekazu, ta zmiana dodała o wiele więcej słyszalnych szczegółów na górze pasma . Jak dla mnie to same plusy . Nie wiem ja sprawdzi się w przedwzmacniaczu LAR ale myślę że warto spróbować .

ahaja

Bogdan, to jest liniowy potek. On ustala wzmocnienie w kości ssm2019.
http://allegro.pl/potencjometr-obrotowy-b1k-1kohm-1k-liniowy-i6900198922.html
Jakby to był logarytmiczny to rozjazd byłby straszny.
Tam nie może być przerwy w ścieżce, dlatego jeśli drabinka to zwierna, gdzie w czasie przełączania nie przerywa obwodu.

Therion

Cytat: dino w Październik 10, 2017, 21:32
B znaczy logarytmiczny
Możesz wymienić na Alpsa (np http://allegro.pl/potencjometr-alps-rk27-stereo-log-10kax2-i6838618374.html)

Hmm. Link prowadzi do potka 10K a na moim zdjęciu jest B1K. Czyli chyba mam kupić 1Kilo a nie 10Kilo? Czy coś źle wiem?
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

dino

Sorki - nie zauważyłem. Powinno być 1KOhm.
Krzychu - nie wiem dlaczego ale Eugeniusz dał B (czyli logarytmiczny) i tego bym nie zmieniał.
W opisie aukcji na drabinkę stoi "Konstrukcja MBB (Make Before Break)" czyli się nada (konstrukcja przełącznika obrotowego MBB powoduje, że przy przełączeniu nie ma momentu rozłączenia pomiędzy sekcjami przełącznika).
Można kupować ale oczywiście 1KOhm.

ahaja

To jest chiński liniowy. Też się kiedyś w składzie dziwiłem jak kupowałem.

mcemsi


A co z zasadniczym tematem wątku ? Potencjometr został wymieniony ? Nie szumi przy kręceniu ? Pytam bo mam z LARem podobny problem....

Therion

Pytałem konstruktora, poradził by zostawić jak jest. Wie o tych szumach, ale są tylko przy zmianie ustawień. W sumie racja - odpuściłem.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

MAC

#10
Ile lat ma ten LAR?

Widzę tam kartkę chyba z datą produkcji więc jest spora szansa, że urządzenie jest jeszcze na gwarancji. A na pewno było jak zgłosiłeś ten problem.
Jeśli nie kupowałeś go na firmę to masz 2 lata gwarancji. W takim przypadku "porada" Pana konstruktora to jakieś jaja  ;D

mcemsi

Cytat: Therion w Styczeń 06, 2018, 21:09są tylko przy zmianie ustawień

Dokładnie tak jest , co ciekawe bardziej ten szum podczas kręcenia dokucza na słuchawkach niż na głośnikach.

Cytat: masza w Styczeń 06, 2018, 21:16Ile lat ma ten LAR?

Mój kupiłem używany niemal rok od zakupu nówki( pod koniec 2016r.). Gwarancja jeszcze jest ale sam już nie wiem czy warto monitować....

A tak przy okazji jeżeli moglibyście sprawdzić u siebie na max wzmocnieniu też macie taki delikatny brumik ? Wzmocniony szum wiadomo  że jest i to mi nie przeszkadza ale ten brumik delikatnie denerwuje. Jak puszcze przez SUT (Ortofon T5 lub AT630) przy rzecz jasna minimalnym wzmocnieniu to jest idealnie - glośność na wyjściu jest na słuch identyczna ale brumu zero. Przy jednej wkładce tak by zostało ale żongluje dla sportu nimi często więc mało komfortowe jest wpinanie SUTa przy kazdej zmianie na MCLO.

Therion

Cytat: mcemsi w Styczeń 06, 2018, 22:11A tak przy okazji jeżeli moglibyście sprawdzić u siebie na max wzmocnieniu też macie taki delikatny brumik ?

Jest lekki brumik i też o to pytałem. p. Eugeniusz to sprawdził - nie da się tego wyeliminować, bo to nie LAR tylko sieje z kabli przed LARem.


Cytat: masza w Styczeń 06, 2018, 21:16
W takim przypadku "porada" Pana konstruktora to jakieś jaja  ;D

Mój już skończył 2 lata, ale nie tak dawno, jeszcze przed końcem gwarancji był u Konstruktora, bo padł kanał.

Co do potencjometru, to dla mnie to nie jest wielki problem i poddałem się argumentom p. Eugeniusza. Spryskałem to płynem kontakt - nie pomogło :)

Może , jak kiedyś będę miał musa, to się tym zajmę.

HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.

mcemsi

Dzieki bardzo za informacje. Przynajmniej mam male potwierdzenie że to norma w tym preampie.

MAC

#14
Cytat: Therion w Styczeń 07, 2018, 00:11sieje z kabli przed LARem.
Odepnij kable i sprawdź czy rzeczywiście Transrotor dostarcza użytkownikowi ramiona z buczącym okablowaniem  ;D
Bo mój Zet z SME takich wrażeń mi nie dostarczał. Zresztą podobnie jak Denpn i NA.

Podsumowując... przydźwięk/brum i trzeszczący potencjometr po dwóch latach to norma dla tego urządzenia?  :o


mcemsi



Po odpieciu kabli sygnałowych gramofonu brum znika totalnie, wzmaga sie i to znacznie wyraźny szum. Czyli generalnie z tego wynika ze jest tak jak producent twierdzi. Sam preamp na pustym wejsciu nie brumi wcale.

Mam nadzieje ,ze u Theriona będzie tak samo.

Jednakże przecietny brum a ten tutaj brumik przy 66dB to mimo wszystko jest różnica.

Ale bede kombinowal , obadam kable .Mój Sony ma wbudowane kable ok. 125cm , sprawdze więc inny gramek z krótkimi IC ,zobaczymy.

No potencjometr faktycznie , jak tu pisał Ahaja na forum - zapewne cienki jest. Moze rzeczywiscie warto go wymienić tylko wracamy do poczatku tematu - na jaki?

Michał

Nie chcę hejtować LARa,ale to chyba jakieś żarty. W dodatku użytkownik posiadający niedomagający egzemplarz,nie chce go reklamować mając gwarancję,normalnie audiomasochizm. Kolejne opowieści,że to nie LAR a wszystko przed nim,to już polactwo w czystej postaci. Zdzieram chyba 10 albo 12 pre w swoim systemie. Miałem w nim wybitne preampy ahaji,które uważam z ścisły top. Grałem na Sensorze,Ri Audio,McIntoshu i na Trigonie,przewaliłem masę prodżektów i Musicali i nigdy,nawet najtańszy z nich w taki sposób niedomagał. Reklamować do skutku a jak producent nie daje rady-zwrot kasy.

Therion

#17
Cytat: masza w Styczeń 07, 2018, 06:31Odepnij kable i sprawdź czy rzeczywiście Transrotor dostarcza użytkownikowi ramiona z buczącym okablowaniem 

Aż sprawdziłem z ciekawości. A zatem, jest tak: "szumobrum" (bardziej szum) słyszę od ok. 80% wzwyż wzmocnienia pre na słuchawkach (na kolumnach musiałbym bez płyty dać wzmacniacz na maxa i przystawić ucho do kolumny). Po odpięciu Transrotora szumobrum się lekko wzmacnia. Po ponownym wpięciu kabli gramofonu, spada do wartości opisanej powyżej. Na moje oko to jednak nie Transrotor, tylko LAR ale łapie coś z powietrza.

Mi to kompletnie nie przeszkadza, bo naprawdę trzeba zrobić głośno, by to zauważyć.

Oczywiście dotyczy to tylko ustawienia GAIN na max w LAR, czyli przy wkładkach LO. Nie wiem jak by było przy ustawieniu 80% wzmocnienia w LAR i podkręceniu PRE lub wzmacniacza głośniej. Może jak będę miał okazję to sprawdzę.
HI-END jest wówczas, gdy jesteś zachwycony. Ja jestem. Phast PP6L6, Audiolab 8200CDQ, Audio Academy Hyperion III LUX,  Transrotor Max,  Gold Note PH-10, Ortofon T-30, MC Rohmann, AT OC9/II, Denon DL 103R, AKG K702 i Sennheiser HD-660S. Kino Domowe: Denon AVR-X3500H. Poprzednio m.in. SE2A3, SE6V6, EL34, KT88, Ad Fontes itd.