Czym czyścić pozłacane wyjścia / wejścia RCA we wzmacniaczu?

Zaczęty przez przemnet, Październik 10, 2017, 21:53

Poprzedni wątek - Następny wątek

przemnet

Witam,

kupiłem używany wzmacniacz i chciałbym w nim przeczyścić pozłacane wejścia / wyjścia RCA.

Czy alkohol izopropylowy (KONTAKT IPA Plus) będzie odpowiedni?
Czy pozłacane styki nie wejdą w jakąś nieporządana reakcję, czy izopropyl ich nie uszkodzi?

Jaki środek do tego celu polecacie?

Z góry dzięki za odpowiedź,
Pozdrawiam,
Przemek

dino

Na zaśniedziałe styki IPA nie działa (generalnie słabo działa i pozostawia osad).
Trzeba użyć Kontaktu S a potem koniecznie Kontaktu U.
https://mselektronik.pl/chemia-dla-elektroniki/typ-preparatu-chemicznego/%C5%9Brodek-czyszcz%C4%85cy-styki
Używać delikatnie i starać się nie zalewać PCB.
Jeżeli styki są pozłocone porządnie to nic ich nie ruszy. Jak są już wytarte to przynajmniej będą czyste  ;D

tomasz_pianista

Dokładnie. Przy użyciu kontakt U, jeśli dostanie się na PCB, trzeba odczekać dłuższą chwilę, aż odparuje, inaczej może dojść do zwarcia.
Grupa ratowania poziomu.

przemnet

Dziekuje bardzo za blyskawiczne odpowiedzi ;-)

Styki nie sa zasniedziale, bardziej mocno zakurzone / zabrudzone.
Chodzi mi o srodek, ktory latwo rozpusci brud, abym nie musial tych stykow zbyt mocno szmatka szorowac, zeby ich nie porysowac.

Spróbuje najpierw izopropylem, rozumiem, ze nie powinien on zaszkodzic, prawda?

Pozdrawiam,
Przemek

dino

IPA czasami lubi taki brud "utrwalić".
Ja przestałem się bawić i używam kontaktu. Nigdy nie wiadomo co to za brud.
Można w tym wypadku użyć tylko U.

przemnet

Cytat: dino w Październik 10, 2017, 22:56
IPA czasami lubi taki brud "utrwalić".
Dokładnie tego chciałem uniknąć stosując nieodpowiedni preparat...

Zamówiłem zatem KONTAKT-U300 https://mselektronik.pl/chemia-dla-elektroniki/preparaty-czyszczace/kontakt-u300 którego opis idealnie pasuje do moich oczekiwań:
"Preparat stanowi kompozycję rozpuszczalników, która umożliwia mycie oraz odtłuszczanie podzespołów i styków elektrycznych. Kontakt U to środek, który skutecznie usuwa zalegający tłuszcz, brud"

Tak więc w weekend będzie czyszczenie ;-)


Mam jeszcze pytanko, co to jest PCB?
Cytat: tomasz_pianista w Październik 10, 2017, 22:35
Dokładnie. Przy użyciu kontakt U, jeśli dostanie się na PCB, trzeba odczekać dłuższą chwilę, aż odparuje, inaczej może dojść do zwarcia.


Pozdrawiam,
Przemek

dino

Cytat: przemnet w Październik 11, 2017, 11:38Mam jeszcze pytanko, co to jest PCB?
Printed Circuit Board czyli płytka drukowana  :)
Kontakt S jest agresywny i trzeba uważać żeby nie zalać nim podzespołów na płytce.
A jeżeli zalejemy to koniecznie zmyć kontaktem U.
Generalnie - pryskać z wyczuciem   8)

przemnet

Aaaaaaaaaaaaaaaach, ok ;-)

Wejścia / wyjścia RCA są na zewnątrz,więc do PCB raczej preparat się nie dostanie, ale będę pamiętał o tym podczas ewentualnego czyszczenia w przyszłości okolic PCB ;-)

Dziękuję jeszcze raz za pomoc!

Pozdrawiam,
Przemek

Michał

Nawiązując do tematu a jak wyczyścić przedni panel CDP.Jest trochę zatłuszczony od paluchów.To srebrne aluminium i nie chciałbym zetrzeć napisów.Co radzicie?