McGyver's Audio Asgaard

Zaczęty przez McGyver, Listopad 25, 2017, 18:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

McGyver

Postanowiłem i ja wnieść swój wkład w budowę tego działu. Będę tu zamieszczał czasem informacje o swoich poczynaniach w dziedzinie naszego hobby.
Dziś zakupiłem sobie kolejną parę wtyczek do sieciówki. Takie:



... tylko że nie mam czego w nie oprawić.

Jakub

Fajno fajno. Będzie co czytać.

rudy-102

Cytat: Jakub w Listopad 25, 2017, 19:05
Fajno fajno. Będzie co czytać.
Chciałem mniej więcej to samo napisać, tylko nie chciałem za bardzo słodzić ;) :)

McGyver

Obecnie na stole warsztatowym chiński pseudolampowy cedek Cayin CDT15Amk2. Piszę "pseudolampowy" bo zasadniczy stopień analogowy oparto na wzmacniaczach operacyjnych, a dopiero na samym szarym końcu doczepiono buforek lampowy. Nie ma to nic wspólnego z koncepcją lampowej analogówki stosowaną przez Audio Note, Audio Research czy np. tak lubianego na tym forum Doceta.
Cedek jest wykonany bardzo porządnie i estetycznie. Front to dwie warstwy grubego, frezowanego i anodowanego aluminium, z aluminium jest również wykonana pokrywa. Reszta to gruba, sztywna, porządnie polakierowana blacha stalowa. Zastosowano bardzo dobrej jakości gniazda sygnałowe CMC.
Zasilanie jest solidne. Konwerter to topowy Burr-Brown PCM1792, i to jest właśnie powód dlaczego postanowiłem się zająć tym cedekiem. Z tej kości da się wycisnąć niezwykle smaczne soki, trzeba ją jednak potraktować poważnie a nie na skróty. Opampy pójdą precz. Bufor zostanie rozebrany na czynniki i poskładany na nowo, tym razem już jako kompletna analogówka dla PCM1792 pobierająca sygnał wprost z nóżek scalaka.
c.d.n.

McGyver

Cytat: rudy-102 w Listopad 25, 2017, 19:26
Cytat: Jakub w Listopad 25, 2017, 19:05
Fajno fajno. Będzie co czytać.
Chciałem mniej więcej to samo napisać, tylko nie chciałem za bardzo słodzić ;) :)
Bum by zapewne napisał że ja jako niecna branża zarzucam tu sieci na naiwnych którzy mają urojenia że słyszą różnicę  :P

Jakub

A powiedz mi, jak jest rozwiązana kwestia mutingu w takim zlampizowanym odtwarzaczu? Sygnał wraca z tego stopnia lampowego na oryginalną płytkę przed układem wyciszania, czy nie ma żadnego układu wyciszania i słychać trzaski w czasie przełączania funkcji w odtwarzaczu?

McGyver

Zależy. Cayin już ma bufor lampowy (który zostanie całkowicie przebudowany), ma więc także układ mutingu na przekaźnikach. Będzie to wykorzystane.
Natomiast gdy przebudowuję coś takiego jak na przykład Denon DCD1450AR w którym muting jest tranzystorowy, to trzeba te tranzystory usunąć bo one się nader częto uszkadzają i generują problemy. Ale nawet usunięcie tranzystorowego mutingu nie powoduje ze nagle trzaski przy przełączaniu utworów staną się słyszalne, nic z tych rzeczy, bo w tym zakresie wyciszanie działa po stronie cyfrowej.
Jedynie podczas załączania do sieci lub wyłączenia takiego odtwarzacza może się pojawić słyszalny, lecz niespecjalnie głośny stuk w głośnikach. Nic się nie uszkodzi, ale należy przyznać że zjawisko występuje. Można z tym walczyć montując dodatkowe układy, ale IMHO nie ma po co.

McGyver

Dalszy ciąg prac, analogówka lampowa wraz z zasilaczem:


McGyver

Nastąpiła rekonfiguracja układu, jeden kanał już gotowy (niebieskie oporniki), drugi dopiero zaczęty. Czekam jeszcze na decyzję "inwestora" co do typu kondensatorów sygnałowych.


McGyver

Część cyfrowa. Czerwona płyteczka to moduł USB.


McGyver

#10
Jak widać, zaraz za DACem "buszuje" całe stado opampów które usunąłem. Aby definitywnie odłączyć tą część obwodu należało wylutować także kilka elementów. Podniosłem po jednej końcówce każdego z nich aby pozostawić możliwość powrotu do oryginału. Ale kto by chciał powracać do gorszego brzmienia?
Po lewej stronie PCB są przylutowane rezystory konwersji oraz mostki xr srebrzonych drucików w teflonie podające sygnał  z nóżek DACa wprost na siatki lamp znajdujących się na drugiej płytce.


miniabyr

McGyver czy na ostatnim zdjęciu kondensatory  elektrolityczne to nowe produkty Audio Note? Jeśli tak ,to jak je oceniasz ?
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

McGyver

Nie, to są Nichicony FW. Budżet nie przewidywał Audio Notów Kaisei.

miniabyr

Cytat: McGyver w Listopad 27, 2017, 16:33
Nie, to są Nichicony FW. Budżet nie przewidywał Audio Notów Kaisei.
Ok dzięki . A czy może miałeś styczność właśnie z Kaisei ?Pytam ,bo to ma być  odpowiedź AN na Black Gate .
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

McGyver

Odpowiem tak, niektórzy nie wierzą w różnice brzmieniowe pomiędzy kablami. Ja natomiast niespecjalnie jestem w stanie usłyszeć różnice pomiędzy kondensatorami elektrolitycznymi w zasilaniu. Wpływ kondensatorów sygnałowych oczywiście słyszę.

Jakub

Dasz namiary na te niebieskie i brązowe rezystory? Co to dokładnie jest?

McGyver

Brązowe to te zastane w oryginale. Niebieskie to są dwuwatowe metalizowane, takie same stosuje m.in. Docet w swoich odtwarzaczach. Nie ma problemu z ich zakupem, ja je kupuję w swoim mieście.

Jakub

Myślałem, że znajdę na allegro, ale nie ma. :(


Jakub

Widziałem je. Oczywiście jak zwykle nie ma wszystkich potrzebnych mi wartości.

McGyver

Zapadła decyzja o kondensatorach wyjściowych. Będą to Audio Note miedziane.
Duelundy przymierzałem, za nic się nie zmieszczą.


rudy-102

Czy te PCB wykonywane są według Twojego projektu, czy korzystasz z jakichś gotowych modułów?

McGyver

Tu akurat przebudowuję gotowego cedeka. Gdybym miał to od zera projektować, to jednak zrobiłbym to inaczej.

malg

@Adam

Mam krótkie pytanie z troche innej beczki
co sądzisz o lampizacji DECK-a, na razie ogólnie bez podawania modelu


rudy-102

Wspomniałeś w innym wątku, ze masz te wtyki



Jaka jest tam maksymalna średnica kabla? Wejdzie tam Yarbo8000?