6CA7-Z Shuguang Treasure Black - opinie.

Zaczęty przez tomekkk1, Listopad 26, 2017, 21:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

tomekkk1

Witam wszystkich.
To mój pierwszy założony wątek na tym Forum, zatem proszę o wyrozumiałość.

Zostałem zapytany o trwałość tych lamp, postanowiłem więc iż można kilka ogólników o nich wspomnieć. Tak one wyglądają:





Lampy 6CA7 można stosować w miejscu popularnych EL34.
Pierwsze 6CA7-Z Shuguang Treasure Black, znane były jako "50 Years Limited Edition". Były troszeczkę loterią, jednak gdy produkcja została wznowiona poprawiono proces ich produkcji. Ale nie łudźmy się - raz, to jednak są "chińczyki; dwa, dzisiejszym wyrobom daleko do standardów z okolic połowy zeszłego wieku...

Także jedna u mnie już dokonała żywota, lecz nie jestem w stanie stwierdzić czy było to spowodowane jej wadą, czy następstwem zakłóceń w sieci - gdyż na moje nieszczęście okazało się, że poza jednym pokojem wszystkie gniazdka (dwa pokoje, kuchnia, a zatem i pralka, lodówka i piecyk halogenowy) są na jednej linii zasilającej. W tej chwili jestem w trakcie walki o założenie oddzielnej linii audio.

Na szczęście w porównaniu do EL34 nie umierają gwałtownie i nie robią zniszczeń wewnątrz wzmacniacza. Rozbłyskują jasnym światłem, a okolica Gettera wygląda na "uwędzoną". Według opinii znalezionych w sieci i tak są znacznie mniej zawodne od PSVANE 6CA7-T, w dodatku różnią się trochę brzmieniem. Jedne i drugie mają swoich zwolenników, a żadne współcześnie produkowane EL34, oraz 6CA7 nie są w stanie się do nich zbliżyć. Dotyczy to również tańszych NOS-ów, z których większość nadaje się co najwyżej do gitarowego wzmacniacza ;)

Jak grają? Przede wszystkim zapominamy o bułowatym basie EL34, są bardzo detaliczne i gładkie z przepiękną średnicą i bardzo delikatnie cofniętą górą. Powszechnie twierdzi się, że najwięcej zmian i tak powoduje wymiana lamp sterujących - zmiana np. zwykłych, chińskich EL34B na Shuguang 6CA7-Z spotka się z podobnym zaskoczeniem. Tak było w moim przypadku :)


Zapraszam zainteresowane osoby do dzielenia się swoją opinią na ich temat :)

elem

Dzięki. Byłem przekonany, że Shuguang i PSVANE to ta sama produkcja, tylko w innym opakowaniu.
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

tomekkk1

Nie miałem tych drugich (PSVANE 6CA7-T), ale w sieci można znaleźć opisane różnice tych lamp. Wyglądem również sporo się różnią:



Podobno góra w 6CA7-T potrafi zaskoczyć chwilową natarczywością ;)

elem

To chyba jest jednak ta sama fabryka, tak przynajmniej wynika z opisu w sklepie lampyelektronowe.pl

Póki co przeszedłem na ruskie  6P3S-E z lat 70-tych i jest ok :)

Jest nowa EL34 od PSVANE, podobno idealna kopia Mullarda z lat 50 tych. Blisko 2000 zł za kwadrę  ???

Dotykałeś, słuchałeś, czytałeś coś o tej serii ?

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?800,el34ph-psvane-fabrycznie-dobrana-kwadra
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

rudy-102

Cytat: elem w Listopad 26, 2017, 21:08
Dzięki. Byłem przekonany, że Shuguang i PSVANE to ta sama produkcja, tylko w innym opakowaniu.
Shuguang ma ostatnio wersje premium. Lampy mają nadruk jakby były ręcznie pisane, mają złocone nóżki, pakowane są w drewniane pudełka i kosztują 10% więcej niż psvane. Na razie nie miałem odwagi się skusić.

tomekkk1

Cytat: elem w Listopad 26, 2017, 21:28
To chyba jest jednak ta sama fabryka, tak przynajmniej wynika z opisu w sklepie lampyelektronowe.pl
W sumie nie zdziwiłoby mnie to, że pochodzą z jednej fabryki - ot, majfriendy i tyle :D

Cytat: elem w Listopad 26, 2017, 21:28
Dotykałeś, słuchałeś, czytałeś coś o tej serii ?

https://sklep.lampyelektronowe.pl/?800,el34ph-psvane-fabrycznie-dobrana-kwadra
Niestety nie, spotkałem się jedynie z opinią, że faktycznie są klonami Mullardów - ale niewiele było na ten temat, ot krótka wzmianka.
Szukając dla siebie wyszedłem z założenia, że zamiast kombinować, kupować i tracić niemałe pieniążki wolałem poczytać głosu innych, a głosy, które były bliższe temu co sam oczekiwałem przekonały :)
"Subiektywny ranking lamp EL34 / 6CA7 / KT77" z innego Forum to np. jedno ze źródeł wiedzy użyte w trakcie szukania :)
Wiedziałem też, że każda zmiana będzie lepsza niż pozostanie przy chińskich "no name", które w dodatku - nie wiadomo jaki miały przebieg ;)

tomekkk1

Cytat: rudy-102 w Listopad 26, 2017, 21:46
Cytat: elem w Listopad 26, 2017, 21:08
Dzięki. Byłem przekonany, że Shuguang i PSVANE to ta sama produkcja, tylko w innym opakowaniu.
Shuguang ma ostatnio wersje premium. Lampy mają nadruk jakby były ręcznie pisane, mają złocone nóżki, pakowane są w drewniane pudełka i kosztują 10% więcej niż psvane. Na razie nie miałem odwagi się skusić.
Chyba faktycznie lepiej poczekać na więcej głosów z sieci, sumka wszak nie mała :)

Michał

Jedyny chińczyk którego mam na stanie to CV181 z serii treasure. Szara bańka i złocone piny. Jest to substytut 6sn7. Dopóki nie wsadziłem Sylvani 6f8g,albo Sylvani 6sn7,wydawało mi się,że jest ok. Niestety do lamp z początku XX wieku nie ma co nawet porównywać i drewniane pudełka tego nie nadrobią :)
Jaka w Waszym przypadku w ogóle jest alternatywa dla 6ca7?jest coś godnego z epoki?

gratefullde

Mam 6CA7-Z i brzmią bardzo ładnie. Jednak tak jak już pisano, lampy ze starej produkcji leja je po całości. Tylko, że po wydaniu sporej kasy na "NOS" Mullarda czy RFT, które padły w bardzo krótkim czasie, nie widzę alternatywy. Też przymierzam się do replik ale jeszcze poczekam na opinie odnośnie ich trwałości.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

tomekkk1

Dzisiaj padła jedna z 6CA7-Z Shuguang Treasure Black. W sumie odkąd wetknąłem je w gniazda jakoś na początku sierpnia 2017 roku, poległy już trzy lampy.
Dwie w dość krótkim czasie (o pierwszej wspominałem w tym wątku). Trzecia po ponad roku z przebiegiem prawdopodobnie może nawet 1500-1800 godzin. Tak, wzmacniacz był sporo używany praktycznie codziennie, przez wiele godzin. Czy to dużo na tą lamę? Uważam, że jak na chińczyka to sporo.

Czyli potrafią być trwałe, jeśli nie padną gdzieś w pierwszych dwóch setkach godzin, to ryzyko nagłej śmierci znacznie maleje. Potwierdza się, że umierając nie ciągną gratów wewnątrz wzmacniacza za sobą. Każda umarła inaczej, dając inne za każdym razem objawy, żadna nie spowodowała spustoszeń.
Tak sobie przypomniałem o tym, iż druga właściwie została zabita, a nie padła. Po awarii wzmacniacza w jej układzie pochodziła jakiś czas i dopiero potem "złożyła dymisję"...

GregWatson

Mam parkę do wzmacniacza Pana Stanisława - zamiennie z EL34 ale jeszcze ich nie zapuszczałem. Z czasem jak osłucham te EL34 to może je wypróbuje żeby mieć jasność jak grają.
Trochę tego i trochę tamtego też.

gratefullde

Cytat: GregWatson w Luty 17, 2019, 20:27
Mam parkę do wzmacniacza Pana Stanisława - zamiennie z EL34 ale jeszcze ich nie zapuszczałem. Z czasem jak osłucham te EL34 to może je wypróbuje żeby mieć jasność jak grają.

Koniecznie je wypróbuj, myślę że Ci się spodobają. Coś mnie się zdaje, że to jeszcze te moje mogą być ale nie wiem.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

tomekkk1

Cytat: GregWatson w Luty 17, 2019, 20:27
Mam parkę do wzmacniacza Pana Stanisława - zamiennie z EL34 ale jeszcze ich nie zapuszczałem. Z czasem jak osłucham te EL34 to może je wypróbuje żeby mieć jasność jak grają.

Jaki masz ustawiony Bias dla tych EL34? Pytam, bo zanim włożysz jakiekolwiek 6CA7 trzeba Bias zmniejszyć ;)


GregWatson

Powiem tak, wiem że w tym egzemplarzu były one wstawiane zamiennie natomiast jeszcze tak nie siedzę w lampach aby coś sensownego Ci odpowiedzieć. I tego będę się trzymał.  :)
Trochę tego i trochę tamtego też.

tomekkk1

Bo one są zamienne, podobnie można użyć KT77. Jedynie różnią się ustawieniami Bias. I żeby przy pierwszym uruchomieniu po zmianie lamp nie obciążyć ich zwiększonym Biasem, warto go uprzednio zmniejszyć przed zmianą. 

gratefullde

Cytat: AudioAddicted w Luty 17, 2019, 20:47
Bo one są zamienne, podobnie można użyć KT77. Jedynie różnią się ustawieniami Bias. I żeby przy pierwszym uruchomieniu po zmianie lamp nie obciążyć ich zwiększonym Biasem, warto go uprzednio zmniejszyć przed zmianą. 

Ten wzmacniacz nie ma żadnych regulacji. Wstawiałem na "pałę" 6CA7 i było ok.
Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

McGyver

Cytat: gratefullde w Luty 17, 2019, 20:50Ten wzmacniacz nie ma żadnych regulacji.
Najwyraźniej ma auto bias. Regulację da się przeprowadzić wymieniając rezystory katodowe przy lampach mocy. Ale t już bardziej czynność serwisowa niż regulacja.

gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

tomekkk1

Czyli ma auto Bias, zatem można je zamieniać bez zwracania na to uwagi ;)

GregWatson

Trochę tego i trochę tamtego też.

tomekkk1

Cytat: GregWatson w Luty 17, 2019, 21:00
Potwierdzam, bo już wiem.  :)

Loozik - lampa nie taka straszna jak się wydaje, w mig wiele ogarniesz w temacie ;)

Kangie

W przyszłym tygodniu będę miał okazję potestować te lampy w swoim systemie. Jestem bardzo ciekaw jak będą się spisywać.

marekw 76

Lukasz do Lara wsadzisz?
A konsultowales to z Eugeniuszem albo chociaz z Kubą?
stereo: Musical Fidelity M8XI,Ad Fontes z dwoma ramionami + AT-OC9ML/ll + Philips GP500 + NUDAmini (MM/MC)
Lector CDP 7tl; Denon 3910; Teac V 5000; YB Zonda S.
K.D: Marantz SR 6007; Tonsil Siesta 5.0; STX S 250 n

Kangie

Tak. Eugeniusz ma niezły ubaw ze mną z tymi testami lamp mocy ;) Od miesiąca ujeżdzam 6CA7 od JJ.

LampowY

Cytat: Kangie w Kwiecień 10, 2019, 16:38od JJ.

:-\

I jakie spostrzeżenia?
Pytam gdyż albowiem lampy ze stajni JJ uważane są powszechnie za najgorsze guano na rynku.
Miałem niechcący kilka sterujących i niestety, nic dobrego nie mam o nich do powiedzenia...