Idler. Czyli Lenco, Dual, Garrard i inne...)

Zaczęty przez wojtek41, Sierpień 27, 2014, 22:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Michał

W week jest zawsze więcej czasu do posłuchania a więc i przemyśleń.Moje Lenco jest w pięknej plincie,ale jest to plinta jednoramienna ;)a ja co raz bardziej utwierdzam się,że do rockowego grania,to jednak MM pasuje bardziej.Obena Benzyna, skądinąd bardzo fajna wkładka(dzięki elemku)fantastycznie przekazuje emocje,dynamikę,eteryczność i wszystkie smaczki na jazzowych a w szczególności ECMowskich i ACTowskich produkcjach.Tyle ,że ta sama wkładka,kompletnie nie radzi sobie ze Stnonesami,Claptonem,czy Doorsami,w miarę daje radę z PF,choć jak to porównam z Ortofonem vms20 Andrzeja,to brakuje właściwie wszystkiego.Radość i gęsia skóra wraca,jak zapuszczę np. Thorda Gustaffsena-magia.Tak oto doszedłem do przekonania,że trzeba będzie w przyszłości,przełożyć  L78 do większej plinty i choć ta obecna bardzo mi się podoba,to nie pozwala na założenie drugiej wędki. Jest nad czym myśleć.


Jakub

Michał, może jakieś zdjątko tego Twojego lenco?  :)

Michał

Jest już. Wklejałem,chyba u Darka w wątku. :)

Jakub

A faktycznie, znalazłem już. Fajowy! A z Thorensem co się stało?

Michał

Pojechał na wybrzeże do dobrego człowieka. Będzie mu u niego dobrze :)

Michał

Dołożyłem TF do limitu Benzyny i jest lepiej. W dżezie się nie schrzaniło a w rocku doszło odrobinkę więcej body.

Michał

Drodzy pomocy!
Mam zainteresowanego kupca na Lenco,poprosił o zrobienie dokładnych zdjęć,podczas tej zabawy wysunęły się przewody z kostki. Powiedzcie proszę w jakie dziury mam wsunąć przewód brązowy a w jaki niebieski,żeby nie uszkodzić Boże broń silnika.

Michał

Ktoś coś? najlepiej czerwonymi strzałkami,który w którą dziurę plissss :)

Jakub

W dwie skrajne, przecież jest narysowane.

Michał

Kuba to wiem :)tylko który kolor w którą :)

Jakub


Michał

Na pewno?nie uwalę tak silinika?te silniki kosztują majątek

elem

A obrócenie wtyczki w gniazdku sieciowym uwala silnik?  :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Jakub

Na lencoheaven są zdjęcia.

Podłącz brązowy od zewnętrznej, a niebieski w drugiej dziurze.
Przy czym to i tak nie powinno miec znaczenia, bo możesz odwrotnie wtyczkę do gniazdka wpiąć.

Michał

Dzięki,ja to jestem elektroniczny lamer ;D

julius-6

Bardzo fajne rzeczy tu widzę.
Zacząłem polowanie na L75 lub L78.

Nie licząc ramienia można zrobić rzeczywiście coś niezwykłego i jeśli chodzi o plintę to w dużej mierze ogranicza tylko wyobraźnia tudzież wizja.
Zastanawiam się tylko czy lepiej sprawdza się ciężka plinta  + lekkie ramię, czy ciężka plinta + srednie/cięzkie ramię? Ktoś może powiedzieć jak to wpływa na dźwięk?
Z tego co wyczytałem ciężkie plinty z dobrym tłumieniem fajnie wpływa na bas i dynamikę grania.

malg

Cytat: julius-6 w Marzec 18, 2018, 20:27

Z tego co wyczytałem ciężkie plinty z dobrym tłumieniem fajnie wpływa na bas i dynamikę grania.
a z drugiej strony znawcy Lenco twierdzą że zastosowanie cięzkiej, masywnej, pełnej plinty
niekoniecznie wpływa pozytywnie na dźwięk

Michał

Cytat: julius-6 w Marzec 18, 2018, 20:27
Bardzo fajne rzeczy tu widzę.
Zacząłem polowanie na L75 lub L78.

Nie licząc ramienia można zrobić rzeczywiście coś niezwykłego i jeśli chodzi o plintę to w dużej mierze ogranicza tylko wyobraźnia tudzież wizja.
Zastanawiam się tylko czy lepiej sprawdza się ciężka plinta  + lekkie ramię, czy ciężka plinta + srednie/cięzkie ramię? Ktoś może powiedzieć jak to wpływa na dźwięk?
Z tego co wyczytałem ciężkie plinty z dobrym tłumieniem fajnie wpływa na bas i dynamikę grania.
Tak,u mnie tak było,ale generalnie l78wdobrej plincie, to hiendowe granie ograniczone tylko ramieniem i wkladką. Sam naped przeżyje nas wszystkich :)

julius-6

A grasz jeszcze na nim?
Pomyślałem, że to dobry napęd 'na początek', bo jest inny niż paskowy Dual Golden, którego mam i niż Ken kd990, którego uwielbiam i ma potencjał do rozbudowy, ale szkoda mi go niszczyć.

Lenco można kupić w fajnych pieniądzach, z tego co wstępnie oglądałem plinty od wewnątrz nie wymagają bóg wie jak zaawansowanych wycięć w środku.
Z tego co wyczytałem L78 ma bardziej zaawansowane zawieszenie. Pytanie na ile problem 'gorszej' gry dotyczy ciężaru/ rozmiaru plinty, a na ile dobrego/lepszego od fabrycznego odizolowania mechanizmu od plinty?

malg

Cytat: julius-6 w Marzec 18, 2018, 21:18
Pytanie na ile problem 'gorszej' gry dotyczy ciężaru/ rozmiaru plinty, a na ile dobrego/lepszego od fabrycznego odizolowania mechanizmu od plinty?
Pewnie oba czynniki wpływają na dźwięk,
z tego co pamiętam to czytałem że cięzka plinta (tak pisał autor) zabiera lekkość dźwięku - ale o co mu chodziło to niewiem i sam na razie nie sprawdziłem (przyznaję)

ale zapamiętałem bo też mam Lenco L75 do odbudowy i ciągle nie mogę zdecydować w którą stronę iść - nowoczesna plinta czy odnowić oryginalną

julius-6

Mnie ciekawi Lenco, bo chiałbym spróbować \monster/ plinty - szerokiej i dość wysokiej i poeksmerymentować z fornirem lub lakierem.
Troszkę nieciekawie byłoby, gdyby mimo wszystko wolał grać na lżejszych konstrukcjach.

Sporo info jest w necie o tych gramofonach, trzeba tylko czytać, czytać i czytać.
Pytanie czy dobór ramiienia - tego czy będzie ciężkie czy lekkie ma jakiś większy wpływ na to , czy obudowę robić lekką czy cięzką?
Przeważnie lekkie ramiona to i lekkie gramiaki, ale na AS czytałem o próbach z ramionami Regi, które były ciekawe.

GP412

#172
MOIM zdaniem (ja tak robię)plinta oryginalna zawieszona na sprężynach to lepsze rozwiązanie.Oczywiście należy ją usztywnić i wygłuszyć.Dobrze też pomyśleć o usztywnieniu-dodatkowym mocowania łożyska głównego(blacha chassis nie jest za sztywna).
Lubię gramofony..i kukam w wkładeczki

tomasz_pianista

Myślę, że warto uporządkować sobie najpierw pewne rzeczy:

- Lenco 75/78 było produkowane przez bardzo długi okres, w związku z tym miało też różne plinty - oryginalna z pierwszej wersji jest sama w sobie dość ciężka. Jeden egzemplarz który miałem miał z kolei plintę z jakiegoś gównianego plastiku (!). Ogólnie im później, tym większa budżetówka, a to w sumie zawsze był gramofon dość masowej produkcji, więc nikt nie wpadłby na to, by sprzedawać to w 25 kilogramowej plincie.

-Zawieszenie pojawiało się w różnych wariantach, czasami pływało tylko chassis, czasem dolna płyta miała sprężyny, czasem jeszcze inaczej...Osobiście gram na L78 i wywaliłem sprężyny (raczej takie "dampery") i mam na sztywno. Napędu nie słychać.

-Waga plinty nie ma wpływu na to, czy ramie powinno być lekkie, czy ciężkie, gra zawsze całość. U mnie bardzo fajne sprawdza się Lenco+Jelco 750+Denon 103. Ale wcześniej miałem na tym napędzie SME3009+Ortofon 540 lub AT20SA i też było spoko.

-Sam napęd kupisz dość tanio, natomiast warto pewne rzeczy wymienić (kółko idlera - 200zł, nowe łożyska do silnika - 100zł, podkładka z delrinu do łożyska talerza, materiały do wytłumienia). Do tego koszt plinty + pokrywa i moim zdaniem warto zmienić oryginalne ramie.  Moim zdaniem warto iść na całość, bo trudno jest znaleźć tak muzykalny napęd. Pooglądaj sobie projekty z PTP, które są z reguły najbardziej radykalne, może coś Cię zainspiruje.
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

Ogólnie w tym temacie zawsze wchodzi dyskusja, czy powinno się zmieniać i modyfikować, czy trzymać się oryginału. Myślę, że każdy powinien się sam przekonać, bo nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Jedni lubią blondynki, inni brunetki.

Wszystkie gramofony pakowałem do cięższych plint i dźwięk mi bardziej leżał (Thorensy, Lenco, Garrard 401 też miałem w plincie z epoki).

Oryginalne Lenco dobrze odrestaurowane z nowymi v-blockami i dobraną wkładką też zagra dobrze.
Grupa ratowania poziomu.