Idler. Czyli Lenco, Dual, Garrard i inne...)

Zaczęty przez wojtek41, Sierpień 27, 2014, 22:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

wojtek41

Tomasz podziękowania. Przesyłka dziś dotarła i jak tylko znajdę więcej czasu zacznę zabawę  :)

tomasz_pianista

Ale tu cisza!

Ja się bawię Garrardem, od paru dni mam nową plintę z drewna tekowego. Póki co prowizorycznie zamontowałem 12' Jelco i... szału nie ma. Do Lenco nie ma startu, może inna wkładka zagra lepiej, póki co Denon 103 śmiga i brakuje mi tego pierd**** na basie, które jest w L78. Nie wiem czy to możliwe, ale chyba lepsza stereofonia jest na Garrardzie. Dźwięk jest taki gładziutki, delikatny, trochę jak z lampy. Nie do końca mój klimat:/

Oczywiście wszystko jest ustawione jako-tako, więc na pewno można coś poprawić. Obroty nie są tak stabilne jak w Lenco (gramofon oczywiście po serwisie). Prawda jest taka, że Garrard'y chyba potrzebują jakiegoś speed-controlera, żeby można było usunąć ten magnes do ustawiania obrotów. Ale to wysokie koszty, chyba że DIY.

Plinta jest olbrzymia, myślałem, że moje Lenco jest duże:) 48cm na 58cm. Masakra:)

Jeszcze dodam jedno ramię - SME 3009 non-imp albo 3009 III. Tylko muszę sobie zamówić jakiś ładny "spacer" (czyli podstawkę, talerz jest bardzo wysoko).

Pokombinuję coś z tą plintą, chce zobaczyć jakie możliwości ma legendarna 401 (która aktualnie chodzi po 1000 funtów a ebay...).

Moje największe obawy były związane z przydźwiękiem z napędu, zwłaszcza że drewno rezonuje jak cholera, ale o dziwo jest wystarczająco cicho.

Praca wrze:) Posłuchamy, zobaczymy. Jutro ortofon.
Grupa ratowania poziomu.

Jamówię

Tomasz,cudeńko. Garrard to będzie moje zwieńczenie analogowej drogi. Zaplanowałem zakup gabinetowej 301 i dead line założyłem do 5 lat.

tomasz_pianista

Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

No ślicznie, może tylko stopki trochę kontrowersyjne. Lenco ma chyba bardziej gęstą plintę, prawda? Silnik pracuje w jakimś wyżłobieniu? Może ścianki wyżłobienia wytłumić?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jamówię


tomasz_pianista

Cytat: frywolny trucht w Luty 07, 2017, 09:42No ślicznie, może tylko stopki trochę kontrowersyjne. Lenco ma chyba bardziej gęstą plintę, prawda? Silnik pracuje w jakimś wyżłobieniu? Może ścianki wyżłobienia wytłumić?

Stopki będą elementem do testów:) Zobaczę, czy kolce coś zmienią, mam też kupione za całe 12 złotych za sztuke bardzo ciężkie walce do przytrzymywania drzwi - kupione właśnie pod ten cel:)

Tak, Lenco ma dużo warstw, chyba 6, w Garrardzie silnik wisi i można spokojnie zobaczyć "flaczki" od spodu i z boku:) Czyli "wyżłobienie" jak to nazwałeś jest dokładnie takie jak szablon. Myślę, że wytłumienie tu nie pomoże, bo jak powiedziałem - nie mam problemu z przydźwiękiem czy innymi śmieciami z napędu.

Taka koncepcja plinty jest dość popularna, ale z reguły ludzie robią plinty ze "slate" (łupek) w takim stylu.  Niestety łupek jest drogi i raczej niepopularny w Polsce. Tu przykład:
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

Trzeba się śpieszyć. Wydaje mi się, że całkiem niedawno ta firma sprzedawała za coś koło 9 tys, teraz już 12:
http://www.ebay.pl/itm/GARRARD-301-OIL-BEARING-TURNTABLE-CLASSIC-TURNTABLE-COMPANY-REFURBISHED-2016-/291998212407?hash=item43fc732137:g:VQIAAOSw44BYd0kb
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Jamówię

Teraz są inne priorytety i przyspieszenie nic tu nie da. Środki idą na inny cel. Może jak trafię 6,to wtedy oczywiscie przyspieszenie jest pewne i taka maszyna jest natychmiast kupiona:)

Jakub

Cytat: tomasz_pianista w Luty 07, 2017, 09:55Niestety łupek jest drogi i raczej niepopularny w Polsce.

U nas takiego łupka praktycznie nie ma. Za to na wyspach jest tego bardzo dużo, stąd popularność tego rozwiązania. Przecież nawet dachówki tam z tego robią, nie wspominając o płytkach na podłogę. U nas takie kosztują majątek.

Ta drewniana plinta bardzo ładna  :)

Myślę, że tworzywo typu POM byłoby dobre na podstawę ramienia. Drewno jednak trochę pracuje.

frywolny trucht

Była kiedyś taka firma JBE ( poświęciłem jej nawet wątek), która robiła plinty z akrylu i łupka walijskiego. No i wersja z łupka osiągała super wyniki dla parametru S/N.
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Cytat: Jakub w Luty 07, 2017, 10:16Myślę, że tworzywo typu POM byłoby dobre na podstawę ramienia. Drewno jednak trochę pracuje.

Armboard chce zamówić metalowy, pod spodem będzie materiał wytłumiający, myślę, że to się dobrze sprawdzi i będzie fajnie wyglądać.

Jest jeszcze jeden ciekawy materiał na plinty, nazywa się CORIAN, jest dosyć łatwy w obróbce. No ale też by wyszło pewnie z 800zł za plintę. Zobaczymy, póki co trzymam się tego co mam:)

Niestety ceny Garrardów jak i innych "kultowych" gramofonów rosną jak szalone. W najbliższych latach taniej nie będzie. To jest trochę absurdalne, ale obecnie trzymanie w domu takiej 401 to jak trzymanie uncji złota, heh.
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

Podłączyłem z powrotem Lenco, to samo ramie i wkładka. Kurczę, niestety ale to jest przepaść.

Na pewno Garrard to świetny napęd, ale potencjał Lenco jest chyba dużo większy, widać to po projektach, które robi się na Lencoheaven z tym napędem - chociażby takie cudo - http://www.lencoheaven.net/forum/index.php?topic=3287.0

Może gdybym miał system zbudowany inaczej - lampy, wysokoskuteczne kolumny to dźwięk z Garrarda byłby lepszy. Mam wrażenie, że środek jest lepszy na 401, saksofony mają piękną barwę, ale góra i bas jest daleko w tyle za Lenco.

Jeszcze poczytam o serwisie Garrarda, powalczę z plintą, ale coś czuje, że to nie dla mnie.

No i pytanie - sprzedawać, czy trzymać jako inwestycje:P
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

Ciąg dalszy telenoweli:) Ktoś musi rozruszać ten wątek, może komuś posłuży.

Wkurzyłem się i zrobiłem serwis gramofonu jeszcze raz. Za pierwszym razem dałem smar na ośkę silnika, teraz postanowiłem wypróbować olej.

Gdyby ktoś się zastanawiał, czy w świecie analogowym jest coś gorszego i bardziej wkurzającego niż rozbieranie silnika Garrarda 401 - to odpowiadam - nie. Ilość przekleństw wyczerpana na najbliższy miesiąc:)

Robiłem według wskazówek z tej strony: http://hifiwigwam.com/forum/topic/57589-garrard-401-strip-down-service-and-new-plinth-build/

Intuicja dobrze mi podpowiedziała. Talerz wkręcał się w jakieś 1,5 sekundy na 33 RPM, więc łożysko talerza nie było problemem. Idler też chodzi cichutko, więc jako przyczynę postawiłem więc smarowanie ośki talerza.

Wymiana smaru na olej dała świetny rezultat. Kurdę, normalnie aż jestem w szoku:) Kreski ze stroboskopu są praktycznie nieruchome, jak w dobrych napędach DD z lat 80', regulacja obrotów jest teraz bardziej precyzyjna. Oprócz tego nie ma zjawiska rozgrzania smaru jak wcześniej (powodowało to odchyłkę obrotów).

Jest dobrze! Chociaż pewnie za jakiś czas będzie kolejne podejście i rozbiórka gramofonu na części pierwsze. Do trzech razy sztuka, na pewno może być jeszcze lepiej.
Grupa ratowania poziomu.

merlin1973

To jest gramofon?  :o kto to teraz złoży?   ;) 
Pozdrawiam S.CH.

malg

Przy odwróceniu,
stawiałbym go na 4-ech klockach  :),
a nie pochylonego  :o

tomasz_pianista

A tu jeszcze za dnia testowałem inne nóżki do plinty - każda waży z jakiś kilogram, do tego podkładki z miękkiej gumy - trochę to poprawiło dolne rejestry, ale wciąż brakowało TEJ barwy. Jeszcze będzie trzeba sprawdzić jakieś kolce.

Niestety drewienko ładnie wygląda, ale będzie potrzebna modyfikacja, bo wpada w drgania razem z muzyką, a to nigdy nie pomaga.

Już mam trochę pomysłów, ale niestety realizacja trochę potrwa.

Najgorsze jest to, że te dwa gramofony nie mieszczą mi się na tym lichym stoliku.
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

Cytat: malg w Luty 09, 2017, 00:48Przy odwróceniu,
stawiałbym go na 4-ech klockach  ,
a nie pochylonego 

Jest ku temu powód - przy składaniu dolnej podstawy silnika, żeby olej nie wypłynął z tulei trzeba to skręcić od spodu. Zdjęcie zrobione tuż przed operacją. Tak jak mówiłem - robiłem zgodnie z linkiem podanym wcześniej.

Nie pytaj jakie to wkur****.

Ale zaleta tej metody jest taka, że nie trzeba wygrzebywać całego silnika.
Grupa ratowania poziomu.

malg

mechanika, smarowanie, centrowanie, polerowanie, ..... -  to może dać w kość   :P :P
ale jak pózniej gra  ;D ;D ;D

frywolny trucht

Cytat: tomasz_pianista w Luty 09, 2017, 00:41Wymiana smaru na olej dała świetny rezultat

Zastanawiam się czy to ci nie spłynie. Jak tam był smar, to on pewne stwardniał ze starości, ale czy aby wymiana nie powinna nastąpić na smar stały?

p.s. Na tych odbojnikach wygląda wyraźnie lepiej  ;D
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Nie spłynie, bo nie ma jak:)Tam jest taka tuleja z brązu, w środku olej.

Wcześniej smar był swieżutki, jak mówiłem, to już moje drugie podejście do tego gramofonu.

Czytaj uważnie Frywolny:P
Grupa ratowania poziomu.

tomasz_pianista

Dalsze postępy - użyłem trochę maty bitumicznej na plintę, tak, że jest niewidoczna. Oczywiście takiego napędu nie śmiałbym zdewastować takimi matami:)

Wypolerowałem łożyska z idlera (idler bushings), chociaż tu jest jeszcze pole do popisu - najlepiej ponoć zrobić te łożyska z materiału Delrin. Jak będzie czas to poeksperymentuje. No i znowu testowałem smary/oleje.

Kolejny krok do przodu w pracy 401:) Ogólnie jestem trochę paranoiczny z tym gramofonem i w ogóle nie słucham muzyki na Garrardzie - póki co nasłuchuje czy jest ciszej i czy może być jeszcze ciszej:) Mimo, że napęd przy graniu był wystarczająco cichy.

Ciąg dalszy już wkrótce, muszę zamówić trochę drobnych rzeczy.

Grupa ratowania poziomu.

Jakub

Masz namiary na kogoś, kto zrobi kółko idlerowe z oringiem na obrzeżu?

Coś jak te customowe do Lenco? Jakiś gościu we Włoszech to robi, nie pamiętam nazwy.

tomasz_pianista

Audiosilente? Mam od niego kółko do Lenco, fachowa robota. Sprzedaje też te "bushingi" do idlera Garrarda.

Jeśli chodzi o nowe kółka - niestety spotkałem tylko to co jest na ebay za ...500zł...

Zastanawiam się, czy nie da się spiłować kawałka gumy z idlera, zrobić lekkie wyżłobienie i na to nałożyć o-ring. To byłby najlepszy patent, tylko wymagałby precyzji.
Grupa ratowania poziomu.

bat73

I jak Twoja walka z Garrardem Tomaszu ?
Bardzo jestem ciekaw, zwłaszcza po tym jak określiłeśróżnicę między Lenco a 401 jako przepaść.
Opowiadaj. Takie informacje są bardzo cenne. Naprawdę