Idler. Czyli Lenco, Dual, Garrard i inne...)

Zaczęty przez wojtek41, Sierpień 27, 2014, 22:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

wojtek41

Jestem zadowolonym uzytkownikiem Lenco L 75. Posiadany egzemplarz jest w stanie oryginalnym. Nic nie ruszane i nic nie zmieniane. Sam naped jest w nim praktycznie nieslyszalny. Chodzi jak na Szwajcara przystalo. Gram glownie z wkladka Denon DL 103. Jest fajnie. W planach mam kupno drugiego i poddanie sporym modyfikacjom. Inne ramie - Jelco lub Ortofon. Moze Stax UA 90. Czas i pieniadz pokaze ..)  Oczywiscie nowa dosc duza plinta na dwa ramiona. Czyli system mono i stereo.
Mysle, ze sporo osob ma naped idlerowy. Podzielmy sie wiedza na ten temat -)
Na poczatek zdjecia mojego egzemplarza Lenco L 75.




kangie

A czy przy 78 obr/min też nic nie słychać?

Jakub

Jeżeli tylko idler w gramofonie jest w dobrym stanie, to zmiana prędkości nie wpływa na poziom szumu od napędu. Przynajmniej w moim gramofonie tak jest.

wojtek41

#3
Szczerze mowiac na 78 rpm,  nie slysze zadnych zaklocen. Nie ma nic co by powodowalo u mnie nerwice. Ale moze juz stary i gluchawy jestem...)
Ponizej przyklad na bardzo fajna plinte. Z tym, ze jak pisalem wyzej, chcialbym na dwa ramiona.  Mialem kontakt z userem, wykonujacym plinty do gramofonow. Byl na AS. Ale nie wedziec czemu nie mam tam czesci PW. Moze ktos ma namiar lub pamieta nick...?


wojtek41


frywolny trucht

Trochę dziwnie to już wygląda. Szczególnie z tym kompaktowym ramieniem Regi.

Co to za trzy intrygujące otwory w obudowie Lenco? Pierwsze zdjęcie.

wojtek41

Te trzy otwory sluza chyba do podtrzymania klapy...Jesli sie myle, niech mnie ktos poprawi.
Ramienia regi, nie mam w planach. Ale taka plinta pod dwa ramiona, wydaje sie byc ok -)

Jakub


wojtek41

Ladny projekt. Podobno plinta "kanapkowa" dobrze tlumi drgania...

robiz

A to moje, choć już teraz nie, bo jest u " dobrych ludzi". Ale zaraz przed Fontkiem , to moje oczko w głowie. Same v-blocki sprowadzałem na zamówienie zza Urala ( de facto lepsze jakościowo niz oryginalne ).
Wspominam bardzo to Lenco, bo po raz pierwszy odważyłem sie samodzielnie rozebrać gramofon i złożyć. Również renowacji poddałem cała plintę, rzecz jasna we własnym zakresie, jak to Lencowcy maja we krwi.. ;)

robiz
Yamaha CD-N301 + WD My BookLive 1TB, Audiolab 6000A
Rega P3 ( Planar 3) + Ortofon 2M Silver, Audiokultura Iskra 1, NEO PSU-Rega, Audio Academy Phoebe III plus/v.2 , KaCsa KCS-200 SPC,  RealCable BM 150 T,  PGD4000 Profigold OxyPure

frywolny trucht

Nie zauważyłem tego wątku. Takie duże mamy forum...
Tutaj pod kątem zakupowym: http://audiomaniacy.pl/index.php?topic=439.msg13668;topicseen#msg13668
Wbiję się u Wojtka z "moim" jak dojdzie i będzie się nadawał do chwalenia.

siwymetal

Właśnie stałem się właścicielem takiego Lenco L75,niestety bez ramienia ale za to napęd wygląda jak zupełnie nowy.
Kabel sieciowy był jeszcze w starym standardzie i jes duża szansa,że od wielu lat nie był "kręcony",choć nie wiem czy to dobrze.
Pomysłów na tuning mam wiele ale najpierw chciałbym uruchomić w oryginale,ale problemem jest ów brakujące ramię.
Wkładka jaką aktualnie posiadam to Ortofon 2M Red,która gra aktualnie w Dualu CS606,wiem wiem,że za ciężka ale gra super w porównaniu z kapciami,które miałem wcześniej.
Pytanie,czy 2M Red od Ortofona będzie odpowiednia do Lenco?
A drugie,jakie ewentualnie inne ramię,raczej budżetowe można by zastosoweć?

wojtek41

#12
2M Red..? Wszystko zalezy od tego, jakie ramie zamontujesz. Z oryginalnym, raczej sie nie spasuje. Ludzie montuja Regi, ale mnie one jakos nie leza.

frywolny trucht

Rega to dzieło szatana :) Poza tym zostawi dwie dziury. Po podpórce ramienia i po kijku windy. Tak więc chyba na głęboką wodę chlup!
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

siwymetal

A można zapytać czemu Ortofon nie do ori ramienia?


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

wojtek41

To chyba zbyt ciezkie ramie do tej wkladki. Masz juz jakis pomysl z ramieniem...?

frywolny trucht

W dwóch miejscach znalazłem info, że masa efektywna ramienia Lenco L 75 wynosi 23g.
Poniżej wykres od Ortofona, ale tak jak mówią o masie efektywnej ramienia, tak w tym wykresie chyba mają na myśli masę całkowitą zawierającą sumę  masy efektywnej ramienia z headshell'em i masy wkładki. To by znaczyło, że wypadasz poza dolną linię życia z 2M Red, która ma compilance na poziomie 20 µm/mN

Resonance frequency can be calculated by using the formula: 
f = 1000 : (2 x π x √ (M x C)) or f = 159,1543 : (√ (M x C)) where:
f - Cartridge resonance frequency in Hz
π - 3.14159265359...
C - Cartridge compliance lateral in µm/mN
M - Total tonearm system mass which is a sum of Mass of cartridge, Mass of headshell and screws and Effective mass of tone arm (all values in gram)

A jak wypadzasz na dole poza linię to: When a high compliance cartridge is mated with a moderate mass tonearm, resonances in the infrasonic range may occur in addition to some unwanted high frequency damping.

http://ortofon.com/hifi/support/cartridge-tonearm-resonance-frequency
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

wojtek41

Jednak Lenco to calkiem ladny gramofon  :)


wojtek41

Elac Miracord 10 H. Musze kiedys kupic.  :)
Moim zdaniem sliczny gramofon.  :)


vasa

Cytat: wojtek41 w Październik 18, 2015, 23:13Moim zdaniem sliczny gramofon. 
Napęd przedni.
Tylko to ramię jakoś mało mnie przekonuje :-\
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

wojtek41


tomasz_pianista

To ja się przywitam:)

Jelco 750LB, napęd Lenco 78, nowe kółko idlerowe wycinane CNC, pełna konserwacja łożyska i silnika, plinta 20+ kg.
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

Cześć  :D  Zazdraszczam, mój idler rozgrzebaną- wstydliwą raczej- pamiątką na dziś.
Rozumiem, że werk jest przybity na stałe? W sensie- nie pływa?
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Uważam, że pływanie w ogóle przynosi raczej kiepskie efekty.

Na pewno można pokombinować z odseparowaniem napędu od ramienia, ale ja szczerze mówiąc nie narzekam na background noise.

Przykręcone 4 śrubami do plinty, oprócz tego trochę wytłumienia.

Ogólnie dźwięk ma kopa i to chciałem uzyskać. Jak będę chciał misiowaty dźwięk to powrócę do thorensów z zawieszeniem.
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

Czyli teraz jest większa dynamika, atak? Domyślam się, że także szczegółowość?
No tak, tylko na ile to zasługa zmiany w massloadera, a na ile zmiany ramienia...
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93