Idler. Czyli Lenco, Dual, Garrard i inne...)

Zaczęty przez wojtek41, Sierpień 27, 2014, 22:13

Poprzedni wątek - Następny wątek

Jakub

Cytat: tomasz_pianista w Grudzień 07, 2015, 12:44Jelco 750LB, napęd Lenco 78, nowe kółko idlerowe wycinane CNC, pełna konserwacja łożyska i silnika, plinta 20+ kg.

Przepiękny :)

wojtek41


gratefullde

Kondo KSL M7 Tube Preamplifier by Mac (bez szumu brzmi cudownie)~ Accuphase Clone Power Amplifier ~ 6S33S Ad Fontes Integrated Amplifier ~ Audio Nirvana by InAudio ~ Sony PSX-70 ~ pre phono MM/MC tube ecc83 Gennett ~ Dynavector 20x2 ~ Questyle CMA 600i ~ Denon AH-D7200 ~ NeoTech  ~ Tellurium Q Black II ~ Yamaha CDX-9

intenser

fajowy to Lenco , aż się prosi o lesze ramię (obecnie to Jelco jak mnie oko nie myli ? )

tomasz_pianista

Dzięki za miłe słowa:)

Tak, ramie 12' Jelco.
W tym napędzie przerabiałem sporo budżetowych ramion - rega rb250, linn basik+, SME 3009.
Nie wiem czy lepsze ramie miałoby sens wobec reszty toru i wkładek, których używam.

Cieszy mnie, że całość wyszła dość proporcjonalnie, mimo, że gramofon jest duży. (jakieś 55cm x 43cm)

Oczywiście miałem dylemat, czy nie zrobić projektu pod kilka ramion, ale ostatecznie jest jak jest. Wydaje mi się, że nie ma sensu bawienie się na kilka batów, dopóki wszystko nie będzie na ultra-wysokim poziomie, ewentualnie tor mono, ale nie mam płyt do tego.

Grupa ratowania poziomu.

vasa

Cytat: tomasz_pianista w Grudzień 07, 2015, 12:44plinta 20+ kg.
Kawał imponującego grata :) Gratalacje.
W Twoim wykonaniu nie jest też taki oldskulowy.
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

tomasz_pianista

Moj nowy nabytek, ale czeka nas dluga droga.

Poki co naprawilem "speed controller", ale chce rozebrac wszystko do naga i przesmarowac tu i tam. Zwlaszcza silnik+wymiana sprezyn.

Prawdopodobnie zrobie plinte pod dwa ramiona, 9 i 12 cali.

Pelna sesja jak bedzie juz gotowe...

Ladne?:)
Grupa ratowania poziomu.

frywolny trucht

ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

tomasz_pianista

Dzieki:)

Trudno powiedziec za ile, bo do tego w zestawie bylo jeszcze SME 3009 II non-improved+jakies drobiazgi. Sam naped po odliczeniu pozostalych rzeczy kosztowal mnie okolo 1600-1900zl, wiec mysle, ze dobra cena.

Na naprawe nie musialem wydac ani grosza, wiec jestem z siebie dumny:) Natomiast serwis potrzebny, bo poki co chodzi troche za glosno jak na moje standardy, porownujac do naprawde cichego L75 z modyfikacjami (z wczesniejszej strony).

Aktualnie mysle, jaka plinte zrobic i jakie ramiona wstawic - w przypadku 12 calowych nie mam zadnego wyboru - tylko Jelco, ale z 9 calowek mam SME 3009II, 3009III, 3009 II imp. i lekko modowana Rega 250.


Grupa ratowania poziomu.

Magreeltoreel

Ładny ten Garrard hmm może taki zakupić aczkolwiek jak głośny to nie chcę, wolę ten cichy Lenco  :D
Życie jest zbyt krótkie na nudne hi-fi

Magreeltoreel

Ładny jest ale czy czasem nie jest głośniejszy od paskowych maszyn ;)
Życie jest zbyt krótkie na nudne hi-fi

Jakub

Cytat: Magreeltoreel w Marzec 03, 2016, 08:31
Ładny ten Garrard hmm może taki zakupić aczkolwiek jak głośny to nie chcę, wolę ten cichy Lenco  :D

Ten Garrard to jest jeden z najlepszych napędów idlerowych jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Powszechnie stosowany w rozgłośniach radiowych. Lenco L75 to popularny gramofon konsumencki. To tak dla kontekstu.

Niemniej, Lenco L75, Garrard 401, czy Thorens TD124 to raczej sprzęty dla zapaleńców. Jak chcesz bezproblemowy gramofon, to rozejrzyj się za czymś nowszym.

Magreeltoreel

Cytat: Jakub w Marzec 07, 2016, 16:30Ten Garrard to jest jeden z najlepszych napędów idlerowych jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Powszechnie stosowany w rozgłośniach radiowych. Lenco L75 to popularny gramofon konsumencki. To tak dla kontekstu.

Niemniej, Lenco L75, Garrard 401, czy Thorens TD124 to raczej sprzęty dla zapaleńców. Jak chcesz bezproblemowy gramofon, to rozejrzyj się za czymś nowszym.

Pytałem czy nie jest głośniejszy od paskowych, nie pytałem czy jest dla zapaleńców?
Z Twojej wypowiedzi wnioskuję że Garrard 401 i Thorens 124 to maszyny które są problematyczne ? możesz rozwinąć co miałeś na myśli?
Jeśli chodzi o mechanike nie jestem laikiem, poza tym wszystkiego można się nauczyć.
Życie jest zbyt krótkie na nudne hi-fi

frywolny trucht

Garrardy 301 i 401  są tak cenne bo to trwałe i dobre maszyny, a przy okazji to sam napęd bez ramienia, możesz dołożyć cokolwiek. Ale parę latek jednak już minęło i coś tam ryzykujesz, bo nie wiadomo przez ile rąk i jak bardzo lewe przeszły. Znamienne natomiast, że rosną jak grzyby po deszczu firemki zajmujące się regeneracją, bajerowaniem, produkcją części.

http://www.ebay.com/bhp/garrard-301
ZESTAW 1: Technics SL 1200 GR, Hana EL, pre Husariaa, Roksan K3, ProAc Responce D2D, OPPO PM-2, HA-1, Akai GX 75
ZESTAW 2: Dual 1019 z AT 95E, Marantz 2216, Marantz 5220, Jamo Concert C 93

Magreeltoreel

Cytat: frywolny trucht w Marzec 07, 2016, 18:07
Garrardy 301 i 401  są tak cenne bo to trwałe i dobre maszyny, a przy okazji to sam napęd bez ramienia, możesz dołożyć cokolwiek. Ale parę latek jednak już minęło i coś tam ryzykujesz, bo nie wiadomo przez ile rąk i jak bardzo lewe przeszły. Znamienne natomiast, że rosną jak grzyby po deszczu firemki zajmujące się regeneracją, bajerowaniem, produkcją części.

http://www.ebay.com/bhp/garrard-301

Dzięki bardzo, krótko zwięźle i o to mi chodziło.
Czyli można wziąć taki model i go zrobić według własnego uznania, to może być wyzwanie.
Życie jest zbyt krótkie na nudne hi-fi

Jakub

Cytat: Magreeltoreel w Marzec 07, 2016, 17:43Z Twojej wypowiedzi wnioskuję że Garrard 401 i Thorens 124 to maszyny które są problematyczne ?

Żaden pięćdziesięcioletni gramofon to nie jest urządzenie plug'n play. Jeżeli potrafisz ogarnąć sobie mechanikę takiego urządzenia i masz zapał do poświęcenia niejednego wieczoru na renowację takiego nabytku zanim on "zagra", to taki gramofon nie będzie problematyczny. :)

Poza tym, te gramofony mają status kultowych, więc trudno kupić ładnie zachowany egzemplarz w cenie, która nie będzie mocno wywindowana.

tomasz_pianista

Cytat: Jakub w Marzec 07, 2016, 16:30Ten Garrard to jest jeden z najlepszych napędów idlerowych jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Powszechnie stosowany w rozgłośniach radiowych. Lenco L75 to popularny gramofon konsumencki. To tak dla kontekstu.

Niby prawda, ale dźwiękowo to się nie odzwierciedla. Lenco ma naprawdę dobre łożysko i cięższy talerz, oprócz tego u mnie punktuje prostotą budowy. Serwis Garrarda to będzie długa walka, a Lenco robię w parę chwil. Do tego można dostać świetne nowe kółko idlerowe do Lenco no i przerobić wszystko od zera.

Garrardy to raczej gotowe napędy, wystarczy serwis, plinta i ramie i jest dźwięk. Z Lenco trzeba wszystko zmienić.

Dobrze zrobiony idler jest cichy, bardzo cichy, choć wiadomo, że napęd paskowy z odseparowanym silnikiem będzie cichszy.

Zaletą idlerów jest coś, co określa się jako PRAT.

Uważam, że to nie gramofony dla początkujących, jeżeli chce się zrobić projekt od zera. Lepiej zacząć od Thorensów TD 160 i drobnymi przeróbkami, bo robienie Lenco od zera może być dużym wyzwaniem.
Grupa ratowania poziomu.

Jakub

Cytat: tomasz_pianista w Marzec 07, 2016, 19:17Do tego można dostać świetne nowe kółko idlerowe do Lenco no i przerobić wszystko od zera.

Podobnie do Thorensa TD124. Audio Silente je robi.

wojtek41

Tomasz, plintę pod L 78 robił stolarz ?  Sam wszystko wymierzał pod ramię Jelco, czy dałeś mu wymiary ?
Pytam, bo fajna robota.

tomasz_pianista

Kupiłem dawno temu na ebay, była na licytacji od gościa, który się tym zajmuje (Ausriak, dysagnandsound czy coś takiego). Wyszło bardzo tanio, z przesyłką koło 300zł. Teraz się ceni wyżej:)

Sam tylko przygotowałem do lakierowania+kilka warstw bezbarwnego.

"Dziurę" pod ramie wierciłem sam, kupiłem sobie fajne wiertło Boscha do drewna:) Do tego wywiercone otwory w środku i dociążone śrutem. Ostatnia warstwa jest na wkręty, reszta klejona oczywiście. Wada jest taka, że nie ma wymiennych armboardów, oprócz tego odpada montaż dwóch ramion, w każdym razie byłoby to ciężkie.

Ogólnie projekt uważam za zakończony, taki był plan i wyszło OK. Póki co zostaje u mnie:)

Teraz planuje sam zamawiać u stolarza do następnych projektów, jednak możliwość wymiennych armboardów pod 9 i 12 cali to ważna sprawa.

Koszt gramofonu:

-lakier, pędzlel, wiertło i plinta to jakieś 400zł.
-Jelco 750 z firmowym interconnectem JAC-501 - 1800zł (też z licytacji ebay)
-kółko idlerowe koło 200-250zł, nie pamiętam
-napęd kupiłem za 550zł z regą rb250, ta poszła pod młotek i wyszło na 0.

Całość poniżej 2500zł, myślę, że nieźle jak za taki gramofon. Jeszcze pokrywe by się przydało dorobić, bo cały czas mam prowizoryczną z innego gramofonu i jest oczywiście sporo za mała:)
Grupa ratowania poziomu.

wojtek41

O tak !  2500 to bardzo, bardzo dobra cena za wszystko. Masz jakiś szablon do montażu ramienia ?

tomasz_pianista

Szablon był w pudełku Jelco, pewnie jest gdzieś w internecie.
Grupa ratowania poziomu.

wojtek41

Masz jakiegoś dobrego stolarza ?  Tak przy okazji, ktoś wie ile kosztują u nas takie plinty ?

tomasz_pianista

Najlepiej byłoby zamówić osobne warstwy z szablonu i posklejać samemu. To nie jest żaden hi-end, po prostu sklejka. KIlka zacisków stolarskich, szlifowanie i gotowe.

Gorzej jak się zamawia drewniane obudowy, za dębowe thorensy płaciłem 200zł.

Na wakacje planuje kilka projektów, między innym Garrarda, więc będę zorientowany:)

Problem ze stolarzami jest taki, że większość z nich woli robić schody i meble, a nie pojedyńczą sztukę jakiejś obudowy do urządzeń. Sam zamawiałem od razu 3 sztuki do Thorensów, wszystkie już znalazły swoje chassis:)

A co planujesz robić z Lenco?
Grupa ratowania poziomu.

wojtek41

Chcę kupić drugi egzemplarz L75 do modyfikacji. Obecny mam w stanie praktycznie idealnym, więc zostanie w oryginale jak go stworzono. Co do ramienia to jeszcze nie wiem...Mam kilka pomysłów.