Autor Wątek: Moja "Grajstrefa" - czyli wszystko w jednym wątku :)  (Przeczytany 11604 razy)

Offline tomekkk1

• Lampocholik zadeklarowany, praktykujący.
  • Moderator
  • Ta "taniofilia" coraz drożej mnie wychodzi... ;)
Moja "Grajstrefa" - czyli wszystko w jednym wątku :)
« dnia: Grudzień 22, 2017, 00:02 »
Moich początków z audio było kilka, każdy przemijał z jakiegoś powodu - poza ostatnim, który w najlepsze przekształcił się w chorobę zaawansowaną i nieuleczalną:

Dzieciństwo - to okazyjne zajeżdżanie "Bernarda" i odtwarzacza CD-samoróby mojego wujka - utalentowanego elektronika, który z tego co pamiętam dopadł jakiś archaiczny mechanizm CDM (magnetyczny "swing"), dorobił do tego resztę, postawił na kawałku dykty i zorganizował sterowanie z jakiejś dołączonej klawiatury numerycznej... Do tego były zestaw Unitra (wzmak Diora WS-354A plus dedykowany tuner) i Altusy 110. I grało. Właściwie reszta poza DIY CD wciąż jest w użyciu u innego wujka - jego brata :)

Młodość - głównie różne polskie sprzęty, kolumny samoróbki na Tonsilach i zwrotkach robionych bardziej "na słuch". A najlepiej grającym magnetofonem był dla mnie wtedy - przeze mnie kochany i znienawidzony jednocześnie M601SD. Piekielnie ciężki i spory:

Kochany - bo grał kapitalnie, w kasetach było tyle magii i ciepła ile można sobie wyobrazić.
Znienawidzony - posiadał dwa kabestany, dzięki temu stabilność była nieprzeciętna i dzięki temu również tak pięknie grał. Niestety cechowały się losową utratą osiowości, a że oba miały plastykową prowadnicę taśmy to kończyło się to bardzo fatalnym w skutkach wkręceniem taśmy. Fatalnym, gdyż robił z taśmy gęstą harmonijkę, po czym bezdusznie ją zrywał... Prosiłem, błagałem - nie ustąpił. Więc ustąpił innemu - JVC, którego modelu nie pamiętam. Pamiętam jedynie, że włączone "Dolby C" na obojętnie jakiej kasecie znacznie poprawiało wysokie tony, które bez niego były zbyt zaokrąglone, wręcz rozmazane.

Na swoim sprzęt już miałem w większości zagraniczny - m.in. nie sprzedawany oficjalnie w Polsce wzmacniacz Philips FA-951. Sporo mocy, prze-bogate wyposażenie i... ...przeciętne granie:

Cóż, gdyby był Marantz'em to zapewne grał by okazalej. Ale nie był. Ale Altusom 75, które wtedy głównie miałem było to bez różnicy. Był jakiś CeDek Sony, deck AIWA AD-F800 i korektor Technics SH-GE70. W dobie coraz bardziej powszechnego formatu mp3 nie ustępowałem - grało z taśmy, grało z CD, o plikach nie było żadnej mowy. Nie było u mnie nawet jednego utworu i kropka.
Na fotce "zwieżowany" zestaw - bez CD, który miał w tym czasie mój pierwszy poważniejszy mod - podmiana ori lasera (symbolu nie pamiętam) na KSS-210B. Udana  :D

Sorki za jakość - wycinek foto robionego Nokią 3310  ::)

W 2007r wyjechałem do UK i podobnie jak w życiu, tak i w audio - wszystko miało się zacząć od nowa. Najciekawsze wciąż było przede mną, ale o tym w kolejnym odcinku :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2018, 00:13 wysłana przez tomekkk1 »
AIWA AD-F880; Marantz CD-52 mkII SE+Mod; PC; NOS DAC TDA1543; ECF82, 6CA7-Z PP+Mod / 6SN7GTB, 6S33S-V SET; Audio Nirvana kolumny made by me; VDH The First Ultimate mkI & mkII, Optocoupler mkII, CS-122; Kimber Kable Yello; Clearer Audio Copper Line Alpha One; Atacama Evoque Eco Custom Bamboo+Mod;

Offline tomekkk1

• Moderator
Odp: Moja "Grajstrefa" - czyli wszystko w jednym wątku :)
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 22, 2017, 17:13 »
Jak większość, którzy zdecydowali się wyjechać z kraju zaczynałem od zera. Wynajęty pokój na początek, skromnie i bez żadnego majątku, bez myślenia o luksusach i wygodach.
Po trzech miesiącach przyszedł czas na zakup auta. Przypadkiem znalazłem stojące przy ulicy VW Scirocco z zawieszoną kartką, na której widniała po angielsku treść: "sprzedam wzmacniacz i zestaw głośników JBL GTO + dwa subwoofery Pioneer + sprawny samochód gratis. Wystarczyło dokupić jakieś radio i podłączyć przednie głośniki w drzwiach i nalać do baku. I tak póki co muzyki miałem sporo (nawet zbyt sporo) w aucie  ;D
Samochód trafił po kilku latach w inne ręce za całkiem dobrą sumkę - bo "sroki" jako youngtimery zaczęły drożeć w UK, a sprzęt sprzedałem niemal za cenę za jaką kupiłem cały set. Złoty interes  ;D

AIWA AD-F880; Marantz CD-52 mkII SE+Mod; PC; NOS DAC TDA1543; ECF82, 6CA7-Z PP+Mod / 6SN7GTB, 6S33S-V SET; Audio Nirvana kolumny made by me; VDH The First Ultimate mkI & mkII, Optocoupler mkII, CS-122; Kimber Kable Yello; Clearer Audio Copper Line Alpha One; Atacama Evoque Eco Custom Bamboo+Mod;

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2017, 00:21 »
Święta, święta... ...i po świętach, zatem jedziemy dalej.
Epizod z samochodowym nagłośnieniem typu "suby i te sprawy" już nie powrócił - z porządnym graniem nie miało to za wiele wspólnego, jedynie z porządnym łupaniem.

A w domu?
W domu jakoś nie było potrzeby, czasu czy pomysłu na jakieś krytyczne słuchanie - coś tam zawsze brzdąkało z jakieś skromnej mikro wieży, z głośnikami wrzuconymi po porostu (i z braku miejsca) pod biurkiem. Zestaw służył również jako dawca dźwięku podczas oglądania filmów. Do obu celów grała dwu klockowa mikro wieża firmy Sandstrøm, z której nie byłem zadowolony - jakość dźwięku gorzej niż przeciętna, poza tym nie dotrwała nawet dwóch lat i dokonała żywota:

Zostały mi się po niej jedynie głośniki:

- skromne mini monitorki do których dokupiłem mikro wieżę Yamaha CRX-550 z serii "Piano Craft":

Grało to co najwyżej znośnie, ale wyrób "basopodobny" z 10cm głośniczków dobijał uszy nawet podczas filmów. Postanowiłem poszukać czegoś niedrogiego, co sprosta założeniu - pomimo, iż wciąż to miały być jedynie monitorki. I w to miejsce pojawiły się KEF Q15:

I tu pewien mały pomysł z tymi kolumienkami doprowadził do tego, że narodziła się prawdziwa pasja - czytaj: gonienie króliczka  ;D
Ale o tym w następnym odcinku. Teraz będzie bardziej ciekawie  ;)

Aha, omal nie zapomniałem - zapraszam do komentowania, własnych wpisów i dyskusji  :)

Michał

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 28, 2017, 08:35 »
Fajnie to opisujesz :)

Offline elem

• maniak
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 28, 2017, 09:03 »
mikro wieża firmy Sandstrøm

na zdjęciu wygląda jak hajendowy zestaw :)
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 28, 2017, 12:55 »
Dzięki Michał. W sumie mógłbym pójść na łatwiznę i skopiować zawartość takiego samego tematu z NA, ale to sama frajda tak sobie poopisywać :)

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 28, 2017, 13:04 »
mikro wieża firmy Sandstrøm

na zdjęciu wygląda jak hajendowy zestaw :)

Łatwo się nabrać, co? Niestety to tylko mikro wieża - przedwzmacniacz i CD w jednym, zasilacz i (pseudo) wzmacniacz w drugim klocku, plus kolumienki - ich jedyny element zwrotnicy to elektrolity na tweeterach  ;) Na górze zestaw dotykowy przycisków dla bajeru, pilot z fluorescencyjnymi przyciskami i to w zasadzie wszystko. Yamaha CRX-550 bez dedykowanych kolumn kosztowała tyle samo, a różnica w dźwięku nie do opisania :)

Michał

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 28, 2017, 15:55 »
Dzięki Michał. W sumie mógłbym pójść na łatwiznę i skopiować zawartość takiego samego tematu z NA, ale to sama frajda tak sobie poopisywać :)
Absolutnie nie kopiuj. Opisywanie po raz wtóry zawsze jest o coś bogatsze.

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 28, 2017, 18:39 »
Absolutnie nie kopiuj. Opisywanie po raz wtóry zawsze jest o coś bogatsze.
Nie ma obawy :)

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 28, 2017, 19:46 »
Jak już wspominałem wszystkiemu co nastąpiło później winne są KEF'y Q15 i...
...i pomysł postawienia ich na prowizorycznych standach, właściwie rozstawionych i na przeciwnej ścianie. I tu mnie walnęło, to jak to zagrało. Żadna "wyczynowość", po prostu fajnie popłynęła muzyka. Ale jedno utknęło na dobre - kreowanie sceny :)
I tu pojawiły się pomysły i dylematy - kombinować standy i godzić się na niedostatki basu (wynikające ze specyfiki miejsca odsłuchowego w nietypowym pokoju) - czyli coś niewielkim kosztem, czy idziemy głębiej w temat. Podjęcie decyzji nie trwało długo - przeważyło "zobaczmy co z tego wyniknie"  ;)
I tak monitorki ustąpiły miejsca KEF-om iQ7 - trójdrożnym, wolnostojącym kolumnom:

I króliczek zaczął szybciej uciekać... ...Czyli Yamaha CRX-550 radziła sobie jakoś (również z nisko schodzącą impedancją KEF-ów), ale nic poza tym...

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 30, 2017, 01:17 »
Kolejny krok to poszukanie jakiejś sensowniejszej elektroniki. Przeszukując opinie w sieci wielokrotnie trafiałem na połączenie KEF-ów z NAD C320BEE, chwilę później takowy u mnie zawitał. Jak większość NAD-ów również mój miał problemy z szybkim uruchomieniem - większość kondensatorów nadawała się jedynie na śmietnik. Otwarcie obudowy rzecz jasna potwierdziło ten fakt. Po "spa" związanym z ich wymianą wzmacniacz startował od strzała: uruchomienie, szybki "self-test" obwodów i piecyk był gotowy do grania.

Grało to nieźle, ale w głębi duszy czułem że coś jest nie tak, średnica zamulała i brakowało basu. To drugie spróbowałem rozwiązać kupując inne głośniki. Inne, ale takie same z wyglądu - czyli KEF iQ7 zostały zastąpione parą iQ7SE:

Czyli trójdrożne iQ7 ustąpiły 2.5 drożnym iQ7SE - różnice pomiędzy nimi zdradza jedynie tabliczka znamionowa i przebudowa wewnątrz. Poza tym z wyglądu są identyczne. Dwa niskotonowce na stronę, zamiast jednego dały oczekiwany rezultat - basu było więcej i choć układ w moim pokoju i tak nie pozwalał na wiele w tej materii, to przynajmniej wreszcie było słychać jakiś bas.
KEF iQ7 szybko znalazły właściciela - a ja na tej zmianie nie straciłem ani Funta, wręcz nawet odrobinkę zarobiłem :)

Na fotce widać również CD Denon DCD-520AE - odtwarzacz przejściowy. Wcześniej grał Marantz CD6000, który odmówił posłuszeństwa, a ja poszukiwałem kolejnego. Trafiłem na bardzo zadbany CD6000OSE LE:

Praktycznie niewygrzany jeszcze Denon DCD-520AE pozostał jednak w rodzinie - otrzymał go mój młodszy brat  :)

Wakacyjny wyjazd do Polski stał się przy okazji rozwiązaniem innego problemu - dowiedziawszy się na innym Forum o modyfikacjach NAD-ów, wykonywanych przez Usera muda44 zabrałem wzmacniacz pod pachę i odwiedziłem Marcina. Wróciłem z zmodyfikowanym piecykiem, szczęśliwy jak dziecko - problem średnicy został rozwiązany  8)

Michał

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 30, 2017, 09:16 »
Żałuje,że moje audio przygody zaczęły się przed erą cyfrówek. Fajna jest taka fotorelacja :)

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 30, 2017, 13:32 »
Żałuje,że moje audio przygody zaczęły się przed erą cyfrówek. Fajna jest taka fotorelacja :)
Faktycznie, dziś "cyfra" ułatwia, można dokumentować podpierając się fotkami do woli  :)

Choć w niektórych sprawach świat poszedł w złą stronę - dziś jak kogoś nie lubimy, to usuwamy go ze znajomych. Kiedyś było lepiej - zrzucaliśmy go ze schodów  ;D ;D ;D

Michał

• Gość
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2017, 13:42 »
Albo dawali po ryju ;D

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 31, 2017, 00:25 »
Ok, po krótkiej wzmiance dotyczącej co robić z nielubianymi - nie mającej żadnych celów dydaktyczno pedagogicznych  ;) ;D wracamy do przeszłości związanej z audio.

Wciąż poruszamy się po sferze ultra-nisko-budżetowej, ale nie oznacza to że nie będzie ciekawie.

Ze względu na to, że słuchałem głównie z PC (Foobar2000 i Tidal Hi-Fi) musiałem znaleźć lepsze rozwiązanie niż kabelek Jack-RCA. Zacząłem poszukiwania DAC-a, ciekawym i przede wszystkim nie rozjaśniającym brzmienia (co trapiło większość tanich DAC-ów) okazał się Myryad Z20. Poniższe foto zawiera nowy - jak się okazało później - tymczasowy stolik, oraz lokowanie innego produktu  ;) :

DAC jest o tyle ciekawy, że jest w pełni zbalansowany. Niestety zamiast wyjść XLR księgowi zdecydowali się na zdublowanie wyjść RCA. Mamy zatem dwie pary wyjść, z czego jedna w przeciwnej fazie. Stopień wyjściowy oparto na tanich na OPA2604, które później zmieniłem na OPA627, a następnie na AD825.

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 31, 2017, 00:44 »
Kolejnym zajęciem mającym na celu poprawę brzmienia było wytłumienie kolumn. KEF-y oryginalnie grały skrzyniami, niestety w przeciwieństwie do kolumn zaprojektowanych do takiego grania (np. Sonus Faber) było to granie niezamierzone - co już skutkowało podbiciami i rezonansami. Poniżej foty fabrycznego wytłumienia. Pierwsze foto - wytłumienie na górze w KEF iQ7 (po lewej) i KEF iQ7SE:

Drugie foto - wytłumienie na dole:

Poza tymi wypełniaczami skrzynie są gołe, nic więc dziwnego że skrzynie grają swoją melodią i rezonują przy pewnej częstotliwości.
Do wytłumienia użyłem kawałków mat bitumicznych (z wierzchnią warstwą ołowiu), filcu Poroso, oraz wełny owczej. Tak wyglądały skrzynie wewnątrz po usunięci ori wytłumienia, co nie było zadaniem trudnym, czy czasochłonnym:

Filc jest gruby, ciężko się tnie - ale to żaden problem dla chcącego. Aspekt pozytywny? Można kupić już z nałożonym klejem, co ułatwia prace i oszczędza mnóstwo czasu:

Skrzynie już z filcem Poroso:

I skończone, z wełną owczą we właściwych miejscach, tuż przed końcowym montażem:

Brak możliwości zrobienia jakichkolwiek pomiarów nie ułatwiała, wpadłem więc na pomysł trzymania się blisko całkowitej objętości ori wytłumienia - aby nie zmieniać objętości skrzyń. To był zamiar wyjściowy, który po odsłuchaniu w moim salonie (a po późniejszej przeprowadzce w dwóch kolejnych pokojach) okazał się trafiony w dziesiątkę.
Poziom samozadowolenia - wręcz egoistyczny  ;D Aspekty brzmieniowe takie jak korelacja basu ze średnicą, jego szybkość, a także wokale (zwłaszcza żeńskie) uległy znaczącej poprawie. Dzięki temu znikła pewna natarczywość, czy wręcz nerwowość wysokich tonów - stały się bardziej opanowane, bardziej spójne z resztą pasma, mniej krzykliwe i mniej kojarzące się z... ...metalową kopułką  :)

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 31, 2017, 01:08 »
Jak wspominałem - stolik na wcześniejszym foto okazał się tymczasowy, jako że... ...podczas National Audio Show w UK kupiłem okazyjnie, zrobiony na zamówienie stolik Atacama Evoque Eco Custom w kolorze Medium Bamboo:

Każda półka wykonana z bambusowej sklejki - o grubości 4cm:

I nogami, które ze względu na budowę okazały się świetną bazą do modyfikacji:

Ale to już inna opowieść, na inną okazję, przy innym drinku. Niebawem  ;)

Kolejny epizod będzie wstępem w inny świat. Tak Kochani - w ten bardziej... ...szklany  ;)

Online McGyver

• Moderator
  • NIP 6442737255, REGON 369398784
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 31, 2017, 01:17 »
bardziej... ...szklany 
Powiadasz?

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 31, 2017, 01:20 »
bardziej... ...szklany 
Powiadasz?

Że też Ciebie, zatwardziałego lampiarza nakierowywać ja muszę...
Szklany inaczej, bo cieplej  ;D

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 31, 2017, 01:21 »
Ale za Twoje zdrowie wypiję. Bo akurat drineczka mam nalanego :)

Online McGyver

• Moderator
  • NIP 6442737255, REGON 369398784
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 31, 2017, 01:25 »
Ciebie, zatwardziałego lampiarza
Lampki to ja lubię

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 31, 2017, 01:28 »
Muszę przyznać, że ja takie też...

Świetna fotka, wyszła niezła głębia  :)

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 02, 2018, 01:40 »
Po noworocznych przymiarkach do różnych substancji ciekłych, w różnych szklanych - kolejny rozdział... ...zgodnie z obietnicą, bardziej szklany  :)

Zapragnąwszy czegoś lampowego, ale jeszcze bez radykalnego odejścia od "Solid State", pojawiła się u mnie hybryda:

Jest to Yaqin VK-2100 w wersji mkIII - lampowe pre (2x12AU7 i 2x12AT7) i tranzystorowa końcówka.
Krótka historia tego modelu:

mkI - lampy 6n1p w pre (6n1p nadruk na PCB) każdy egzemplarz to inne kondy - przykładowo w zasilaniu ludzie widzieli Nichicon 10000uF, a okazało się że po zdjęciu etykiety i dekla z plastiku ukazywały się Elny. W torze audio często inne kondy dla lewego i prawego kanału, komputerowe kabelki od gniazd RCA i ultra cienkie do gniazd głośnikowych. Przycisk "loudness" pomiędzy selektorem, a regulacją głośności. Tranzystory to przeważnie podróby Toshiba. Bias ustawiony jak wyszło - np. 1szy kanał +16mV, 2gi kanał +45mV itp.

mkII - lampy to loteria każda partia inaczej - jeden egzemplarz posiadał 6n1p, zaś inny już 12AU7/12AT7 (nadruk na PCB to 6n1p i obok 12AU7/12AT7 przy stosownych gniazdach - w każdym było to samo PCB). Transformator klasyczny zastąpiono toroidalnym z odczepami na 110V i 230V (z selektorem z tyłu obudowy) i zaekranowano puszką. Tranzystory ori Toshiba, okablowanie wewnętrzne nadal sztuka dla sztuki. Te same charakterystyczne, toporne nieefektywne radiatory z otworami. Bias - nadal loteria. Brak "loudness". Kondy bez cudów z mkI.

mkIII - lampy 12AU7/12AT7 (nadruk na PCB to 12AU7/12AT7 przy stosownych gniazdach). Powrót do transformatora klasycznego i przegroda oddzielająca go zamiast puszki. Lepsze kable (ekranowane od gniazd RCA, porządniejsze do gniazd głośnikowych). Inne pokrętła z "rantem", nazwy wyjść zastąpiono "Aux1" - "Aux4". Bias ustawiony w pomiędzy 15mV a 25mV - na szczęście jednakowo w obu kanałach. Inne radiatory, mniej masywne, lecz lepiej oddające ciepło.

Mój dotarł do mnie z chińskimi lampkami "no name", docelowo zostały w nim Miniwatt Dario 12AT7 i RCA 5963 (12AU7). Fajne granie, spora moc, ale lubił puścić zasyczeć - zwłaszcza na żeńskich wokalach. Prosta konstrukcja, planowałem nawet zrobienie w nim drobnych modów:

Później los sprawił inaczej i żadne mody nie nastąpiły. Cóż... ...życie  ;)

Offline Piterski

• maniak
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 02, 2018, 19:21 »
Do wytłumienia użyłem kawałków mat bitumicznych (z wierzchnią warstwą ołowiu)
Mógłbyś mi zalinkować takie przykładowe maty z dodatkiem ołowiu.
Sprzęt: Elektro Voice Delta, Luxman CL36, Marantz Sm-9, Pionier PL70II, DV-20x2L, Ortofon Rohman, Sensor2, Denon 3910, Marantz CD-17Ki.
Kable IC: Stereovox HDSE, TMR Ramzes, Furutech Reference III, Cardas Neutral Reference.
Kable Głośnikowe: Furutech Reference III.

Offline tomekkk1

• Moderator
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 02, 2018, 20:32 »
Proszę bardzo:
https://www.ebay.co.uk/sch/Vehicle-Parts-Accessories/131090/m.html?item=290790146520&hash=item43b47181d8%3Ag%3AjMcAAOxy1klRdWl9&_ssn=rattlematt-uk&_sac=1

Podejrzewam, że te które są w astronomicznych cenach zwyczajnie nie ma ich na stanie w tej chwili. Wielu sprzedawców biznesowych tak robi - podtrzymuje aukcję dając cenę z kosmosu. Ja kupowałem np. 100sq ft. (30 metrów) za około £90, a ostatnio 300mm x 10m (33sq ft.) - ta kosztowała mnie około £35  :)
Tak myślę, że to ołów (sprzedawca naturalnie o tym nie wspomina, co nie dziwi) - cienka szara i brudząca (jak ołów właśnie) warstwa na warstwie bitumicznej od wierzchu zabezpieczona cienkim filmem.

« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2018, 20:37 wysłana przez tomekkk1 »