P-a-s-s X-O-N-O kit

Zaczęty przez benpe, Czerwiec 21, 2018, 10:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

benpe

Mam kit XONO niestety brak czasu uniemożliwia poważne zajęcie się tematem. Może ktoś sobie zmontuje.
Są:
PCB dual mono
PCB zasilaczy
90%+ komponentów,w tym dobierane IRF'y ZTX'y, 2SK, prawdopodobnie komplet rezystorów i kondensatorów za wyjątkiem sygnałowych, które pewnie warto dobrać według własnych preferencji,
nie ma też dużych elektrolitów, brakuje trafa zasilającego (lub dwóch) i obudowy.

Poważnie zainteresowanych proszę o PW.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

jjacek

Czesc . Nie wiem czy jest to jeszcze aktualne? Plytki sa od https://www.rstaudio.de/en/pass-xono-clone/#xono_en_pcb    ??
Pozdrawiam Jacek

benpe

Płytki przeleżały w szufladzie kilka lat, zbieranie komponentów też trwało długo bo z jednej strony jest dużo elementów trudno dostępnych, z drugiej strony sam projekt jest drogi jak na DIY.
No ale jakieś rok temu zapadła decyzja o podjęciu wyzwania jakim jest zbudowanie i uruchomienie tego preampa.
Dodam, że dla zawodowców to pewnie normalny projekt ale amator z lutownicą i jakimś tam pojęciu o elektronice (czyli ja) patrzył na to z niepokojem.
Napiszę tu w kilku postach o przebiegu mojego zadania. Dodam, że nie mam jeszcze obudowy i nie podłączyłem go jeszcze do grania. Moje ucho go jeszcze nie słyszało...
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

Piterski

Kibicuje, lubię takie przedsięwzięcia  :np:
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

jacek-k-wawa


Alexander

W Pearlu oryginalna Toshiba w jednym kanale wyzionęła mi ducha. Zamówiłem odpowiednik z LinearSystems
lsk389. Tani i działa jak trzeba, tylko troszkę kombinacji z układem wyprowadzeń było.
http://www.linearsystems.com/product-search-result.html?type=products&partnumber=lsk389

jacek-k-wawa

Ja mam u siebie w UGS-ach parowane 2SK170 i 2SJ74 i taki układ też wymaga drobnej uwagi przy aplikacji ze względu na inny pinout. Gdyby ktoś kiedyś potrzebował robić taką konwersję to załączam podpowiedź

benpe

2SK389BL kupiłem na ebay z Chin - ale to chyba zworki w plastiku, jakaś kpina.
Mam (prawdopodobnie) oryginały 2SK389V ale tutaj zdecydowałem się na LSK389.
Z nóżkami trzeba pokombinować ale siedzą.

AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

benpe

Oprócz tego 2SK389 warto jeszcze wyselekcjonować 2SK170 w sekcji wejściowej MC.
Obok 2SK389 jest para dobranych tranzystorów 2SC1844 - tutaj z racji doczytania, że ma być to para niskoszumowych NPN połączona termicznie przyszło mi do głowy zastosowanie MAT12. Nóżki trzeba dopasować ale też już siedzi.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

benpe

Do zasilania jadę na zasilaczach ze stajni Pass'a, dual mono. Trafa od Hammonda.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

benpe

Układ do uruchomienia wymaga rozumienia jego działania. Ja przechodziłem to w boju, bez wcześniejszego jakiegoś oczytania się w sieci.
W torze ważne są dwa źródła prądowe, należy jest ustawić na prąd taki jaki chciał autor, wymaga to dobrania elementów z pomiarami bo obecnie produkowane podzespoły nie dają efektu zgodnie ze schematem.
Drugim ważnym elementem jest punkt pracy tranzystorów wyjściowych - ustawia się potencjometrem ale mocno się zaskoczyłem jak przy włączeniu zasilania dymił się rezystor i w około 2 sekundy przegrzewał się tranzystor, który w oryginalnej dokumentacji nie ma nawet radiatora.
Wspomniane chińskie 2SK389 (naprawdę nie wiem czym są w środku) wywalały pierwsze źródło prądowe poza skalę co powodowało, że drugie nie miało prawa pracować poprawnie. Montowałem wybrane kilku i kilkunasto elementowe części układu na płytkach uniwersalnych aby nieco poznać zależności.
Tygodnie leciały, efekty były mierne, nawet jesienią zarzuciłem projekt bo straciłem cierpliwość.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

benpe

Jak się pojawiła pandemia i praca z domu okazało się, że powodu braku codziennych dojazdów pojawiło mi się nieco czasu w ciągu dnia. Powróciłem do wyzwania i walkę prowadziłem dalej.
Krok po kroku ożywiałem fragmenty i jeden kanał ożył chyba w okolicy połowy kwietnia.
Drugi kanał się strasznie stawiał w części odwracania fazy dla XLR. No przyznam się, że wylutowałem wszystkie tranzystory i sprawdzałem każdy - wszystko zdrowe ale układ nie działał.
Okazało się, że stosując małe odprowadzenie ciepła na IRF610 docisnąłem tranzystory do płytki i jeden miał kontakt ze ścieżką (pokrytą emalią). Zdiagnozowanie tego zajęło mi kilka dni. Jest teraz podkładka.
Układ jest wrażliwy na temperaturę. Obserwacja prądu tranzystorów wyjściowych pokazuje różnice ok 20% przy stabilizowaniu się temperatury. Jak pracują bez obudowy nawet chłodzenie oddechem jest widoczne na mierniku.

Po podłączeniu do komputera popatrzyłem na przebiegi sygnału sinusoidalnego i szumy/brumy. Mam nieco przydźwieku sieciowego w prawym kanale ale chyba dlatego, że jest za blisko transformatora.
Układ w oryginale ma transformatory i prostowniki w oddzielnym pudle.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

benpe

Przełączniki DIP są od spodu, w docelowej obudowie zrobię dostęp do przełączników bez zdejmowania pokrywy.
Dla wnikliwych obserwatorów, jeden tranzystor wylądował od spodu płytki ale może go przeniosę jak będę miał docelową obudowę. Dwa rezystory też są od spodu. Z zewnątrz obudowy zrobię pewnie włącznik zasilania i może przełącznik MM/MC (oddzielne gniazda, może obsługa dwóch ramion?).
Teraz czekam na powrót mojego ramienia z serwisu. Cierpliwie czekam.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

tomcio

Kurcze, a może tam u Ciebie w szufladzie leży jeszcze coś mniej lub bardziej złożonego i fajnego i chciałbyś to opchnąć ?
Może jakiś zagubiony Borbely ? :)

jacek-k-wawa

Brumy w preampie phono to faktycznie bywa niezłe wyzwanie. Trzymam kciuki, że uda Ci się to ogarnąć.

Ciekawe malunki w temacie brumu i prowadzenia masy były na DIYAudio.com przy okazji projektu preampu Paradise - mam nadzieję, że nie podpadam nikomu wklejając tutaj tą jedną stronę z guide, który był przy tym projekcie opracowany. Mi te malunki faktycznie sporo pomogły i temat brumu całkiem wyeliminowałem. Może Tobie też pomoże...

benpe

Dzięki Jacek, nie widziałem tego.
Na razie oddalenie o kilkanaście cm trafa od preampa pomaga, ale nie wiem jak będzie jak się wszystko podłączy.

Tomcio, szukasz czegoś do MM czy MC?
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

tomcio

Szukam i do jednego i do drugiego....
MCLO jeszcze nie mam (MCHO jest) ale .... najpierw niech to zagra.

T

benpe

Pojawiła się obudowa, pewnie znany tutaj Modushop. Planowanie wygląda jak na fotce, w sekcji gniazd brakuje jeszcze uziemienia. Trafo na razie jedno (drugie w obudowie tymczasowej), kartonik do kasety VHS to rozmiar dwóch zasilaczy, obok włącznik zasilania (będzie ośka do gałki na froncie), drewniana przykrywka to mniej więcej rozmiar dwóch płytek preampa, pomiędzy nimi będzie przełącznik MM/MC też na oście do gałki na froncie.  Pomiędzy zasilaczami a płytkami preampa wpasuję płytkę stalową do ekranowania. Płytki preampa będę mocował chyba do góry nogami, czyli na płycie montażowej na słupkach tak aby przełączniki DIP obciążenia wkładki i zworki zmiany wzmocnienia udostępnić od góry przez otwory w pokrywie.
Preampa jeszcze nie posłuchałem, czekam na ramię... :-[
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

wiki

Miło tak się projektuje, potem wykonuje....
A jak zagra to już człowiek w siódmym niebie.... 😀😀😀

Opisuj, opisuj... 😀
Kolumny JBL, transport, przetwornik, końcówka mocy (pro audio).
Kenwood Model 600, Sony 501, Lite przedwzmacniacz - działka

benpe

Ramię wróciło, zamontowałem Lyrkę i ustawiłem na szybko i siup preamp do grania. Zagrał, uff, kilo z serca lżej.
Włączyłem zwykłą płytę (jakiś smooth jazz empikowy) i dosłuchałem do końca, potem drugą stronę.
Na początku (może zimny) brakowało mi nieco basu ale potem mam wrażenie, że to ustąpiło, może się ustabilizował termicznie.
Zgodnie z podglądem z komputera prawy kanał nieco brumi na 50Hz - liczę, że jak odsunę trafa będzie lepiej.
Reszta pasma na razie bez uwag. Scena fajnie szeroka, bardzo miłe wokale. Na razie jest lepiej niż dobrze.
No ale potem trzeba było podłączyć się do Adjust Plus i ten wykazał, że lewy kanał ma +1dB wobec prawego i przesłuchy L->P a P->L mają dużą różnicę (w dual mono?)
Wtedy przypomniałem sobie, że trzeba zrobić pełną regulację wkładki.
Wróciłem do poprzedniego preampa i teraz trochę powalczę z 3D wokół wkładki.
Mam więcej pracy zawodowej więc będzie to raczej powoli.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

vasa

Cytat: benpe w Lipiec 09, 2020, 14:33lewy kanał ma +1dB wobec prawego
Jak popatrzeć na specyfikację Lyry to chanel balance jest zawsze podawane 1dB.
Ciekawe czy po zminimalizowaniu przesłuchu różnica się zmniejszy?
Zestaw pierwszy: Oracle Delphi+SME3009III+Transfiguration AXIA+Phono Borbely+Amplifon WT30+Tannoy Stirling+Nieistotne kable
Zestaw drugi: szukam plikodaja+Lyngdorf+elektrostaty Audiostatic z dedykowanym subem+ kable. Też nieistotne.

benpe

Mały update - dołożyłem blachę stalową pomiędzy transformatorem a płytkami preampa i przydźwięk umilkł.
(cały czas w obudowie tymczasowej)
Przesłuchy pomiędzy kanałami równe - na płycie testowej. Channel balance mam 1dB z wkładki.
Program komputerowy wykazywał wcześniej przydźwięk sieciowy jako przesłuch. Poprawa ustawienia wkładki też pomogła.
Zacznę teraz kombinować z obudową.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

benpe

Czas rozmontować preampa i ruszyć prace nad obudową docelową. Poprzedni preamp wraca na kilka tygodni - pakowanie w obudowie mi nigdy nie idzie szybko.
Aby jednak nie wyszło, że tylko pomierzony i zmęczony płytą testową, dałem mu kilka godzin wygrzewania, skorzystałem z tego albumu:
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

benpe

Trochę się dzieje.
Dopracowałem elementy filtra RIAA, dokupiłem 2,7nF (wcześniej takich nie miałem i wstawiłem 3,3).
Wyselekcjonowałem parki FKP2 10nF i MKP 33nF, teraz wszystkie elementy filtra są w tolerancji 1%.

Długo szukałem radiatora ale znalezłem - na 5 tranzystorów (dwa IRF6xx i trzy IRF9xxx) dałem jeden radiator, po godzinie pracy jest bez obudowy 40st, pewnie wewnątrz będzie nieco cieplej.

Dopracowałem też prądy w źródłach prądowych (były +/- 10% od rekomendowanych a teraz są +/- 2%).
Na koniec odebrałem kondensatory wyjściowe - duże są i muszę pokombinować z upakowaniem - cztery sztuki 44mm x 50mm.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana

benpe

Wracamy do wątku. Pandemia spowodowała, że czekałem na dostępność świata ale się nie doczekałem.
Wczesną wiosną ruszyłem się sam z pracami przy obudowie.
Rozmieszczenie elementów widzicie na fotkach.
Mała płytka uniwersalna to centrum dowodzenia - przełącznik MM/MC i przełącznik wzmocnienia MC. O tym napiszę potem.
AdFontes+ZontekDelta->Lyra+xOnO oraz CD94mk2+lampizacja zbalansowana