żarówki podswietlające w Yamaha MX-70/800/1000

Zaczęty przez Vampire_Lestat, Lipiec 12, 2018, 10:24

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vampire_Lestat

Posiadam końcówkę Yamaha Mx-70. Właśnie przeszła kompleksowy serwis, czyszczenie przełączników, wymiana zużytych kondensatorów, zimne luty itd... Obecnie wzmak gra bajecznie, ale...
Serwis wymieniał również żarówki podświetlające przedni wyświetlacz. Tych żarówek jest 6, po dwie na każdy słupek wyświetlacza. Sam wyświetlacz to ekran LCD (podobne rozwiązanie jest w Mx-1000). Po powrocie z serwisu wyświetlacz działał jak należy, ale po paru tygodniach kolejne żarówki przestawały świecić (obecnie pali się już tylko 3). Z serwisu uzyskałem wyjaśnienia, że to nie ich wina, tylko obecnie produkowanych żarówek, które są miernej jakości i... tak już jest. Hmm... samą odpowiedź pozostawiam bez komentarza.
Czy ktoś wymieniał te żarówki? Czy faktycznie te dostępne chociażby na e-bay są do niczego? A może da się gdzieś kupić porządne żarówki, które tak jak oryginały będą działać przez wiele lat? Fajnie by było gdyby sprzęt nie tylko grał jak przed laty ale i tak wyglądał...   

Vampire_Lestat

Dodam jeszcze, że według serwisówki są to żarówki 14,5V 115mA - oryginalne obecnie niedostępne. Jakie zamienniki (o jakich parametrach) można zastosować aby wszystko działało jak trzeba? Od razu wyjaśniam, iż jestem laikiem z elektroniki...

rudy-102


tomekkk1

Cytat: rudy-102 w Lipiec 12, 2018, 17:05
A nie chcesz ich zamienić na ledy? To się pewnie da zrobić ja nie chcesz drogo kupować gotowych.

https://www.ebay.de/itm/Yamaha-LED-Lamp-Light-Bulb-Repair-Kit-MX-70-MX-800-MX-1000/282570178684?hash=item41ca7ec07c:g:7XYAAOSwmNlZZ6BW

Gościu dopisał Yamaha w aukcji i sprzedaje LED + rezystor + przewód za ponad trzydzieści dolców - nieźle go popierdzieliło...  :o
Wystarczy sprawdzić jakiej średnicy LED-y potrzebujemy (3mm lub 5mm) i można kupić dziesięć takich kompletów (LED + rezystor + przewód) za równowartość dwudziestu złotych zapewne ;)

rudy-102

Dla tego napisałem, że da się zrobić samemu :).

rudy-102


tomekkk1

Cytat: rudy-102 w Lipiec 12, 2018, 18:29
Cytat: tomekkk1 w Lipiec 12, 2018, 17:23Gościu
Wliczył robociznę po 30$ za godzinę :).

Aaa, no chyba że tak. Te cholerne związki zawodowe w USA :D

Vampire_Lestat

Jasne, że myślałem o ledach. Tyle, że z elektroniką ta ja mam tyle wspólnego co diabeł ze święconą wodą... Z tego co wiem trzeba by zakupić odpowiednie ledy, najlepiej szerokokątne i to o niewielkich rozmiarach (3mm???), tak aby zmieściły się w te kapturki, co to żarówki w nich siedzą i do tego dobrać odpowiednie rezystory, ale jakie, to tego już nie wiem... Będę wdzięczny za podpowiedź, jest szansa, że kolega mi to polutuje... 


Vampire_Lestat

No tak tyle, że jak rozumiem trzeba by kupić ledy z odpowiednimi rezystorami, tak żeby się to nie popaliło?
Te z oferty to rezystory 12v, a napięcie w końcówce to chyba 14,5v... Dobór odpowiednich rezystorów to chyba klucz do sukcesu???

tomekkk1

Cytat: Vampire_Lestat w Lipiec 12, 2018, 20:34
No tak tyle, że jak rozumiem trzeba by kupić ledy z odpowiednimi rezystorami, tak żeby się to nie popaliło?
Te z oferty to rezystory 12v, a napięcie w końcówce to chyba 14,5v... Dobór odpowiednich rezystorów to chyba klucz do sukcesu???

Spokojnie, bez obaw. Używam tych z linku w urządzeniu z napięciem 15V, po prostu są odrobinę jaśniejsze niż w przypadku 12V ;)

Vampire_Lestat

Z tej oferty na e-bay wychodzi dość tanio. A parametr 115mA nie ma nic do rzeczy?
Jak rozumiem trzeba wymienić stare przewody na te nowe podpinając pod zasilanie na płycie (wlutować?) i będzie działać?

tomekkk1

#12
Cytat: Vampire_Lestat w Lipiec 12, 2018, 21:12
A parametr 115mA nie ma nic do rzeczy?
115mA to pobór prądu oryginalnej żarówki, LED będzie po prostu pobierać go mniej - 20mA  :)

Cytat: Vampire_Lestat w Lipiec 12, 2018, 21:12Jak rozumiem trzeba wymienić stare przewody na te nowe podpinając pod zasilanie na płycie (wlutować?) i będzie działać?


Jedyne czego musisz pilnować, to polaryzacja - plus do plusa, minus do minusa. Jeśli LED nie świeci, to zamienić przewody miejscami i gotowe :)
Przewód dostarczany w aukcji, którą podałem ma 20cm - czyli 8 cali. Z tego co wiem powinno wystarczyć spokojnie.

Kluczowe jest pytanie jaki kolor powinny mieć te diody. Jeżeli żarówki są w oprawkach, dzięki którym masz czerwony kolor podświetlenia, to LED-y musisz kupić białe. Jeżeli żarówki świecą ciepłym, żółtym kolorem, możliwe iż żółte (albo pomarańczowe?) diody będą lepszym wyborem. Kwestia upodobania / dążenia do oryginalnego świecenia ;)

Jakub

Jak w oryginale były żarówki to trzeba dać żarówki. Ledy świecą punktowo i mają inną temperaturę barwową. Takie podświetlenie będzie źle wyglądać z ledami.

Możesz wstawić żarówki na troche większe napięcie. Jak one wyglądają?

Vampire_Lestat

Same żarówki święcą na czerwono, a zatem czerwone ledy :)
Mam jeszcze jedno pytanie, z góry przepraszam jeśli głupie... A nie można uciąć tych oryginalnych przewodów, zlutować z kabelkami od ledów i zaizolować? W końcówce przewody wychodzą ze zbiorczego socketa, jest to cała plątanina kabli, a tak nie trzeba nic lutować na płycie... 

Vampire_Lestat

Cytat: Jakub w Lipiec 12, 2018, 21:41Ledy świecą punktowo i mają inną temperaturę barwową. Takie podświetlenie będzie źle wyglądać z ledami.

Chyba można dobrać ledy o szerokim kącie świecenia? Podświetlenie z ledami na pewno będzie wyglądać lepiej aniżeli obecnie, to jest bez żadnego podświetlenia :)


Jakub

Z tego co widac w internetach to żarówki są białe. One są wsadzone w takie czerwone gumki, podobnie jak żarówki w samochodowych deskach rozdzielczych.

tomekkk1

#18
Jeżeli "punktowość" diody to problem, zawsze można spiłować soczewkę pilniczkiem na płasko i wypolerować bardzo drobnym papierem ściernym. Wtedy LED świeci pięknym rozproszonym światłem ;)

Dla leniwych opcja kupienia gotowych: https://www.ebay.co.uk/itm/Pre-Wired-Flat-Top-LEDs-9v-12v-3mm-5mm-Red-Blue-Green-Yellow-White...3j3Bw ;)

Vampire_Lestat

prawie się zdecydowałem :)
ponawiam pytanie o dolutowanie przewodów...

Piterski

Cytat: Vampire_Lestat w Lipiec 12, 2018, 22:45
prawie się zdecydowałem :)
ponawiam pytanie o dolutowanie przewodów...
Jak jest taka możliwość to czemu nie tylko nie izolował bym tego taśmą tylko koszulką termokurczliwą.
Tor cyfrowy: Esoteric K01 - Gryphon Diablo 120.
Tor Analogowy: Phasemation PP-300 - Pioneer PL70II - RCM Sensor2.
Kolumny: Electro Voice Interface "Delta". Kable: Furutech, Hijiri - Harmonix, by Melepeta, Yarbo 1100.

tomekkk1

Cytat: Vampire_Lestat w Lipiec 12, 2018, 22:45
prawie się zdecydowałem :)
ponawiam pytanie o dolutowanie przewodów...

Dałem odpowiedź zaraz pod pytaniem. Rozwijając myśl mogę dodać, iż nie wiem jak ten wzmacniacz wygląda w środku, ale skoro ktoś szykuje aukcję powołując się na ten wzmacniacz i dostarczając 20cm przewody już z LED-ami i rezystorami, to podejrzewam iż jakieś kabelki już we wzmaku są - czyli żarówki nie są zamocowane w gniazdach przylutowanych do płytki. Można użyć starych przewodów jeśli są, ale to więcej roboty - przylutowanie diod, rezystorów, zabawa z koszulkami termokurczliwymi aby nie było ryzyka zwarcia. A w aukcji masz gotowe "sety" - poprowadzić, przylutować, umieścić gdzie trzeba i cieszyć się :)