Acoustic Solid Machine Black- mój gramofon

Zaczęty przez miniabyr, Wrzesień 06, 2014, 23:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

miniabyr

 ;D Pomiędzy gramofonem Clearaudio a gramofonem Zontek grał u mnie bardzo interesujący niemiecki stwór Acoustic Solid "Machine Black". Był on połączeniem nowego wzornictwa plinty(akryl) , użytych materiałów na talerz (POM) z tradycyjnym ramieniem typu S. Łożysko talerza to tradycyjne rozwiązanie  z "kulką na końcu". Zewnętrzny, sterowany mikroprocesorem  silnik zapewniał stabilne obroty.  Ramię w kształcie "s" to 9 calowa rurka o niewiadomej masie efektywnej .Ramię  wtb 211 sygnowane jest przez producenta,ale do złudzenia przypomina Ortofona ta100 lub Jelco sa250. Choć różni się szczegółami ,to nie trzeba mocno się zastanawiać kto wykonuje dla AS te ramiona. Do ramienia był dodany długi i solidny kabel ortofona 6NX-TSW-1010! Całość dopełniała wkładka Denon dl-103.Do wykonania całości nie można było się przyczepić,choć widać było różnicę w detalach pomiędzy Clearaudio a Acoustic Solid. Do Clearaudio nie ma co startować- bo to potentat -a Acoustic Solid to raczej prężnie rozwijająca się manufaktura. Gramofon waży ok 25 kg i jest to mass loader.Przyjemnie było posłuchać muzyki na tym gramofonie. Reprodukował on muzykę w bardzo kulturalny sposób. Nie mozna było powiedzieć,ze sama konstrukcja tego gramofonu narzuca jakieś konkretne brzmienie-ot taki neutralny przekaz.Moim zdaniem jest to cecha ,która dobrze rokuje aby budować dobrze brzmiący tor analogowy.Zakładałem na to ramię denona 103 r, Benz Micro glider l(jeszcze stał u mnie Clearaudio) i do tego gramofonu dobierałem zewnętrzne  Phono.Wybór padł na Simaudio Moon Lp 5.3 z dedykowanym  oddzielnym zasilaczem.Benz Micro nie podobał mi sie na tym ramieniu i został sprzedany razem z clearaudio.Powiesiłem więc  na ramieniu dl-103r i to było coś czego się nie spodziewałem usłyszeć. Po raz pierwszy słyszałem denona tak dobrze grającego ,ale zadałem sobie trud i dokupiłem 16 gramowy headshel aby nie popełniać  pospolitego  błędu wieszanie tej wkładki na lekkim ramieniu.Miałem pewien problem ,bo o ile wiedziałem jaka jest masa headshel'a to za cholerę nie mogłem  ustalić masy samej rurki. Poprosiłem listownie o ten parametr producenta ,który dał dość enigmatyczną odpowiedź,że ramię nadaje się do wkładek które maja podatność z zakresu średniego! Pomocna jak zwykle okazała się płyta HiFI News na której w przybliżeniu mogłem odczytać rezonans układu wkładka /ramię.Nirwana trwała by pewnie dłużej ,gdyby nie awaria samego ramienia. Choć zapewne była  to  błahostka to  ramię trzeba było odesłać do producenta. Dostałem nowe! Zacząłem też rozglądać się za jakąś lepszą wkładką niż denon,ale pojawił się Zontek i cała zabawa od nowa. Acoustic Solid Machine black miał jedna irytującą cechę,choć nie wpływała ona na brzmienie, to wpływała na jego wygląd. Gramofon był czarny i okropnie się kurzył. Mimo użycia najdelikatniejszych ściereczek plinta koszmarnie się rysowała. Ale to jedyny mankament związany z  użytkowaniem.Ot taka krótka historia.

     


[wklejono zdjęcie na wniosek autora]                                                                                        
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wojtek41

Mirek. Twoje wspomnienia fajnie sie czyta...)
Sam gramofon wizualnie fajny...) Niestety nie mialem okazji sluchac................ :-[

miniabyr

Cytat: wojtek41 w Wrzesień 06, 2014, 23:30Mirek. Twoje wspomnienia fajnie sie czyta...)
Jeśli już to Paweł....pozdrawiam
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

wojtek41


miniabyr

Cytat: wojtek41 w Wrzesień 06, 2014, 23:30Sam gramofon wizualnie fajny...) Niestety nie mialem okazji sluchac
Oni nieźle  cenowo go skalkulowali(jęśli coś w audio jest nieźle skalkulowane).Za całość czyli gramofon +ramię + kabel+ wkładkę chcieli 14000 zł. Kompletnie nie opłacało się kupić np oddzielnie ramienia bo koszt to chyba 6500zł. Brzmieniowo AS jest daleko przed nowym Clearaudio Performacne  w podobnej cenie.A i można do niego zamontować 10,5' ramię bez większego problemu -wszystko jest.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

frywolny trucht

Dość rzadka maszyna, w sensie znalezienia takiej specyfikacji dokładnie jak Twoja. Chciałem jakiś filmik dorzucić, ale trochę inne to jednak maszyny.

W każdym razie, jeśli to ma być praca konkursowa- zachęcam- to troszkę ją warto podciągnąć pod wymogi i zapuścić tam linka.
Oczywiście pomogę.

pzdr
Arek

miniabyr

Chciałem dodać coś więcej ale brak jest informacji na jego temat. Jest produkowany i oferowany był swego czasu z różnymi ramionami min. z rasowaną Rega coś tam. Generalnie żart-(. To kompletna głupota była i chyba juz tego nie robią. Acoustic Solid oferował te gramofony z ramionami robionymi przez Jelco. Teraz na stronie tej firmy ,w dziale ramion prezentowane są ich ramiona wtb 213 i 313 . Zastanawia dlaczego w tych ramionach brak jest mechanizmu antyscatingu?! Firma jest ciekawa ,ma jakąś swoją "filozofię" dźwięku. A założyciel -o ile mnie pamięć nie myli- to były współtwórca innej niemieckiej firmy gramofonowej Acoustic -Signature (mam nadzieję ,że nie przekłamuję  w tej sprawie) Jest jednak jedno ale! Jak ktoś posłucha gramofony z dłuższą rurką niż 9 cali to już nigdy poniżej 12 cali nie wróci!
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

Wireless

Cytat: miniabyr w Wrzesień 09, 2014, 22:01
Chciałem dodać coś więcej ale brak jest informacji na jego temat. Jest produkowany i oferowany był swego czasu z różnymi ramionami min. z rasowaną Rega coś tam. Generalnie żart-(. To kompletna głupota była i chyba juz tego nie robią. Acoustic Solid oferował te gramofony z ramionami robionymi przez Jelco. Teraz na stronie tej firmy ,w dziale ramion prezentowane są ich ramiona wtb 213 i 313 . Zastanawia dlaczego w tych ramionach brak jest mechanizmu antyscatingu?! Firma jest ciekawa ,ma jakąś swoją "filozofię" dźwięku. A założyciel -o ile mnie pamięć nie myli- to były współtwórca innej niemieckiej firmy gramofonowej Acoustic -Signature (mam nadzieję ,że nie przekłamuję  w tej sprawie) Jest jednak jedno ale! Jak ktoś posłucha gramofony z dłuższą rurką niż 9 cali to już nigdy poniżej 12 cali nie wróci!
Co do Acoustic Signature, to potwierdzam. W swoim czasie wzięli rozbrat. I tak powstał Acoustic Solid. Chyba zresztą pewne modele mieli do siebie w swoim czasie łudząco podobne.
Pozdrawiam, Wireless

miniabyr

#8
Tak z ciekawości zajrzałem na stronę Acoustic Solid i widzę ,że już tego modelu Machine Black nie produkują.W ogóle ograniczyli się do dwóch linii: aluminiowej i klasycznej(czyli coś z "drewna") Te drapaki są ciekawą propozycją dla osób szukających czegoś choć trochę inaczej wyglądającego ,choć ceny tych bardziej "wypasionych" są wysokie.Widzę że gdzieś zapodziała się fotka Machine Black więc jeszcze raz wklejam dla potomności
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

miniabyr

A tu link do filmu o firmie Acoustic Solid                                                                           
Szkoda życia na chujowy dźwięk !