ECC83, 12AX7, 7025 i ich pochodne.

Zaczęty przez rudy-102, Luty 21, 2015, 13:43

Poprzedni wątek - Następny wątek

rudy-102

Lampa siedząca w wielu wzmacniaczach, mająca chyba setki różnych wersji i każda gra trochę inaczej.
Zapraszam do dyskusji i wymiany wrażeń.

rudy-102

Cechy typowe:

masza

Cytat: rudy-102 w Luty 21, 2015, 13:43Lampa siedząca w wielu wzmacniaczach
Raczej to jest najpopularniejsza lampa w przedwzmacniaczach.
Nie raz miałem możliwość wyboru pre między tym na lampie 83 a 88.
Mimo, że wiele osób twierdzi, że 83 najlepiej się do tego nadaje, dla mnie jest jednak za sterylna i wolę ECC88 i pochodne.

elem

Mogę te lampy podmienić zamiast 12BH7?
Feickert Twin, SME V, DV XX2MKII;  CEC TL51,DX51,DX71,
Olive Opus 4; Sensor 2  MKII ; Bonasus; Gauder Arcona 60, Tesla ARZ 6604- Voigt Pipe

miniabyr

Mówisz masz . Psvane -Bardzo jasna ,preferująca średnicę więc może się wydawać ,że basu jest mniej .Tak nie jest. Jak na nową produkcję jest dobra.  PHILIPS Miniwatt z lat 80 u mnie świetna Nic nie preferuje, ciężko nawet powiedzieć o jej cechach. Po prostu wkładasz i .....jest bardzo dobrze. Telefunken (nie wiem z którego okresu) Mam wrażenie ,że w porównaniu z Miniwatt'em jest bardziej konturowy ,więcej góry,lub delikatnie podcięty zakres 2-4kHz  stąd wrażenie bardziej cykającej góry. Jak zwykle napiszę że odnosi sie to do mojego systemu.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !

rudy-102

Cytat: masza w Luty 21, 2015, 13:50Raczej to jest najpopularniejsza lampa w przedwzmacniaczach.
OK , a także w integrach i hybrydach w sekcji przedwzmacniacza. To w zasadzie miałem na myśli.

stary audiofil

Lampa to fajna sprawa jest..........tylko trzeba ich mieć troszke i probować sobie dopasować brzmienie.
Tak napisałem -bo nie kazdy układ reaguje tak samo na dana lampę-stąd różne brzmienia ta sama lampa
może mieć w różnych wzmacniaczach.
podsumowując mam ze trzy worki lamp rożnych i różnistych-mam swoje typy co do 12ax7.
amperex bugle boy,pope,srebrna mazda i amerykańskie z czarnymi anodami.

SzuB


kangie

Mam je w piecu gitarowym. Robia robote!

rudy-102

Wie ktos może jaka jest róznica między Gold Lion w seriach B739, B749 i B759?

rudy-102

Sprawa się wyjaśniła. Sprzedawca miał błąd w ofercie.
B759 - ECC83
B749 - ECC82
B739 - ECC81

SVART

Cytat: SzuB w Luty 22, 2015, 01:37Polecam Marconi.

Jaką ma charakterystykę ta lampa? Skrobnij pls w paru slowach :).

rudy-102

Cytat: SzuB w Luty 22, 2015, 01:37Polecam Marconi.
Ktoś mi kiedyś gorąco polecał "long black", ale upolować parkę to prawie niemożliwe.

SzuB

Ja mam long black właśnie z lat 50. Była bardzo droga, ale ponieważ oszalałem na punkcie Lebena, to kupiłem. Charakterystyka? Stereofonia, wypełnienie, barwa, gęstość, przestrzeń. Kierunek przeciwny do TFK, Valvo i innych "ostrych" "chudzin". Coś w kierunku czarnych Raytheonów, ale lepiej i więcej.

SzuB

To jest taka:

rudy-102

Czy wiesz jaka jest jej żywotność?

plastik1989

Cytat: SzuB w Marzec 01, 2015, 18:03
To jest taka:

Szub czytam ostatnio Twoje wpisy na temat lamp i nie wierze - NOSy?? Ruskie 6p14p, 50letnie ecc83 - co się stało z psvane? Pytam bez złośliwości, jednak nosy grają fajniej niż psvane czy po prostu szukasz innego brzmienia? Pozdrowienia.
.

jajacek1410

Śledziłem trochę wątki o lampach. I jak mnie pamięć nie myli, to SzuB wielokrotnie podkreślał, że psvane to najlepsze lampy za współczesnej produkcji. A z resztą niech sam się broni :)
  (To na marginesie)

Do rzeczy - radźcie,
Mam 12AX7 we wzmacniaczu i pre. W pre na razie nie ruszałem, nie wiem jakie są, bo siedzą głęboko i nie chce mi się rozkręcać (do czasu :)  ).
We wzmacniaczu wymieniłem oryginalne Shuguangi na Sylvanie (logo Baldwin, 1963). Jakichś spektakularnych zmian nie stwierdziłem (może nieco dźwięk sie ukulturalnił, cokolwiek to znaczy :)  )Doświadczenie mam znikome i nie wiem jakie wnioski wysnuwać - czy chińskie takie dobre, czy Sylvanie słabe?
   Pytanie krótkie, a odpowiedź pewnie niełatwa. Co użyć by stonować i przyciemnić średnicę i jednocześnie poprawić (dodać) dół ?
   ps. odpowiedzi pod tytułęm - zmień głośniki - nie będą rozpatrywane :)
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

plastik1989

1. zmień głośniki :D
2. w jakinie nie masz lampek sterujących chińskich?
3. w jakinie zmieniłeś kondensatory między stopniowe na coś lepszego (przynajmniej czerwone jantzeny po 20zł)
4. może w tym pre którego jeszcze nie rozkręciłeś siedzą jakieś chińskie lampki (z moich obserwacji wynika, że wystarczy jedna chińska noname w systemie by skutecznie taki system spierniczyć)
5. jeżeli żaden z tych punktów nie okazał się pomocny to posłuchaj tydzień i wtedy wsadź z powrotem chińskie lampki i sprawdź czy jednak dźwięk nie siadł (dla mnie to najlepsza forma porównań rożnych elementów - na gorąco rzadko kiedy słyszy się od razu zmiany, dopiero po jakimś czasie jak się wróci do wcześniejszych ustawień wychodzi, że jednak jakaś zmiana była). Jeżeli nadal nie ma żadnej różnicy to albo Chińczycy zaczęli robić lepsze lampki, albo wróć do punktu 1. ;-)

Pozdrawienia.


.

rudy-102

Te Psvane to nie wiem. Wiele osób chwali. Ponobno oddzielili się juz od Shuguang, ale lampy wyglądają - z pominięciem złoconych nóżek - identycznie. U mnie oryginalnie siedzą Shuguangi. Kilka razy próboałem je zamienić na inne i do tej pory wracałem do Schuguangów bo dźwięk nie do konca mi pasował. Teraz zamówiłem Genalex B759. Zobaczymy jak będzie.

plastik1989

Ale psvane i shuang - to jest jakaś marka, są jeszcze chińskie noname i one są najgorsze.
.

jajacek1410

Cytat: plastik1989 w Marzec 01, 2015, 19:282. w jakinie nie masz lampek sterujących chińskich?
3. w jakinie zmieniłeś kondensatory między stopniowe na coś lepszego (przynajmniej czerwone jantzeny po 20zł)
4. może w tym pre którego jeszcze nie rozkręciłeś siedzą jakieś chińskie lampki (z moich obserwacji wynika, że wystarczy jedna chińska noname w systemie by skutecznie taki system spierniczyć)
2. mam chińskie (jeszcze) 6SN7 - z tym problemem wejdę w odpowiedni wątek o 6SN7
3. kondensatorów póki co nie wymieniałem. Plany szerokiego tuningu na maxa są (okablowanie, rezystory, kondensatory itd) są. Trochę sam się pobawię. Może oddam komuś do zabawy, np. muda44. Ale na razie to co najłatwiejsze czyli lampy.
4. w pre (P-J Tube Box) pewnie siedzą chińczyki. Sprawdzę. Co do jakości chińczyków to jest różnie. W Yaqinie 10L oryginalne 6n1 wymieniłem na ruskie NOSy i różnica była spektakularna. Natomiast EL34 wymienione na Electroharmonixy zmiany istotnej nie dały.
KEF iQ9, Yaqin 100b, Primare cd21, P-J Perspective, Goldring 1012, P-J Tube Box SEII, Kimber 4TC, 8TC, Audiomica Beryl, QED Siver Spiral, NEEL 7ES, listwa Tomanek

SzuB

Cytat: plastik1989 w Marzec 01, 2015, 18:33
Cytat: SzuB w Marzec 01, 2015, 18:03
To jest taka:

Szub czytam ostatnio Twoje wpisy na temat lamp i nie wierze - NOSy?? Ruskie 6p14p, 50letnie ecc83 - co się stało z psvane? Pytam bez złośliwości, jednak nosy grają fajniej niż psvane czy po prostu szukasz innego brzmienia? Pozdrowienia.

Już to kiedyś tłumaczyłem... Nadal uważam Psvane 12ax7 za świetne brzmieniowo, ale postanowiłem poeksperymentować i oczywiście trafiłem i na gorsze NOSy (np. Valvo ecc83 l65), ale i na lepsze (np. Marconi, Raytheon, Valvo 45). Ostatecznie zatrzymałem się na EL84 Amperex Bugle Boy i 12ax7 Marconi. Co nie zmienia faktu, że prawdziwe NOSy i do tego dobrane i pomierzone są po prostu drogie, trudno dostępne i coraz rzadsze. W Lebenie 6p14p i Psvane 12ax7 dają świetne brzmienie i mogę taki zestaw polecać, ale jeśli ktoś znajdzie dobre NOSy... I oczywiście trzeba pamiętać, że każdy ma swoje uszy, swój sprzęt i swoją akustykę - to są kryteria doboru, a nie NOS/nieNOS. :)

SzuB

Cytat: rudy-102 w Marzec 01, 2015, 18:13
Czy wiesz jaka jest jej żywotność?
Kupiłem pomierzoną parkę za dużo pieniędzy od zaufanego sprzedawcy - na razie grają bez problemów. Nie zagłębiam się aż tak w szczegóły, bo raczej interesuje mnie brzmienie, a nie jakość techniczna lamp, choć sądzę, że jednak prawdziwe NOSy są lepsze od nowych (zależy zresztą których). Koledzy narzekali na jakość Psvane, że padają szybko. Mnie jeszcze nie padły.

miniabyr

Ja mam podobne zdanie do SzuB'a  Używam psvane 12ax7 +6p14p w swoim audio note .Co prawda mam teraz w preampie cały set miniwat czyli 12au7 i 12ax7 bo psvane u mnie bardzo szumiały ,ale brzmienie te (psvane) lampy produkowały bardzo dobre.
Szkoda życia na chujowy dźwięk !